Czasami korzystanie z giełd jest kłopotliwe. 

Pierwsza duża bariera, to proces rejestracji i weryfikacji. Wymaga on od nas poświęcenia pewnego czasu, a potem jeszcze musimy czekać na weryfikację. Czasem nawet kilka dni.

Po drugie, jak widać na powyższym obrazku, sam proces zakupowy też nie należy do najprostszych. Jeśli robisz pierwsze kroki w świecie krypto, ciężko jest zrozumieć zasady order booka i określić cenę swojego zlecenia.

Po trzecie giełdy systematycznie padają ofiarą ataków hakerskich. Bądź same ulatniają się z naszymi środkami. Trzymanie środków na giełdzie nie jest bezpieczne.

Dziś chcę Ci przedstawić giełdę, która rozwiązuje wszystkie te problemy.

Giełdę, która nie wymaga weryfikacji. Ba, nie wymaga ona nawet rejestracji.

Giełda, która jest prosta w obsłudze. 

Giełda, na której Twoje środki są bezpieczne, bo cały czas są na Twoim portfelu.

Pozwól że przedstawię Ci najprostszą giełdę świata.

Uniswap – jak to działa

Uniswap to zdecentralizowana giełda dla tokenów Ethereum ERC-20. 

Jest to giełda przełomowa z kilku powodów:

Po pierwsze, z perspektywy użytkownika jest bardzo prosta w obsłudze i bezpieczna. Nie wymaga weryfikacji czy nawet zakładania konta. Przeprowadzanie transakcji odbywa się na zasadzie wypełnienia prostego formularza. Handlowane tokeny cały czas znajdują się na portfelu użytkownika, co czyni giełdę bardzo bezpieczną.

Po drugie, z perspektywy dostępnych rynków, ich liczba jest nieograniczona. Każdy jest w stanie stworzyć nowy rynek dla wybranego przez siebie tokenu ERC-20. 

Po trzecie, każdy z nas może zarabiać na dostarczaniu płynności na te rynki.

Dzisiaj skupimy się na pierwszej perspektywie. Opiszemy sobie sposób, w jaki przeprowadza się na niej handel. Do pozostałych dwóch punktów wrócę w kolejnych artykułach, dlatego warto zapisać się na newsletter.

Uniswap – jak handlować

Tak jak wspomniałem, handel na giełdzie Uniswap nie wymaga weryfikacji KYC czy nawet rejestracji konta. Jedyne co musimy zrobić, to zalogować się przy wykorzystaniu naszego portfela Metamask. Jeśli nie masz jeszcze zainstalowanego tego portfela odsyłam Cię do poniższego artykułu:

Gdy mamy założony portfel należy go włączyć i się do niego zalogować.

W tym celu klikamy w ikonkę liska w naszej przeglądarce. Pojawia się nam przed oczami okienko logowania:

W pole oznaczone (1) wpisujemy hasło do naszego portfela. A następnie klikamy w guzik LOG IN (2).

Jeśli korzystasz z konta Metamask zintegrowanego z portfelem sprzętowym, to teraz jest moment, w którym powinieneś podłączyć portfel do komputera. Po aktywowaniu go swoim PINem, wejdź do aplikacji Ethereum. Upewnij się, że opcja Contract Data jest ustawiona na Yes (Ethereum -> Settings -> Contract Data -> Yes dla Ledger Nano S).

Jesteśmy zalogowani do naszego portfela, teraz najwyższy czas udać się na giełdę. Jest ona dostępna pod adresem https://uniswap.exchange/swap:

Pierwszy krok, jaki należy wykonać to kliknięcie guzika Connect. Znajduje się on w prawym górnym rogu. Na naszym screenie wskazuje go zielona strzałka. Wyskoczy okienko Metamask z prośbą o potwierdzenia połączenia z giełdą. Gdy je zatwierdzisz zobaczysz, że zamiast guzika Connect pojawią się informacja na temat Twojego adresu Ethereum:

Przy kolejnych wizytach połączenie to będzie następowało automatycznie, jeśli będziesz zalogowany do Metamask.

