Witam serdecznie w kolejnym artykule poświęconym Ethereum i portfelowi MetaMask. W dzisiejszym odcinku zajmiemy się przeprowadzeniem transakcji. Wyślemy tokeny z naszego portfela na inny adres. Tak więc do dzieła.

Pierwszy krok to uruchomienie naszego portfela. W tym celu klikamy w ikonkę liska znajdującą się w pasku narzędziowym naszej przeglądarki. Jeśli nie możesz znaleźć tam odpowiedniej ikonki, to zapraszam do instrukcji instalacji portfela Metamask

W tym momencie portfel prosi nas o podanie hasła do portfela. Hasło to utworzyliśmy w momencie jego zakładania. Wpisujemy je w pole Password (1), a następnie klikamy guzik LOG IN (2).

Po zalogowaniu się widzimy ekran główny naszego portfela. W celu dokonania transakcji należy kliknąć w oznaczony strzałkami guzik Send. W tym miejscu jeszcze wcielę się w rolę Captain Obvious i wspomnę, że przed dokonaniem transakcji, należy mieć jakieś środki w portfelu 1 1. Pisząc to zdanie, miałem nadzięję, że odczytasz je głosem Piotra Fronczewskiego, lektora w grze Baldur's Gate, wypowiadającego legendarną frazę: "Przed wyruszeniem w drogę należy zebrać drużynę". Posłuchajmy tego jeszcze raz × .

Kolejny krok to wybranie odbiorcy naszej transakcji. W polu oznaczonym jako (1) Add Recipient możemy wprowadzić adres odbiorcy na następujące sposoby:

 • wpisując bądź wklejając jego adres sieci Ethereum (zaczynający się od 0x)
 • wpisując bądź wklejając jego adres w standardzie ENS (Ethereum Name Service). Jest to odpowiednik domen ze znanego nam internetu. Zamiast trudnego do zapamiętania adresu zaczynającego się od 0x i składającego się z losowych znaków, mamy ludzkie nazwy, dokładnie tak samo jak przy domenach internetowych 2 2. Więcej dowiesz się z sekcji Ethereum Name Service w serwisie EthHub ×
 • Możemy przeszukać naszą książkę adresową
 • Ikonka po prawej stronie pola pozwala na zeskanowanie adresu z kodu QR. Przed skorzystaniem z tej opcji po raz pierwszy będzie wymagane udzielenie pozwolenia na dostęp do kamery wbudowanej w Twój komputer.

Opcja Transfer between my accounts (2) służy do dokonania transferu pomiędzy Twoimi portfelami, które są obecnie obsługiwane przez MetaMask.

Opcja Recents (3) to historia ostatnio używanych adresów.

Niezależnie z której opcji wprowadzenia adresu skorzystasz, upewnij się że wprowadzony adres jest na pewno tym, na który chcesz dokonać transakcji. Sprawdź czy kilka pierwszych i ostatnich znaków na pewno zgadza się z adresem, który otrzymałeś od odbiorcy transakcji.

Po wybraniu odbiorcy przechodzimy dalej:

Pole oznaczone jako (1) zawiera adres odbiorcy naszej transakcji. A dokładniej pierwsze i ostatnie znaki tego adresu. Jest to wystarczająca informacja, żeby zweryfikować, czy to jest napewno ten adres, na który chcemy dokonać transferu środków.

Na poprzednim ekranie wspomniałem, że odbiorcę można wyszukać ze swojej książki adresowej. Pole oznaczone jako (2) służy do dodania adresata bieżącej transakcji do książki adresowej.

Pole Asset (3) służy do wybrania waloru jaki chcemy transferować. Domyślnie jest to Ether (ETH). Ale może być to także dowolny inny posiadanych przez nas token Ethereum. Aby wybrać inny walor wystarczy kliknąć na to pole. Wyświetli się tam lista posiadanych przez nas tokenów, z której wybieramy interesujący nas token.

Kolejne pole to Amount (4). Określa ono ilość waloru wybranego w poprzednim polu, jaką chcemy przetransferować do odbiorcy. Portfel pokazuje nam poniżej wyrażoną w dolarach wartość wybranej przez nas kwoty.

Kolejna opcja to Transaction Fee (5), czyli opłata dla górników za dodanie naszej transakcji do bloku. Im wyższa, tym chętniej to zrobią i nasza transakcja zostanie szybciej wykonana. Mamy do wyboru trzy opcje – Slow (Wolna), Average (Średnia) oraz Fast (Szybka), wraz z informacją ile będą one kosztować. Należy pamiętać, że Transaction Fee zawsze jest opłacalne w Etherze. Nawet jeśli transakcja dotyczy innego tokenu. Dlatego na portfelu zawsze musimy mieć pewne jego ilości, aby móc opłacić te Transaction Fee.

No i finalnie guzik Next (6) prowadzący nas dalej, do podsumowania transakcji.

Zanim jednak go klikniemy, omówimy sobie ten ekran jeszcze raz. Wypełniony konkretnymi danymi realizowanej przeze mnie transakcji.

