W dzisiejszym odcinku pora zdradzić Bitcoina i zainstalować portfel Ethereum. I to nie byle jaki portfel. Portfel ten pozwoli nam nie tylko na przechowywanie Ethereum i tokenów z tego blockchaina. Nie tylko pozwoli on nam przeprowadzać transakcje. Pozwoli on nam także wchodzić w interakcje ze smart contractami. A to wszystko z poziomu przeglądarki internetowej. Dzięki czemu będziemy mieli w przyszłości możliwość korzystania ze zdecentralizowanych aplikacji, opartych o smart contracty Ethereum.

Portfel MetaMask działa jako wtyczka do przeglądarki. Na chwilę obecną obsługiwane są Chrome, Firefox, Opera oraz Brave. Ja korzystam z tej ostatniej i na jej podstawie będę przedstawiał proces instalacji i zakładania portfela. Jeśli Ty korzystasz z innej przeglądarki, nic nie szkodzi. Proces będzie przebiegał analogicznie, niemal identycznie do tego, co zobaczysz w tym artykule.

Zanim przejdziemy do instalacji MetaMaska i zakładania w nim portfela w Twojej głowie powinno pojawić się pytanie: portfel krypto i przeglądarka – czy to aby na pewno jest bezpieczne?

Owszem tak, jest to bezpieczne. Tak samo jak inne portfele instalowane na komputerze. Twój klucz prywatny znajduje się w zaszyfrowanej formie na Twoim dysku twardym. Nie trafia on w ogóle do internetu. Aby móc skorzystać z portfela należy podać wcześniej ustalone przez Ciebie hasło, które pozwoli na odszyfrowanie Twojego klucza prywatnego. 

Instalacja wtyczki MetaMask w przeglądarce

Krok pierwszy to zainstalowanie wtyczki portfela w naszej przeglądarce. Tak jak wspomniałem we wprowadzeniu, obsługiwane są następujące przeglądarki Chrome, Firefox, Opera oraz Brave. Aby pobrać wtyczkę wchodzimy na oficjalną stronę projektu www.metamask.io:

Następnie w zaznaczonym przeze mnie prostokącie klikamy nazwę naszej przeglądarki. Spowoduje to przekierowanie nas do platformy z wtyczkami dla naszej przeglądarki. Tam zostanie nam wyświetlona strona instalacyjna MetaMask:

Pod numerem jeden oznaczyłem guzik, który służy do instalacji wtyczki  w przeglądarce. W moim przypadku nazywa się on “Dodaj do Chrome“. Ponieważ moja przeglądarka Brave, tak naprawdę wykorzystuje silnik Chrome. 

Warto też zapoznać się z informacjami zaznaczonymi w obszarze (2). Dzięki nim możemy zweryfikować czy instalujemy oficjalną wersję wtyczki. Potwierdza to wyświetlany adres strony “Oferta z https://metamask.io“. Duża liczba recenzji użytkowników (ponad półtora tysiąca) oraz duża liczba pobrań (ponad milion) potwierdzają, że mamy do czynienia z autentykiem. Bez obawy klikamy więc  guzik dodania wtyczki do przeglądarki (1).

Pojawia się komunikat z prośbą o potwierdzenie chęci instalacji wtyczki.

Wraz z tym komunikatem jesteśmy informowani o tym, z jakich uprawnień w przeglądarce będzie korzystała wtyczka. W tym przypadku będą to:

 • Czytanie i modyfikacja naszych danych zgromadzonych na odwiedzanych stronach. Jest to uprawnienie wykorzystywane do interakcji z zdecentralizowanymi aplikacjami
 • Wyświetlanie notyfikacji. Na przykład o statusie wysyłanych transakcji.
 • Komunikacja z chętnymi na współpracę stronami. Podobnie jak punkt pierwszy, to uprawnienie również jest potrzebne do współpracy z zdecentralizowanymi aplikacjami
 • Modyfikacja schowka. Jak zobaczysz na koniec, portfel ma guzik kopiujący Twój adres portfela do schowka

Jeżeli udzielenie tych uprawnień nam odpowiada, to klikamy w oznaczony strzałką guzik “Add extension”. Spowoduje to pobranie i zainstalowanie wtyczki. 

Zakładanie portfela

Pobieranie wtyczki może potrwać do kilkunastu sekund, następnie w przeglądarce pojawi się okno powitalne MetaMask:

Klikamy w zaznaczony strzałkami guzik “Get Started”.

Pojawia nam się opcja wyboru. Czy jesteśmy nowym użytkownikiem MetaMaska? (1).  Czy też mieliśmy już wcześniej utworzony portfel? (2). My w tym artykule pójdziemy ścieżką nowego użytkownika.

Jeśli natomiast nie jesteś nowy w Ethereum i masz już jakiś inny portfel, to możesz skorzystać z opcji numer 2. Wtedy po podaniu Seed phrase do swojego portfela uzyskasz dostęp do niego również z poziomu MetaMaska.

My jednak, jako świeżaki, wybieramy bramkę numer 1: “Create a Wallet”

Przed utworzeniem portfela zobaczymy prośbę MetaMaska o zgodę na to, aby portfel wysyłał do nich zanonimizowane dane na temat nasze korzystania z niego. Ma to na celu szybkie wyłapywanie ewentualnych błędów oraz poprawę jakości oprogramowania. Ważne jest to, że żadne personalne dane na temat Ciebie, Twojego portfela czy zawieranych transakcji nigdy nie opuszczają portfela.

