Gdy pisałem ten artykuł na jesieni 2019 roku mało kto słyszał o Compound. Jeszcze mniej osób z niego korzystało. A szczególnie opłacalne były lokaty w stablecoinie DAI oprocentowane do 6-8 procent rocznie. Biły one lokaty bankowe na głowę.

Od tego czasu jednak sporo się zmieniło. Głównie za sprawą tokeny COMP, który od dwóch tygodni można uzyskać korzystając z protokołu. Tokenu, który uprawnia do współzarządzania protokołem.

Dzięki temu tokenowi niemal cały krypto świat usłyszał o Compound. Zgromadzony na nim kapitał eksplodował sięgając niemalże 1 miliarda dolarów. Odsetki na lokatach w stableconach spadły prawie do zera. Ale za do na niektórych coinach można zarabiać po kilka, kilkanaście albo i dwadzieścia kilka procent. Do tego otrzymując też token COMP.

W tym tekście nie tylko pokazuję, jak wykorzystać Compound w praktyce. Opowiemy sobie jak to działa i rozwiejemy Twoje wątpliwości, że jeśli nie jest to bank, to na pewno jest to piramida finansowa. 

Jeśli chodzi o inwestycje, to najważniejszą maksymą jest nie stracić. Dlatego powinniśmy uważać komu powierzamy nasze pieniądze. Szczególnie, że w dobie internetu piramidy finansowe działają prężniej niż kiedykolwiek. Nikt z nas nie chce się naciąć na drugie AmberGold czy kolejnego DasCoina.

Po czym rozpoznać piramidę finansową?

Po pierwsze oferuje wyższe niż rynkowe stopy zwrotu. Tutaj powinna Ci się zapalić lampka, gdy piszę o lokacie oprocentowanej na ponad 6 procent rocznie. Obecnie lokata bankowa oprocentowana na 3% procent to bardzo dobra oferta. Skąd więc oferta ponad dwa razy lepsza w opisywanej przeze mnie propozycji?

Tutaj przechodzimy do drugiego punktu, po którym rozpoznamy piramidy finansowe. Niejasny model biznesowy. Nie wiadomo dokładnie skąd się bierze wypracowywany zysk. W opisywanym przeze mnie przypadku model biznesowy jest dokładnie taki sam jak w lokatach bankowych. Źródłem oprocentowania wypłacanego na lokacie są odsetki od pożyczek, które są udzielane z umieszczonych na lokacie środków. Dokładnie w ten sposób od setek lat działają banki. Skąd więc ponad dwukrotne przebicie opisywanej oferty wobec banków? 

I tutaj dochodzimy do największego ryzyka związanego z piramidami finansowymi. Tym ryzykiem są osoby, które stoją za tym systemem. Nie są one bankami, więc nie przestrzegają bankowych regulacji, a ich klientów nie dotyczą gwarancje bankowe. Tak naprawdę wysoki zysk jest wypłacany z wpłat nowych osób dołączających do piramidy. Po to, aby przyciągnąć do niej więcej osób. Tym samym zgromadzić więcej środków. Z którymi właściciel systemu finalnie się ulatnia.

Kim są więc osoby stojące za opisywaną przeze mnie lokatą? Czy istnieje ryzyko, że ktoś przywłaszczył sobie środki powierzone przez Ciebie na lokacie?

Nie ma takiego ryzyka. Ponieważ cały system jest oparty o smart contracty działajace na blockchainie Ethereum. To program komputerowy sprawują pieczę nad zgromadzonymi środkami. Żadna osoba nie ma nad nimi kontroli. Smart contract to specyficzny rodzaj programu komputerowego. Ponieważ jest on umieszczony na blockchanie, nie istnienie możliwość zmiany sposobu w jaki funkcjonuje. Nawet jego twórcy nie mogę go zmienić tak, aby przywłaszczyć sobie zgromadzone fundusze. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat działania smart contractów i tego dlaczego można im ufać odsyłam Cię do artykułu:

Technologia wykorzystania smart contractów niweluje ryzyko, że twórcy systemu zagarną zgromadzone środki i się z nimi ulotnią. Niestety wykorzystanie technologii wiążę się z innym ryzykiem. Oprogramowanie może zawierać w sobie błędy. Mogę być one wykorzystane przez hakerów do przywłaszczenia sobie zgromadzonych na smart contracie środków. Oczywiście twórcy smart contractów dołożyli wszelkich starań aby temu zapobiec. Zostały one poddane wielokrotnym audytom bezpieczeństwa. Pozwoliło to zbudować zaufanie, które sprawiło, że w tej chwili na lokatach Compound zgromadzono środki o wartości ponad 160 milionów dolarów.

Jak działają smart contracty Compound?

Mają one dwie główne role: pierwsza to gromadzenie środków w puli pożyczkowej i wynagradzanie odsetkami tych, którzy te środki dostarczają. Z drugiej strony protokół udziela pożyczek z tej puli. Algorytm automatycznie na podstawie popytu i podaży wyznacza aktualne odsetki pożyczek i wynikające z tego oprocentowanie lokat. Dzieje się to niemal w czasie rzeczywistym. Środki zgromadzone w puli pożyczkowej nie mogą zostać z niej wyprowadzone przez nikogo. Tak został zaprogramowany smart contract i nikt nie może tego zmienić. Dlatego nie ma ryzyka, że twórca systemu ucieknie z Twoimi środkami.

Skąd dwa razy lepsze oprocentowanie?

