Portfel Bitcoina - strona instalacyjna

Wraz z pierwszym kontaktem z Bitcoinem oraz innymi kryptowalutami często pojawia sie pojęcia walletu, czyli portfela. W tym artykule opowiem Ci czym jest portfel bitcoina. Przeprowadzę Cię też przez proces jego zakładania, aby Twoje kryptowaluty były w nim bezpieczne.

Na początku musimy zrozumieć jak działa blockchain i kryptowaluty. Będzie trochę technicznie, ale to jest podstawowa wiedza, która pozwoli Ci zrozumieć ideę działania portfeli bitcoina. A co za tym idzie jak z nich bezpiecznie i wygodnie korzystać.

Jeśli jednak chcesz tą sekcję pominąć, to śmiało. Wystarczy kliknąć w ten teleport.

Przedrostek krypto pochodzi od kryptografii. A więc kryptowaluty to waluty zabezpieczone kryptograficznie. Zazwyczaj jest to kryptografia klucza publicznego 1 1. Zobacz hasło Kryptografia klucza publicznego na Wikipedii × . W dużym uproszczeniu polega ona na tworzeniu pary kluczy: prywatnego i publicznego. W przypadku kryptowalut klucz publiczny służy do stworzenia adresu w sieci blockchain (odpowiednik adresu email czy numer konta bankowego). Zaś klucz prywatny służy do podpisywania transakcji. Transakcja to przesłanie środków z jednego konta na drugie. Aby transakcja z danego adresu mogła zostać wykonana, musi zostać podpisana przez odpowiedni klucz prywatny. I właśnie za bezpieczne przechowywanie tego klucza prywatnego i wygodne podpisywanie nim transakcji odpowiada portfel bitcoina.

I to jest główna różnica pomiędzy portfelem bitcoina, a tradycyjnym portfelem. Tradycyjny portfel przechowuje pieniądze w środku. Portfel bitcoina przechowuje klucz prywatny, dający dostęp do środków znajdujących się cały czas na blockchainie. Z tej różnicy często bierze się mylne rozumienie, że ktoś trzyma coiny na portfelu. Coiny są cały czas trzymane na blockchainie. Portfel, poprzez przechowywanie naszego klucza prywatnego, umożliwia nam tylko do nich dostęp. Stąd wynika, że wraz ze stratą portfela, nie tracimy dostępu do naszych Bitcoinów. Oraz, że możemy mieć do nich dostęp z wielu aplikacji portfela.

Wyróżniamy trzy podstawowe rodzaje portfeli bitcoina, w zależności od tego jak działają (gdzie i jak przechowywany jest klucz prywatny). Są to tak zwane paper wallets, software wallets oraz hardware wallets. Najprawdopodobniej kiedyś opiszę każdy z nich i różnicę między nimi. Dzisiaj natomiast skupimy się na software wallecie, ponieważ jest to najwygodniejszy i najtańszy rodzaj portfela, z którym możemy zacząć naszą przygodę z Bitcoinem. Przy przestrzeganiu poniżej opisanych zasad gwarantuje on Ci bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa Twoich coinów.

TUTAJ SIĘ KOŃCZY OPIS TECHNICZNY

Tak, jak wspomniałem portfel umożliwia korzystanie z środków przechowywanych na blockchainie. Co za tym idzie, dany portfel musi umieć komunikować się z blockchainem kryptowaluty, którą posiadamy. Nie ma uniwersalnych portfeli dla wszystkich kryptowalut. Są jednak dostępne portfele które umożliwiają dostęp do wielu popularnych krypto. I z takiego właśnie portfela skorzystamy.

