Witam serdecznie. Dzisiaj kontynuujemy naszą wyprawę w świat Ethereum. Po tym jak zrozumieliśmy główne założenia projektu. Po tym jak zainstalowaliśmy portfel Metamask. Teraz pora połączyć Metamask z portfelem sprzętowym. Po to, abyśmy w przyszłości mogli korzystać z portfela sprzętowego do dokonywania interakcji z zdecentralizowanymi aplikacjami. Tak więc do dzieła

Krok pierwszy, to uruchomienie portfela Metamask. Aby to zrobić, w pasku narzędziowy naszej przeglądarki odnajdujemy ikonę liska i klikamy ją. Uruchamia się nasz portfel:

Wprowadzamy nasze hasło zabezpieczające (1), a następnie klikamy w guzik LOG IN (2).

Jesteśmy zalogowanie do portfela. Aby dodać do niego portfel sprzętowy klikamy w znajdujący się w prawym górnym logu avatar naszego konta.

Wyświetli się nam menu, z którego wybieramy Connect Hardware Wallet

Na kolejny ekranie mamy możliwość wybranie rodzaju portfela sprzętowego jakim dysponujemy i jaki chcemy podłączyć (1). W moim przypadku będzie to Ledger. 

Zanim go wybierzemy i klikniemy Connect (2), podłączamy nasz portfel sprzętowy do komputera. Aktywujemy go podając PIN zabezpieczający oraz włączamy w nim aplikację Ethereum. 

Mając podłączony portfel sprzętowy, z aktywną aplikacją Ethereum, klikamy na guzik Connect.

Pojawi się ekran odblokowania portfela. Jak widzisz, w moim przypadku wszystkie listowane konta w sekcji Select an Account są puste. Jeśli Twoje używane konto Ethereum jest tutaj wyświetlone, po prostu je zaznacz. Możesz pominąć wtedy następny krok instrukcji. 

Powodem braku wyświetlenia, używanego przeze mnie konta, jest wybranie niewłaściwej HD Path w zaznaczonym powyżej polu. 

Domyślny wybór to Ledger Live. Wyświetla on konta Ethereum utworzone przy pomocy aplikacji Ledger Live. Moje konto zostało utworzone zanim jeszcze aplikacje Ledger Live istniała. Dlatego klikam w to rozwijane menu:

I wybieram zaznaczoną strzałką pozycję Legacy (MEW / MyCrypto).

Następnie na liście wyświetla się już moje pożądane konto. Zaznaczam je, po czym klikam guzik Unlock

Na ekranie widzimy stan naszego portfela sprzętowego. Po lewej stronie znajduje się informacje o znajdujących się na Ledgerze tokenach. Kolejnym krokiem będzie przeprowadzenie transakcji. Tym zajmiemy się w następnym odcinku.

Tradycyjnie zapraszam do zostawiania komentarzy. Możesz też anonimowo wypełnić dwu minutową ankietę, która pomoże mi pisać lepsze teksty dla Ciebie.

26 comments add yours

 1. WAŻNE dla LEDGER!!!!
  W aplikacji Etherum w jej opcjach MUSI być włączona opcja “Contract Data Allowed” inaczej przy próbie połączenia pojawi się komunikat: “Zabezpieczenia Windows
  Sprawdzanie Twojej Tożsamości
  Nie można zakończyć logowania”
  lub podobny a potem nie będzie widoczny stan konta w metamasku.

  • Dzięki wielkie za ten komentarz. Sporo osób się zgłaszało z tym problemem na Windows. Na pewno będzie to pomocne

  • Hej, możecie podać pełną ścieżkę jak tam wejść?

 2. Cześć, zainstalowałem i chcę teraz przelać USDC z Metamask na inny adres, a Metamask mi mówi “Insufficient funds”, mino, że jest kasa. Co mam zrobić, jak wypłacić???

 3. Dzień dobry,

  w trakcie podłączenie ledgera pojawia się komunikat “dotknij klucza zaebezpieczeń.” Nie wiem co dalej zrobić. Mogą mi Państwo pomóc?

  Pozdrawiam,
  Marcin Kałduński

 4. mam to samo, proszę o pomoc
  “Dzień dobry,

  w trakcie podłączenie ledgera pojawia się komunikat “dotknij klucza zabezpieczeń.” Nie wiem co dalej zrobić. Mogą mi Państwo pomóc”

 5. Tak troszkę z innej beczki. Przelałem coiny FSN z HotBit na mój MEW. Jak sie okazuje FSN chyba działa na kilku sieciach i akurat nie była to sieć ERC-20 którą użyłem. A nie było tam mozliwości wyboru sieci. Była to sieć FSNEXplorer. Czy można dodać tą sieć i jak do MetaMaska ? Gdyby tak było to chyba po zaimpotrowaniu MEW do MetaMask’a mógłbym odzyskać swoje FSN ? Mógłby ktoś pomóc jak odzyskać FSN ?

