SNX (Synthetix Network Token) zwrócił na siebie większą uwagę pod koniec 2019 roku. Kiedy to w przeciągu kilku ciężkich na rynku miesięcy pozwolił swoją posiadaczom na osiągnięcie kilkunastokrotnej stopy zwrotu. Co dokładnie kryje się za tym projektem? Jak wygląda jego rozwoju? Czy mamy szansę na kolejne wzrosty? Odpowiedzi na te wszystkie pytania poszukamy w tej gruntownej analizie projektu.

Syntetyczne instrumenty finansowe na blockchainie

Celem platformy Synthetix Network jest stworzenie globalnego rynku syntetycznych instrumentów finansowych na blockchainie. 

Czym są owe syntetyczne instrumenty finansowe? Są to aktywa, za pomocą których odwzorowuje się wartość innych aktywów, bez samego ich posiadania. Może to być odwzorowanie pojedynczego walory bądź kilku połączonych w jedno aktywo.

Spójrzmy teraz na bardziej przyziemny przykład. Jeśli zdarza Ci się grać w FIFE, to piłkarze, którymi tam grasz są syntetykami realnych zawodników. Nie posiadasz realnego zawodnika, nie masz na niego wpływu, ale jego forma w ostatnich meczach przekłada się na formę jego syntetycznego odpowiednika w grze. 

Wracając do kontekstu finansowego i blockchaina, to parę syntetyków było już przedstawionych na kartach tego bloga. Najczęściej była mowa o zdecentralizowanych stablecoinie dolara – DAI. Nie ma on pokrycie w rzeczywistym dolarze, lecz w nadmiarowym zastawie w krypto. A jego cena stabilizowana jest sztucznie (syntetycznie) przez mechanizm incentywów ekonomicznych i zestaw algorytmów wspartych smart contractami. Tak więc DAI to syntetyk. Zdecentralizowany syntetyk.

Celem Synthetix Network jest rozszerzenie konceptu stojącego za DAI i stworzenie protokołu, który pozwoli przenieść na blockchain syntetyczne formy aktywów zarówno z tradycyjnego świata finansów jak i z różnych sieci blockchain. Dzięki temu w przyszłości możemy mieć możliwość handlowania, spekulowania na blockchainie dowolnymi popularnymi instrumentami finansowymi. Z dowolnych rynków. Z dowolnych jurysdykcji. Jedno miejsce, w którym bezpośrednio ze swojego portfela, można handlować Bitcoina do akcji Apple czy złoto do Ethereum. Brzmi świetnie, ale to na razie melodia przyszłości. Przyjrzyjmy się teraz, jakie rodzaje syntetyków są obecnie dostępne na platformie.

Rodzaje syntetyków dostępnych w Synthetix Network

Syntetyki tradycyjnych walut 

Pierwszą grupą są dobrze już nam znane stablecoiny walut fiducjarnych. Co ciekawe, platforma oferuje całkiem spore spektrum obsługiwanych fiatów. Wszystkie z nich mają przedrostek s (od Synth). Oczywiście najbardziej popularny jest amerykański dolar (sUSD), ale dostępne są także euro (sEUR), frank szwajcarski (sCHF), funt brytyjski (sGBP) oraz japoński jen (sJPY).

Syntetyki surowców

Na platformie dostępne są też stablecoiny dla dwóch najpopularniejszych kruszców szlachetnych. Podobnie jak syntetyki stablecoinów mają one przedrostek s. Są to złoto (sXAU) oraz srebro (sXAG). Dzięki nim możemy “trzymać” złoto bądź srebro na blockchainie i zarabiać na ich wahaniach cenowych.

Syntetyki kryptowalut

Kolejna grupa syntetyków jest niezwykle ciekawa. Są to bowiem stablecoiny do innych kryptowalut. W Twojej głowie może rodzić się pytanie: po co komu takie wynalazki? Nie lepiej kupić po prostu to krypto? Jaki to ma sens?

Na pewno ma to sens, dla krypto, które znajdują się na innych blockchainach. Synthethix Network działa na blockchainie Ethereum. Stworzenie syntetyków innych kryptowalut, na przykład Bitcoina, pozwala na trzymanie ich w jednym portfelu i wygodny handel nimi w zdecentralizowany sposób. Czyli cały handel przeprowadzamy na blockchanie, nie dotykamy nigdzie zcentralizowanych giełd, nie musimy przechodzić przez procedury KYC i AML na giełdach. Syntetyki mają też swoje plusy ujemne, o których rozmawiamy w rozdziale W czym syntetyki są gorsze od walorów źródłowych.

