Źródło: Pete Linforth from Pixabay

Witam serdecznie. W dzisiejszym odcinku przeprowadzimy sobie przykładową transakcję Bitcoinem. Omówimy kroki, jakie należy wykonać, aby przesłać komuś Bitcoiny z naszego portfela. Zrobimy to na przykładzie mobilnego portfela imToken. Jeśli korzystasz z innego portfela, to nie przejmuj się. Proces ten będzie wyglądał analogicznie.

Przy okazji tego artykułu zrobimy też trochę dobrego dla  świata. Prezentowana przeze mnie transakcja, to dotacja na rzecz portalu WikiLeaks 1 1. WikiLeaks przyjmuje dotacje w Bitcoinie od 2011 roku. Wtedy w wyniku działania władz amerykańskich portal został odcięty od dotacji online za pomocą systemu PayPal. Władze chciały w ten sposób odciąć od finansowania niewygodny dla siebie portal. Poszukując alternatywy WikiLeaks zdecydowało się skorzystać z Bitcoina. W tamtym czasie cena Bitcoina wynosiła kilkanaście dolarów. WikiLeaks stało się więc beneficjentem wzrostów ceny Bitcoina. Działania które miały na celu odcięcie WikiLeaks od finansowania, tak naprawdę doprowadziły do zapewnienia portalowi finansowania na wiele lat. × . Jest to portal, na którym anonimowi informatorzy publikują dokumenty i informacje, na temat nadużyć i łamania prawa przez rządy i korporacje. Jeśli nie masz obecnie potrzeby przeprowadzania transakcji, a chciałbyś przetrenować, jak się to robi, to zapraszam do wysłania wsparcia ze swojej strony.

W tym momencie uruchamiamy nasz portfel na telefonie. 

Klikamy w zaznaczone na screenie nasze saldo Bitcoina. Aplikacja przechodzi do kolejnego ekranu. 

Widzimy tutaj historię transakcji przeprowadzonych w portfelu. Nas jednak w tym momencie interesuje przeprowadzenie nowej transakcji. W tym celu klikamy w oznaczony strzałką guzik Send.

Zanim omówimy dokładnie formularz do przeprowadzenia transakcji w dwóch zdaniach omówimy ogólnie, to jak przeprowadza się transakcje Bitcoina. Dzięki temu będziesz wiedzieć jak przeprowadzić ten proces w dowolnym portfelu.

Dla każdej transakcji Bitcoina musimy ustalić trzy rzeczy:

  1. Do kogo, na jaki adres przelewamy środki. 
  2. Ilość Bitcoina, jaka ma zostać przetransferowana w transakcji.
  3. Wysokość opłaty dla górników (miners fee). W skrócie, im więcej zapłacimy górnikom, tym szybciej nasza transakcja zostanie przez nich zatwierdzona.

Wracamy teraz do szczegółowego opisania formularza dokonania płatności w portfelu imToken.

  1. Opcja skanowania adresu docelowego transakcji z QR kodu. Jej uruchomienie wymaga udzielenia aplikacji zgody na korzystania z aparatu. Następnie, przy jego pomocy dokonujemy skanu QR kodu. Zeskanowany adres pojawi się w polu oznaczonym (3). Jeśli chcesz dokonać wsparcia na rzecz WikiLeaks, to QR kod do zeskanowanie znajdziesz tutaj 2 2. Nie powinieneś mi ufać, jeśli QR kod z adresem WikiLeaks umieściłbym na swojej stronie. Mógłbym bowiem go spreparować tak, aby zawierał mój adres. Zawsze, jak dokonujesz płatności krypto korzystaj z adresu / QR kodu, który jest podany bezpośrednio przez odbiorcę transakcji. × .
  2. Pole na podanie kwoty, jaką chcemy przetransferować w transakcji. Podana kwota jest w czasie rzeczywistym przeliczana na dolar amerykański, po to, abyś miał świadomość wartości jaką przelewasz. W moim przypadku chcę wesprzeć WikiLeaks kwotą ok 10 dolarów
  3. Pole na podanie adresu odbiorcy. Jeśli skorzystaliśmy z opcji skanowania QR kodu (1), to będzie już ono za nas uzupełnione. W innym przypadku należy podać go ręcznie. Wklejając adres należy zawsze upewnić się, czy jest on poprawny. Najlepiej poprzez sprawdzenie kilku pierwszych i ostatnich jego znaków. Jeśli chcesz dokonać wsparcia na rzecz WikiLeaks, to adres znajdziesz tutaj 3 3. Nie powinieneś mi ufać, jeśli adres WikiLeaks umieściłbym na swojej stronie. Mógłbym bowiem w jego miejsce umieścić swój adres. Zawsze, jak dokonujesz płatności krypto korzystaj z adresu / QR kodu, który jest podany bezpośrednio przez odbiorcę transakcji. × .
  4. Ustalenie wysokości opłaty dla górników. Im więcej zapłacimy (przesunięcie suwaka w prawo), tym szybciej nasza transakcja zostanie zrealizowana. W tym przypadku nie zależy mi na szybkości. Nic się nie stanie, jak WikiLeaks dostanie moją wpłatę za parę godzin. Dlatego przesuwamy suwak maksymalnie w lewo.

Tak prezentuje się wypełniony formularz:

Warto zauważyć, że chociaż wybraliśmy opcje najniższej opłaty dla górników, to wynosi ona około 57 centów. Czyli w przybliżeniu mniej więcej 2 złote. Opłaty transakcyjne w wysokości kilku złotych to standard. Dlatego Bitcoin nie jest obecnie dobrym rozwiązaniem do realizacji codziennych płatności o niskiej wartości.

Klikamy zaznaczony strzałką guzik Next aby przejść do kolejnego kroku. Będzie nim podpisanie transakcji:

W tym momencie upewniamy się jeszcze raz, czy zarówno adres odbiorcy jak i transferowana kwota się zgadzają. Jeśli tak to klikamy wskazany przez strzałkę guzik Confirm

W tym momencie portfel dokona naszego uwierzytelnienia. W zależności od tego z jakiego telefonu korzystamy i jak skonfigurowaliśmy portfel, poprosi nas:

  • albo o podanie naszego hasła, które ustanowiliśmy w momencie zakładania portfela
  • albo o uwierzytelnienie się odciskiem palca / rozpoznawaniem twarzy

Po tym kroku nasz transakcja zostaje podpisana i wysłana do sieci Bitcoina:

Jak widzimy przy wskazaniu strzałką, nasza transakcja ma na razie status oczekującej (ang. pending). Oczekuje teraz na to, aż górnicy dodadzą ją do następnego bloku transakcyjnego. Tak jak wspomniałem wcześniej, zrobią tym tym chętniej i szybciej, im większą opłatę dla górników umieściliśmy w transakcji. Nowy blok transakcyjny jest tworzony co około 10 minut. W momencie znalezienia się transakcji w pierwszym wykopanym bloku jej status zmieni się na potwierdzana (ang. confirming). Następnie, po wykopaniu jeszcze kilku bloków, jest status zmieni się na wysłana (ang. transferred). Co widać na poniższym screenie:

Brawo! Właśnie dokonałeś swojej pierwszej Bitcoinowej transakcji. Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej na temat działania i inwestowania w krypto, zapraszam do poniższych artykułów:


Tradycyjnie zapraszam do podzielenia się swoją opinią i sugestiami interesujących Cię tematów w komentarzu. Jeśli nie chcesz zabierać głosu publicznie, możesz również wypełnić 2 minutową, anonimową ankietę.

Leave a Comment