27 sierpnia 2019 kryptowalutowy świat obiegła wiadomość, że giełda Binance otwiera opcje otwierania krypto lokat. Na lokatach tych będzie można umieszczać krypto z rocznym oprocentowaniem rzędu od kilku do kilkunastu procent. Z naliczaniem oprocentowania co dwa tygodnie.

Część osób na forach zaczęła ogłaszać exit scam z Binance.

Czy aby na pewno?

Przyjrzymy się się jak działa ta oferta, jakie są jej zasady oraz zagrożenia.

Podstawy działania Binance Lending

Z definicji, jak ktoś nam obiecuje procent od naszych krypto, za nic nie robienie, za umieszczenie ich w portfelu, to jest to czerwona flaga, że mamy do czynienia ze scamem. Przykładami takich projektów są PulseToken czy CloudToken.

W przypadku Binance Lending są przynajmniej dwie okoliczności niwelujące tą flagę.

Po pierwsze Binance Lending nie jest samodzielną usługą. I to nie Binance płaci nam ten procent za nic nie robienie. Binance Lending jest połączone z Binance Margin. Nowym serwisem giełdy Binance, w którym użytkownicy mogą handlować na krypto z dźwignią. I jak to bywa w takich serwisach, mogą handlować nie swoim środkami, lecz pożyczonymi. I to właśnie handlujący na lewerze pożyczają to krypto, które my umieszczamy na naszej krypto lokacie.

To jest podstawowa działalność jaką prowadzą banki. Pożyczają pieniądze jednych ludzi drugim. Gromadzą środki na lokacie, oferujące określoną stopę zwrotu. Następnie pożyczając te same pieniądze na wyższy procent komuś innemu.

I właśnie to robi Binance. Zakładając krypto lokatę w Binance Lending tak naprawdę pożyczasz swoje środki handlującym na dźwigni w usłudze Binance Margin. 

Po drugie, Binance nie potrzebuje wabić nowego krypto do swojego systemu. Na chwilę obecną na ich adresach różnych krypto znajdują się co najmniej miliardy dolarów (bardziej prawdopodobne jest wręcz kilkanaście miliardów). Wystarczy sprawdzić adresy używane przez Binance w blockchainie Ethereum by przekonać się, że na większości z nich znajdują się na środki o wartości rzędu kilkuset milionów dolarów. Przykładowo na adresie: 0x3f5ce5fbfe3e9af3971dd833d26ba9b5c936f0be na chwilę pisania tego artykułu znajduje się ponad 240 milionów dolarów. 

Jeśli porównamy to z limitami, na które Binance planuje otwierać krypto lokaty, to jest to inny rząd wielkości. 

Startowe limity na które Binance będzie otwierał lokaty. Jest to suma wartości wszystkich otwartych lokat:

 • Binance Coin (BNB) – ilość 200 000 – wartość 5 104 000 USD (przy obecnym kursie 25.52 USD/BNB)
 • TETHER (USDT) – ilość 10 000 000 – wartość 10 000 000 USD (przy założeniu kursu 1 do 1 do dolara)
 • Ethereum Classic (ETC) – ilość 20 000 – wartość 144 000 USD (przy obecnym kursie 7.20 USD/ETC)

Jest to więc w całości kwota około kilkunastu milionów dolarów. Przy prawdopodobniej kilkunastu miliardach dolarów które już się znajdują w depozytach Binance. Jest to więc promil całości i za pewne zalednie część z tego promilu, to będą nowe depozyty. Oczywiście wraz z rozwojem platformy i otwarciem jej na kolejne krypto te limity będę wzrastać. Musimy jednak pamiętać, że jakby Binance chciało zrobić exit scam, to już w tym momencie mogliby to zrobić z  kilkunastoma miliardami dolarów w kieszeni.

Podsumowując kwestią największego scam zagrożenia: 

 1. pieniędzy obiecywane z nikąd, za nic
 2. po to aby nakłonić ludzi do wpłacania pieniędzy aby z nimi uciec.

W przypadku Binance Lending pieniądze które zarabiasz nie biorą się znikąd. Płaci jest pożyczający, który obraca nimi na platformie Binance Margin.

Po drugie Binance ma już zgromadzone środki warte kilkanaście miliardów dolarów. Nie musi zabiegać o kolejne miliony, aby zrobić potencjalny exit scam. Gdyby to było ich motywacją, już by mogli to zrobić na kwotę kilkunastu miliardów dolarów.