Stablecoiny kryptowalut również mają przedrostek s w nazwie. W tej chwili mamy dostępne syntetyki dla następujących coinów:

 • Bitcoin (sBTC)
 • Binance Coin (BNB)
 • Ethereum (sETH)
 • Chainlink (sLINK)
 • Litecoin (sLTC)
 • Maker (sMKR)
 • Tron (sTRX)
 • Ripple (sXRP)
 • Tezos (sXTZ)

Na końcu chciałbym zwrócić uwagę, że tworzenie syntetyków kryptowalut prowadzi do rozwodnienia coinów źródłowych. Dla przykładu skupmy się na Bitcoinie. Ich aktualna liczba to ponad 18 milionów. Maksymalnie może ona wzrosnąć do 21 milionów. I nikt i nic nie jest w stanie tego zmienić. Ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby tworzyć syntetyki Bitcoina. Na razie są to śladowe ilości. Na moment pisania tego raportu istniało zaledwie 181 syntetycznych Bitcoinów. Ale praktycznie nic nie stoi na przeszkodzie, aby powstało ich więcej. Dziesiątki bądź setki tysięcy. I wtedy część popytu zostanie zaspokojona przez syntetyki, które sztucznie zwiększą dostępną na rynku podaż. Jeszcze większe rozwodnienie będzie następować w tradycyjnym systemie finansowym. Gdy będą tworzone kolejne produkty finansowe oparte o cenę Bitcoina. Duże grono inwestorów będzie z nich korzystać, sztucznie zaspokajając rynkowe zapotrzebowanie na Bitcoina (czy raczej na zysk związany ze zmianą jego ceny).

Indeksy

Kolejna kategoria jest niezwykle ciekawa. Są to syntetyki pełniące rolę indeksów. Indeks odzwierciedla zmiany ceny na wielu różnych walorach. Każdy walor ma przypisaną wagę, z jaką zmiana jego ceny wpływa na zmianę wartości indeksu.

W tej chwili dostępne są dwa indeksy. Pierwszy z nich, sDEFI, skupia w sobie projekty związane ze zdecentralizowanymi finansami. Więcej na temat tego trendu możesz dowiedzieć się z darmowego kursu DeFi Masters. Drugi indeks, sCEX, zawiera w sobie coiny wypuszczone przez scentralizowane giełdy. 

Indeksy są świetnymi instrumentami do inwestowanie w rozwój całej branży, całego trendu, bez konieczności wybierania poszczególnych projektów do portfolio.

Skład obydwu indeksów wygląda następująco:

 • sCEX 
  • Binance (BNB) – waga 50%
  • Bitfinex (LEO) – waga 20%
  • Huobi (HT) – waga 10%
  • OKex (OKB) – waga 10%
  • KuCoin (KCS) – waga 10%
 • sDEFI
  • Chainlink (LINK) – waga 25%
  • Maker (MKR) – waga 25%
  • 0x Protocol (ZRX) – waga 13%
  • Synthetix Network (SNX) – waga 13%
  • Ren (REN) – waga 6%
  • Loopring (LRC) – waga 6%
  • Kyber Network (KNC) – waga 6%
  • Bancor (BNT) – waga 3,5%
  • Melonport (MLN) – waga  2.5%

Pozycje krótkie (syntetyki odwrócone)

Kolejna grupa syntetyków jest również niezwykle ciekawa. Są to bowiem instrumenty, które odzwierciedlają odwrotny ruch ceny wobec instrumentu bazowego. Dla przykładu, jeśli cena instrumentu bazowego wzrasta o 2 procent, to jego odwrócony syntetyk straci te 2 procent. Jak instrument bazowy straci 13,3 procenta, to odwrócony syntetyk dokładnie tyle samo zyska. Są to więc walory umożliwiające zajęcie pozycji krótkiej (granie na spadki). Tokeny pozycji krótkiej mają przedrostek i (Inverted).

