W październiku rynek krypto zaczął się wynurzać z oceanu rozpaczy. Po raz pierwszy większość pozycji zaświeciła się na zielono. Oprócz tego zaczęliśmy zarabiać na lokatach w stablecoin dolara DAI i Bitcoinie.

Co się wydarzyło w moim portfelu?

Obraz odda więcej niż tysiąc słów. Jak widzimy, większośc coinów zaświeciła się w końcu na zielono. Dwa tygodnie temu mieliśmy okazję obserwować historyczny zryw Bitcoina. W ciągu kilkunastu godzin osiągnął wzrost o ponad ⅓ wartości. Wtórowały mu inne projekty, którym przodowały te z chińskim rodowodem. Potem mieliśmy tradycyjną cofkę, która przeszła w obecną  stagnację. 

Pełen monitoring mojego portfolio znajdziesz w publicznych arkuszu google spreadsheets, którego używam do tego celu. Możesz też samodzielnie śledzić moje adresy Bitcoina i Ethereum. Znajdziesz je, wraz w dowodem na to, że jestem ich właścicielem, w tekście Pokaż mi swój portfel, a powiem Ci kim jesteś.

Co kupiłem?

Tradycyjnie najbardziej kupiłem Bitcoina. W ilości prawie 0.14 BTC. Tym razem jednak w innej postaci. W postaci tokenu na Ethereum WrappedBTC. Posiada on taką samą wartość jak prawdziwy Bitcoin. Powstaje on w wyniku zamrożenia realnego bitcoina na jego natywnym blockchainie. Czyli de facto wartość jest transferowana z blockchainu Bitcoina (zamrożenie coina), na blockchain Ethereum, gdzie tworzony jest nowy token. Po co mi taki wynalazek? Tego dowiesz się z sekcji: jak zacząłem zarabiać na odsetkach?.

Oprócz tego nabyłem trzy nowe projekty.

OCEAN PROTOCOL to zdecentralizowany marketplace dla Big Data. Tworzy on insentyw ekonomiczny do dzielenia się dużymi ilościami danych. Są one najczęściej wykorzystywane do trenowania modeli sztucznej inteligencji. Więcej na temat projektu możesz dowiedzieć się z wywiadu, jaki przeprowadziłem z jego twórcą Trentem McConaghy. Wywiad miał miejsce na jesieni 2017 roku, ale główne założenia projektu są nadal aktualne.

Drugi token to Numeraire. Ten projekt również wykorzystuje modele sztucznej inteligencji, big data oraz insentywy ekonomiczne. Tym razem do opracowania najskuteczniejszych modeli tradingowych. 

Trzeci z nich to Constellation (DAG). Jest to projekt, który podobnie jak OCEAN skupia się na Big Data i utworzenia zdecentralizowanego rynku wymiany danych.

Jak zacząłem zarabiać na odsetkach?

Ostatni temat z tego miesiąca, to Compound Finance. Jest to zdecentralizowany system pożyczkowy. Z jednej strony pozwala on nam umieszczać krypto i stablecoiny na lokacie i zarabiać na tym odsetki. Z drugiej strony, środki umieszczane na lokatach mogą być pożyczane i wykorzystywane do generowanie zysku na rynku kryptowalut. O tym jak działają i jak założyć lokatę napisałem artykuł Lokata dolarowa na blockchainie. Kwestie jak brać pożyczki i jak je wykorzystywać do zarabiania opiszę w jednym z następnych artykułów. Warto zapisać się na newsletter, aby tego nie przegapić.

Stąd właśnie wzięły się pozycje cDAI na liście stablecoins oraz cWBTC na liście krypto. Są to coiny z systemu Compound Finance, które umożliwiają wypłatę moich lokat zawartych w DAI (stablecoin dolara) oraz WrappedBTC. Po to, aby bitcoin nie leżał i się nie kurzył, kupiłem go w formie tokenu na Ethereum, który mogę umieścić na lokacie. W przyszłości będę się zastanawiał albo nad konwersją większej ilości posiadanych przeze mnie Bitcoinów na token WBTC. Albo nad znalezieniem prawilnego systemu lokat, na którym będę mógł umieścić część realnych Bitcoinów.

Co czeka nas w listopadzie?

Nie mam pojęcia.

Powtórzę tylko po raz kolejny, że Bitcoin i krypto to rynki o bardzo dużej zmienności. W wyniku tego oraz braku sprawdzonych modeli wyceny bardzo trudno jest przewidzieć ich ruchy cenowe w najbliższej perspektywie.

Dlatego ja cały czas patrzę na rynek w perspektywie długoterminowej. Kupuje regularnie, póki jest tanio. Tanio, to znaczy poniżej szczytów z ostatniej bańki.

Leave a Comment