Na stronie głównej InPay prezentuje się nam prostu formularz rozpoczynający proces zakupu Bitcoina. Tradycyjnie w pole (1) wpisujemy za jaką kwotę chcemy dokonać zakupu. W moim przypadku jest to 100 PLN. Od razu wyświetlana nam jest (2) ilość Bitcoina, którą dostaniemy w zamian: 0.00254 BTC. Niestety nie wyświetlany jest w tym momencie kurs, więc musimy go sobie przeliczyć sami: 100 PLN / 0.00254 BTC daje na kurs 39370.07. Za pomocą guzika (3) przechodzimy dalej. Tutaj mamy pełen formularz złożenia zamówienia zakupu Bitcoina.

Znowu mamy pole na podanie kwoty do wymiany (1), czyli nasze 100 PLN. Powtarza się też informacja o tym, że dostaniemy w zamian 0.00254 BTC (2). Widnieje też kurs wymiany (3) o wartości 37071.77 PLN. Różni się więc on od naszych wyliczeń ze strony głównej. Dlaczego? Z pomocą służy nam link Ile to kosztuje po prawej stronie. Kantor dolicza sobie bowiem 2% prowizji oraz opłatę przesłania Bitcoina na nasz adres (tzw. Miners fee) w wysokości 0.0001 BTC.

Poniżej mamy adres wypłaty kryptowaluty (4). Jest to adres naszego portfela Bitcoina, na który zostaną przetransferowane środki. To właśnie na pokrycie kosztów tego transferu pobierana jest kwota 0.0001 BTC (nie jest to zysk kantoru, opłata trafia w ręce górników Bitcoina, którzy utrzymują sieć przy życiu). Wklejamy tutaj nasz adres portfela bądź korzystamy z opcji skanowania go z QR kodu. Weryfikujemy czy wklejony/zeskanowany adres jest poprawny. Czy jest taki sam jaki widnieje w naszym wallecie? Jeśli nie masz jeszcze portfela Bitcoina, przeczytaj artykuł Portfel Bitcoina – Jak szybko i bezpiecznie założyć?

Poniżej mamy dwa tryby realizacji transakcji (5)

  • Natychmiastowy. Po takim kursie, jaki będzie w momencie zaksięgowania wpłaty. Co jest ważne, wpłata będzie realizowana tradycyjnym przelewem. To może potrwać parę godzin bądź nawet dni jeśli mamy weekend bądź święta. Wtedy całe ryzyko zmian kursowych jest po naszej stronie. Nie wybieram więc tej opcji
  • Ręczne potwierdzenie przez wiadomość email. Gdy wpłata zostanie zaksięgowana, wtedy zostanie wysłana do nas wiadomość z linkiem do finalnej oferty. Będziemy mieli opcję jej akceptacji bądź odrzucenia. Skorzystam z tej możliwości. W tym celu podaję niżej mój adres email

Następnie zapoznajemy się z regulaminem oraz klauzulą informacyjną nt. przetwarzania danych osobowych i otwieramy zlecenie (6). Trafiamy na kolejną stronę:

Mamy przed sobą podsumowanie naszej transakcji (1). Za 100 PLN otrzymamy 0.00253 BTC. Zmianę o 0.00001 BTC pewnie wynika z różnicy kursowej pomiędzy wyświetlaniem obydwu ekranów. Co ważne, to i tak nie jest nasza finalna oferta. Finalną ofert, przeliczoną po aktualnym kursie, dostaniemy na maila po zaksięgowaniu nasze wpłaty.

Jeśli już o wpłacie mowa, to poniżej mamy dane do przelewu (2). Numer konta bankowego, kwotę oraz tytuł przelewu. Co ważne, tytuł przelewu musi być identyczny jak ten na podsumowaniu. Znowu mamy QR kod, który pomoże nam w dokonaniu przelewu. Jeśli wykonamy go aplikacją mobilną banku, który obsługuje standard przelewów mobilnych, to po zeskanowaniu kody formularz przelewu zostanie wypełniony za nas. Po wykonaniu przelewu czekamy na jego zaksięgowanie. Tak jak wspomniałem może to potrwać parę godzin w dzień powszedni. W przypadku świąt i weekendów nawet parę dni.

W końcu na nasz email napływa wiadomość o zaksięgowaniu wpłaty:

Klikamy w znajdujący się w wiadomości link: “Obejrzyj ofertę i zatwierdź ją lub odrzuć”. Pokazuje nam się strona z finalną ofertą zakupu Bitcoina:

Za 100 PLN otrzymamy 0.00252 BTC (1). Jest to finalne przeliczenie z uwzględnieniem prowizji dla kantoru i opłaty transakcyjnej dla górników. Taka kwota wyląduje na naszym portfelu. Brakuje mi tutaj przeliczenia kursu, więc robimy to ręcznie. W kursie tym uwzględniamy zarówno prowizję dla kantoru (2%) jak i opłatę transakcyjną dla górników (0.0001 BTC). Ważnym jest, że opłata transakcyjna jest stała, nie zależy od ilości przesyłanych BTC, więc im większą ilość kupujemy, tym ma ona mniejszy wpływ na realny kurs transakcji. Kurs ten w tym przypadku wynosi 100 PLN / 0.00252 BTC czyli 39682.54.

Jeśli ta oferta nasz zadowala to klikamy Akceptuję ofertę (1). Jeśli nie, mamy opcję Proszę o zwrot. Ja akceptuje ofertę i czekam aż Bitcoin pojawi się na moim portfelu. Co się wkrótce dzieje: 

Teraz możesz cieszyć się swoim pierwszym kawałkiem Bitcoina!

InPay mogę polecić z czystym sumieniem po przeprowadzeniu tekstów 4 popularnych kantorów Bitcoina. Szczegółowy raport z testów znajdziesz w tekście Kantory Bitcoina – raport z pola walki. Jeśli chcesz przeliczyć opłacalność zakupów w poszczególnych kantorach skorzystać z poniższego formularza, aby ściągnąć arkusz opłacalności kantorów Bitcoina.

Chcę otrzymać darmowy arkusz opłacalności kantorów Bitcoina

* indicates required

P.S. Przeliczenia BTC na PLN w portfelu odbywają się na chwilę obecną, na chwilę korzystania z portfela. A nie na moment realizacji transakcji. Dlatego nie należy się nimi sugerować.

Uzupełnij proszę 2 minutową anonimową ankietę, dzieląc się swoją opinią na temat artykułu. Możesz też mi znać o swoich pytaniach i problemach związanych z krypto, abym napisał o nich kolejny artykuł,

Leave a Comment