Ja rekomenduje tutaj wyrażenie zgody “I agree”. Ale równie dobrze możesz się na to nie zgodzić. W obu przypadkach będziesz mógł w ten sam sposób korzystać z portfela. Zostaniesz teraz przekierowany do kolejnego kroku

W kroku tym ustanawiamy hasło do naszego portfela (1). Aby mieć pewność, że w trakcie jego wpisywania nie popełniliśmy żadnych literówek należy je ponownie podać polu oznaczony jako (2). 

Tak jak wspomniałem wcześniej hasło to będzie chronić nasz portfel i nasz zaszyfrowany klucz prywatny. Za każdym razem, gdy będziemy chcieli skorzystać z portfela będziemy proszeni o jego podanie. Oto złote reguły bezpieczeństwa przy ustalaniu hasła do naszego portfela:

 • Powinno ono być unikalne, tzn. nie wykorzystujemy go w innych serwisach
 • Powinno być na tyle długie, aby było trudne jego złamanie. Rekomendowane jest użycie przynajmniej 16 znaków
 • Wśród tych co najmniej 16 znaków powinny znajdować się małe i wielkie litery, cyfry oraz znaki specjalne
 • Ponieważ takie hasło jest zazwyczaj trudno zapamiętać (a jego utrata powoduje brak dalszej możliwości korzystania z portfela) polecane jest jego przechowywanie w jednym ze sprawdzonych managerów haseł 1 1. Manager haseł, to oprogramowanie bądź usługa pozwalająca na bezpieczne przechowywanie haseł do różnych witryn oraz innych kluczowych informacji. Więcej na ich temat dowiesz się z artykułu Menedżery haseł – który wybrać? w serwisie Chip.pl. ×

Następnie zapoznajemy się z warunkami korzystania z portfela i je akceptujemy (3). Po czym przechodzimy dalej klikając “Create” (4)

Jesteśmy teraz na kluczowym z punktu bezpieczeństwa ekranie. Możemy na nim wyświetlić oraz zapisać tzw. Seed phrase. Jest to lista dwunastu słówek, których podanie w odpowiedniej kolejność pozwala na wygenerowanie naszego klucza prywatnego i tym samym na uzyskanie dostępu do naszych środków. 

Będziemy jej potrzebować w przypadku, gdy:

 1. Zabezpieczyliśmy nasz portfel hasłem, które zapomnieliśmy, nie mamy już więc do niego dostępu
 2. Straciliśmy dostęp do urządzenia z zainstalowanym portfelem. Na przykład komputer uległ uszkodzeniu bądź został skradziony
 3. Odinstalowaliśmy portfel wraz ze wszystkimi ustawieniami i chcemy go przywrócić
 4. Chcemy uzyskać dostęp do naszych środków z innego portfela

Jeśli któreś z wydarzeń z punktów od 1 do 3 będzie mieć miejsca, a my teraz nie zapiszemy sobie listy słówek zabezpieczających, to dostęp do naszych środków zostanie bezpowrotnie utracony. Dlatego nie odkładajmy tego na później i klikamy w oznaczony strzałkami prostokąt z napisem “CLICK HERE TO REVEAL SECRET WORDS“.

Lista słówek zostaje odkryta 2 2. Z powodu, że Ty w tym artykule widzisz moją listę 12 słówek zabezpieczających, to mógłbyś uzyskać dostęp do zgromadzonych na nim środków. Nie zakrywałem tych słówek, aby lepiej zobrazować proces wersyfikacji ich zapisania. Portfel został założony jedynie w celach edukacyjnych, na potrzeby tego artykułu. Nie zamierzam nigdy korzystać z tego portfela, dlatego mogłem sobie na to pozwolić. × , a naszym zadaniem jest teraz zapisać w podanej kolejności. Po prawej stronie widzimy listę wskazówek. Mówią one o tym,  jak to należy zrobić w bezpieczny sposób. Bezpieczny, to znaczy taki, dzięki któremu po pierwsze mu nie utracimy do listy dostępu. Po drugie nikt niepowołany nie będzie w stanie jej odczytać i zdobyć dostępu do naszych środków.

Nie powinniśmy robić screena tego ekranu i potem trzymać go na telefonie, komputerze czy dysku w chmurze. Nie powinniśmy też trzymać tej listy w pliku tekstowym czy mailu przechowywanym  na telefonie, komputerze czy dysku w chmurze. Takie rozwiązania nie są bezpieczne i narażają nas na stratę naszych środków. Ktoś, kto uzyska dostęp do naszego komputera bądź maila będzie mógł je w łatwy sposób wykorzystać.

Dwa rekomendowane sposoby to zapisanie listy na papierze bądź manager haseł. Trzeci podawany po prawej stronie sposób, czyli zapamiętanie listy, wydaje mi się zbyt ryzykowny.

W przypadku zapisania na papierze ważne jest przechowywanie jej w bezpiecznym miejscu. Bezpiecznym, zarówno w kontekście tego, że nie zostanie ona zgubiona / zniszczona. Jak również w kontekście tego, że nie wpadnie łatwo w ręce osób trzecich.

Po zapisie listy klikamy guzik “Next”

Na kolejny ekranie jesteśmy proszeni o zweryfikowanie, tego że lista została przez nas zapisana. Celem tego kroku jest upewnienie się, że rzeczywiście masz ją zapisaną. A nie, że poszedłeś na skróty, oszczędziłeś minutę czy dwie, a potem za parę miesięcy, jak stanie się coś nieprzewidzianego, stracisz dostęp do swoich środków.