Interesując się tym rodzajem tokenów należy mieć na uwadzę, że mają one ograniczony przedział cenowy, w którym się one poruszają. Jest to logiczne, ponieważ walor wzorcowy może wzrosnąć kilkukrotnie, a token odwrócony (tak jak każdy inny walor) nie może spaść więcej niż o 100 procent swojej wartości. Dlatego każdy z odwróconych syntetyków ma określone poziomy cenowe, po których może się poruszać. Zazwyczaj są to okolicę 50% od ceny bazowej waloru źródłowego w momencie tworzenia odwróconego syntetyka. To dozwolone odchylenie cenowe jest obustronne (zarówno na wzrost, jak i na spadek ceny). Gdy zostanie ono przekroczone odwrócony syntetyk jest zamrożąny. Nie można tworzyć jego nowych egzemplarzy i jego cena na zdecentralizowanej giełdzie Synthetix jest zamrożona. A za jakiś czas powinna na rynku pojawić się nowa wersja tokenu, startująca z nową ceną wyjściową waloru bazowego.

Oto lista tokenów odwróconych dostępnych na platformie:

 • iBNB – pozycja krótka wobec Binance Coin (BNB)
 • iBTC – pozycja krótka wobec Bitcoina (BTC)
 • iCEX – pozycja krótka wobec omawianego wcześniej indeksu coinów zcentralizowanych giełd (sCEX)
 • iDEFI – pozycja krótka wobec omawianego wcześniej indeksu coinów projektów związanych ze zdecentralizowanymi finansami (sDEFI)
 • iETH – pozycja krótka wobec Ethereum (ETH)
 • iLINK – pozycja krótka wobec Chainlink (LINK)
 • iLTC – pozycja krótka wobec Litecoin (LTC)
 • iMKR – pozycja krótka wobec Maker (MKR)
 • iTRX – pozycja krótka wobec Tron (TRX)
 • iXRP – pozycja krótka wobec Ripple (XRP)
 • iXTZ – pozycja krótka wobec Tezos (XTZ) 

Dźwignie (wkrótce)

Kolejna ciekawa kategoria syntetyków ma pojawić się w niedalekiej przyszłości. Mają to być tokeny z wbudowaną dźwignią. Oznacza to, że nasz syntetyk będzie odzwierciedlał zmiany w cenie waloru źródłowego przemnożone przez wartość dźwigni. Na przykład dla syntetycznego tokenu BTC z dźwignią x5, zmiana ceny Bitcoina o 10 procent, będzie powodować zmianę ceny syntetyku o 50 procent.

Niezwykle ciekawi mnie jak dokładnie będzie wyglądał mechanizm takiej dźwigni. Najprawdopodobniej, tak jak w przypadku tokenów pozycji krótkiej, tak samo tokeny dźwigni będą mogły poruszać się tylko w określonych przedziałach cenowych tokenu źródłowego (tak aby cena syntetyku nie mogła spać poniżej zera).

Akcje (wkrótce)

Na najbliższą przyszłość planowana jest również kolejna kategoria tokenów. Będa to tokeny mające odzwierciedlać cenę najpopularniejszych akcji. Na stronie projektu  kategoria ta jest reklamowane symbolem sAAPL (czyli syntetyk akcji Apple). Najprawdopodobniej w pierwszym rzucie dostaniemy kilka tokenów odzwierciedlających najpopularniejsze spółka z amerykańskich giełd papierów wartościowych.

W czym syntetyki są gorsze od walorów źródłowych

Z treści tej sekcji dowiesz się o mankamentach inwestowania i posiadania syntetyków. Omówienie kwestii, w których syntetyki ustępują swoim walorom źródłowym. Zwłaszcza w kontekście kryptowalut.

Treść tej sekcji dostępna jest wyłącznie dla subskrybentów newslettera. Jeśli nim jesteś, to link do pełnej wersji znajdziesz w mailu z 8 lutego 2020r. Jeśli jeszcze nie jesteś zapisany na newsletter, to zrób to teraz a link do pełnej wersji raportu otrzymasz w mailu powitalnym.

Zdecentralizowana giełda synthetix.exchange

Jednym z elementów projektu jest zdecentralizowana giełda. Umożliwia ona wygodne i szybkie handlowanie bezpośrednio pomiędzy różnymi syntetykami. Umożliwia ona także wejście i wyjście ze świata syntetyków do/z Etheru. Wymiana z Etherem możliwa jest tylko do sUSD. Podobnie sUSD można nabyć za ETH na zdecentralizowanej giełdzie Uniswap.