 6. Witam
  Mam trezora t
  Robię wszystko według instrukcji Ale przy wyborze konta mojego nie widać
  Co robie źle???

 7. Witam , a co daje podłączenie ledgera przez metamaska , przecież i w jednym i drugim jest zabezpiecznie hasłem

  • Korzystania z portfela sprzętowego jest bezpieczne nawet, jak robimy to za pośrednictwem zainfekowanego komputera. Co nie jest już prawdą w przypadku korzystania z aplikacji portfeli zainstalowanych na komputerze i chronionych hasłem. Bo takie złośliwe oprogramowanie jest w stanie odczytać wykorzystywane przez nas hasło

 8. Pytanie ogólne do metamaska
  Piotr mówimy tutaj o integracji portfela z ledgerem.

  Nie widzę jednak opcji zabezpieczenia portfela ledgerem.
  Nie widzę również zabezpieczenia uwierzetylnienia wieloskładnikowego – Authenticatorem.
  Czy to znaczy, że hasło do portfela zabezpiecza go wystarczająco ?

  • Co masz na myśli zabezpieczenie portfela ledgerem?

   Na chwilę obecną nie ma 2FA w Metamasku. Twoje bezpieczeństwo jest tak dobre, jak silne jest Twoje hasło i chroniony jest Twój komputer.

   Dlatego jak w przypadku większych kwot radzę korzystać właśnie z portfela sprzętowego. Wtedy po zintegrowaniu go z Metamaskiem możemy robić wszystko z dowolnymi tokenami i defi na Ethereum, a jednocześnie nasze środki są bezpiczne również gdyby nie daj boże ktoś zdobył nasze hasło na Metamaska

 9. Dzięki bardzo. Czyli szukałem czegoś czego nie ma. Chyba sobie wymyśliłem zabezpieczenie portfela 2FA ledgerem.

 10. Czy można staikować USDT z na vaves zabezpieczając Metamaska portfelem sprzętowym trezor one?

 11. Witam, robilem juz wiele transakcji, lecz teraz gdy staram sie zrobic transakcje na metamask, na ledger mam wlaczona aplikacje eth, jest napis jak zawsze application is ready. Ale nie pojawia sie potwierdzenie transakcji. I nie moge nic zrobic. Co na to poradzic, z gory dziekuje za odpowiedz. Pozdrawiam

  • Możliwe są dwie opcje:
   – jeśli w ostatnim czasie upgradowałeś firmware na ledgerze, to mogło Ci zresetować ustawiana smart contractów w aplikacji Ethereum na Ledgerze. Aby to zweryfikować i naprawić wejdź do aplikacji Ethereum na ledgerze => Settings => Contract data allowed
   – jeśli korzystasz z przeglądarki Chrome (lub opartej o nią Brave), to ostatni upgrade sprawił, że sposób łączenia metamaska z ledgerzem przestał działać. Wtedy masz trzy opcje 1) ściągnięcie Chrome w wersji 90 i wyłączenie aktualizacji 2) korzystanie z metamask za pośrednictwem przeglądarki Firefox 3) skorzystaj z oficjalnych sugestii ledgera jak rozwiązać ten problem.

  • Mam ten sam problem ale tylko przy próbie przesłania BUSD.

   BNB dla przykładu da się zatwierdzić normalnie. W czym może być problem? Na mozilla również nie działa.

  • Wejdź na Ledgerze na aplikację Ethereum => Settings => ustaw Contract Data Allowed

 12. Witaj, mam głupie pytanie. Mam polaczonego ledgera z metamask, ale fizycznie kanelek jest odlaczony. Mam nadzieje ze nie moge przeprowadzic transakcji bez akceptacji fizycznej? Czy jak klikne confirm swap na uniswapie mimo ze ledger jest w pudelku to transakcja zostanie przeprowadzona?

  • Nie, każda transakcja musi być podpisana przez klucz prywatny znajdujący się na ledgerze

 13. Mam ten sam problem z matamaskiem i podpisaniem transakcji ledgerem nano s. Niestety na ledgerze w aplikacji Ethereum->Settings nie mam Contract Data Allowed.
  Jest do wyboru tylko:
  -Blind signing- domyślnie NOT Enabled
  -Debug data- domyślnie NOT Displayed
  -Account nonce- domyślnie NOT Displayed

  Korzystam z przeglądarki Brave Wersja 1.31.87 Chromium: 95.0.4638.54

  • Ustaw sobie to pierwsze na enabled i powinno być OK

 14. WITAM PIOTRZE,
  MAM PODŁĄCZONE KONTO W METAMASK DO LEDGER NANO S I TERAZ CHCIAŁBYM W TYM SAMYM METAMSKU KOLEJNE KONTO PODLACZYC ALE NIESTEY NIE ZNAJDUJE MI TEGO NOWEGO ADRESU. WIESZ JAK TO MOZNA PODLACZYC ABY MIEC JEDNYM LEDGEREM DRUGIE KONTO ZABEPIECZONE?

 15. Nie mogę podloczyc ledger nano s z metamask podłączam według instrukcji i kręci i po dłuższym czasie wyrzuca i każe odnowa i bez skutku cały czas to samo. A chce przesłać songbird z ledger na metamask

 16. A co jeśli podłączyłem MM i przy wybraniu Legacy (MEW/MyCrypto) nie widzę swojego konta, a mam na nim ETH ? (konto powstało zanim kupiłem ledgera nano x)
  Nie wiem czy ma to znaczenie ale mam na MM drugie konto i to już jest zabezpieczone Ledgerem (stan konta 0).
  Wiem mógłbym środki przelać na to zabezpieczone ale może da się zabezpieczyć to na którym już środki są, to konto było pierwsze 😉

Leave a Comment