W celu weryfikacje klikamy słówka w zaznaczonym prostokącie zgodnie z kolejnością, w jakiej znajdują się na naszej liście. 

Gdy klikniemy wszystkie słówka w odpowiedniej kolejności, wtedy aktywuje się oznaczony strzałką guzik “Confirm”. Klikamy go, aby przejść dalej

Gratulacje, Twój portfel został utworzony. Warto jeszcze zapoznać z prezentowanymi na tym ekranie wskazówkami odnośnie bezpieczeństwa. Ze swojej strony jeszcze raz podkreślam, aby nigdy nikomu nie podawać naszej listy dwunastu słówek. Jedyny scenariusz je użycia, to gdy sami w jakimś portfelu wybieramy opcję importu już istniejącego walletu. Wszelkie prośby o jej podanie w innych przypadkach, to próby jej wyłudzenia, aby przejąć Twoje środki!

Następnie klikamy w oznaczony strzałką guzik “All Done”.

Prezentujeme nam się teraz ekran główny naszego portfela. Będziemy go widzieć za każdym razem, gdy włączymy portfel i podamy nasz hasło. Zanim zaprezentuje ekran główny warto wspomnieć w jaki sposób będziesz mógł włączyć swój portfel. Otóż na pasku narzędziowym Twojej przeglądarki pojawiła się nowa ikona liska. 

Kliknięcie w nią powoduje włączenie portfela. Gdzie po podaniu hasła zobaczymy ekran główny naszego portfela:

 1. Nasze aktualne saldo Etheru. Jakoże jest nowy portfel, to jest ono zerowe
 2. Informacja o adresie naszego portfela. Stąd możemy go skopiować aby, przesłać sobie środki z innego walletu
 3. W tym miejscu będą wyświetlane salda posiadanych przez nas tokenów.
 4. Guzik przejścia do wysłania środków z naszego portfela.

Na dzisiaj to tyle. W kolejnych epizodach poświęconych Ethereum i MetaMaskowi zrobimy następujące rzeczy:

 • połączymy MetaMaska z portfelem sprzętowym
 • dokonamy transakcji transferu tokenów
 • wejdziemy w interakcje z zdecentralizowaną aplikacją – giełdą tokenów

Wykorzystaj formularz znajdujący się na dole strony, aby zapisać się na newsletter i otrzymać powiadomienia o kolejnych artykułach.

Podziel się swoją opinią o artykule w komentarzu bądź anonimowej, dwuminutowej ankiecie.

Stay fool, stay hodl! 

P.S. Więcej na temat Ethereum dowiesz się z kompletnego przewodnika

Dowiedz się więcej na temat najgorętszego tematu w krypto – DeFi

Metamask to portfel, który jest bramą wjazdową do świata DeFi. Jest on w pierwszej kolejności integrowany w nowych projektach z tego trendu. I pozwala na korzystania ze wszystkich produktów DeFi opartych o blockchain Ethereum. W których to technologia napędzana smart contractami zastępuje pośredników takich jak brokerzy czy bankierzy. To jest obecnie najsilniejszy trend w branży blockchain napędzający ostatnie wzrosty na rynku kryptowalut. Chcesz wiedzieć więcej? Zapisz się na darmowy kurs wprowadzający w świat DeFi.

95 comments add yours

 1. Witaj , otrzymalem tokeny bat na moj metamask . na etherscan sa one widoczne i dostepne jednak metamask ich nie wyswietla i nie jest to kwestia dodania tokena do listy bo zostal juz dodany i teraz juz nawet nie mozna go wybrac z wyszukiwarki dodawania . z kolei gdy klikam dodaj wlasny token i wpisuje contract bat z etherscan to wyswietla sie ze token jest juz dodany . zgłupialem i nie moge nigdzie znalezc info co robic

  • zainstalowalem w brave i sa widoczne , dlaczego w chrome nie ?

  • Cześć Krzysztof,

   Nigdy nie spotkałem się z tym problemem. Zarówno chrome i brave korzystają z tej samej wtyczki. Ciężko stwierdzić, co mogło być. w tym przypadku problemem

 2. Cześć, czy jest możliwe wygenerowanie nowych słów kluczowych w metamask? Niestety do tej pory miałem je zapisane w pliku tekstowym na komputerze i wczoraj portfel został wyczyszczony ze zgromadzonych na nim ETH. Co dziwne nie ma śladu po tej transakcji w historii portfela, jest natomiast widoczna na platformie etherscan.io

 3. Cześć, pobralem wallet i nie bylo całej procedury utworzenia hasła oraz dostanie klucza. Czy to dopiero bedzie przy kupnie tokenow?

  • Ciekawa sprawa. Po zainstalowaniu wtyczki metamask w przeglądarce powinna otworzyć Ci się nowa karta, w której odbywa się cały proces zakładania portfela.

   Z jakiej przeglądaki korzystasz?

   Na pewno instalowałeś wtyczkę ze strony https://metamask.io?

 4. Cześć Piotr! Masz jakieś doświadczenia z Metamask na przeglądarce Netbox? Wtyczka jest zainstalowana domyślnie ale zastanawiam się nad bezpieczeństwem używania z tą wlaśnie przeglądarką. Pozdrawiam

  • Nigdy nie słyszałem o tej przeglądarce, nie mam z nią żadnych doświadczeń.