Skoro nasz portfel jest już połączony z giełdą, to możemy zacząć handlować. Handel odbywa się za pomocą prostego formularza:

Z listy oznaczonej (1) wybieram token, za który chcemy dokonywać zakupu. Ja będę dokonywał transakcji zakupu tokenów DAI 1 1. DAI to zdecentralizowany stablecoin dolara na blockchainie Ethereum. Trochę więcej na temat stablecoinów dowiesz się z artykułu CH.W.D.B. × za 1 Ether. Tak więc z tej listy wybiorę ETH. Na tej liście znajdują się tokeny, które mamy w posiadaniu w naszym portfelu. 

Z listy oznaczonej jako (2) wybieramy token, który chcemy nabyć. W moim przypadku DAI. W liście tej wyświetlane są wszystkie dostępne na giełdzie tokeny.

Co ciekawe giełda oferuje handel bezpośrednio między wszystkimi dostępnymi na niej tokenami. Każdy token ma rynki wobec wszystkich innych tokenów i można je wymieniać między sobą w jednej operacji. 

Pola (3) i (4) służą do określania ilości walorów, którymi handel chcemy przeprowadzić. Uzupełniamy jedno z nich, a drugie jest automatycznie uzupełniane na podstawie aktualnego kursu rynkowego. 

To jest spora różnica w stosunku do tradycyjnych giełd na których mamy order booki. Na tej giełdzie, zawsze kupujemy po cenie rynkowej. Nie kupujemy walorów od innego użytkownika, lecz z tak zwanego liquidity pool (pola płynności). Płynność jest dostarczana przez innych użytkowników giełdy. Służy do tego zakładka Pool. Do dostarczycieli płynności trafia opłata za dokonanie transakcji, która wynosi 0.3% jej wartości. O dostarczaniu płynności na giełdę i zarabianiu na tym opowiemy sobie innym razem, dlatego warto zapisać się na newsletter.

W moim przypadku chcę wymienić 1 ETH na DAI. Dlatego w pole (3) wpisuje 1, a w polu (4) automagicznie pojawia się kwota 189,6132 DAI. Ponieważ DAI to stablecoin dolara, to możemy w bardzo prosty sposób zweryfikować, czy rzeczywiście jest to cena rynkowa. W tym celu udajemy się na coinmarketcap:

Jak widzimy, uśredniony kurs Ethereum na moment dokonywania transakcji to 190.88 USD. Mamy tutaj więc do czynienia z małych, akceptowalnym odchyleniem od średniej.

W pozycji (5) mamy jeszcze kurs DAI wobec ETH. Aczkolwiek w tym przypadku było nam łatwiej zweryfikować w drugą stronę, ETH do dolara (którego DAI jest stablecoinem).

Finalnie mamy guzik Swap (6), który klikamy jeśli chcemy przeprowadzić transakcję. Gdy to zrobimy pojawia się okno potwierdzenia transakcji w portfelu Metamask. Świadczy to o tym, że nasza transakcja wymiany jest zawierana na blockchainie, a coiny są naszą własnością przez cały czas trwania procesu. W jednej transakcji przesyłamy swoje tokeny do giełdy i otrzymujemy w zamian drugi token. Zwiększa to nasze bezpieczeństwo, ponieważ nasze środki ani przez chwilę nie znajdują się na giełdzie. Nie są więc narażone na niebezpieczeństwo ataku na giełdę, złe intencje jej twórców bądź działania regulatorów.

Wracamy do ekranu potwierdzenia transakcji Metamask, który widzimy poniżej:

W polu oznaczony (1) widzimy ile i czego transferujemy. W tym przypadku jest to 1 ETH.