Teraz pora sobie odpowiedzieć na to, jak to możliwe, że oprocentowanie jest dwa razy większe niż w bankach. Tak jak wspomniałem we wcześniejszym paragrafie odsetki są wyliczane automatycznie przez algorytm. Dzieją się to w reakcji na prawa rynkowe. Jest ono zwiększane bądź zmniejszane w zależności od tego, jak wielu jest chętnych na wzięcie pożyczki oraz ilu jest chętnych na udostępnienie swoich środków poprzez założenie lokaty. Oprocentowanie to balansuje aktualne siły rynkowe. Jest to bardziej efektywna alokacja środków, niż ma to miejsce w sektorze finansowym. Gdzie oprocentowanie kredytów i lokat nie zmiania się na bieżąco w zależności od zmian rynkowym. Za ich zmiany na poziomie banku odpowiada jego dyrekcja. Na poziomie kraju Bank Centralny bądź inna instytucja ustala obowiązujące stopy procentowe. Ponieważ jest to decyzja podmiotu biurokratycznego, nie jest ona nigdy odpowiedzią na aktualną sytuację. Występuje opóźnienie między wystąpienie zjawisk rynkowych, a podjęciem decyzji, a potem wdrożeniem jej w życie.

Po drugie bank ustalając odsetki kredytów i lokat musi uwzględnić swój interes ekonomiczny. Musi pokryć swoje niemałe koszty działalności, a także wypracować zysk. A koszty w sektorze finansowym są naprawdę duże: placówki, personel, infrastruktura technologiczna, obsługa klienta, milionowe pensje prezesów, nie mniejsze gaże gwiazd występujących w reklamach. Koszty pozyskania klienta w branży finansowej są jednymi z najwyższych. Dość powiedzieć, że banki płacą prowizję kilkudziesięciu a czasem nawet kilkuset złotych za pozyskanie klienta do darmowego konta bankowego. 

W przypadku zdecentralizowanego protokołu opartego o smart contract nie mamy do czynienia z tymi wszystkimi kosztami. Nie mamy placówek, nie mamy obsługi klienta, nie mamy prezesów i gwiazd do opłacenia. Nie mamy też horrendalnych prowizji za polecanie nowych klientów. To ostatnie jest pewnie powodem, dlaczego nikt nie pokazał Ci jeszcze tego rozwiązania.

Skąd dolar wziął się na blockchainie?

Zanim przejdziemy do zakładania lokaty, to musimy sobie odpowiedzieć na pytanie: skąd dolar wziął się na blockchainie?

Otóż już od pierwszych lat istnienia kryptowalut zauważono, że ich duże wahania cenowe, dyskredytują je w wielu kontekstach gospodarczych. Nikt nie będzie podejmował ryzyka, że wczorajszy obrót dzisiaj będzie wart o połowę mniej. Dlatego dość szybko zaczęto tworzyć tzw. stablecoiny. Są to tokeny umieszczone na blockchainie, których wartość jest 1 do 1 powiązana z istniejącą w realnym świecie walutą. Najczęściej z dolarem amerykańskim.

Można zapytać, skąd się bierze to powiązanie 1 do 1 do dolara?

Na to pytanie mamy dwie odpowiedzi. 

Najczęściej taki token emituje firma, która deklaruje że w swoim skarbcu, na swoich kontach bankowych, posiada odpowiadającą im liczbę dolarów. Firma ta obiecuje wymieniać swoje tokeny 1 do 1 do dolara. W tym miejscu rodzą się pytania, czy dana firma rzeczywiście posiada zgromadzoną odpowiednią ilość środków. 

Z drugiej strony mamy zdecentralizowane stablecoiny. Nie są one tworzone bezpośrednio z dolara, ale z innych kryptowalut. Kryptowaluty o wartości większej niż dolar, są umieszczane pod zastaw, w wyniku czego powstaje nowy jednodolarowy token. Następnie algorytm oparty o smart contracty tak manipuluje zgromadzonym zastawem i ilością tokenów, aby kurs dążył do jednego dolara. Plusem tego rozwiązania jest pewność, że nasz stablecoin na pewno ma pokrycie w wartości (i to nawet większej niż jednego dolara). Nie ma ryzyka, że firma która wypuściła nasz stablecoin, nagle przestanie go wymieniać na dolary. Właśnie tego rodzaju, bezpiecznym, zdecentralizowanym stablecoinem jest DAI, którego będziemy używać na naszej lokacie 1 1. Więcej na temat działania DAI dowiesz się z anglojęzycznej strony projektu. Pomocne w zrozumieniu działania DAI będzie też polskojęzyczne video na jego temat autorstwa KryptoRaportu. × .

Zakładanie lokaty dolarowej w Compound Finance

Tak więc do dzieła. Przystąpimy teraz do założenia naszej dolarowej lokaty na blockchainie. Od tego miejsca zakładam, że miałeś już jakąkolwiek styczność z blockchainem i kryptowalutami. Chociaż nie będziemy inwestować i lokować kryptowalut, to na chwilę będziemy musieli ich dotknąć, aby nabyć stablecoin dolara – DAI.

Jeśli nie miałeś do tej pory żadnej styczności z blockchainem to zapisz się proszę na newsletter. Zapoznaj się proszę z materiałami które dostaniesz w mailu powitalnym. Odpowiedz proszę też na niego pisząc, że potrzebuje pomocy przy zakładaniu lokaty.