Będziemy korzystać z Coinbase Wallet (zwanego dawniej jako Toshi 2 2. Portfel Toshi powstał w kwietniu 2017, zasłynął z tego że jako jeden z pierwszych wprowadził obsługę tokenów ERC-721 (collectibles) by zostać przejęty przez Coinbase w kwietniu 2018 roku i zmienić finalnie nazwę na Coinbase Wallet × ). Coinbase jest jedną z pierwszych firm działających na rynku kryptowalut 3 3. Coinbase powstało już w 2012 roku, kiedy jeszcze mało kto słyszał o Bitcoinie i kryptowalutach. Warto wspomnieć że cena Bitcoina oscylowała wtedy w okolicach 10 dolarów. W momencie pisania tego artykułu cena Bitcoina wynosi ponad 10 000 dolarów. Więcej na temat historii i działalności firmy Coinbase dowiesz się z hasła Coinbase na anglojęzycznej Wikipedii × . Od lat cieszy się dobrą renomą, dbałością o łatwość obsługi, wysokim bezpieczeństwem oraz przestrzeganiem regulacji. Jest to partner godny zaufania.

Po drugie sam Coinbase Wallet przechowuje klucz prywatny bezpośrednio na urządzeniu na którym jest zainstalowany. Jest to bardzo ważne, bo zdarzają się portfele, które trzymają nasz klucz prywatny na swoich serwerach. Czyli tak naprawdę, nasz klucz prywatny jest ich, a oni po prostu chwilowo pozwalają nam z niego korzystać. Istnieje wtedy ryzyko, że w którymś momencie przestaną i zagarną nasze środki. W przypadku portfela bitcoina który trzyma klucz prywatny na urządzeniu, a takim jest Coinbase Wallet, nie ma takiego ryzyka. Wiarygodny i sprawdzony dostawca oprogramowania, jakim jest Coinbase, zmniejsza ryzyko wystąpienia w przyszłości niepożądanych zmian w działaniu portfela. 

Trzeci powód dlaczego polecam ten portfel na start, to fakt że Coinbase niesamowicie dba o łatwość obsługi swoich produktów 4 4. Zobacz anglojęzyczny artykuł z bloga Coinbase Why design is the killer app for crypto × . Jest to szczególnie ważne dla początkujących użytkowników.

Coinbase jest portfelem który umożliwia zarządzanie wieloma kryptowalutami. Są to między innymi Bitcoin, Ehtereum czy Litecoin 5 5. Coinbase Wallet obsługuje również Bitcoin Cash oraz Ethereum Classic × . Umożliwia on także zarządzanie tokenami Ethereum 6 6. Coinbase Wallet obsługuje dwa główne standardy tokenów Ethereum ERC-20 oraz ERC-271. Największa różnica między nimi, że każda moneta tokenu ERC-20 jest taka sama i może być dowolnie wymieniana na inną (tak jak monety czy banknoty polskiego złotego czy dowolnej innej waluty). Natomiast każda moneta tokenu ERC-721 jest unikalna, ma przypisane unikalne właściwości (można je wyrównać do obrazów namalowanych przez tego samego malarza - każdy z nich jest inny, ma inną wartość i nie możliwa jest ich wymiana jeden do jednego). Więcej na temat Ethereum dowiesz się z artykułu Zrozumieć Ethereum. × oraz interakcje z DApps (zdecentralizowane aplikacje) 7 7. Zobacz anglojęzyczny artykuł na temat DApps na stronie BlockGeeks × z tej platformy.

Odwiedzamy stronę https://wallet.coinbase.com/ i przystępujemy do instalacji:

Instalacja portfelu Bitcoina z poziomu telefonu komórkowego

Wybierz platformę zgodną z Twoim telefonem. W moim przypadku będzie to kliknięcie w guzik “Download on the App Store”. Po kliknięciu przechodzimy do sklepu z aplikacjami:

Coinbase wallet w Appstore

Gdzie klikamy opcję instalacji aplikacji (w tym przypadku chmurka ze strzałką w dół). Rozpoczyna się proces instalacji portfela. Może to zająć od kilku sekund do kilku minut w zależności od szybkości połączenia internetowego. Gdy instalacja zakończy się, zostanie wyświetlony przycisk uruchomienia aplikacji:

