“Dzwonił do mnie gościu z XYZ i namawia do zakupu tokenów w przedsprzedaży. Warto rzeczywiście czy ściema?”

Takie pytanie dostałem niedawno od Michała na messengerze. Takie pytania są bardzo częste. Takie pytanie ma mega prostą odpowiedź. Dowiesz się jej czytając ten tekst.

Odpowiedź dla początkujących

Jeśli jesteś początkujący. Jeśli jeszcze nie posiadasz kryptowalut. Bądź dopiero co wszedłeś w ich posiadanie. To twoja strategia jest prosta. Nie kupujesz shitów. Kupujesz Bitcoina i edukujesz się w temacie kryptowalut i Bitcoina.

Na Bitcoinie i tak sobie w perspektywie lat godnie zarobisz. A projekty, które dotarły do Twoich uszu początkującego, to najprawdopodobniej wynalazki powstałe właśnie po to, by zgarnąć pieniądze od ludzi takich jak Ty. Ludzi nie doświadczonych, ale omamionych wizjami wielkich zysków z krypto. Takie projekty specjalnie marketingowo i sprzedażowo celują w takie osoby, bo ich jest najłatwiej pozbawić pieniędzy. Więc:

  • Jeśli widzisz w internecie reklamy namawiające Cię do zakupy jakiegoś coina, wzięcia udziału w ICO – zamiast tego kup sobie Bitcoina
  • Jeśli kolega opowiada Ci o nowym wspaniałym projekcie, który zrewolucjonizuje świat, stanie się nowym Bitcoinem, a Ciebie uczyni milionerem –  kup sobie Bitcoina
  • Jeśli jakiś projekt, jakaś osoba kontaktuje się z Tobą mailowo bądź telefonicznie z opcją nabycia nowej przełomowej kryptowaluty i zarobienia dużych pieniędzy – wiedz że jest to scam i kup sobie Bitcoina.

Początkujący kończą czytać tutaj i przechodzą do artykułu o kupnie Bitcoina w kantorch

Odpowiedź dla zaawansowanych

Dla ludzi, którzy są dłużej w krypto. Którzy rozumieją na czym polega blockchain. Które mają już zbudowane swoje portfolio. Wtedy inwestowanie małego procentu swojego kapitału w shitcoiny może mieć sens.

Trzeba mieć tutaj jednak założenia podobne do tych obecnych podczas inwestowania w start-up technologiczne na wczesnym etapie rozwoju. Wypala tylko niewielka część z nich. Na większości pewnie stracisz. Może być tak, że projekt ma dobre intencje, ale nigdy nie zdoła się przebić. Może być tak, że twórcą od początku chodziło tylko o zebrania kapitału i nigdy nic nie dostarczą. Znasz ryzyko i je akceptujesz. Licząc, że jeden bądź dwa z takich nieznanych projektów wejdzie przebojem na szczyty listy CoinMarketCap. Pokrywając tym samym straty z innych i generując zadowalające zyski.

Przykładem tego typu projektu i wykorzystania tej strategii było wzięciu udziału w ICO projektu QTUM. ICO to miało miejsce na początku 2017 roku. Projekt ten obiecywał połączenie systemu transakcyjnego Bitcoina (UTXO) z maszyną wirtualną Ethereum. Dla programisty takiego jak ja brzmiało to bardzo ciekawie i miało potencjał do zostania czymś dużym. Z drugiej strony połowa ówczesnego kryptointernetu pisała o tym, że to jest scam. Że założyciel projektu Patrick Dai już kiedyś był współzałożycielem innego projektu, który właśnie okazał się scamem. Świadomy zarówno tego potencjału, jak i ryzyka, postanowiłem zainwestować nie duża kwotę – 500 PLN. 

Rzeczywistość pokazała, że było to dobre założenie. Podczas ICO cena tokenu wynosiła 0.30 USD 1 1. Wyszukaj QTUM na podstronie zwrotów od czasu ICO serwisu ICOstats. × , a podczas szczytu bańki kilka miesięcy później osiągnęła niemal 100 USD 2 2. Zobacz pozycję All Time High na podsumowaniu QTUM na CoinMarketCap. × . Był to więc wartość ponad 300 krotnie większa, niż początkowo. Dobry zwrot z inwestycji, pozwalający pokryć inne nietrafione decyzje inwestycyjne oraz dobrze zarobić.

Podsumowanie

Jeśli dopiero zaczynasz, bądź wręcz jeszcze nie masz żadnego coina, wtedy po prostu nie kombinuj z wynalazkami, tylko kupuj Bitcoina i się rozwijaj w temacie krypto.

Jeśli uważasz się już za doświadczonego kryptowaluciarza, rozumiesz technologię i masz już zbudowane swoje portfolio, to możesz myśleć o zakupie shitcoinów. Pamiętając o dużym ryzyku, przeznaczając na to nie duży procent swojego kapitału. Wykonując swój research i będąc świadomym jakie są potencjalne ryzyka danego projektu.

Tradycyjnie czekam na Twoje komentarze na temat artykułu i Twoich doświadczeń z shitcoinami. Jeśli nie chcesz zabierać głosu publicznie, to możesz wypełnić dwu minutową anonimową ankietę.

P.S. Nie przecenia się. Być może lepiej założyć, że jesteś początkujący.

1 comment add yours

Leave a Comment