W transakcji tej dokonuje transferów tokenu DAI 3 3. Dai to zdecentralizowany, oparty o kryptowaluty stablecoin dla dolara amerykańskiego. Więcej informacji znajdziesz znajdziesz na anglojęzycznej stronie projektu. × w ilości 100 sztuk. W momencie dokonywania transakcji są one warte 0.586 ETH. Wybrałem opcję szybkiego dokonania transakcji, za którą zapłacę równowartość około 21 centów.

Klikamy w oznaczony strzałkami guzik Next aby przejść do kolejnego ekranu, gdzie będzie miało miejsce podsumowanie transakcji.

Guzik Edit (1) służy do powrotu do poprzedniego ekranu i edycji danych transakcji. Skorzystamy z tej opcji jeśli zauważymy, że popełniliśmy jakiś błąd wprowadzając dane na poprzednim ekranie.

Pole oznaczone jako (2) pokazuje z którego naszego konta MetaMask dokonujemy transakcji i jaki adres będzie jej odbiorcą. Warto ponownie zweryfikować, czy na pewno dokonujemy transfery tam gdzie chcemy, sprawdzając pierwsze i ostatnie znaki adresu odbiorcy.

Pole oznaczone jako (3) informuje nas co jest przedmiotem transakcji. W tym przypadku jest to 100 tokenów DAI o wartości około 0.586 Etheru.

Kolejna pozycja (4) to informacja o opłacie dla górników (Transaction Fee). Wyrażona jest zarówno w Ethere jak i w dolarach (21 centów w tym przypadku).

Dalej mamy podsumowanie całej transakcji (5). Jest to zsumowanie informacji z pozycji numer (3) i (4).

Finalnie mamy guzik Confirm (6), którym podpisujemy transakcję i wysyłamy ją do sieci. Jeśli korzystasz z konta zintegrowanego z portfelem sprzętowym, to po wciśnięciu tego guzika będziesz musiał potwierdzić transakcję na swoim portfelu sprzętowym.

Nasza transakcja została wysłana do sieci i oczekuje na potwierdzenie. Strzałka wskazuje jej aktualny status (Pending). Jeśli klikniemy na transakcję, będziemy mogli zobaczyć jej szczegóły:

Klikając na ikonę oznaczoną strzałką będziesz mógł podejrzeć transakcję w serwisie EtherScan. Serwis ten to tak zwany block explorer. Pozwala wyglądanie przeglądać z poziomu przeglądarki zawartość blockchaina Ethereum: transakcje, adresy, smart contracty etc. Nasz transakcja początkowo wygląda następująco:

Wśród wielu informacji na jej temat zaznaczyłem jedną. Jest to przewidywany czas, jaki może zająć potwierdzenie tej transakcji. W tym przypadku prognoza wynosiła około 2 minut, jednak już po upływie kilkudziesięciu sekund transakcja została potwierdzona:

Co widać na statusie Confirmed wskazywanym przez pierwszą strzałkę. Druga strzałka ponownie wskazuje na otwarcie transakcji w serwisie EtherScan.

Brawo! Właśnie dokonałeś pierwszej transakcji Ethereum przy pomocy portfela MetaMask. W kolejnym odcinku naszych przygód z liskiem MetaMaskiem ruszymy na spotkanie z zdecentralizowaną giełdą, gdzie dokonamy transakcji wymiany tokenów. Do zobaczenia.

Tradycyjnie liczę na Twój feedback odnośnie artykułu. Napisz mi w komentarzu, jaką wartość z niego wyniosłeś, a czego Ci w nim zabrakło. Jeśli nie chcesz zabierać głosu publicznie, może wypełnić anonimową dwu minutową ankietę.

4 comments add yours

 1. “Jeśli korzystasz z konta zintegrowanego z portfelem sprzętowym, to po wciśnięciu tego guzika będziesz musiał potwierdzić transakcję na swoim portfelu sprzętowym.”
  Na tym etapie u mnie wszystko się wysypuje tzn. mam podpięty portfel sprzętowy, podałem pin, wszedłem w aplikacje Ethera i nie pokazuje mi się żadne żądanie potwierdzenia transakcji. W ustawieniach aplikacji Ethera na Ledgerze też na wszystko zezwoliłem. Ktoś może pomóc? Wszystkie transakcje są finalnie anulowane.

  • Chyba Piotrze wiem w czym jest problem.

   Najprawodopodobniej nie masz w aplikacji Ethereum na ledgerze włączonej obsługi smart contractów.

   W aplikacji Ethereum na ledgerze wejdź w Settings -> Contract Data -> Yes

 2. Dzień dobry mam problem z weryfikacja i z programem który przekształca i szyfruje maja peace, oraz dokonałem tranzakcji mam datę ale nie znam miejsca odebrania sprzedaży tokena znam adresy loraz klucze co mam dalej robić z tym.

  • Cześć Marcin,

   Nie jestem w stanie wydedukować, co dokładnie chcesz zrobić i czego potrzebujesz. Opisz proszę swój problem dokładniej

Leave a Comment