Lokaty dostępne na starcie w Binance Lending

Na starcie Binance umożliwia otwarcie dwutygodniowej lokaty w trzech kryptowalutach. Są to Binance Coin (BNB), Tether (USDT) oraz Ethereum Classic (ETC). Warunki i oprocentowanie różnią się w zależności od krypto, dlatego omówię każdą z nich osobno.

W opisach lokat pojawia się określenie lot. Lot jest tutaj jednostką lokaty. Określać minimalną ilość krypto jaką można umieścić na lokacie. 1 lot to minimalna ilość. Umieszczać też możesz jego wielokrotności, aż do limitu określonego dla danej lokaty.

Aby mieć możliwość skorzystania z lokat Binance Lending, należy posiadać konto na Binance z weryfikacją drugiego poziomu (potwierdzenie tożsamości przy wykorzystaniu dowodu osobistego i zdjęcia).

UPDATE: Wszystkie trzy rodzaje lokat dostępnych w pierwszej rundzie rozeszły się na pniu. Dosłownie w ciągu kilku sekund były one wykorzystane i rejestracja została zamknięta. Najprawdopodobniej, jeśli program będzie przebiegał sprawnie, w kolejnych rundach możemy spodziewać się większej ilości krypto, większych limitów ogólnych, jak i być może mniejszego zainteresowania ludzi.

Kryptolokata w Binance Coin (BNB)

 • Data zapisów: 28 sierpnia 2019 (startują o 8:00 polskiego czasu)
 • Lot: 10 BNB
 • Maksymalna wartość pojedynczej lokaty: 50 lotów (500 BNB)
 • Oprocentowanie w skali rocznej: 15%
 • Długość trwania: 2 tygodnie (do 2019-09-11)
 • Zysk z jednego lota po 2 tygodniach: 0.057534 BNB
 • Zysk z jednej monety BNB po 2 tygodniach: 0.0057534 BNB
 • Limit wszystkich lokat: 200 000 BNB
 • Minimalna liczba wolnych slotów do wzięcia udziału w lokacie: 400 (przy założeniu że każdy uczestnik wykorzystuje limit 10 lotów czyli 500 BNB)

Jest to najbardziej korzystna oferta ze wszystkim. Po pierwsze roczne oprocentowanie to aż 15% procent. Po drugie niski limit pojedynczej lokaty (500 BNB) wraz z w miarę dużym ogólnym limitem 200000 BNB, sprawie że co najmniej 400 osób będzie mogło skorzystać z tej opcji. W praktyce pewnie będzie to około tysiąca osób.

Kryptolokata w Tetherze (USDT)

 • Data zapisów: 28 sierpnia 2019 (startują o 8:00 polskiego czasu)
 • Lot: 100 USDT
 • Maksymalna wartość pojedynczej lokaty: 10 000 lotów (1 000 000 USDT)
 • Oprocentowanie w skali rocznej: 10%
 • Długość trwania: 2 tygodnie (do 2019-09-11)
 • Zysk z jednego lota po 2 tygodniach: 0.383561 USDT
 • Zysk z jednej monety USDT po 2 tygodniach: 0.00383561 USDT
 • Limit wszystkich lokat: 10 000 000 USDT
 • Minimalna liczba wolnych slotów do wzięcia udziału w lokacie: 10 (przy założeniu że każdy uczestnik wykorzystuje limit 10 000 lotów czyli 1 000 000 USDT)

Również ciekawa oferta, ze względu na oprocentowanie 10% procent w skali rocznej. Gdzie znajdziesz podobną ofertę “bez ryzyka” dla dolara. Oczywiście tutaj ryzykiem jest sam Tether, na ile ma on pokrycie w realnym USD. Oraz ryzyka ze strony Binance, o których napiszę poniżej. Wysoki limit pojedynczej lokaty sprawia, że potencjalnie będzie ona niedostępna dla zwykłego zjadacza chleba. Może być tak, że 10 wielorybów wrzuci sobie po milionie.

Kryptolokata w Ethereum Classic (ETC)

 • Data zapisów: 28 sierpnia 2019 (startują o 8:00 polskiego czasu)
 • Lot: 1 ETC
 • Maksymalna wartość pojedynczej lokaty: 1 000 lotów (1 000 ETC)
 • Oprocentowanie w skali rocznej: 7%
 • Długość trwania: 2 tygodnie (do 2019-09-11)
 • Zysk z jednego lota po 2 tygodniach: 0.002685 ETC
 • Zysk z jednej monety USDT po 2 tygodniach: 0.002685 ETC
 • Limit wszystkich lokat: 20 000 ETC
 • Minimalna liczba wolnych slotów do wzięcia udziału w lokacie: 20 (przy założeniu że każdy uczestnik wykorzystuje limit 1 000 lotów czyli 1  000 ETC)

Lokata, z której w teorii może skorzystać każdy, kto dysponuje choć jedną monetą ETC. W praktyce wysoki pojedynczy limit lokaty może sprawić, że z opcji też skorzysta zapewne zaledwie kilkadziesiąt osób. Najniższe oprocentowanie z dostępnych opcji wynoszące 7% w skali roku. Ale i tak wygląda to przyzwoicie.