   Jeśli masz wątpliwości czy jest legitna, to bezpiecznej dla Ciebie będzie założenie że nie i korzystanie z brave, chrome bądź firefox

 5. Wtam
  Mam instalowany Metamask na Brave. Wysłałem ETH na portfel z Coinomi ,chciałem kupic AMPL na Uniswap, transakcja została odrzucona. A ja zauważyłem , że na portfelu Metamask jest not conncted. Jak to naprawić?

  • Jak klikniesz w to “not connected”, to wyskoczy Ci okienko do nawiązania połaczenia ze stroną na której teraz jesteś

 6. Witam, czy aplikacja metamaska jest bezpieczna? Właśnie próbuje to ogarnąć a jestem zupełnie nowy i nie było okienka odnośnie założenia hasła?

  • Tak portfel metamask jest sprawdzony i bezpieczny.

   Drugiej części pytania nie rozumiem. Metamask powinień Cię prosić o utworzenia hasła przed pokazaniem Ci listy słówek odzyskiwania dostępu do portfela

 7. Hej Piotrek. Jak wygląda proces wypłaty?
  Eth przelałem z bitbay nastąpiła wymiana na metamask załóżmy, że jestem już zarobiony. Jak pozyskać włożoną kasę?

 8. Czesc Piotrze. W presalu kupiłem tokeny Bidao. Potem jak prosili o adreesy to podałem swój adres ETH z mojego portfela Elipal. Sprawdziłem na eterscan że wysłali na podany adres BID, ale na elipala nic nie doszło.
  Teraz nie wiem co zrobić. Mam jeszcze drugi portfel Trezor, ale na nim nic jeszcze nie robiłem.

  • Nic się Artur nie bój, jak blockchain pokazuje, że masz tokeny to znaczy, że je masz.

   Może być tak, że używany przez Ciebie portfel nie obsługuje tych tokenów. Zaimportuj seeda z Twojego portfela do Metamaska i tam masz możliwość obsługi dowolnego tokenu ERC-20

 9. no właśnie i tu problem bo jak wpisuje seed ellipala w miejsce
  “Przywrócić konto?
  Importuj przy pomocy frazy seed konta” to niestety nic się nie dzieje ….ustawiam nowe hasło jak metamask prosi… klikam przywróć i nic….coś jest nie tak ale nie wiem co?

 10. Witam.
  Czy trzymanie Dot na metamask jest bezpieczne. Niestety nie mogę ich przenieść na ledgera nano x.

  • Nie jestem ekspertem od polkadot, ale na stan mojej wiedzy, to DOT nie jest tokenem ERC20 i to co masz na metamasku nim nie jest, dlatego nie możesz go przerzucić na Ledgera na portfel polkadot. Ale bez paniki, być może masz jakiś token dający prawo do odbioru DOTa. Wrzuć adres smart contractu tego tokenu (albo swój adres portfela, na którym go masz)/

 11. Cześć Piotr, mam dwa konta na metamasku (przeglądarka brave) i przelałem z jednego na drugie eth, w etherscanie transakcja jest “success” a na kontach w metamasku balans po staremu i ciągle mieli transakcje “oczekiwanie”. Mógłbyś coś doradzić? Wysłałem drugi raz ale ciągle to samo na portfelach po staremu, a w etherscanie success.

  • To jest chwilowy problem. Metamask domyślnie korzysta z publicznych węzłów Ethereum dostarczanych przez Infurę. Która ma obecnie problemy (obsługuje nie ten łańcuch ethereum co trzeba).

   Jak transakcje są zakończone sukcesem na Etherscanie, to znaczy że tak jest. Infura za jakiś czas się ogarnie i też będzie pokazywać właściwy łańcuch oraz Twoje transakcje zakończone powodzeniem

 12. Witam !
  Mam taki problem parę dni temu wysłałem swoje tokeny Vet z giełdy Binance na mój adres portfela w MetaMask. Jak się okazuje tokeny Vet nie są tokenami ERC-20 i pomimo informacji z giełdy że transakcja się powiodła moje przesłane tokeny nie są widoczne na portfelu MetaMask.
  Czy jest możliwość odzyskania tych tokenów ?
  Napisałem w tej sprawie do supportu VeChain. Odpisali że jest szansa na ich odzyskanie po wykonaniu poniższych kroków:
  Wykonaj poniższe kroki, aby w zależności od rzeczywistego scenariusza:

  Scenariusz A Jeśli wysłałeś VET do portfela online na Ethereum.

  1) Wyeksportuj magazyn kluczy adresu ETH z portfela ETH;
  2) Zaimportuj plik kluczy do portfela VeChainThor, zostaniesz poproszony o wprowadzenie hasła do magazynu kluczy. Jest takie samo, jak hasło do portfela ustawione w portfelu ETH;
  3) Jeśli zostanie pomyślnie zaimportowany, będziesz mógł przywrócić ten adres w portfelu VeChainThor i uzyskać kontrolę nad VET.

  Jeżeli jest taka możliwość jak piszą to i tak mam problem bo nie wiem wykonać czynności 1 i 2 tzn. jak wyeksportować magazyn kluczy adresu ETH z portfela ETH na moim portfelu MetaMask, a następnie zaimportować je na portfelu VeChainThor.
  Czy mógłbyś mi pomóc to jakość ogarnąć technicznie jak te czynności wykonać na portfelu MetaMask i VeChainThor ? Please

  • Bardzo ciekawy problem. Niestety dość popularny, ale na szczeście odpowiedź supportu sugeruje, że jak najbardziej rozwiązywalny.

