Witam serdecznie. Dzisiaj kontynuujemy naszą wyprawę w świat Ethereum. Po tym jak zrozumieliśmy główne założenia projektu. Po tym jak zainstalowaliśmy portfel Metamask. Teraz pora połączyć Metamask z portfelem sprzętowym. Po to, abyśmy w przyszłości mogli korzystać z portfela sprzętowego do dokonywania interakcji z zdecentralizowanymi aplikacjami. Tak więc do dzieła

Krok pierwszy, to uruchomienie portfela Metamask. Aby to zrobić, w pasku narzędziowy naszej przeglądarki odnajdujemy ikonę liska i klikamy ją. Uruchamia się nasz portfel:

Wprowadzamy nasze hasło zabezpieczające (1), a następnie klikamy w guzik LOG IN (2).

Jesteśmy zalogowanie do portfela. Aby dodać do niego portfel sprzętowy klikamy w znajdujący się w prawym górnym logu avatar naszego konta.

Wyświetli się nam menu, z którego wybieramy Connect Hardware Wallet

Na kolejny ekranie mamy możliwość wybranie rodzaju portfela sprzętowego jakim dysponujemy i jaki chcemy podłączyć (1). W moim przypadku będzie to Ledger. 

Zanim go wybierzemy i klikniemy Connect (2), podłączamy nasz portfel sprzętowy do komputera. Aktywujemy go podając PIN zabezpieczający oraz włączamy w nim aplikację Ethereum. 

Mając podłączony portfel sprzętowy, z aktywną aplikacją Ethereum, klikamy na guzik Connect.

Pojawi się ekran odblokowania portfela. Jak widzisz, w moim przypadku wszystkie listowane konta w sekcji Select an Account są puste. Jeśli Twoje używane konto Ethereum jest tutaj wyświetlone, po prostu je zaznacz. Możesz pominąć wtedy następny krok instrukcji. 

Powodem braku wyświetlenia, używanego przeze mnie konta, jest wybranie niewłaściwej HD Path w zaznaczonym powyżej polu. 

Domyślny wybór to Ledger Live. Wyświetla on konta Ethereum utworzone przy pomocy aplikacji Ledger Live. Moje konto zostało utworzone zanim jeszcze aplikacje Ledger Live istniała. Dlatego klikam w to rozwijane menu:

I wybieram zaznaczoną strzałką pozycję Legacy (MEW / MyCrypto).

Następnie na liście wyświetla się już moje pożądane konto. Zaznaczam je, po czym klikam guzik Unlock

Na ekranie widzimy stan naszego portfela sprzętowego. Po lewej stronie znajduje się informacje o znajdujących się na Ledgerze tokenach. Kolejnym krokiem będzie przeprowadzenie transakcji. Tym zajmiemy się w następnym odcinku.

Tradycyjnie zapraszam do zostawiania komentarzy. Możesz też anonimowo wypełnić dwu minutową ankietę, która pomoże mi pisać lepsze teksty dla Ciebie.

13 comments add yours

 1. WAŻNE dla LEDGER!!!!
  W aplikacji Etherum w jej opcjach MUSI być włączona opcja “Contract Data Allowed” inaczej przy próbie połączenia pojawi się komunikat: “Zabezpieczenia Windows
  Sprawdzanie Twojej Tożsamości
  Nie można zakończyć logowania”
  lub podobny a potem nie będzie widoczny stan konta w metamasku.

  • Dzięki wielkie za ten komentarz. Sporo osób się zgłaszało z tym problemem na Windows. Na pewno będzie to pomocne

 2. Cześć, zainstalowałem i chcę teraz przelać USDC z Metamask na inny adres, a Metamask mi mówi “Insufficient funds”, mino, że jest kasa. Co mam zrobić, jak wypłacić???

 3. Dzień dobry,

  w trakcie podłączenie ledgera pojawia się komunikat “dotknij klucza zaebezpieczeń.” Nie wiem co dalej zrobić. Mogą mi Państwo pomóc?

  Pozdrawiam,
  Marcin Kałduński

 4. mam to samo, proszę o pomoc
  “Dzień dobry,

  w trakcie podłączenie ledgera pojawia się komunikat “dotknij klucza zabezpieczeń.” Nie wiem co dalej zrobić. Mogą mi Państwo pomóc”

 5. Tak troszkę z innej beczki. Przelałem coiny FSN z HotBit na mój MEW. Jak sie okazuje FSN chyba działa na kilku sieciach i akurat nie była to sieć ERC-20 którą użyłem. A nie było tam mozliwości wyboru sieci. Była to sieć FSNEXplorer. Czy można dodać tą sieć i jak do MetaMaska ? Gdyby tak było to chyba po zaimpotrowaniu MEW do MetaMask’a mógłbym odzyskać swoje FSN ? Mógłby ktoś pomóc jak odzyskać FSN ?

 6. Witam
  Mam trezora t
  Robię wszystko według instrukcji Ale przy wyborze konta mojego nie widać
  Co robie źle???

 7. Witam , a co daje podłączenie ledgera przez metamaska , przecież i w jednym i drugim jest zabezpiecznie hasłem

  • Korzystania z portfela sprzętowego jest bezpieczne nawet, jak robimy to za pośrednictwem zainfekowanego komputera. Co nie jest już prawdą w przypadku korzystania z aplikacji portfeli zainstalowanych na komputerze i chronionych hasłem. Bo takie złośliwe oprogramowanie jest w stanie odczytać wykorzystywane przez nas hasło

 8. Pytanie ogólne do metamaska
  Piotr mówimy tutaj o integracji portfela z ledgerem.

  Nie widzę jednak opcji zabezpieczenia portfela ledgerem.
  Nie widzę również zabezpieczenia uwierzetylnienia wieloskładnikowego – Authenticatorem.
  Czy to znaczy, że hasło do portfela zabezpiecza go wystarczająco ?

  • Co masz na myśli zabezpieczenie portfela ledgerem?

   Na chwilę obecną nie ma 2FA w Metamasku. Twoje bezpieczeństwo jest tak dobre, jak silne jest Twoje hasło i chroniony jest Twój komputer.

   Dlatego jak w przypadku większych kwot radzę korzystać właśnie z portfela sprzętowego. Wtedy po zintegrowaniu go z Metamaskiem możemy robić wszystko z dowolnymi tokenami i defi na Ethereum, a jednocześnie nasze środki są bezpiczne również gdyby nie daj boże ktoś zdobył nasze hasło na Metamaska

 9. Dzięki bardzo. Czyli szukałem czegoś czego nie ma. Chyba sobie wymyśliłem zabezpieczenie portfela 2FA ledgerem.

Leave a Comment