Zagrożenia

Jakie są zagrożenia związane z Binance Lending?

Sama giełda deklaruje, że wypłata jest gwarantowana. Z tą gwarancja, to musimy pamiętać, że Binance nie jest bankiem. Nie jest to gwarancja za którą idą jakieś moce prawne. Po prostu firma mówi, że gwarantuje. Tak jak wspomniałem na początku artykułu pozycja Binance oraz rzeczywisty model biznesowy kryjący się za Binance Lending znacząco ograniczają ryzyko. Ale znikome, bo znikome, ale ono jest.  Musimy pamiętać o jego istnieniu podejmując decyzje o skorzystaniu z tego produktu.

Musimy też być świadomy wszystkich ryzyk związanych z trzymaniem środków na giełdzie:

 • giełda, może okazać się nieuczciwa i przywłaszczyć sobie Twoje środki
 • giełda, może okazać się nieudolna i w efekcie niewypłacalna
 • giełda, może paść ofiarą ataku i Twoje środki mogą zostać skradzione
 • giełda podlega regulacjom jurysdykcji w której jest zarejestrowana. I zgodnie z obowiązującym prawem może na polecenie regulatora zamrozić Ci dostęp do Twoich środków

Kolejne zagrożenia, dla mnie największe, to monopolizacja rynku krypto przez Binance. Jest to największa giełda, która ma bardzo silną pozycję, którą już teraz wykorzystuje na swoją korzyść. Zarówno względem klientów jak i projektów.

Wraz z powstanie projektu Binance DEX (rzekomo zdecentralizowanej giełdy Binance) giełda przestała tworzyć pary dla drugiej najpopularniejsze kryptowaluty Ethereum. Co więcej, nowe projekty są naciskane aby korzystać właśnie z łańcucha BinanceDEX do emisji swoich tokenów. A możliwość bycia notowanym na największej giełdzie, jest dość silną formą nacisku. Przykładem takiego projektu jest DUSK, który według coinmarketcap jest tokenem ERC-20. W rzeczywistości ma dwie wersje – zarówno token ERC-20 jak i token BEP-2 (token na blockchainie Binance DEX). Binance przyjmuje depozyty zarówno w ERC-20 i BEP-2, ale wypłaty są realizowane tylko w wersji BEP-2. Zamykając tym samym użytkownika w swoim ekosystemie. Nie o to chodzi w krypto. Przypomina to praktyki monopolistyczne Microsoftu z początku lat dwutysięcznych. 

Podsumowanie

Oferta Binance Lending ma ręce i nogi. Tak naprawdę jest to najprostszy mechanizm produktów finansowych, gdzie pieniądze jednych osób (korzystających z lokaty) są pożyczane innym (grającym na Binance Margin). 

Ryzyko związane z oszustwem jest znikome, ponieważ zbierane kwoty na lokatach, są promilem tego co już znajduje się na depozytach Binance. W tym momencie mogliby zrobić exit scam o wartości kilku czy kilkunastu miliardów dolarów. Przy czym należy pamiętać, że cały czas mamy jednak do czynienia ze wszystkimi ryzykami związanymi z trzymaniem środków na giełdzie.

Stay fool, stay hodl!

Tradycyjnie prosze Cię o feedback na temat artykułu. Powiedz mi, co było w nim wartościowe, a czego Ci zabrakło? O czym chcesz przeczytać w następnej kolejności? Możesz to zrobić w komentarzach poniżej albo w anonimowej, dwuminutowej ankiecie.

3 comments add yours

 1. Zobaczymy co z tego wyniknie. Binance na razie tworzy bardzo profesjonalny wizerunek i coraz szerszą paletę usług związanych z krypto. Jednak jakiś margines niepewności zostaje – Mt Gox też było największą giełdą…

  PS: Dzięki za wyłożenie tego po polsku. Niby znam angielski ale w takich bardziej zaawansowanych tekstach zawsze lepiej przyswajać informacje w ojczystym języku.

  • Na razie poszło im dobrze. Oferta rozeszła się w parę sekund. Chociaż ja bym wolał robić to w bezpieczniejszy sposób w oparciu o smart contracty. O czym będę pisał w najbliższych miesiącach. Pozdrówki

Leave a Comment