   Wnioskuje, że magazyn klucza, to tutaj keystore. W metamask możesz wyeksportować go następująco. W prawym górnym rogu, pod ikonkom profilu, masz trzy pionowe kropeczki. Klikasz w nie i rozwija się menu, z którego wybierasz opcję Szczegóły konta. Tam masz opcję Eksportuj klucz prywatny.

   Portfela tej drugiej sieci nie znam, ale wnioskuję, że opcję importu konta z klucza prywatnego (keystore). Jak nie będziesz w stanie sam znaleźć, to przeszukać google i youtube. Albo spytaj się supportu, jak to dokładnie zaimportować

 13. Witaj, mam pytanie . Metamask mam połączony z ledgerem. Kiedy chcę dokonać wymiany na uniswapie lub jakieś autoryzacje tokenów przenosi mnie do Metamaska , prosi o potwierdzenie tylko w Metamasku i tzw, kółko kręci i nie wykonuje żadnych transakcji. Wiem ,że powinienem potwierdzić taką transakcję ledgerem ale nic mi się na nim nie wyświetla, mimo że cały czas jest podłączony kablem do komputera i uaktywniony. Zaznaczam ,że pracuję na Mac-u i tu mam Chrome.
  Pozdrawiam Waldek.

  • W aplikacji Ehtereum na ledgerze, w ustawieniach ustaw sobie Contract Data na Allowed

   pozdrawiam

 14. Witam mam problem bo z giełdy Binace przelałem tokeny Polkdot na metamask. Nie widzę ich w metamask i już wiem że to źle zrobiłem bo Dot to nie erc-20. Jak to można odkecić?? Czy wogóle się da??

  • Być może dostałeś jakiś format tokenu DOT na Ethereum. Widzę, że istniaje coś takiego jak Binance Wrapped DOT: https://etherscan.io/token/0x7884f51dc1410387371ce61747cb6264e1daee0b Wejdź sobie na swój adres na etherscanie i zobacz ostatnie Token Transfers. Jak będzie tam coś takiego, to dodaj sobie nowy token w Metamasku (guzik Add Token na dole listy tokenów -> zakładka Custom Token -> wklej adres contractu tokenu który znajdziesz w Etherscanie).

   Jakby to nie pomogło, to skontaktuj się z supportem giełdy.

 15. Udało się dziekuje 🙂 mam właśnie w tej postaci Bdot ale teraz nie wiem jak z powrotem to wysłać na binance . Na adres Dot ?? jak myslisz żeby nie utracić znowu.

  • Udało się już przelałem z powrotem i mam wszystko na Binace

 16. BITBAY UKRADŁ ETH ?!?!?

  Witam Szanownych Wykopowiczów,

  Mam następujący problem.
  Chciałem przesłać moje ETH z giełdy Binance na giełdę BitBay. Przy wykonywaniu transakcji dobrze wpisałem adres portfela ale zrobiłem błąd w wyborze sieci i zamiast wybrać ERC20 to wybrałem BEP20.
  Okazało się, że BitBay nie obsługuje BEP20 co skutkowało tym, iż moje ETH wyszły z Binance i nie doszły do BitBay. Transakcja jest widoczna na bscscan.com.
  BITBAY napisał, że nie może pomóc w odzyskaniu środków ale z tego co się dowiedziałem mogę odtworzyć ETH na MetaMask Wallet.
  Niestety po przekopiowaniu adresu kontraktu portfel pokazuje 0 ETH pod tym adresem.
  Czy to znaczy, że BITBAY jednak przywłaszczył sobie moje ETH?
  Widziałem, że jedna szanowna Wykopowicza miała podobny problem z ta różnicą, że wysyłała z Binance nie na BitBay tylko na BRD Wallet i udało jej sie odzyskać środki wykonując taką procedurę z MetaMask Wallet jak ja. Proszę o jakąś podpowiedź jak odtworzyć moje ETH na Metamask. Z góry dziękuję za pomoc.

  • Jeśli dokonywałeś transferu na giełdę BitBay, to oni mają mają klucze prywatne do adresu BSC na którym są Twoje środki. Ty samodzielnie nie jesteś w stanie nic z tym zrobić.

   Widziałem na grupach posty osób w podobnej sytuacji, które pisały że BitBay może pomóc nam odzyskać środki, ale prowizja za to wynosi 100 USD.

   Tak więc sugerowałbym Ci jeszcze raz skontaktować się z supportem BB.

 17. Cześć.
  Ściągnąłem Metamaska na Brave. Proces był podobny ale trochę inny.
  Wisałem słowa klucze i nacisnołem na koniec kliknełem w przycisk All done. Powinna być widoczna ikonka w w Brave jednak u mnie jej nie ma i nie mogę znaleźć jak wejść w portfel, może jakieś ustawienia.
  Proszę o jakąś wskazówkę. Roman

  • Tak, najprawdopodobniej musisz wejść do ustawień, następnie przejść do rozszerzeń i tam przełączyć przy Metamask przełącznik, aby pokazywał jego ikonkę ma pasku. Być może masz na pasku ikonkę puzzle, która po kliknięciu również wyświetli Ci opcje do włączenia wyświetlania ikonek poszczególnych rozszerzeń

 18. siemka mam problem z meta mask… konkretnie z bitbay przelalem BTG na metamask czy jest opcja dodania BTG czu utracilem swoje BTG

 19. Nie pojawia się żadna ikona liska. Przelałem na ten portfel crypto i teraz nie mam do niego dostępu. Pisałem do Ciebie parę razy, ale w ogóle nie odpisujesz.

  • Odpowiedziałem na podobny komentarz Romana, gdzie masz informacje, jak włączyć sobie wyświetlanie tej ikonki.