Bardzo ciekawie wygląda sam handel pomiędzy syntetykami. Po pierwsze giełda nie ma order booka, a cały handel odbywa się bezpośrednio ze smart contractem (tzw. peer-to-contract trading). Oznacza to, że transakcje odbywają się natychmiastowo, po aktualnym kursie. Aktualny kurs wyznaczany jest na podstawie tzw. price feeda – uśrednionej informacji na temat cen z zewnętrznych rynków.

Przyjrzyjmy się teraz pokrótce jak wygląda sama transakcja wymiany. Załóżmy, że chcemy dokonać transakcji wymiany 50 sUSD na ich równowartość w syntetycznym złocie (sXAU). Tak wygląda przeprowadzona transakcja w podglądzie Etherscan:

Widzimy że w wyniku transakcji zostały przeprowadzone trzy transfery:

 1. Posiadane przez nas 50 sUSD zostało przesłane na adres zerowy. Oznacza to, że zostały one zniszczone.
 2. Z adresy zerowego na nasz adres zostały przelane tokeny sXAU. Ich wartość jest równo wartości zniszczonych w kroku pierwszym tokenów sUSD, pomniejszonych o prowizję giełdy wynoszącą zazwyczaj 0,3 procenta. Transfer z adresu zerowego, oznacza, że tokeny które otrzymaliśmy zostały właśnie utworzone
 3. Trzecia transakcja to właśnie przelanie  prowizji do specjalnego smart contractu, zwanego jako XDR. Z zgromadzonych na nim środków korzystają osoby stakujące w systemie swoje tokeny SXN. Więcej na ten temat dowiesz się z oddzielnej sekcji poświęconej temu zagadnieniu. 

Jak więc widzimy, nasza transakcja giełdowa to nie jest wcale wymiana jednego tokenu na drugi. Tak naprawdę jest to zniszczenie jednego tokenu (tego, który posiadaliśmy do tej pory) i w jego miejsce utworzenie drugiego (tego, który otrzymujemy w wyniku transakcji). Jest to możliwe dlatego, że wszystkie syntetyki dzielą wspólną pulę zastawu SNX. Więcej szczegółów na ten temat w dalszej części raportu.

Rozwiązanie giełdy opierające się na niszczeniu i tworzeniu tokenów zapewnia dużo głębokość rynku dla wszystkich dostępnych syntetyków. Nawet jeśli nasz syntetyk ma bardzo małą kapitalizację albo my posiadamy ją prawie całą, to jesteśmy w stanie dokonać transakcji i to bez wywoływania zmiany ceny. Cała transakcja odbędzie się po cenie zgodną z informacją o cenie na rynkach źródłowych, bez wpływu na nią.  

Sam mechanizm działania giełdy jest oparty o smart contracty. Handlujemy bezpośrednio ze swojego portfela, co znacząco wpływa na nasze bezpieczeństwo (coiny ani przez sekundę nie są w posiadaniu giełdy). Giełda integruje kilka portfeli, w tym gorąco przeze mnie polecany Metamask.

Jak wygląda tworzenie syntetyków?

Synthetix Network tworzy syntetyczne walory na podstawie nadmiarowego zastawu w postaci kryptowalut. Brzmi to trochę podobnie do tworzenia DAI, jednak jest kilka fundamentalnych różnic.

Po pierwsze do tworzenia zastawu wykorzystywany jest wyłącznie natywny token sieci – Synthetix Network Token (SNX). 

Po drugie na jego podstawie można tworzyć kilkadziesiąt różnych syntetyków. DAI pozwala na tworzenie tylko jednego asetu – DAI właśnie. 

Po trzecie odmienny jest mechanizm zastawu nadmiarowego. Przypomnijmy, że w przypadku zastawu w kryptowalutach on musi być zawsze zastawem nadmiarowym. Przyczyną tego jest duża zmienność cen krypto. System, żeby działał poprawnie musi mieć w skarbcu krypto o wartości nie mniejszej niż stworzone z niego syntetyki. W przypadku DAI minimalny zastaw to 150%. Aby stworzyć DAI o wartości 100 dolarów, trzeba tam zastawić ETH bądź BAT o wartości nie mniejszej niż 150 dolarów. W przypadku Synthetix minimalny próg zastawu przy tworzeniu syntetyków to 750%. Czyli aby utworzyć dowolny dostępny syntetyk o wartości 100 dolarów, my powinniśmy umieścić w zastawie tokeny SNX o wartości powyżej 750 dolarów. To bardzo duży nadmiar. O tym z czego ta różnica wynika i jak jeszcze różni się mechanizm zastawu w Synthetix od tego w DAI dowiesz się w sekcjach Jak dokładnie działa mechanizm zastawu oraz Jak zarabiać na stakeowaniu SNX (obie sekcje dostępne są wyłącznie dla prenumeratorów newslettera, zapisz się na niego, aby otrzymać do nich dostęp).

