TL;DR “No tak średnio, bym powiedział” to najlepsze podsumowanie do tego, co się wydarzyło w moim portfelu w ostatnim miesiącu 2019 roku. Tradycyjnie były zakupy. Nie tradycyjnie rozproszyłem moje lokaty DAI po kilku protokołach.

Co się wydarzyło w moim portfelu?

Jak widzimy na załączonym obrazku różnie to w grudniu bywało. Na pytanie zmalał urus odpowiemy sobie różnie, w zależności od projektu.

Sumarycznie wartość portfela wzrosła o prawie 10000 USD, ale głównymi przyczynami nie są wcale wzrosty cen. Największym powodem była wymiana tokenów INV na tokeny TEO. Te pierwsze nie były nigdzie notowane, nie miały wartości rynkowej. Te drugie są notowane na giełdzie Tokeneo, mają więc wycenę rynkową. Co dodało prawie 7000 USD wartości do mojego portfolio. Przy czym jest to wartość wyłącznie teoretyczna. Rynek TEO jest bardzo płytki i nie jestem w stanie sprzedać swoich tokenów w tej cenie i jej okolicach.

Resztę przyrostu wartości możemy przypisać, mniej więcej po równo, dwóm przyczynom. Pierwsza to dokupienie nowych coinów. Druga, to w końcu wzrost wartości wcześniej posiadanych coinów. Został on głównie wypracowany przez Bitcoina, który stanowi ponad połowę wartości mojego portfolio. 

Co kupiłem?

Zanim opowiem co kupiłem, najpierw skupię się na tym, za co kupiłem.

Tym razem chciałem dokonać zakupu za FIATy. Niestety nie mogłem tego zrobić, z powodów technicznych. Giełda z której korzystam, pewnie wszystkim znana, BitBay, miała problem z synchronizacją mojego konta z usługami firmy obsługującej płatności. W wyniku czego aplikacja giełdy nie wyświetlała mi danych do przelewu. Problem ten, pomimo kontaktu z supportem pozostawał nierozwiązany przez ponad tydzień. Tutaj znowu przydało się moje trzymanie stablecoinów na zdecentralizowanych lokatach – wypłaciłem część z nich i dokonałem zakupów na zdecentralizowanych giełdach. Pamiętajcie, zawsze miejcie plan B. Nigdy nie wiesz, kiedy i jakie problemy będzie miała zcentralizowana giełda, z której korzystasz.

Na liście posiadanych przeze mnie coinów pojawiły się dwie nowe pozycje. Są to wBTC (Nuo) oraz SNX (Nuo). Suffix Nuo oznacza, że coiny to od razy po zakupie umieściłem na zdecentralizowanych lokatach w tym protokole. wBTC to znany nam już z poprzednich odcinków token Bitcoina na Ethereum. a SNX możesz poznać bliżej w tekście o zdecentralizowanych finansach.

Co się dzieje w moim DeFi?

Ostatnim tradycyjnym punktem moich raportów jest przegląd moich stablecoinów, lokat i innych rozwiązań DeFi. 

Pierwsze co rzuca się w oczy, to spadek ich ilości. O jego przyczynie wspominałem już wcześniej. W tym miesiącu problemy na giełdzie BitBay zmusiły mnie do kupowania krypt za DAI.

Kolejna rzecz, która rzuca się w oczy to pojawienie się nowych “wersji” DAI w moim portfelu – Fulcrum DAI i DSR DAI. Są to formy zdecentralizowanych lokat, na których umieszczam swoje środki. Jaki czas temu opisywałem lokaty blockchainowe na Compound, na których trzymałem swoje oszczędności. Teraz je rozproszyłem na kilka różnych rozwiązań. Na wypadek, gdyby jednak w smart contractach jednego z nich znalazł się błąd, to nie stracę wtedy całości środków. Bo choć to ryzyko jest znikome, to musimy pamiętać, że ono istnieje. DSR DAI to po prostu lokata wbudowana w DAI. O tym, jak z niej skorzystać przeczytasz tutaj 

Chyba warto, bo odsetki na nich to obecnie około 6 procent w skali roku.

Kolejne testowane przeze mnie rozwiązanie lokatowe / pożyczkowe to Nuo. Stąd suffix (Nuo) przy ostatnich pozycjach w liście coinów. Oznacza to, że w tym miesiącu dokupiłem token Bitcoina na Ethereum wBTC, a także Syntethix Network Token. I od razu umieściłem je na lokatach w Nuo.network. Czego nie widać na pierwszy rzut oka patrząc na posiadane przeze mnie tokeny. Ale można to zaobserwować śledząc realizowane z mojego adresu transakcje.

Mój Vault emisyjny dla DAI trzyma się dobrze, a umieszczony w nim zastaw w ETH jest bezpieczny. Chociaż od cudownego rozmnożenia Etheru jego cena spadał, to cały czas jest daleko od ryzykownego dla mnie poziomu 80 usd.

Jeżeli chcesz się nauczyć korzystać z rozwiązań DeFi, to zapisz się teraz na darmowy kurs DeFi Masters:

Co czeka na nas w styczniu?

Tradycyjnie nie wiem. Nie gram pod zmiany tygodniowe czy nawet miesięcznie. Gram pod pełen cykl Bitcoina. Więcej na ten temat dowiesz się z artykułu 

1 comment add yours

Leave a Comment