Zainstaluj portfel Bitcoina

Klikamy go, aby przejść do aplikacji portfela. Przywitał nas następujący ekran

Stwórz nowy portfel Bitcoina

Ponieważ jest to nasz pierwszych portfel bitcoina klikamy w opcję: “Create a new wallet”. Przechodzimy do następnego ekranu:

Zaakceptuj warunki korzystania

Tutaj zapoznajemy się z warunkami korzystania z portfela (1) oraz polityką prywatności (2). Następnie klikamy guzik “Accept”, który oznacza ich akceptację i przejście do kolejnego kroku:

Wybierz swoją nazwę użytkownika

Na tym ekranie wybieramy swoją nazwę użytkownika. System przed jej zapisaniem sprawdzi, czy jest ona unikalna. Jej jedyną rolą jest wygodniejsze przelewanie środków pomiędzy różnymi użytkownikami Coinbase Wallet. Nazwa ta nie ma nic wspólnego z adresami kryptowalut na blockchainie. Następnie przechodzimy do kolejnego kroku:

Zabezpieczenie portfela bitcoina

Jest to krok ustawienia zabezpieczeń naszego portfela. Można go zabezpieczyć za pomocą hasła bądź odcisku palca z wykorzystaniem Touch ID (w nowszych modelach telefonu iPhone może być to wykorzystanie weryfikacji twarzą za pomocą Face ID). Niezależnie którą opcję wybierzemy, portfel będzie wymagał potwierdzenia przy jej pomocy każdej transakcji, wyświetlenia naszych “Recovery phrase” (o tym czym to jest powiem już za chwilkę) czy innych czynności krytycznych dla bezpieczeństwa naszych środków i portfela.

Ja wybieram rekomendowaną opcję weryfikacji przy pomocy odcisku palca Touch ID. Głównie dlatego, żeby nie musieć pamiętać kolejnego hasła i mieć możliwość szybkiego dokonywania transakcji. Wybierając opcję zabezpieczenia portfela hasłem musimy pamiętać o podstawowych kryteriach bezpiecznego hasła:

 • Powinno ono być unikalne, tzn. nie wykorzystujemy go w innych serwisach
 • Powinno być na tyle długie, aby było trudne jego złamanie. Rekomendowane jest użycie przynajmniej 16 znaków
 • Wśród tych co najmniej 16 znaków powinny znajdować się małe i wielkie litery, cyfry oraz znaki specjalne
 • Ponieważ takie hasło jest zazwyczaj trudno zapamiętać (a jego utrata powoduje brak dalszej możliwości korzystania z portfela) polecane jest jego przechowywanie w jednym ze sprawdzonych managerów haseł 8 8. Oprogramowanie używane do bezpiecznego przechowywania i wygodnego używania haseł. Często jest częścią przeglądarki internetowej czy systemu operacyjnego. Szczególnie polecane jest korzystanie z zewnętrznych managerów haseł takich jak lastpass czy 1password. Zobacz też hasło Menadżer haseł na Wikipedii ×

Po weryfikacji swojego odcisku palca (bądź ustanowienia swojego hasła w przypadku wybrania tej opcji zabezpieczenia) pojawia się informacja o tworzeniu Twojego portfela:

Proces tworzenia portfela

Po upływie chwili nasz portfel bitcoina zostaje utworzony, a naszym oczom ukazuje się następujący ekran zapisania listy słówek zabezpieczających (wspomniane wcześniej Recovery Phrase).

Jest tu kluczowy moment zabezpieczenia dostępu do naszych aktywów. Będziemy jej potrzebować w przypadku:

 1. Zabezpieczyliśmy nasz portfel hasłem, które zapomnieliśmy, nie mamy już więc do niego dostępu
 2. Straciliśmy dostęp do urządzenia z zainstalowanym portfelem. Telefon został zgubiony, skradziony bądź zniszczony.
 3. Odinstalowaliśmy portfel wraz ze wszystkimi ustawieniami i chcemy go przywrócić
 4. Chcemy uzyskać dostęp do naszych środków z innego portfela

Jeśli któreś z wydarzeń z punktów od 1 do 3 będzie mieć miejsca, a my teraz nie zapiszemy sobie listy słówek zabezpieczających, to dostęp do naszych środków zostanie bezpowrotnie utracony. Dlatego nie odkładajmy tego na później i wybieramy opcję “Back up recovery phrase”.