 20. Cześć.
  Jak długo trwa przelew z Binnace na Metamask?
  Przelałem wczoraj ETH a do dzisiaj na Metamask ich nie ma?
  B Binance widnieje transakcja ok.

  • Upewnij się, czy przesłałeś je na właściwą sieć. Z Binance możesz dokonać wypłaty Etheru i tokenów z Ethereum zarówno do tej sieci jak i na Binance Smart Chain. Co jest chyba nawet domyślną opcję.

   Więc upewnij się na jaką sieć dokonałeś wypłaty. Jeśli na BSC, to tutaj masz instrukcję, jak podłączyć się do niej Metamaskiem. W sieci BSC potrzebujesz tokenu BNB do dokonywania opłat transakcyjnych

  • Nie bardzo wiem jak to sprawdzić. Czy można się z Tobą skontaktować na priv, żeby rozwiązać problem?

  • Tak, widzę tokeny na BSCSCAN. Połączyłem Metamask według instrukcji, ale dalej na Metamask jest 0.

  • Ok, widzę już moje tokeny na Metamask. Jak teraz przerzucić je z sieci Smart Chain na główną sieć Ethereum?

  • Dzięki Piotr, ale nie umiem poradzić sobie z tym. Czy jest jakiś prostszy sposób, żeby przerzucić te tokeny z powrotem na giełdę Binance?

 21. Witaj Piotrze mam metamask na google chrom i czesto gęsto mam tam z nim problemy coiny sie nie wczytują potem nagle są i tak w kółko. Stwierdziłem ze przejde na brave ale tam przeszło tylko jedne konto a na chromie mam 3 jak je przenieśc. Drugie pytanie mam seedy do metamaska ale nie ciągle pyta o klucz prywatny nie mialem go przy instalacji. Ale bardziej zalezy mi na przeniesienu tych kont jakiaś porada?

  • Tak naprawdę Darku, te konta są już zaimportowane, tylko tego nie widać.

   Metamask jest portfelem typu HD i z jednego seed jest w stanie stworzyć ogromną nazwę kont dla Ciebie.

   Jak zaimportowałeś seed z poprzedniego metamaska, to teraz jedyne co musisz zrobić to skorzystać z opcji dodaj konto. To będę te adresy, które dodałeś sobie na poprzedniej instalacji metamaska

 22. Witaj Piotrze, prosiłbym o pomoc. Przelałem ETH z Bitbay na Metamask. Transakcja została zakończona jednak na Metamasku nic się nie pojawiło. Liczba ETH to dalej 0 mimo że minęło prawie 48h. Numer adresu się zgadza. Co więc może być przyczyną braku przelania ETH? Czy straciłem ETH bezpowrotnie?

  • 1) Sprawdź swój adres na Etherscan
   2) Jak tam masz środki, a Metamask ich nie widzi to sprawdź czy jesteś na pewno połączony do dobrej sieci (Ethereum Mainnet)
   3) Jak na Twoim adresie nie ma środków, to skontaktuj się z supportem giełdy

 23. Cześć,
  4,5 godz. temu wysłałem ETH z Ledgera na Metamask (brave). Transakcja zakończyła się sukcesem (ponad 1 tys. Block Confirmations), ale saldo na MetaMasku nadal jest 0 ETH. Natomiast, na saldzie na https://etherscan.io/address jest tyle ile powinno być.
  Co można zrobić w tej sytuacji?
  Przelałem, żeby coś kupić na Uniswap i teraz nie mam za co … ;-(
  Z góry wielkie dzięki za pomoc.
  Pozdrawiam!

  • Nie wiem, być może metamask miał problemy z połączeniem do sieci Ethereum, że tego nie odczytał. Ja bym zresetował przeglądarkę i spróbował ponownie. Trudno powiedzieć coś więcej na podstawie Twojego opisu. Zawsze jestem w stanie więcej stwierdzić, gdy podajecie swoje adresy i mogę zerknąć na etherscanie co jest 5.

   btw nie musisz przesyłać z ledgera coinów na metamask, aby korzystać z Uniswap czy innych projektów DeFi. Wystarczy, że integrujesz metamask ze swoim portfelem sprzętowym. Tutaj masz instrukcje: https://www.zrozumiecbitcoina.pl/2019/09/21/metamask-podlaczenie-portfela-sprzetowego-ledger-lub-trezor/

 24. Piotrze,
  reset przeglądarki pomógł. Bardzo dziękuję Tobie za pomoc!!!
  niby pieniądze szczęścia nie dają, ale cieszą jak cholera!!! 🙂
  Pozdrawiam!!!

 25. Cześć Piotr,
  Jestem w trakcie pierwszej transakcji na Uniswap.
  Wybieram parę, podłączam portfel MetaMask (na Brave), potwierdzam transakcję, w przeglądarce wyskakuje okienko:
  “Waiting For Confirmation
  Swapping […]
  Confirm this transaction in your wallet”
  Natomiast na MetaMask nie wyskakuje żadne okienko, gdzie mógłbym potwierdzić transakcję.
  Czy możesz coś zaradzić?
  Pozdrawiam!