Jeśli miałeś już do czynienia z krypto, to w tym momencie oczekuje od Ciebie że masz założony portfel MetaMask, na którym znajduje się nasz blockchainowy dolar – DAI. Jeśli nie, dwa poniższe artykuły pomogą Ci to zrobić:

Tak więc logujemy się do naszego portfela Metamask. Jeśli korzystamy z konta połączonego z portfelem sprzętowym, to teraz podłączamy go do komputera i włączamy na nim aplikację Ethereum. Upewnijmy się też, że portfel sprzętowy działa w trybie współpracy ze smart cotractami (Ethereum -> Settings -> Contract Data -> Yes dla Ledger Nano S).

W przeglądarce następnie przechodzimy na stronę https://compound.finance:

Klikamy w znajdujący się w prawym górnym rogu guzi APP.

Pokaże się nam lista różnych rynków, na których możemy tworzyć lokaty i brać pożyczki:

Supply APR to bieżące roczne oprocentowanie lokaty. Borrow APR to roczne oprocentowanie pożyczki. Na liście mamy różne kryptowaluty. Nas interesuje zaznaczona pozycja DAI.

AKTUALIZACJA: Od czasu stworzenia tego artykułu została wydana nowa wersja tokenu DAI. Od tego czasu stary DAI nazywany jest SAI. Nowa wersja przejęła starą nazwę DAI. Obie wersje są już dostępne w systemie: stare SAI jako Sai (Legacy DAI). Nowe jako Multi-Collateral Dai. Poza zmianą nazwy cały proces nie uległ zmienia. Możesz dalej posiłkować się ta instrukcją.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat samego DAI zapraszam do artykułu:

Tak jak wspomniałem jest to stablecoin dolara amerykańskiego. Dzięki wykorzystaniu smart contractów i algorytmów jego kurs zawsze oscyluje w okolicach jednego dolara. Tworząc lokatę w DAI de facto tworzymy lokatę w dolarze. 

Na liście znajduje się jeszcze drugi stablecoin dolara: USD Coin. Jak widzimy jego oprocentowanie jest znaczące niższe, niż DAI. Pomimo że oba są wymienialne do dolara. To dlatego, że DAI jest zdecentralizowany i nie odpowiada żadnym regulacją. USD Coin jest emitowany przez Coinbase i podlega amerykańskim regulacją. W wyniku czego jest mniej atrakcyjny dla inwestorów.

Klikamy więc w zaznaczoną pozycją DAI.

Widzimy tutaj obecne statystyki rynku dla DAI. Pole oznaczone (1) zawiera obecne roczne oprocentowanie lokaty. Pole (2) to roczne opodatkowanie pożyczki. Jako (3) oznaczyłem wartość Utilization. Oznacza to jaki procent środków zgromadzonych na lokatach jest obecnie wykorzystywany do udzielania pożyczek. Z tego tytułu wynika różnica pomiędzy oprocentowaniem kredytów i lokat. Większość odsetek zgromadzonych od kredytobiorców jest dystrybuowane do właścicieli lokat. Jako, że lokat jest więcej niż kredytów, to oprocentowanie lokat jest mniejsze. W zależności od rynku, od 5 do 10 procent  odsetek nie jest dystrybuowanych wśród właściciel lokat. Są one przechowane w tzw. funduszu rezerwowym 2 2. Na podstawie FAQ Compound Finance. Więcej informacji znajdziesz w white paper. × .  

Guzik ENABLE DAI (4) spowoduje otwarcie transakcji, która pozwoli nam umieszczanie DAI na lokacie (oraz brania pożyczek). Klikamy więc w ten guzik. Pojawi się nam następujący ekran potwierdzenia transakcji Metamask:

Wyrażające zgodę na używanie naszych tokenów DAI w smart contracie Compoud 3 3. Jest to transakcja typu approve zgodnie ze standardem tokenów ERC-20. × . Jej zawarcie nie uszczupli naszego salda. Klikamy w oznaczony strzałką guzik Potwierdź, aby aktywować możliwość zakładania lokat. Jeśli korzystasz z konta Metamask zintegrowanego z portfelem sprzętowym, w tym momencie będziesz musiał potwierdzić transakcję również na nim.

Do czasu zatwierdzenia transakcji treść klikniętego przez nas guzika zmieni się na ENABLING DAI i będzie przez niego przechodzić pozłacana poświata. Poniżej znajduje się historia naszych transakcji. Gdy transakcja zostanie umieszczona na blockchainie, będziemy mogli zdeponować nasze środki na lokacie:

Służy do tego oznaczony na powyższym screenie strzałkami guzik SUPPLY. Klikamy w niego, aby rozpocząć proces lokowania naszych zdecentralizowanych dolarów (DAI) na lokacie. Pojawia się przed nami formularz:

Pole oznaczone jako (1) służy do podanie ilość DAI, które chcemy umieścić na lokacie. Po jego prawej stronie znajduje się link MAX. Jego kliknięcie spowoduje wypełnienie pola maksymalną ilością posiadanych przez nas tokenów. W moim przypadku jest to 10.

Poniżej pole (2) Supply Value pokazuje jaka jest wartość umieszczanych przez nas tokenów na lokacie. Wartość w tym przypadku wynosi 10.11 USD. Dlaczego nie równe 10 dolarów, skoro DAI to stablecoin dolara? Ponieważ rynek generuje pewne odchylenia o parę centów w jedną czy drugą stronę. Normalnym zjawiskiem jest to, że zdarza się że jeden dolar DAI (czy innego stablecoina) kosztuje na rynku 98 centów czy dolara i jeden cent.

