Nowoczesny pieniądz na blockchainie ma wbudowany sam w siebie mechanizm odsetkowy. Bez potrzeby korzystania z banku i lokat możesz zarabiać na samym fakcie posiadania pieniądza. Dowiedz się, jak skorzystać z odsetek dostępnych dla posiadaczy stablecoin dolara DAI. 

Jeśli jeszcze nie wiesz czym jest DAI, to zapraszam do wcześniejszego zapoznania się z artykułem opisującym ten projekt

A my tymczasem przystąpimy do odbierania odsetek. W tym celu udajemy się do OASIS, zdecentralizowanej platformy finansowej utworzonej przez MakerDAO. Maker to zdecentralizowana organizacja. Odpowiada ona za powstanie DAI i zarządzanie projektem. OASIS pozwala na dokonywanie podstawowych operacji finansowych w ekosystemie DAI. W tym na odbieranie odsetek. W tym celu przechodzimy do platformy, która jest dostępna pod adresem: https://oasis.app/

Z dostępnych opcji wybieramy zaznaczoną strzałkami Save Dai. Przenosimy się na kolejny ekran, który wygląda następująco:

Na nim wybieram portfel, na którym znajdują się nasze DAI i przy pomocy którego podpiszemy transakcję rozpoczynającą naszą “lokatę”. W moim przypadku będzie to zaznaczony strzałkami portfel Metamask.

Naszym oczom ukazuje prośba o potwierdzenie połączenia portfela z serwisem OASIS. Nie jest to zgoda na przeprowadzenie transakcji. Wyrażamy zgodę na odczyt danych z naszego portfela przez platformę. Jest to zgoda tylko do odczytu. Przeprowadzenie transakcji będzie wymagało podpisania przez nas transakcji w portfelu. Klikamy więc zaznaczony strzałkami guzik Połącz.

Teraz widzimy ekran główny platformy w pełnej formie. Obszar zaznaczony jako (1) zawiera informacje o środkach aktualnie zgromadzonych na lokacie oraz jej aktualnym oprocentowaniu (2%). Z wiadomych względów wartość naszej lokaty wynosi obecnie 0.

Obszar zaznaczony jako (2) to formularz, przy pomocy którego umieścimy nasze środki na lokacie i zaczniemy zgarniać odsetki. Omówimy go szczegółowo w kolejny kroku. 

Obszar zaznaczony jako (3) to informacje na temat naszego portfela. Nasze salda DAI, ETH i SAI (dawny DAI).

Wracamy do szczegółowego omówienia formularza umieszczania środków na lokacie:

Pierwszą rzeczą, jaką musimy zrobić, to pozwolić smart contractowi lokaty na dysponowanie naszym DAI. Aby to zrobić klikamy w zaznaczony strzałkami przełącznik Unlock DAI to continue. Wyskoczy nam wtedy okienko portfela, w którym należy potwierdzić transakcję:

Warto zauważyć, że w tej transakcji zezwalamy na przesyłanie naszych środków, ale to przesłanie nie następuje. Ta zgoda jest niezbędna, aby w kolejnym kroku smart contract mógł umieścić środki na lokacie. Klikamy zaznaczony strzałkami guzik Potwierdź, aby przesłać transakcję z naszą zgodę do blockchaina Ethereum.

Nasza transakcja oczekuje obecnie na zatwierdzenie. Widzimy to po zmianie opisu przełącznika na Unlocking Dai i kręcącym się przy nim kółku postępu (1). W prawym górnym rogu (2) pojawiła się historia naszych transakcji z pozycją Unlocking DAI. Możemy kliknąć w znajdujący się przy niej guzik View, aby podejrzeć naszą transakcję w serwisie Etherscan. 

Oczekiwanie na potwierdzenie transakcji powinno zająć od kilkudziesięciu sekund do kilku minut. Gdy to nastąpi nasz formularz będzie wyglądał następująco:

Nazwa przełącznika zmieniła się na DAI unlocked, a my możemy teraz podać ilość DAI, z których chcemy czerpać odsetki. Służy do tego pole oznaczone jako (1). Na jego prawym końcu mamy opcję Set max, która wypełni to pole maksymalną ilością posiadanych przez nas tokenów DAI. Następnie klikamy w oznaczony (2) guzik Deposit.

Przechodzimy do portfela w którym potwierdzamy przekazanie środków w depozyt i odbieranie z nich odsetek. Zwróćmy jeszcze uwagę na Gas Fee. Jest ono dość wysokie, 65 centów. To dlatego, że operacja umieszczenia środków na depozycie jest dość złożona i kosztowna. Warto to mieć na uwagę przy umieszczaniu na depozycie niższych kwot. Aby koszty dokonania operacji nie zjadły nam potencjalnych odsetek.

Klikamy w guzik Potwierdź, aby podpisać transakcję i wysłać ją na blockchain.

Widzimy, że w naszej historii transakcji widnieje już informacja o dwóch transakcjach. Klikamy w oznaczony strzałkami guzik View Transactions, aby je zobaczyć

Widzimy, że oprócz wcześniejszej transakcji odblokowania DAI, pojawiła się też nowa, zaznaczona na screenie ramką, transakcja składania depozytu. Na razie oczekuje ona na potwierdzenie. Również tutaj możemy skorzystać z guzika View, aby zobaczyć naszą transakcję w serwisie Etherscan.

