TL;DR Kupować dalej

Witam serdecznie w drugiej wizycie w mojej kieszeni. Jak widać na załączonym powyżej obrazku miesiąc sierpień upłynął nam pod znakiem spadków. 

Najlepiej i najstabilniej zachowywał się Pan Bitcoin, na którym strata w ciągu ostatniego miesiąca to około 10 procent.

Jeśli chodzi o alty, to można powiedzieć, że zachowały się zgodnie z  tegoroczną tradycją i nie trzymały poziomu Pana Bitcoina. W zależności od projektu traciłem na nich od ⅕ do ⅓ wartości.

Moje działania na portfelu

Tak dokładnie wygląda podsumowanie mojego portfolio za okres od 5 sierpnia 2019 do 4 września 2019. Jest to screen z publicznie dostępnego arkusza, w którym udostępniam te dane.

Linki do moich portfeli 1 1. Dowód na to, że są to rzeczywiście moje adresy znajdziesz w tekście Pokaż mi swój portfel, a powiem Ci kim jesteś. × :

Wiemy już co z moim portfelem zrobił rynek. Teraz pora przyjrzeć się moim działaniom. Te były w zasadzie trzy.

Po pierwsze, zgodnie z tradycją dokupiłem Bitcoina. Był to najistotniejszy pod względem wartości zakup w tym miesiącu. 

Po drugie doszło nam trochę altcoinów. Widzimy trzy nowe projektu w portfolio:

  • Matic (kupiony już na początku sierpnia)
  • QDAO (kupiony na początku września)
  • Monolith (dawniej TokenCard, również kupiony na początku września)

Co ciekawe, wszystkie z nich dotyczą trendu decentralized finance. Więcej na jego temat dowiesz się z artykułu 

O tokenie Monolith wspominałem przy okazji opisywania ich karty płatniczej VISA połączonej ze smart contractem ne Ethereum. Więcej na ten temat w artykule

Po trzecie przeniosłem część moich rezerw finansowych z tradycyjnego systemu bankowego na blockchain. Stąd zwiększenie puli posiadanych DAI (stablecoin wobec dolara) oraz nabycie DGX (stablecoin wobec złota). 

To działanie jest uwarunkowane dwoma powodami. 

Po pierwsze rozproszenie miejsc, w których przechowuje rezerwy finansowe. W tym przypadku, jeśli stracę dostęp do któregoś z nich, to dalej mam kilka innych miejsca, w których mam środki na bieżące wydatki. Pozostałe krypto traktuje jako inwestycję, której nie chcę spieniężać pod presją bieżącej sytuacji. 

Po drugie, mieszkam w Tajlandii, a zarabiał w złotówkach. Polska waluta traci, a tajska się umacnia. W wyniku czego zwiększają się moje realny koszty życia. Przechowywanie części wartości w dolarze i złocie ma być przeciwwagą do tracącej na wartości złotówki. 

W kolejnych miesiącach planuje dalsze zakupy tych dwóch stablecoinów.

Z racji tego, że DAi i DGX mają inną charakterystykę oraz wchodzę w ich posiadanie w innym celu niż w pozostałe krypto wyodrębniłem je do oddzielnej kategorii w moim arkuszu.

Drobna zmiana w ilości posiadanego Ethereum wynika po prostu z działań operacyjnych.

Co robić dalej?

Co robić w sytuacji, gdy portfel traci na wartości 25% w ciągu miesiąca?

Nic, trzymać się dalej planu.

Mój plan jest bardzo prosty. Kupować systematycznie gdy jest tanio. Sprzedawać systematycznie gdy jest drogo. Jakie mam założenie odnośnie tego, że jest tanio?

Wszystko do poziomów poprzedniego ATH 2 2. All Time High - najwyższy notowany do tej pory kurs danego waloru. Dla Bitcoina są to, w zależności od giełdy, okolice 20 000 USD × na Bitcoinie jest dla mnie tanio. W czasie gdy cena jest cały czas w tym przedziale kupuję. Nie patrzę w ogóle na krótkoterminowy zwrot w portfele. Bo w mojej perspektywie nie ma ona znaczenia.

Spójrzmy się na moją perspektywę. Jest ona długoterminowa. Wygląda ona następująco.

Jest to wykres ceny Bitcoina od 2012 roku. Chociaż okres zaznaczony strzałką (koniec 2015 roku i początek 2016) wygląda na mega spokojny. To jak przyjrzymy się mu z bliska, to zobaczymy, że zmienność na rynku była wtedy jeszcze większa niż obecnie.

Jednak z perspektywy czasu ta duża zmienność traci na znaczeniu.

Tak naprawdę to na pierwszym wykresie doskonale widać okresy kiedy kupować i kiedy sprzedawać. Oczywiście patrząc w przeszłość jest to zdecydowanie prostsze do zauważenia. Ale z przeszłości należy wyciągać wnioski.

Więcej na temat mojej perspektywy inwestycyjnej dowiesz się z tekstu: 

Pierwszy raport z mojego portfela, w którym możesz znaleźć potwierdzenie tego, że jestem właścicielem opisywanych portfeli:

Stay fool, stay hodl!

P.S. Tradycyjnie zapraszam do zostawienie swojej opinii w komentarzu oraz wypełnienie anonimowej dwuminutowej ankiety. Dzięki temu będziesz czytał treści lepiej dostosowane do Twoich potrzeb.

Leave a Comment