W tym artykulę poprowadzę Cię za rekę przez proces wymiany starych tokenów DAI (zwanych obecnie jako SAI) na nowe DAI. Nowe mają taką zaletę, że wypłacają odsetki za samo ich posiadanie. Nowa jakość pieniądza, który ma wbudowany w siebie mechanizm lokaty. A to dzięki wykorzystaniu blockchaina i smart contractów. I banki nie są tutaj nam do niczego potrzebne.

Nowa wersja tokenów DAI została wprowadzona w poniedziałek 18. listopada 2019. Czyli prawie dwa lata po premierze pierwszej wersji tego zdecentralizowanego stablecoin dolara. Drugą największą zmianą, oprócz wspomnianych wcześniej odsetek, jest możliwość tworzenia nowych monet pod zastaw innych kryptowalut niż tylko Etheru. Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat samego projektu DAI, w jaki sposób utrzymuje on stabilną cenę wobec dolara i skąd się biorą wypłacane odsetki, to odsyłam Cię do obszernego tekstu na ten temat: 

W tym tekście natomiast skupimy się na wymianie starych coinów DAI (zwanych obecnie jako SAI), na ich nową wersję. Odbędzie się to za pomocą narzędzia i smart contractu przygotowanego przez projekt MakerDAO, który jest twórcą DAI.

Sam proces wymiany jest dość prosty i prowadzi do wymiany 1 do 1 pomiędzy SAI a DAI. Jest więc bezstratny. Ale jako to przy działaniach na blockchainie, będziemy musieli zapłacić parę groszy opłaty dla górników za przeprowadzane przez nas operacje na smart contractach.

Tak więc do dzieła. Oficjalne narzędzie do konwersji tokenów SAI na DAI znajduje się pod adresem https://migrate.makerdao.com/. Przywita tam nas następujący ekran powitalny:

Na nim wybieram portfel, na którym znajdują się nasze tokeny SAI i przy pomocy którego będziemy realizować proces wymiany. W moim przypadku będzie to zaznaczony strzałkami portfel Metamask. Klikamy odpowiadający mu guzik, aby przejść do kolejnego ekranu:

Metamask poprosi nas o zgodę na połączenia między naszym portfelem a interfejsem aplikacji służącej do migracji. W tym momencie nie dokonujemy jeszcze żadnej transakcji na blockchainie. Po prostu wyrażamy zgodę na to, aby nasz portfel i strona migracji komunikowały się za sobą. Aby to nastąpiło klikamy zaznaczony strzałkami guzik Połącz.

Na kolejnym ekranie aplikacja pobiera z portfela informację o tym, jaką ilość SAI posiadamy. Informacja ta została oznaczona na screenie ramką. Ja na ówczesny czas posiadałem 1293.22 SAI gotowych do wymiany. Aby przejść dalej i rozpocząć samą wymianę klikamy zaznaczony strzałkami guzik Continue.

Znajdujemy się na głównym ekranie wymiany. To tutaj ustalamy ile tokenów SAI wymieniamy na DAI. Służy do tego obszar zaznaczony jako (1). W pole tekstowe wpisujemy ile tokenów chcemy wymienić. Jeśli chcemy wymienić wszystkie, to pomoże nam w tym guzik Set max po prawej stronie pola. Pod samym polem znajduje się informacja o tym, ile tokenów SAI posiadamy,

Obszar zaznaczony jako (2) zawiera informacje ogólne o systemie wymiany. U góry mamy exchange rate 1:1 – czyli za każdy jeden token SAI otrzymamy jeden token DAI. Poniżej informacje o tym, ile maksymalnie SAI jest w stanie wymienić jeszcze system.

Po wpisaniu liczby tokenów do wymiany klikamy guzik Continue (3).

Pojawia się przed nami ekran potwierdzenia transakcji w systemie migracyjnym MakerDAO. W pierwszej kolejności zwróćmy uwagę na zaznaczoną strzałkami opcje Unlock SAI to continue. Jest to jednorazowa opcja, która pozwala potem kontraktowi migracji wchodzić w interakcje z SAI znajdującymi się na naszym portfelu. Dla każdego portfela wystarczy wykonać tę operację raz. Jej przeprowadzenie nie prowadzi jeszcze do wymiany tokenów, ale jest niezbędne do tego, aby mogła ona nastąpić. Dlatego klikamy teraz ten przełącznik.

Tym razem pokazuje się nam potwierdzenie transakcji odblokowania SAI w naszym portfelu Metamask. Tak jak mówi opis, jest to zezwolenie kontraktowi migracji na wysyłanie naszych tokenów SAI, co będzie niezbędne do przeprowadzenia ich wymiany na DAI. Klikamy więc oznaczony strzałką guzik Potwierdź.