Finalnie mamy guzik SUPPLY (3), którego kliknięcie stworzy transakcję umiejscowienia naszych tokenów na lokacie i ponownie przeniesie nas do portfela, aby ją zatwierdzić:

Ponieważ nasza transakcja jest interakcją ze smart contractem, a nie zwykły transferem, to interface portfela nie jest w stanie nam pokazać jej szczegółów. Widzimy że transakcje dotyczy 0 Etherów, nie mamy jednak informacji o lokowanych 10 DAI. Jest to normalne, ponieważ portfele nie są w stanie dostosować się do interfaców poszczególnych smart contractów. Techniczny zapis szczegółów naszej transakcji znajdziemy w zakładce DATA.

Klikamy w guzik Potwierdź aby zatwierdzić i wysłać transakcję do blockchaina. Jeśli korzystasz z konta zintegrowanego z portfelem sprzętowym, będziesz musiał dokonać potwierdzenia również na nim.

Po migającym za złoto guziku SUPPLY i kręcącym się kółku postępu przy naszej transakcji widzimy, że oczekuje ona na zatwierdzenie. Gdy to nastąpi zobaczymy, że nasze środki zaczynają już dla nas pracować:

Supply Value (1) to wyrażona w dolarach wartość zgromadzonych na naszej lokacie środków. Opcja Use as Collateral (2) pozwala nam wykorzystać naszą lokatę, jako zastaw pod pożyczkę. Kwestia brania pożyczek wykracza poza temat tego artykułu, dlatego nie będę się zagłębiał w tą opcję. Interest Earned (3) pokazuje nam ile DAI już zarobiliśmy na naszej lokacie. Ponieważ dopiero co ją założyliśmy, to nie pokazuje ono jeszcze żadnej wartości. Poniżej zaprezentuję screen z tego ekranu na trwającej trochę dłużej lokacie. Pole Transactions zawiera historię przeprowadzanych przez nas transakcji. W tym przypadku aktywowanie opcji lokat (Enable DAI) oraz umieszczenie na niej 10 dolarów (Supply 10 DAI).

W tym momencie przyjrzyjmy się samej transakcji umiejscowienia tokenów na lokacie:

Widzimy, że w naszej transakcji przesłaliśmy na lokatę 10 tokenów DAI. Odpowiadają one 10 dolarom. W zamian za to otrzymaliśmy ponad 475 tokenów cDAI. Co to jest ten token cDAI? Daje on nam prawo pobrania ze smart contractu z powrotem naszych DAI wraz z wypracowanym zyskiem. 

Jak to działa, że my mamy stałą ilość tokenów cDAI, a nasz zysk zwiększa się z czasem? Odpowiada za to algorytm smart contractu, który cały czas aktualizuje przelicznik wymiany tokenów cDAI na DAI. Ilość DAI, którą otrzymamy za jeden token cDAI systematycznie rośnie o wartość Supply APR w ciągu roku. Przy czym przelicznik ten nie jest aktualizowany raz do roku, ale z każdym nowo powstałym blokiem łańcucha Ethereum (mniej więcej 15 sekund). Pozwala nam to w dowolnym momencie wypłacić naszą lokatę wraz z wypracowanym zyskiem.

Do wypłaty środków służy oznaczony strzałkami guzik WITHDRAW. Gdy go klikniemy pokaże się nam formularz wypłaty.

Podobnie jak formularz tworzenia lokaty mamy tutaj trzy informacje.

 1. Określamy jaką ilość DAI chcemy wypłacić z lokaty. Możemy wypłacić wszystko (w czym pomocny jest link MAX znajdujący się po prawej stronie) bądź dowolną cześć lokaty
 2. Pokazuje wartość naszej wypłaty w dolarach. Znowu należy pamiętać, że możliwe jest drobne, paru centowe odchylenie aktualnego kursu DAI wobec dolara
 3. Guzik WITHDRAW spowoduje przejście do portfela Metamask i potwierdzenia w nim transakcji wypłaty środków.

To by było na tyle, przesłane przez nas środki zaczynają dla nas pracować. Poniżej screen z trwającej kilka dni lokaty na moim głównym koncie:

Widzimy na nim, że na lokacie umieściłem najpierw 120 dolarów. Następnie dopłacając jeszcze 1500. Czego nie widać po historii transakcji, ale można to wyliczyć z Supply Balance to na to konto przelałem również tokeny cDAI, które otrzymałem na testowym, prezentowanym w tym artykule koncie, na którym stworzyłem lokatę 10 dolarową. Jakoże działamy na blockchainie, a token cDAI daje Ci prawo do wypłaty z lokaty, to możesz to prawo przekazać dowolnej osobie po prostu transferując ten token.

Podsumowanie

Lokata dolarowa (w stablecoinie DAI) w Compound Finance to ciekawa opcja bezpiecznego oszczędzania. Nie wchodzimy w świat kryptowalut, który jest obarczony dużym ryzykiem wahań kursowych. Trzymamy się cały czas stabilnego dolara 4 4. Pamiętajmy o tym, że cały czas nas dotyczy ryzyko zmiany kursowej dolara amerykańskiego do naszej polskiej złotówki. × . Otrzymujemy przy tym oprocentowanie dwukrotnie przekraczające standardy rynkowe. Cena jaką musimy za to zapłacić, to zapoznanie się z nową technologią blockchain. Jestem niezmiernie ciekaw na ile jest to atrakcyjne, godne zaufania i proste do zrobienia dla osób, które nie miały do tej pory styczności z blockchainem. Opcja ta wydaje mi się szczególnie atrakcyjna dla osób które już siedzą w świecie krypto, mają rezerwy gotówki, ale nie chcę zwiększać swoich pozycji w krypto. Jestem bardzo ciekaw Twojego zdania na temat przedstawionego rozwiązania. Podziel się nim proszę w komentarzu bądź wypełnij dwuminutową, anonimową ankietę.