W sekcji (2) widzimy informacje o transaction fee jaką zapłacimy za zrealizowanie transakcji. Jest to opłata za umiejscowienie transakcji w blockchainie i trafia ona do górników Ethereum. Nie powinniśmy tutaj oszczędzać, jeśli chcemy aby nasza transakcja została zakończona sukcesem. Jeśli ustawimy transaction fee nisko i będziemy czekać godziny na umiejscowienie naszej transakcji w blockchainie, to zwiększa się szansa na jej niepowodzenie. Przyczyną tego jest prosty fakt, że kurs rynkowe może się wtedy znacząco zmienić. Więcej o transakcjach na Uniswap zakończonych porażką znajdziesz na końcu artykułu. Jeśli nie do końca rozumiesz o co chodzi z transaction fee, gazem oraz umiejscowieniem transakcji w bloku to odsyłam do wyjaśniającego artykułu.

W kolejnej sekcji (3) mamy podsumowanie całej transakcji. Czyli zebrane informacje o przesyłanej wartości oraz towarzyszącej temu opłacie transakcyjnej. Następnie klikamy guzik Confirm, aby potwierdzić transakcję.

Jeśli korzystasz z portfela sprzętowego to w tym miejscu będziesz musiał wykonać potwierdzenie również na nim. 

Kręcące się kółeczko przy naszym adresie świadczy o tym, że nasza transakcja oczekuje na potwierdzenie. Gdy to nastąpi dostaniemy powiadomienie o tym fakcie z Metamask. 

Będziemy mogli zobaczyć naszą transakcję na liście zrealizowanych transakcji w portfelu (1). Dostrzeżemy też zmianę naszych bilansów dla coinów, na których przeprowadziliśmy transakcję – pola oznaczone jako (2) i (3). I to by było na tyle, dokonałeś transakcji wymiany tokenów. Zakupiony token znajduje się już na Twoim portfelu.

Z listy transakcji w portfelu możemy przejść do jej szczegółów dostępnych na portalu Etherscan:

Tutaj na uwagę zasługuje jeden szczegół. Widzimy, że w obrębie jednej transakcji dokonano zarówno transferu Etheru od nas do giełdy (1), jak i my otrzymaliśmy od giełdy tokeny DAI (2). Transakcje na blockchainie Ethereum są realizowane w całości albo wcale. Oznacza to, że nie ma ryzyka, że my prześlemy swoje środki na giełdę, a w zamian nie dostaniemy oczekiwanych przez nas tokenów. W przypadku niepowodzenia jedyna nasza strata, to transaction fee, jakie wydaliśmy na przeprowadzenie transakcji.

Dlaczego transakcje czasem kończą się niepowodzeniem?

Na koniec właśnie o tym, dlaczego nasza transakcja na Uniswap może czasem zakończyć się niepowodzeniem oraz jak zminimalizować to ryzyko. Opowiemy sobie więc trochę bliżej o tym, jak dokładnie przebiega transakcja wymiany tokenów.

Pod formularzem służącym do zaplanowania naszej transakcji, nad guzikiem Swap, znajduje się link Advanced Details. Gdy go klikniemy ukaże się nam następujący widok:

Dwukrotnie pojawia się nam tutaj pojęcie price slippage

Transakcja wymiany odbywa się zawsze po aktualnej cenie rynkowej. Ważne podkreślenia jest tutaj słowo aktualna. Jest to cena, która jest aktualna w momencie wykonywania transakcji na blockchanie. Nie w czasie wyklikania przez Ciebie tego formularza. W międzyczasie ta cena może się zmienić.

Aby zapobiec przeprowadzeniu transakcji w sytuacji gwałtownej zmiany kursu giełda stosuje opcję Limit additional price slippage. Określa ona maksymalną dopuszczalną zmianę kursu od obecnego momentu do momentu finalizacji transakcji. Domyślnie jest to 1%. Ale możesz sobie ustawić tutaj dowolną wartość. Jeśli zmiana kursu będzie większa, wtedy transakcja zostanie odrzucona.

Aby zmniejszyć ryzyko dużej zmiany kursowej i odrzucenia naszej transakcji należy zminimalizować czas pomiędzy wyklikaniem przez nas transakcji, a jej wykonaniem na blockchainie. Dlatego wspomniałem wcześniej, że nie powinniśmy oszczędzać na gazie do transaction fee.