Odzyskiwania portfela bitcoina - wybierz opcje

 W wyniku czego naszym oczom pojawia się unikalna lista 12 słówek:

Lista słówek do odzyskania portfela bitcoina

Tak jak wspomniałem wcześniej, słówka te, w podanej kolejności, umożliwiają pełen dostęp do Twoich środków na blockchainie. Dlatego nie powinieneś ich nikomu zdradzać i trzymać je w bezpiecznym miejscu. Z tego samego powodu ja uniemożliwiłem Ci odczytanie moich słówek. Gdybym tego nie zrobił, mógłbyś zaimportować je do swojego portfela i korzystać z środków, które zgromadzę na tym koncie.

Coinbase Wallet oferuje dwie możliwości stworzenia ich kopii bezpieczeństwa::

 1. Automatyczne zapisanie listy słówek w chmurze (iCloud dla iOS oraz Google Drive dla Androida). Jest to wygodne rozwiązanie, dzięki któremu kopia bezpieczeństwa jest automatycznie tworzona za nas. Jedyną naszą rolą jest zabezpieczenie jej hasłem. Tylko osoba z tym hasłem będzie w stanie w przyszłości uzyskać dostęp do kopii bezpieczeństwa. Jeśli hasło zapomnimy, to nasza kopia bezpieczeństwa też przepadnie. Z tego powodu nie zdecydowałem się na skorzystanie z tej opcji
 2. Druga opcja to ręczne stworzenie kopii bezpieczeństwa. To my samodzielnie zapisujemy w bezpieczny sposób listę 12 słówek. Wybieramy tę opcję i pojawia się następujący ekran
Ręczne zapisanie listy słówek do odzyskania dostępu do portfela

Ponownie widzimy listę naszych 12 słówek. Do tego dochodzi prośba aby zapisać ją ręcznie na papierze albo skopiować do managera haseł. Nie powinniśmy robić screena tego ekranu i potem trzymać go na telefonie, komputerze czy dysku w chmurze. Nie powinniśmy też trzymać tej listy w pliku tekstowym czy mailu przechowywanym  na telefonie, komputerze czy dysku w chmurze. Takie rozwiązania nie są bezpieczne i narażają nas na stratę naszych środków. Ktoś, kto uzyska dostęp do naszego komputera bądź maila będzie mógł je w łatwy sposób wykorzystać.

Jedyne dwa rekomendowane sposoby to zapisanie listy na papierze bądź manager haseł. 

W przypadku zapisania na papierze ważne jest przechowywanie jej w bezpiecznym miejscu. Bezpiecznym, zarówno w kontekście tego, że nie zostanie ona zgubiona / zniszczona. Jak również w kontekście tego, że nie wpadnie łatwo w ręce osób trzecich.

Gdy zapiszemy sobie słówka klikamy zaznaczony guzik “Next”. W następnych kroku portfel zweryfikuje czy rzeczywiście zapisaliśmy sobie listę słówek. Poprosi nas o ich uszeregowanie w odpowiedniej kolejności. Gdy to zrobimy znów wrócimy do naszego portfela bitcoina:

Utworzony portfel bitcoina

Jest on niestety pusty 🙁 Aby otrzymać od kogoś środki musimy przesłać mu adres naszego portfela. Aby go uzyskać skorzystaj z zaznaczonej opcji Receive. Pojawi się wtedy następujący ekran:

Adres w sieci Bitcoina

Widzimy tutaj adres naszego portfela bitcoina (1). Podajemy ten adres osobom, które chcą dokonać płatności na naszą rzecz. Jeśli ktoś umieści ten adres jako odbiorcę transakcji, to do nas trafią przesłane monety. Poniżej adresu znajduje się link Copy. Umożliwia on łatwe skopiowanie adresu. Zawsze gdy kopiujesz adresy kryptowalut weryfikuj czy potem wklejane jest ten sam adres, który skopiowałeś. Weryfikację wklejanego adresu powinno przeprowadzić się na sprawdzeniu kilku ostatnich znaków adresu. 