Poszerz swoją wiedzę o DeFi

Zdecentralizowane finanse to obecnie najsilniejszy trend w branży blockchain. To ten projektu napędzają ostatnie wzrosty na rynku kryptowalut. Chcesz się dowiedzieć więcej na ich temat? Poznać nowe opcje inwestowania i zarabiania? Zapisz się na darmowy kurs wprowadzający.

36 comments add yours

 1. Cześć Piotrek, temat ciekawy od strony technologicznej. Natomiast od strony inwestycyjnej niezbyt. Lokaty zazwyczaj zakładają osoby, które chcą minimalizować ryzyko, boją się/nie rozumieją finansów, nie chcą mieć z nimi za wiele do czynienia. To jest grupa niezbieżna z ludźmi interesującymi się światem crypto. Dla ciekawości założę sobie taką lokatę, ale w moim odczuciu ryzyko wejścia jest podobne jak w kryptowaluty – w sensie otoczenia do którego wrzucamy środki. Pozdrawiam, Żyta

  • Też mnie bardzo ciekawi odbiór tego rozwiązania, zarówno przez ludzi ze świata krypto jak i spoza. Na ile blockchain, otoczka krypto będzie odstraszała przeciętych ludzi.

 2. Świat jest bardziej złożony szczególnie ten finansowy DeFi jest większy jest Nexo,Celsius i blockfi i kilka innych , niestety ryzyka zniknięcia coinów istnieją, ale kierunek dobry, istotny element na który warto zwrócić uwagę to ryzyko kredytowe i ono bedzie determinowało oprocentowanie, a to przesuwa się albo na lokującego albo na kredytobiorcę.Nowym sposobem będzie stały procent, ale ludzie muszą do tego dorosnąć mentalnie.I przestać zakładać że kogoś ograją>poza tym nie zapominajmy ze prawdziwa inflacja w Stanach to dziś minimum 7 procent

  • Nie jestem przekonany, czy projekty które wymieniłeś to DeFi. Można tam lokować krypto, ale z tego co się orientuje, nie są to rozwiązania zdecentralizowana oparte o blockchain i smart contracty. Jeśli się mylę, to proszę wyprowadź mnie z błędu.

   Obawiam się, że to jest kolejna bańka – tym razem nie ico, tylko intrest rate. Jest o tym co raz głośniej, za jakiś czas okaże się, że kilka takich projektów rozjedzie się, nie wypracuje należytego zysku czy nawet przyniesie straty i będziemy mieli kolejne bitmarkety. Oraz wysyp nowych regulacji, pod pretekstem że giełdy zmieniają się w banki. Ale to może akurat dobrze.

 3. Ciekawy artykuł i dobra instrukcja. Pytanie brzmi, jak bardzo to jest bezpieczne? Jednak lokata w banku to gwarancja, a tutaj, czy istnieje możliwość, że pewnego dnia się obudzimy, a tego systemu już nie będzie, przepadnie razem z naszymi środkami? Oraz interesujące jest, jak przebiega proces udzielania pożyczki, jak sprawdzane są osoby, które potrzebują pieniędzy. Jeśli to nie jest dobrze przygotowane, a ludzie nie będą spłacać swoich długów to nici z 6% w skali roku dla nas, osób wpłacających na tę “lokatę”.

  • Pożyczki są zabezpieczone w ten sposób, że zastawiasz więcej niż pożyczasz. Pozornie nie ma to sensu, ale tylko pozornie. Działa to bardzo dobrze w kontekście handlu kryptowalutami. Kiedy to zastawiasz krypto i pożyczasz stablecoin, aby kupić więcej krypto, jeśli wierzysz we wzrosty i chcę zająć pozycję długą. I odwrotnie, jeśli sądzisz że krypto będzie spadać, to zastawiasz stablecoin i pożyczasz krypto.

 4. Decentralizacja temat rzeka,pewnie można zrobić zdecentralizowane tak jak giełdy te DeFi są w dużej mierze scentralizowane mechanizm reasekuracji natomiast gwarantuje depozyty Bitgo instytucjonalny od Lloyda Insurance więc bardzo wiarygodni zawodnicy.Wszystko może być piramidą.

  • Ok, to rozmywamy się w definicji. DeFi to skrót od Decentralized Finance. Jak nie jest zdecentralizowane, to może się bawić w krypto, ale nie jest DeFi.

   Te scentralizowane wynalazki są dla mnie o tyle mniej ciekawe, że de facto prowadzą do powstawania nowych banków.

  • W tym temacie nie mam kompetencji, odsyłam do księgowych i doradzców podatkowych

 5. W przypadku funkcji Global Settlement często pojawiają się zarzuty o pełną centralizacje projektu. O tyle trudno uznać Maker za zdecentralizowany ekosystem a on gwarantuje Dai

 6. Jaka jest różnica technologiczna między dai opartym na sieci, a np usdc, czy oststnio też usdt, które też są na eth.Kontrakt usdc zawsze moźna unieważnić, a dai nie?

