Czas pójść na nasze pierwsze zakupy i wejść w posiadanie Bitcoina. Chociaż Bitcoin jest już relatywnie drogi – kilkadziesiąt tysięcy złotych za 1 BTC, to nadal mamy możliwość inwestowania małych kwot. Może być to rząd wielkości kilkuset czy nawet kilkudziesięciu złotych. A to dlatego, że Bitcoin jest podzielny do 8 miejsc po przecinku i możemy nabyć jego mały ułamek.

Chcąc  zakupić nasze pierwsze kryptowaluty mamy właściwie trzy możliwości:

  1. Zakup bezpośrednio od jakieś osoby (znajomego bądź przez portal localbitcoins)
  2. Zakup na giełdzie kryptowalut
  3. Zakup w kantorze kryptowalut


Pierwsza z opcji wymaga znajomości osoby, która chciałaby dokonać z nami takiej transakcji. Albo poznanie jej na portalu w rodzaju localbitcoins. Nie każdy ma godnego zaufania znajomego chcącego sprzedać krypto. Kupowanie od nieznajomego nie jest polecane dla początkujących, ponieważ nie znając tematu możemy zostać oszukani. Dlatego nie polecam tej opcji na start. I nie opisuję jej w tym artykule.

Druga opcja to zakupy na giełdzie kryptowalut. Jej również nie polecam na start, ze względu na skomplikowanie i czasochłonność tej procedury. Wymagania związane z rejestracją i weryfikacją konta mogą przerazić i zniechęcić. Do tego łatwo jest wprowadzić omyłkowe zlecenie i dokonać niekorzystnej dla nas transakcji. Dlatego chociaż sam obecnie korzystam z giełd, to nie polecam tej opcji na start. I nie opisuję jej w tym artykule.

Trzecia opcja to skorzystanie z kantora kryptowalut. Jest to najprostszy i najwygodniejszy sposób nabycia kryptowalut. Minusem tego rozwiązania jest trochę mniej korzystna cena. W kantorach kupimy trochę drożej i sprzedamy za trochę taniej niż na giełdzie. Jednak w przypadku tak dużych stop zwrotu, jakie występują na kryptowalutach, uważam to za mało znaczące. Sam swoje pierwsze krypto zakupy realizowałem właśnie poprzez kantor.

W pierwszej wersji tego artykułu opisywał on sposób zakupu zakupu Bitcoina w kantorze Tokeneo Cash. Jest to sposób prosty i bezpieczny. Jednak po otrzymaniu informacji okazało się też, że jest to sposób bardzo kosztowny.

Było to przyczynkiem do powstania artykułu Kantory Bitcoina – raport z pola walki. W tekście tym szczegółowo omówiłem mechanizm działania kantorów. Jakiego rodzaje prowizję są naliczne. Przeprowadziłem też i opisal proces zakupowy z czterech popularnych kantorach. W wyniku powstania tego raportu mogę z czystym sercem polecić zakupy w dwóch z nich:

Jeśli chcesz samodzielnie przeliczyć sobie opłacalność korzystania z kantorów wypełnij poniższy formularz aby ściągnąć odpowiedni arkusz:

Chcę otrzymać darmowy arkusz kantorów Bitcoina

* indicates required

Podziel się ze mną wrażeniami z artykułu wypełniając tą ankietę (zajmie Ci to tylko 2-3 minuty, a następnym razem dostaniesz treści lepiej dopasowane do Ciebie)

4 comments add yours

  1. Kiedy próbuję założyć konto na jakiejkolwiek giełdzie czy kantorze, za każdym razem dochodzę do momentu, w którym wymaga się ode mnie przesłania skanu dowodu osobistego. Oczywiście rezygnuję, gdyż uczono mnie, że nawet bank nie ma prawa czegoś takiego ode mnie wymagać. W artykule ani jednego słowa na ten temat. Pachnie przekrętem na kilometr.

  2. Można sobie zastrzec dowód osobisty w Biurze Informacj Kredytowej. Koszt roczny 24 złote. Jeśli ktoś będzie chciał wykorzystać nasze dane z dowodu dostaniemy powiadomienie. Ja tak zrobiłem, bo też się obawiałem. Teraz mam konto na Binance, portfel Coinbase i kupiłem trochę Ethereum na rozruch, żeby zobaczyć jak to wszystko działa w praktyce. Dzięki Piotrek za stronę, jest super pomocna.

  3. Żeby trochę poprawić bezpieczeństwo, skan dowodu można zmniejszyć do minimalnego formatu w którym będzie czytelny (np. 600px szerokości) i nałożyć na niego tekst z podanym adresatem, celem przetwarzania i datą. Do weryfikacji wystarczy, a w razie wycieku będzie trudniej wykorzystać taki skan do oszustwa.

Leave a Comment