Jak dokładnie działa mechanizm zastawu w Synthetix?

Ta sekcja w szczegółach omawia to, jak działa mechanizm zastawu w sieci Synthetix Network.

Treść tej sekcji dostępna jest wyłącznie dla subskrybentów newslettera. Jeśli nim jesteś, to link do pełnej wersji znajdziesz w mailu z 8 lutego 2020r. Jeśli jeszcze nie jesteś zapisany na newsletter, to zrób to teraz a link do pełnej wersji raportu otrzymasz w mailu powitalnym.

Dlaczego zastaw musi być tak duży (750%)?

W tej sekcji omawiamy przyczyny, dla których zastaw w sieci Synthetix musi być AŻ TAK BARDZO nadmiarowy.

Treść tej sekcji dostępna jest wyłącznie dla subskrybentów newslettera. Jeśli nim jesteś, to link do pełnej wersji znajdziesz w mailu z 8 lutego 2020r. Jeśli jeszcze nie jesteś zapisany na newsletter, to zrób to teraz a link do pełnej wersji raportu otrzymasz w mailu powitalnym.

Jak zarabiać na stakeowaniu SNX?

W tym rozdziale skupiamy są na tym, jak wykorzystać mechanizmy działania protokołu do generowania dodatkowego dochodu.

Treść tej sekcji dostępna jest wyłącznie dla subskrybentów newslettera. Jeśli nim jesteś, to link do pełnej wersji znajdziesz w mailu z 8 lutego 2020r. Jeśli jeszcze nie jesteś zapisany na newsletter, to zrób to teraz a link do pełnej wersji raportu otrzymasz w mailu powitalnym.

Czy Synthetix to DeFi? Czyli dylematy decentralizacji

W tej sekcji patrzymy krytycznym okiem na sposób zarządzania projektem pod kątem decentralizacji. Czy projekt ten można zaliczyć do ruchu Decentralized Finance?

Treść tej sekcji dostępna jest wyłącznie dla subskrybentów newslettera. Jeśli nim jesteś, to link do pełnej wersji znajdziesz w mailu z 8 lutego 2020r. Jeśli jeszcze nie jesteś zapisany na newsletter, to zrób to teraz a link do pełnej wersji raportu otrzymasz w mailu powitalnym.

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER, ABY DOTRZYMAĆ DOSTĘP DO PEŁNEJ WERSJI RAPORTU

* indicates required

3 comments add yours

 1. Nie rozumiem skąd bierze się różnica w cene. Np. baryłka 20$ na 60$. skoro kurs jest ustalany szytywno, to skąd się bierze 40$ różnicy, jak jest wyrównywany popyt i podaż.
  bo z jednej strony mamy sztywną cenę rynkową, a drugiej popyt i podaż na rynku syntetyków.

  np. kupuje rope za 20$ cena idzie do 60$ na rynku. chce sprzedać za 60 sUSD, ale nie ma chętnych??bo chcą za 50$ kupić, na ropie bym sprzedał, a tu co się dzieje? skąd te 10$ pojawi się róznicy.

 2. Fajne omówienie Synthtetixa. Żałuję, że nie przeczytałem tego wcześniej, bo kupiłbym sobie tokeny SNX widząc ogromny potencjał w tym projekcie. A dzisiaj SNX wzrósł o 20% i trochę czuję, że się spóźniłem 🙂

  Czy jest jeszcze szansa uzyskać dostęp do pełnej wersji artykułu? Bo jestem już zapisany do newslettera, więc nie mogę zapisać się ponownie, ale linka do pełnej wersji nigdy nie dostałem.

 3. Zapisałem się na newsletter i nie otrzymuję żadnego maila z pełną treścią artykułu. Oprócz tego zasubskrybowałem “Krypto Krypta” i mimo to nie ma pełnej treści…

Leave a Comment