 26. Cześć Piotrze,
  Jak to jest z wysyłaniem środków z Metamask po sieci BSC?
  Czy fee jest pobierane z konta BNB? Czy z ETH?
  Po podłączeniu portfela do sieci BSC zrobiłem testowe transfery 1INCH i BNB z Binance na portfel. Wszystko przeszło bez problemu. Jednak jak próbuję przesłać z powrotem 1INCH na Binance licząc na to, że opłata zostanie pobrana z konta BNB nic takiego nie następuje a przelew zostaje odrzucony z opisem “transakcja o wartości 0BNB została odrzucona”
  Czy może to wynikać z tego że próbowałem wysłać 0,955 1INCH i jest to poniżej wartości minimalnej do przelewu? (nigdzie nie znalazłem info jaka jest wartość minimalna poszczególnych coinów do przelewu) czy może to być związane z tym że fee jednak ma być pobrane z konta ETH na Metamasku a ja mam na koncie 0ETH?

  • Ciężko stwierdzić, co jest nie tak na podstawie opisu.

   Sieć sama w sobie nie ma minimalnej wartości tokenu, jaką możesz przelewać. Zastanawiam się, czy ten komunikat masz na blockchainie czy na stronie giełdy. Jeśli to drugie, to być może Binance ma jakiś limit wpłaty minimalnej. Pogooglował bym dalej w tym kierunku bądź spróbował porozmawiać z supportem.

   Co do pobierania opłat, to tak na BSC płacisz BNB. Twoje konto na Ethereum nie jest wtedy w ogóle dotykane. Operujesz tylko rzeczami, które masz na portfelu BSC

 27. Witaj Piotr
  Metamask zainstalowany prawidłowo na Brave, chciałem zrobić swapa i przelać kasę na inny token i już 5 dzień (pending) nie mogę nawet anulować transakcji, środki zamrożone a ja się denerwuję bo nie mogę nic z tym zrobić

  • Nie musisz czekać, możesz ta transakcję anulować, przyśpieszyć i zamienić na totalnie inną.

   W tym nagraniu znajdziesz wszystkie odpowiedzi i pokazane krok po kroku, jak robić poszczególne rzeczy z już wysłanymi transakcjami https://www.youtube.com/watch?v=gHMfIWydycg

 28. Cześć. Dodałem sieć Binance smart chain do metamaska, ale adres do etherum na sieci etherum i adres bnb na sieci bsc jest taki sam. Jak to działa?

  • Tak, działa to dokładnie tak, że Twój adres tu i tu jest taki sam. Tak jak w dwóch różnych miastach możesz mieć budynki na tych samych ulicach z tymi samymi numerami, tak samo w różnych sieciach możesz mieć te same adresy. Wszystko jest w należytym porządku. Po prostu gdy ustawiasz daną sieć w Metamask, to mówisz mu, z którego “miasta” ma korzystać.

 29. Cześć, mógłbyś przybliżyć proces zakładania anonimowego adresu na Metamask. Np. przelewam ETH z jednego adresu w Metamask na Tornado Cash, miksuję i wypłacam środki na nowy(anonimowy) adres Metamaska.

 30. Dzień Dobry Piotr,
  Dziękuję za super artykuły dotyczące zagadnień kryptowalutowych są super! Mam pytanie do portfela Metamask. Zainstalowałem ten portfel ostatnio i chciałbym kupić pewne tokeny z tego portfela za USDC. Nie mogę znaleźć informacji w internecie w jaki sposób przelać USDC bezpośrednio na Metamaska. Czy to w ogóle jest możliwe?
  Pozdrawiam serdecznie.

 31. Cześć,próbowałem przelać tokeny CV z myetherwallet na giełde,proces teoretycznie przebiegł bez błędów,status success,lecz tokeny nie zostały przelane od 2dni. Czy znasz taki przypadek? Czy ponowić transakcje? Co radzisz?

  • Tak, znam takie przypadki. Wtedy zazwyczaj osoby zapominają wpisać liczby tokenów do przelenia, więc przelewają 0. Upewnij się proszę, że to nie jest Twój przypadek. Jeśli nie, to wrzuć proszę link do etherscana z Twoją transakcją

 32. Witam
  Mam problem z anulowaniem transakcji bądź jej przyśpieszeniem na Metamask. W zakładce activity cały czas jest “interakcja z kontraktem” i oczekiwanie, jest tak już od paru miesięcy. Co można z tym zrobić?

  • Te transakcje najprawdopodobniej zostały już porzucone przez sieć. Chociaż są one pokazywane jako oczekujące w Metamasku, to powinienieś być w stanie robić nowe. Ewentualnie może pomóc reset kąta Metamask (Settings=>Advanced=>Reset Account). Pomocne może być też to nagranie: https://youtu.be/gHMfIWydycg

 33. piotr mozesz mi pomoc, na metamask mam problemy z tranzakcjami, ciagle sa w realizacji i nie umie ich anulowac .

 34. Dzień dobry,

  Wysłałam ETH na mój nowy portfel Metamask wczoraj. Środki z Bitbaya zniknęły, natomiast nie widać ich w portfelu. Jak to rozwiązać? Sprawdziłam adres, na pewno wysłałam na prawidłowy.

  • Najlepiej skontaktować się z supportem giełdy

 35. Witaj Piotrze,

  Podczas odzyskiwania portfela MM używając seeda stworzył mi się zupełnie nowy portfel przez co straciłem dostęp do mojego oryginalnego portfela. To bardzo dziwne ale po przewertowaniu sieci widzę, że nie tylko mnie to dotknęło. Jednak nigdzie nie znajduje solucji, może Ty coś mógłbyś poradzić? Zgłosiłem problem do supportu ale jeszcze nie odpowiedzieli

  • A importowałeś seed’a, który też powstał w metamasku czy z innego portfela? Najlepiej odezwij się w tej sprawie do mnie na priv

 36. Mój portfel nie może się połączyć wyskakuje taka informacja
  http://www.zrozumiecbitcoina.pl
  MetaMask is not connected this site. To connect to a web3 site, find the connect button on their site.
  nie wiem co mam zrobić wczoraj normalnie wszystko działało.