  • Różnica jest taka, że kontrakt USDT czy USDC to zwykłe smart contracty tokenów. Odpowiadają za po prostu możliwość dokonywania transakcji tokenami. DAI oprócz tego ma pokrycie w zastawie umieszczonym na blockchainie. W przypadku USDT czy USDC pokrycie jest w dolarach znajdujących się rzekomo na kontach ich emitentów. W DAI odpada więc problem zaufania do emitenta, co w przypadku USDT wielokrotnie było poddawane w wątpliwość.

   W najbliższym czasie, być możesz już w ten weekend będę publikował tekst o MakerDAO i DAI. Polecam zapisać się na newsletter aby nie przegapić: http://eepurl.com/gwclLT

 7. Nie rozumiem bezpieczeństwa tego rozwiązania.

  Przykład:

  Pożyczam $10.000 pod zastaw 1BTC.

  Następnie cena btc spada powiedzmy do $5.000.

  Nie splacam pożyczki.

  W jaki sposób pożyczkodawca niby otrzyma swoje środki jak zabezpieczenie ich nie pokryje?

  • Artur, świetne pytanie.

   Wszystkie pożyczki są udzielane pod zastaw, który jest większy niż wartość pożyczki. W wyniku tego, zabezpieczamy się przed brakiem spłaty pożyczki. Nadwyżka zastawu zabezpiecza nas także przed zmianą kursu.

   Jeśli jednak zmiana kursu doprowadzi do tego, że wartość zastawu zbliży się do wartości pożyczki, to taki zastaw może zostać upłynniony. Czyli sprzedawany jest zastaw, aby do systemu wróciła wartość pożyczki. Tego upłynnienia może dokonać każdy, wchodzą w interakcje z danym smart contractem. Dodana do tego jest motywacja ekonomiczna (premia dla tego, kto dokona upłynnienia), dlatego mamy boty, które obserwują które pożyczki są zagrożona i wykonują za nas czarną robotę. Tak więc ryzyko braku spłaty zostało rozwiązane w ten sposób.

   Może zadać pytanie, kto będzie brał pożyczkę pod zastaw większej wartości? Jaki to ma sens? Ma to sens, jeśli wykorzystamy takie pożyczki, jako dźwignię do handlu na kryptowalutach. Chyba w najbliższym czasie napiszę drugi artykuł opisujący działania systemu z perspektywy pożyczkobiorcy. Jeśli jest to dla Ciebie interesujące, polecam zapisać się na newsletter: http://eepurl.com/gwclLT

 8. nie rozumiem do konca co sie dzieje, jak ktoś nie spłaca pożyczki?

  np.
  10 000 USDT
  daje pod zastaw 1 BTC
  BTC spada do 5000$

  i co się dzieje? mógłbyś opisać bardziej real case study.

  drugi wariant pozyczam 1 BTC mam na ledgerze, co sie z nim dzieje?

  • Bardzo dobre pytanie Piotrze

   Wszystkie pożyczki są udzielane pod zastaw, który jest większy niż wartość pożyczki. W wyniku tego, zabezpieczamy się przed brakiem spłaty pożyczki. Nadwyżka zastawu zabezpiecza nas także przed zmianą kursu.

   Jeśli jednak zmiana kursu doprowadzi do tego, że wartość zastawu zbliży się do wartości pożyczki, to taki zastaw może zostać upłynniony. Czyli sprzedawany jest zastaw, aby do systemu wróciła wartość pożyczki. Tego upłynnienia może dokonać każdy, wchodzą w interakcje z danym smart contractem. Dodana do tego jest motywacja ekonomiczna (premia dla tego, kto dokona upłynnienia), dlatego mamy boty, które obserwują które pożyczki są zagrożona i wykonują za nas czarną robotę. Tak więc ryzyko braku spłaty zostało rozwiązane w ten sposób.

   Może zadać pytanie, kto będzie brał pożyczkę pod zastaw większej wartości? Jaki to ma sens? Ma to sens, jeśli wykorzystamy takie pożyczki, jako dźwignię do handlu na kryptowalutach. Chyba w najbliższym czasie napiszę drugi artykuł opisujący działania systemu z perspektywy pożyczkobiorcy. Jeśli jest to dla Ciebie interesujące, polecam zapisać się na newsletter: http://eepurl.com/gwclLT

 9. bardzo ciekawy poradnik – z zapartym tchem czytalem. dzięki! fajnie wygląda te 6 procent i ma to ręce i nogi – pytanie jednak jaki będzie to procent po wyjęciu kasy – pojawi się kilka znaczących prowizji do wpłat/wypłat (kupno, sprzedaż crypto, wypłata krypto w fiat itd) w taką maszynkę. badałeś to? może rozwinięcie artykułu jak to ogarnąć byłoby sensowne? pozdr

  • Ciekawe i bardzo dokładne podejście do tematu. Szacunek

   Tutaj jest bardzo dużo zmiennych, w zależności od danej osoby. Ja i tak trzymam sporo środków w DAI, wykorzystując blockchain jako jedno z moich kont bankowych. Gdzie motywacją jest chęć bezpieczeństwa, posiadania środków, które co by się nie działo, są dla mnie dostępne, nikt nie może położyć na nich swojej łapy.

   Koszty transakcji na giełdach zależą od danej giełdy. Zazwyczaj są to ułamki procenta. Transaction fee na Uniswap, gdzie chyba najlepiej wymienić krypto na DAI to 0.3 procent.