Gdy już nasza transakcja zostanie potwierdzona, zobaczymy w obszarze oznaczonym obramowaniem, że nasze środki znajdują się już na depozycie. I zarabiają dla nas odsetki. Jeśli wrócimy do platformy OASIS za jakiś czas, to będziemy mogli zobaczyć przyrost naszych środków wynikający z naliczania nam odsetek.

Jeśli będziemy chcieli wypłacić środki, wraz z naliczonymi odsetkami, to klikamy wtedy w oznaczoną strzałkami zakładkę Withdraw. Zobaczymy wtedy formularz wypłaty:

Analogicznie do formularza wpłaty:

 • w polu oznaczony jako (1) wpisujemy ile środków chcemy wypłacić. Znajdująca się po prawej opcja Set max wypełni je maksymalnym saldem
 • klikamy w guzik Withdraw (2), aby przejść do portfela i w nim potwierdzić transakcję wypłaty. Po jej zatwierdzeniu w blockchainie Ethereum środki tej pojawią się na naszym portfelu.

To by było na tyle w temacie naliczania odsetek dla nowego DAI. Jeśli 2 procent rocznie to dla Ciebie mało, to może zainteresować Cię inna zdecentralizowana forma lokaty

Wszelkie komentarze i pytania odnośnie artykułu bardzo mile widziane. Najlepiej zostawić je poniżej w komentarzu, tak aby były one dostępne publicznie. Masz też możliwość wypełnienia anonimowej ankiety. Zajmie Ci to tylko dwie minuty!

7 comments add yours

 1. Kolejny ciekawy artykuł! Odwiedzam, stronę co jakiś czas, przyznaję robisz świetną robotę. Jestem ciekaw czy jest więcej takich “lokat” lub tego typu rozwiązań.

 2. Warto porównując 2% w MakerDAO z 6% w Compound zrozumieć fundamentalne różnice związane z ryzykiem zakładania takiej lokaty (jak się łatwo domyślić, w Compound dużo wyższym). W MakerDAO lokata jest praktycznie nieobciążana żadnym (poza technologicznym, związanym z samym blockchainem) ryzykiem, podczas gdy w Compound możemy mieć problem z odzyskaniem środków, szczególnie w przypadku dużych kwot, gdyż są one natychmiast pożyczane i nie są dostępne w każdej chwili dla depozytariuszy. Dodatkowo ryzyko niewypłacalności protokołu Compound, ze względu na brak dodatkowego tokenu, jest dużo większe niż MakerDAO (gdzie MKR, warty w tej chwili w sumie pół miliarda dolarów, stanowi dodatkowe zabezpieczenie). Wreszcie zmienność oprocentowania w Compound jest dużo wyższa (kurs ustawiany algorytmicznie, zmieniany w zasadzie w sposób ciągły) niż w przypadku Makera (kurs ustawiany przez właścicieli tokenów MKR raz na tydzień)

  • Świetne argumenty Bartek, dziękuje Ci, że się nimi podzieliłeś.

   Chcę tylko zauważyć, że w jednym szeregu jako wady/ryzyka Compound wymieniłeś potencjalny problem z wypłatą lokaty, jeśli wszystkie środki będą pożyczone, a z drugiej strony zmienność oprocentowania. Ale to drugie jest właśnie odpowiedzią na pierwsze, dzięki zmienności oprocentowania problem niewypłacalności staje się raczej teoretyczny, bo im więcej środków z lokat jest pożyczonych, tym ich oprocentowanie jest wyższe, tym samym przyciągane są nowe środki na lokaty.

   Jeszcze raz dzięki za zabradznie głosu, pozdrawiam serdecznie

 3. A na compound jest w chwili obecnej 2,78% i rośnie… To czy warto tą lokatę rozważać czy tak jak z SAI – zawierzyć compound?

  Pozdr.

  • To jest bardzo ciekawy przypadek, na którym świetnie widać dylematy i nieoczywistości zdecentralizowanym zarządzaniem projektem.

   Z jednej strony chcemy, aby system był zdecentralizowany, ale z drugiej chcemy szybkiej reakcji, jak coś jest nie tak, np. oprogramowanie smart contractu zawiera błąd.

   W tym przypadku od tygodniu publicznie wiadomo jak przeprowadzić atak, i że wymaga on tylko 20 mln USD, a zgarnąć można 8 razy więcej. Do ataku jednak jak na razie nie doszło. A ja uznałem że moje środkę w Vaulcie DAI są bezpieczne. Dlaczego?

   Po pierwsze, tytuł to trochę klikbajt. Koszt ataku nie jest wcale tak niski, a zysk tak pewny.

   Po drugie w smart contracie zarządzającym jest znacznie więcej środków, niż to mówi artykuł. Część z nich to wpłaty społeczności, która w ten sposób zabezpieczała się przed atakiem, zwiększając jego koszt.

   Po trzecie, wcale nie jest powiedziane, że przegłosowanie tego delay na 24 godziny będzie dobre. Być może pojawi się okoliczność, która będzie wymagać natychmiastowej reakcji.

   Co pokazuje, że w DeFi cały czas jeszcze brakuje jednego krytycznego elementu. Ubezpieczenia od błędu w smart contracie

Leave a Comment