  • A na jakiej stronie próbujesz go podłączyć? Na moim blogu nie ma takie opcji

 37. Witam .
  Panie Piotrze mam problem z wysłaniem USDC z portfela MM przez sieć BSC na giełdę .Wyskakuje mi taki komunikat o błędzie:
  Transaction 0 failed Error (ethjs-query ) while formatting outputs from RPC(value”: (“code:- 32603,data( code :-3200(
  Posiadam na tym koncie jeszcze ETH ,aby mogła być ściągnięta opłata za gas .
  Próbowałem także ustawic wartości gwei i gas , ale to także nic nie zmienia.Finalnie pojawia sie w.w. komunikat
  Gdzie tkwi problem?
  Pozdrawiam.
  Marcin

 38. Cześć –jak przyznać Uniswap inteligentne kontrakty na korzystanie z mojego usdt celem zamiany na ETH
  dzięki

 39. Witam Piotrze.
  W jaki sposób mogę zmienić hasło na matamasku?
  Czy muszę go zainstalować od nowa?

 40. Cześć, czy bezpieczne jest połączenie MetaMask z innym portfelem np. Exodus poprzez podanie prywatnego klucza?

 41. Co w takiej sytuacji:
  – wysłałem ETH z Binance na MetaMask,
  – w android dodałem ręcznie kontrakt i widzę ETH
  – na komputerze nijak nie widzę ETH nawet jak dodałem ten token po adresie kontraktu z BSCScan,
  – adres portfela ten sam – na BSCScan pod moim adresem konta widać ten token z ETH

 42. Witam.
  mam nastepujacy problem, moze ktos jest w stanie pomoc?
  Podlaczylem ledger do metamaska, zniknely mi podkonta ktore posiadalem,zostalo tylko account1, na ich miejsce pojawily sie ledgerowe konta, ledger1……ledger5 ,wszystko dziala ok,tylko jak odzyskac podkonta po odlaczeniu legera?,ciagle widnieja ledgerowskie konta.pomimo odlaczenia legera i wylaczeniu w settings Use Ledger Live.

 43. Witam,
  Mam taki problem.
  Przesłałem krypto na Mteamask z Biance.
  Na portfelu pojawiła się przelana ilość krypto, po czym zniknęły i pokazuje 0 .

 44. Witam.
  Nie mam w swoim portfelu Metamsk przycisku add token, jest tylko import tokens.
  Dziekuje

 45. Witam założyłem wczoraj portfel metamask i przelałem sobie tam kilka dolarów z crypto.com teraz wchodzę na stronę mmf finanse i klikam na ikonkę metamasku żeby się połączyć jednak coś nie działa i nie mogę się połączyć z moim portfelem.

 46. Witaj. Wyslalem z binance mi imalna ilosc BTC na prortfel metamask, utworzylem siec Binance Chain i na nia wyslalem, widnieje tylko BNB =0 a moje BTC jeszcze nie ma, jestem swierzak co mam zrobic

 47. Dzien dobry Państwu

  Mam zainstalowany Metamask na Google Chrome. Po aktualizacji przeglądarki nie moglem otworzyć portfela przez hasło, więc zdecydowałem się na przywrócenie konta za pomocą seed phrase. Niestety po restarcie portfela adresy wygenerowane przez metamask (konto 1, konto 2 itp.) są zupełnie inne niż pierwotnie. Fraza seed jest dokładnie ta sama. Na amerykańskich forach problem jest znany, jednak raczej nie ma dobrej odpowiedzi. Ktoś coś by wiedział?
  Pozdrawiam:)

 48. Mam Metamaska (wtyczka chrome), na ktorym posiadam kilka kont. Boje sie, ze jak komputer mi sie zepsuje strace pozostale konta. Moge zaintalowac z Phrase ale nie wiem jak powinienem poczynic aby odzyskac pozostale konta. Wiem ze mozna to zrobic poprzez “PRIVATE KEY” ale nie wiem czy on jest zawsze taki sam i moge je gdzies zapisac. Robilem, to na teelfonie ale Private Key mialem z laptopa. Odinstalowem metamask z telefonu i mam tylko w laptopie wiec jak cos sie stanie, to boje sie ze strace pozostale konta (oprocz glownego) nie majac private key do tych pozostalych. Bylbym bardzo wdzieczny za jakich komentarz. Dziekuje

  • Jeśli pozostałe konta dodałem opcją Dodaj nowe konto, to powstały one z tego samego seeda co pierwsze.

   Metamask korzysta ze standardu HD wallet, który z seeda generuje główny klucz prywatny. Następnie z tego klucza można wygenerować właściwie nieskończoną ilość pochodnych kluczy prywatnych. A co za tym idzie również adresów i konto.

   Jak to sobie bezpiecznie przetestować w praktyce?

   Założ sobie drugi profil użytkownika na Chrome. Zainstaluj tam również metamaska i zaimportuje portfel z seeda. Następnie dodawaj tam kolejne konta i zobacz, czy są to te same konta co na pierwszym metamasku.

   pozdrawiam

 49. Błagam o pomoc. Czy mogę o wiadomość prywatną. Zostałam zhakowana i moje środki są zagrożone. Nie wiem co mam robić. Błagam pomóżcie

Leave a Comment