Nasz adres BTC 9 9. BTC to skrót od Bitcoin. Bardzo często używany w kontekście monety (coina) Bitcoina i jego ceny. Inną kryptowaluty równiez mają swoje skróty, które są szczególnie popularne podczas notowań ich kursów. × zapisany jest również w postaci kodu QR. Większość portfeli mobilnych pozwala na zeskanowanie takiego kodu i szybkie przejście do dokonania transakcji. Ponownie należy zawsze sprawdzać czy sczytany z kodu adres jest prawidłowy.

Znamy już swój adres portfela bitcoina. Teraz przydałoby się otrzymać na niego jakieś środki. Tym zajeliśmy się w kolejnym artykule. Przedstawiam w nim najprostszy i najszybszy sposób na zakup kryptowalut. Będzie to tak proste, jak zakup ebooka.

P.S. W między czasie zapraszam do wypełnienia ankiety na temat tego artykułu. Zajmie Ci to dosłownie 2 minuty, a dzięki temu tworzone przeze mnie treści będą bardziej dostosowane do Twoich potrzeb

8 comments add yours

 1. Zainstalowany. Przystępuję do testów 🙂 Dzięki Piotrek za świetnie podaną wiedzę.

 2. Dzięki za świetny artykuł na start mam już portfel to trzymania kryptowalut. Interesuje mnie tylko na ostatnim screenie różnica między adresem portfela SegWit a Legancy.

  • Dzięki za komentarz.

   Różnica bierze się z wprowadzonego w 2017 nowego standardu opisywania danych w transakcji. Nazywa się on właśnie SegWit. I pozwala bardzie optymalnie upakowanie dane związane z transakcjami. Dzięki czemu więcej można ich zmieścić w bloku transakcyjnym.

   Adresy typu SegWit zaczynają się od bc1. Aby otrzymać środki na portfel SegWitowy, to wysyłający Bitcoina również musi posiadać taki portfel. Portfele starego typu nie rozpoznają tego adres jako poprawy i nie przeprowadzą transakcji. To są właśnie adresy typu Legacy zaczynające się od 1.

   Istnieje jeszcze forma pośrednia Legacy Segwit. Tam adresy zaczynają się od 3 i obsługują one SegWita poprzez nadbudowę ze skryptów Bitcoina. W wyniku czego na takie adresy środki prześle każdy portfel. Ale oszczędność danych w transakcji (a tym samym wysokość opłat dla górników) jest mniejsza niż przy czystym SegWicie (adresy zaczynające się na bc1)

   Jeśli wiesz, że wysyłający środki ma portfel SegWitowy to wtedy wysyłaj mu adres zaczynający się od bc1. W innym przypadku skorzystaj z adresu Legacy Segwit (zaczynający się od 3). W ostateczności z adresu Legacy (zaczynający się od 1).

   Całkiem spory wyszedł ten komentarz, chyba rozwinę go o wyjaśnienie czym jest SegWit i zrobie z tego artykuł

 3. Trafiłem na tę stronę dopiero teraz.
  Wcześniej na podstawie innych artykułów i znalezionych info założyłem potrfel Mycelium.
  Co pan o nim sądzi?

 4. Witam Panie Piotrze, co Pan uważa o Trust Wallet?? On też chyba należy do Coinbase ale nurtuje mnie inne pytanie czy ten portfel także przechowuje klucz prywatny bezpośrednio na urządzeniu na którym jest zainstalowany?

 5. Bardzo przydatna wiedza i wszystko zrozumiałe dla mnie laika ☺️
  Dzięki wielkie Piotrek ?

Leave a Comment