   Oczywiście proces ten będzie prostszy, gdy pojawią się konta bankowe automatycznie przeliczane do DAI. To jeszcze nie dziś, nie jutro, nie za miesiąc, ale już pojawiają się fintechy, które rozwiązać problem przechodzenia z FIAT do DAI jak najwygodniej, jak najtaniej. Zobaczymy co przyszłość przyniesie

 10. Bardzo ładnie piszesz, ale dlaczego to miałoby być bardziej wiarygodne od innych przekrętasów ? Na czym polega wiarygodność ? Na programie, w który nikt nie ingeruje ? Ha, ha, ha. Ja nie widzę różnic. Pewnie każdy z tych oszustów (ostatnio jakaś Bułgarka) tak samo rozgrywa to marketingowo: wszyscy inni to oszuści, tylko u mnie kupuj. Jelenie do mnie! Inwestowanie w ciemno:) . Mniej więcej jak w AmberGold. Napisz w punktach dlaczego twoje rozwiązanie jest wiarygodne w odróżnieniu od innych pieniędzy cyfrowych, o których nawet nie chce się i pisać jakie to były przekręty. I są.
  Waluty cyfrowej funkcjonującej poza oficjalnym systemem walutowym nie da się uwiarygodnić!

  • Podoba mi się Twoje sceptycznie podejście Lechu. Zdaje sobie sprawę, że dla osoby nie będącej głęboko zaznanymi z technologią blockchain i smart contractami może, a właściwie powinno, wyglądać to jak piramida finansowa.

   Całe piękne tej technologii polega na tym, że pozwala nam na robienie rzeczy, które wcześniej były nie do pomyślenia.

   I właśnie ten nie zmienialny program, smart contract jest tym co robi różnicę. Sprawia on, że fizycznie nawet twórcy systemu nie mogą sobie przywłaszczyć zgromadzonych środków. Aczkolwiek, z drugiej strony zawsze istnieje jakieś ryzyko, że w oprogramowaniu jest błąd i ktoś je zaatakuje,

   Wspomniałeś czym się różni moje rozwiązanie. Otóż po pierwsze, nie jest ono moje. Nie mam żadnego interesu w tym, aby je promować. Po za tym, że jest świetnie, uważam że to jest przyszłość finansów, oferuje korzystniejsze warunki niż tradycyjne lokaty.

   Nie mam żadnych prowizji, nie istnieje w ogóle system prowizyjny, żeby nakręcać w to ludzi. Jak ktoś dostrzeże zalety i zechce skorzystać z rozwiązania to proszę bardzo. Ale nie ma żadnego naganiania, struktur i prowizji.

   Jeśli nie uznajesz argumentu smart contractu, jako gwaranta bezpieczeństwa Twoich środków i potwierdzenia, że nie jest to przekręt, to innych argumentów nie mam.

 11. Witaj!
  Czemu aktualnie nie ma możliwości pożyczania DAI? Czy to ma związek z migracją do nowszej wersji DAI?

  • Właśnie widzę, że dzisiaj pojawiła się obsługa nowego DAI. Mamy więc zarówno stare DAI (zwane obecnie jako SAI) oraz nowe Multi-Collateral DAI – nazywa w skrócie DAI.

   Pamiętajmy, że rynek dla nowego DAI dopiero startuje. Dlatego oprocentowania mogę być na razie nie rynkowe. Na chwile obecną lokata oprocentowana jest na 0.29%, a pożyczka na 2.31%. Rynek pewnie to wyśrodkuje w najbliższym czasie

 12. Dopóki Ethereum jest na PoW, miałbym spore zaufanie do tego. Jednak nie wiadomo do końca co będzie w sytuacji kiedy ETH przejdzie na PoS.

  Gdyby sieć ETH zawiodła, to DAI będzie wtedy zagrożone/upadnie. Sam mam sporo oszczędności, których nie chcę w całości lokować w krypto z uwagi na zmienność ceny..nie czuję się też bezpiecznie posiadając tyle gotówki w domu, więc mam w banku. Ale nadchodzący kryzys sprawia, że się pocę, bo bankowy fundusz gwarancyjny będzie sobie można wsadzić w tyłek w przypadku hiperinflacji.

  Inne pytanie, czy DAI mogę kupić np. na giełdzie (np. Kraken), przelać na MetaMask-Ledgera i je po prostu tam trzymać? Wydaje mi się, że to trochę bezpieczniejsze, niż zamykanie ich na lokacie, bo to bardziej łakomy kąsek dla hakerów. Tak jak Andrea Antonopolous mówi, scentralizowane giełdy są dużym zagrożeniem z pkt. bezpieczeństwa, bo mają środki np. z miliona portfeli użytkoników w 1 portfelu, oznacza to, że musieliby zapewnić bezpieczeństwo milion razy lepsze, aby było to tak bezpiecznie jak posiadanie samemu na własnym portfelu. Czy jest więc różnica z pkt. widzenia bezpieczeństwa w po prostu posiadaniu DAI w portfelu a DAI na lokacie?

  • Ciekawe pytania i przemyślenia. Dziękuje Ci serdecznie za podzielenie się nimi.

   Co do ryzyka związanego z bezpieczeństwem. Tak jak wspomniałeś w komentarzu pod innym artykułem, same smart contracty Vault DAI mogą zostać zaatakowane. Cieżko jest procentowo wyliczyć ryzyko takiego wydarzenia. Możemy jednak stwierdzić, że jak do tego dokładasz jeszcze jeden smart contract – lokaty na Compound – to zwiększasz swoje ryzyko, potencjalnymi błędami w tym smart contrakcie.