Jednak pamiętaj, nawet jeśli transakcja zakończy się niepowodzeniem, to nic się nie stanie. Twoje tokeny, nie naruszone, dalej będą znajdować się na Twoim portfelu. Co najwyżej zapłacisz parę centów transaction fee.

Podsumowanie

Uniswap to świetne rozwiązanie dla wszystkich chcących szybko i przyjemnie handlować tokenami ERC-20. Chociaż pod maską działanie giełdy jest dość złożone, to dla użytkownika to tylko kilka kliknięć. Bez potrzeby rejestracji czy weryfikacji tożsamości. Do tego z gwarancją bezpieczeństwa, bowiem tokeny cały czas znajdują się na Twoim portfelu.
Gorąco zachęcam do korzystania z giełdy i potem podzielenia się wrażeniami w komentarzach. Możesz też podzielić się ze mną swoją opinią o tekście w anonimowej ankiecie.

UPDATE: Pojawiła się druga wersja giełdy Uniswap

W połowie maja 2020 roku pojawiał się druga wersja giełdy Uniswap. Jej podstawowe założenia pozostały bez zmian. Zmieniło się trochę rzeczy pod maską, które mogą mieć znaczenie dla zaawansowanych użytkowników i całego ekosystemu DeFi. Jednak z perspektywy zwykłego użytkownika wymieniającego tokeny zmiany są kosmetyczne.

Zobacz moje nagranie wyjaśniające na czym polegają główne zmiany w Uniswap v2 oraz pokazujące cały proces dokonania wymiany tokenów przy pomocy nowej wersji giełdy.

Subskrybuj kanał

Dowiedz się więcej na temat najgorętszego tematu w krypto – DeFi

Uniswap to jeden ze wspaniałych przykładów zdecentralizowanych produktów finansowych. W których to technologia napędzana smart contractami zastępuje pośredników takich jak brokerzy czy bankierzy. To jest obecnie najsilniejszy trend w branży blockchain napędzający ostatnie wzrosty na rynku kryptowalut. Chcesz wiedzieć więcej? Zapisz się na darmowy kurs wprowadzający w świat DeFi.

7 comments add yours

 1. Interesujący wpis.
  Jak poszukałem w internecie, nie jest to jedyna ‘zdecentralizowana’ giełda ethereum. Ale chyba jedyny pozwalający zarabiać na kreowaniu płynności rynku.

 2. Cześć Piotr,
  Jestem w trakcie pierwszej transakcji na Uniswap.
  Wybieram parę, podłączam portfel MetaMask, potwierdzam transakcję, w przeglądarce wyskakuje okienko:
  Waiting For Confirmation
  Swapping …
  Confirm this transaction in your wallet
  Natomiast na MetaMask nie wyskakuje żadne okienko, gdzie mógłbym potwierdzić transakcję.
  Czy możesz coś zaradzić?
  Pozdrawiam!

 3. Wspaniały artykuł. Chciałbym Dopytać’ Czy fee jest pobierane przez Uniswap (jako przedsiębiorstwo)? W jaki sposób to się dzieje tj kto jest obciążany?

  • Uniswap jako “przedsiębiorstwo” nie pobiera fee.

   Aczkolwiek każdy handlujący uiszcza opłatę na rzecz dostarczycieli płynności, dzięki którym może przeprowadzić swoją transakcję. We wcześniejszych wersjach Uniswap było to 0,3 procenta transakcji. W wersji najnowszej może być to 0,05 lub 0,3 lub 1 procent. Ile wynienie prowizja jesteś informowany przed dokonanie transakcji. A o tym jak być jednym z tych, do. których ona trafia dowiesz się w tym artykule.

   W przyszłości jest możliwość, aby część tych opłat trafiała do protokołu Uniswap. Ale wcześniej muszą to przegłosować posiadacze tokenów UNI

Leave a Comment