Wracamy do serwisu migracyjnego MakerDAO, gdzie obok przełączonego przełącznika widzimy zmianę tekstu na Unlocking SAI i kręcący się kółeczko postępu. Pokazuje nam to, że nasza transakcja oczekuje na zatwierdzenie w blockchainie Ethereum. Może to potrwać do kilku minut. Gdy to nastąpi, to ekran będzie wyglądał następująco:

Jak widzimy tekst przełącznika zmienił się na SAI unlocked (SAI odblokowane). Teraz możemy przystąpić do właściwej wymiany tokenów. W tym celu zapoznajemy się z warunkami wymiany i klikamy ich akceptację w punkcie oznaczonym jako (1). Następnie klikamy guzik Continue (2).

Pojawia się potwierdzenie transakcji wymiany tokenów w portfelu Metamask. Jak widzimy Gas Fee jest dość spore (69 centów). To dlatego, że mamy do czynienia z dość skomplikowaną operacją po stronie smart contractów. Jednak pamiętajmy, że wielkość tej opłaty nie zależy od ilości wymienianych tokenów. Dlatego bardziej opłacalne będzie wymienienie wszystkich SAI naraz, niż robienie tego partiami w czasie. Klikamy oznaczony strzałkami guzik Potwierdź, aby wysłać transakcję.

Serwis migracyjny informuje nas, że nasze SAI właśnie podlegają aktualizacji do DAI. Szacowany czas tej aktualizacji to 20 sekund. Czas ten wynika z potrzeby potwierdzenia operacji na blockchainie. Klikamy w oznaczony strzałkami guzik View transaction details, aby zobaczyć szczegóły tej transakcji w blockexplorerze Etherscan:

Jak widzimy status naszej transakcji (1) jest jeszcze Pending (Oczekująca). Poniżej znajdujemy informacje, kiedy nasza transakcja została wysłana do blockchaina (2) oraz jaki jest przewidywany czas oczekiwania na jej zatwierdzenie (3). Gdy to zatwierdzenie nastąpi ekran ten będzie wyglądał następująco:

Status transakcji (1) zmienił się na Success (Sukces). W obszarze oznaczonym jako (2) widzimy szczegóły na temat przelewu tokenów jakie miały miejsce w tej operacji. Jak widzimy w sumie miały miejsce aż trzy transakcje przesyłania tokenów, w tym tworzenia nowych tokenów DAI (transfer z adresu 0x000… oznacza stworzenia nowych tokenów). Dlatego koszt tej operacji był relatywnie wysoki.

Operacja wymiany tokenów zakończyła się sukcesem. 100 tokenów SAI wymieniliśmy na 100 tokenów DAI. Na koniec chcemy zobaczyć wymienione tokeny w naszym portfelu Metamask.

W tym celu klikamy w oznaczony strzałką guzik menu.

Pokaże się nam lista posiadanych przez nas tokenów. Jeśli DAI nie pojawi się tam automatycznie, to należy skorzystać z oznaczonej strzałkami opcji Dodaj token. Znajduje się ona na dole listy posiadanych przez nas tokenów. Gdy ją wybierzemy pojawi się wyszukiwarka tokenów:

W pole tekstowe (1) wpisujemy DAI. Następnie system wyświetli nam listę pasujących tokenów. Wybieramy oznaczoną (2) pozycję Dai Stablecoin (DAI). Następnie musimy przewinąć ekran w dół:

Aby zobaczyć i nacisnąć oznaczony strzałkami guzik Dalej.

Kolejny ekran, to potwierdzenie dodania tokenów do naszej listy. Już w tym miejscu system rozpoznał, że posiadamy 100 DAI (obszar oznaczony ramką). Klikamy oznaczony strzałkami Dodaj tokeny, aby DAI pojawiła się na liście tokenów naszego portfela.

Gdy to następnie zobaczymy ekran główny portfela, na którym wybranym aktywnym coinem jest właśnie DAI. Jak widzimy kwota się zgadza, posiadamy 100 DAI. Operacja zakończona sukcesem.

Dziękuję za uwagę. Mam nadzieję, że ten artykuł jest dla Ciebie pomocy. Zostaw proszę swoje wrażenia bądź pytania związane z tekstem w komentarzach poniżej. Chętnie dowiem się też o innych tematach związanych z krypto, które Cię nurtują. Jeśli nie chcesz zabierać głosu publicznie, to możesz wypełnić anonimową, dwuminutową ankietę.

Leave a Comment