   Ciekawi mnie Twoja perspektywa spadku zaufanie do Ethereum, po przejści na PoS. Napiszesz coś więcej na ten temat?

 13. “Jeśli nie uznajesz argumentu smart contractu, jako gwaranta bezpieczeństwa Twoich środków i potwierdzenia, że nie jest to przekręt, to innych argumentów nie mam”

  To nie jest argument. Albo inaczej: każdy przekrętowicz to samo pisze o swojej: ufajcie tylko mnie. A przecież nie ma najmniejszej gwarancji, że ktoś z twórców programu nie stwierdzi, że nadszedl odpowiedni moment, żeby dać nogę z kasą. Jak ta Bułgarka, która ukradła coś ok. 2 mld. zł.

  I po co piszesz o piramidzie finasowej, tu jest inny mechanizm. Kasę możesz stracić i w portfelu el. i na giełdzie el. i w każdym innym momencie. Nic nowego. albo ufasz i ryzykujesz (jak np. ci z AmberGold), albo nie ufasz i nic nie masz i nic nie tracisz. Jak w totolotu: aby wygrać trzeba grać. Ale tu gra obarczona jest maksymalnym ryzykiem, bo nie ma ŻADNYCH gwarancji, że jest to uczciwa gra.
  Szczerze ci kibicuję i życzę sukcesów, ale taka jest obiektywna prawda i nic tego nie zmieni. To rosyjska ruletka.

  • Lechu, tutaj nie jest napisane ufajcie mi, tylko ufajcie kryptografii i blockchainowi. W tym przypadku, twórcy rozwiązania, nie mają fizycznie możliwości uciec z pieniędzmi. Smart contract im na to nie pozwala. To jest różnica w prawdziwym wykorzystaniu blockchaina. Nie musisz ufać nikomu. Pozdrawiam

 14. Dziękuję za ten artykuł przeczytałem go jakiś czas temu i znowu jakoś mi na twitterze się pojawił zmobilizowałem się i tak obecnie 20DAI mam oprocentowane 8%.
  bez niego chyba bym nigdy tego nie zrobił, zajelo mi to 45 minut. nie jest to super zrozumiałe, ani też proste…. wiesz idziesz do banku wplacasz, jakoś to jest bardziej namacalne niż $ –> crypto –> DAI –> kontrakt

  dziękuję!!!!!!!!!

 15. Mam jeszcze jedno pytanie

  1szego dnia mialem 22,3719$ supply na okol 8,15%

  następnego dnia mam
  22.3367 oprocentowanie 7,58%

  czemu kwota zmalała o 0,15% ??? jak to możliwe?

  • Patrz na kwotę w DAI, nie w dolarze. Kurs stablecoinów może się chwilowo różnić na rynku od waluty źródłej. Zazwyczaj są to wahania w na poziomie 1 czy 2 centów w obie strony.

 16. nadal nie rozumiem, zrobilem taki eksperyment wplacilem 100 DAI

  po wplacie bylo
  bylo 100.15 $
  a obecnie tego samego dnia jest 100.55 $

  a na wyplacie jest 100.00535538

  skad te roznice?? oprocentowanie 7,58%

  • Różnice Pawle najprawdopodobniej wynikają z różnicy kursowej DAI wobec dolara. On ma tam po drodze małe odchylenia. Wygląda na to, że w tym czasie DAI był troche droższy od dolara (bo 100 DAI było warte 100.15 USD).

   Na wypłacie jest 100.00535538 DAI, co znaczy, że 0,00535538 DAI to wypracowane w tym czasie odsetki. Wartość tego 100.55 USD sugeruje, że w tym czasie DAI stał się jeszcze trochę więcej wart wobec dolara. Nomralne jest, że na rynku stablecoiny dolara mają cent, dwa odchylenia w jedną czy drugą stronę od dolara.

   Mam nadzieje, że teraz sprawa wygląda jaśniej

 17. Mam problem z dużym gas fee jak na moją tranzakcję “Supply”. Chcę ulokowac na lokacie 20 DAI, jednak przy potwierdzeniu tranzakcji siec Ethereum chce pobrać z mojego portfela 15$ za gas fee :/ Czy jest jakaś opcja, żeby to ominąć? Widziałem, że w zakładce Advanced można edytować domyslne gas fee, wtedy zwiększa się czas potwierdzenia tranzakcji. Jednak zmniejszając gaz fee np.: do 0.1 Wei czekał 4 godziny i nic. Co w takim przypadku robić?

  • Jeśli chodzi o wysokość opłat transakcyjnych nie zależy od wartości transakcji. Zależy od skomplikowania samej transakcji oraz obciążenia sieci (ile inni są w stanie zapłacić za transakcje). Tak więc przy mały i dużych kwotach płacimy tyle samo. Opłaty te będą mniejsze, jeśli mało osób chce obecnie korzystać z sieci Ethereum, to opłaty są niższe. Jak dużo jest chętnych do realizacji transakcji, to opłaty wzrastają. Tak więc dla małych kwot to nie będzie się opłacać. Dla większych tak. Tutaj możesz poczytać więcej o gazie i o tym jak działa Ethereum

 18. Hej, dlaczego przy próbie wpłaty na Compund czyi opcja Supply jest taki duży gas fee? Chciałem wpłacić 10 DAI, a gas fee wynosi ok. 15$. Nieopłacalny biznes :/

Leave a Comment