Niemal tyle samo Bitcoinów, co na Lightning Network (895 BTC na 25 lutego lutego 2020 roku) znajduje się na Ethereum w formie tokenu WrappedBTC (888  BTC). Jak możemy wykorzystać token Bitcoina na Ethereum? Jakie to niesie dla nas korzyści, a jakie ryzyka i trudności? Tego wszystkiego dowiesz się właśnie z tego tekstu.

A komu to potrzebne?

Zacznijmy od tego jakie są motywacje do tego, aby posiadać token Bitcoina na Ethereum.

Token ten odzwierciedla cenę Bitcoina. Dzieje się tak, ponieważ ma on 100 procentowe pokrycie w prawdziwym Bitcoinie. Dowód na to pokrycie znajduje się na blockchainie Bitcoina. Więcej na temat tworzenia i zabezpieczania WrappedBTC (WBTC) opowiemy sobie w dalszej części artykułu.

Pierwsza z korzyści z posiadania Bitcoina na innym blockchainie, w tym przypadku Ethereum, to możliwość szybszego i tańszego potwierdzania transakcji. Ethereum tworzy nowe bloki co kilka sekund, a bitcoin co około 10 minut. Tak więc transakcje zostaną uznane za nieodwracalne znacznie szybciej na Ethereum niż na Bitcoinie. Zazwyczaj będzie to również tańsze (niższe opłaty transakcyjne). 

WBTC będzie również interesującą opcją, jeśli chcemy handlować Bitcoinem w zdecentralizowany 1 1. Na tyle na ile samo WBTC można uznać za zdecentralizowane. Ten temat jeszcze poruszymy w tym artykule × sposób, zwłaszcza wobec innych tokenów ERC-20. Np. handlowanie nim do zdecentralizowanego stablecoina dolara DAI na zdecentralizowanej giełdzie Uniswap. Możemy wtedy bezpiecznie handlować bezpośrednio ze swojego portfela, który obsługuje zarówno “bitka” (w formie WBTC), jak i dolara (w formie DAI). Z drugiej jednak strony przechodząc do WBTC mamy dużo mniej płynny rynek, niż na prawdziwym Bitcoinie. Kapitalizacja rynku WBTC to trochę ponad 8 mln dolarów. Więc na nim zdecydowanie łatwiej wywołać chwilowe wahania ceny naszymi dużymi transakcjami. Ta niska kapitalizacja i płynność rynków WBTC została wykorzystana do zmanipulowania jego ceną podczas ataków na Fulcrum / bZx. Pamiętajmy, że manipulacje ceny są rzadkie i chwilowe. Są one zawsze okazją do zysków poprzez arbitraż. W wyniku czego cena tokenu WBTC szybko wraca do poziomów ceny Bitcoina.

Miejmy też na uwadze, że WBTC będzie dostępny na zdecydowanie mniejszej ilości giełd niż Bitcoin.

Wracając jeszcze do korzyści wynikających z korzystania z WBTC, to jest nią możliwość wykorzystania tak opakowanego Bitcoina w smart contractach. Dzięki temu można w oparciu o niego budować różne zdecentralizowane produkty finansowe. Np. możemy umieścić go na lokacie na Compound i czerpać z tego tytułu odsetki. Więcej na temat zarabiania w oparciu o zdecentralizowane finanse dowiesz się z darmowego kursu DeFi Masters

Jak działa WrappedBTC

WappedBTC to typowy token ERC-20 na Ehtereum. Jest to obecnie najpopularniejszy standard tokenów na świecie, z którego korzystają dziesiątki tysięcy projektów. Dzięki niemu możemy wygodnie przechowywać naszego “Bitcoina” na portfelu Ethereum, przesyłać go po tej sieci oraz wchodzić w interakcje ze smart contractami.

WBTC ma pokrycie 1 do 1 w prawdziwym Bitcoinie. O ile w stablecoinach tradycyjnych walut jest to zawsze problem, to stablecoin do innego krypto może być bardziej transparentny i wiarygodny. Dzieje się tak, ponieważ zarówno walor źródłowy, jak i walor naśladujący znajdują się na publicznych sieciach blockchain. Możemy więc monitorować ilość prawdziwego Bitcoina zastawionego w systemie oraz ilość tworzonych na tego podstawie tokenów WBTC na Ethereum. Twórcy projektu publikują te dane na bieżąco na swojej stronie. Ponieważ są one tworzone w oparciu o blockchain, to każdy może je zweryfikować używając block explorer Bitcoina i Ethereum. 

Przyjrzyjmy się teraz, kto jest twórcą WrappedBTC i jak działa cały proces tworzenia i cykl życia tego tokenu.

Projekt został zainicjowany jako konsorcjum, którego pomysłodawcami były trzy znane z branży krypto projekty: Kyber Network 2 2. Protokół, którego celem jest dostarczanie płynności dla zdecentralizowanych aplikacji. Zaczynając od Ethereum.Więcej dowiesz się ze strony projektu. × , REN 3 3. REN również skupia się na zapewnieniu płynności zdecentralizowanym aplikacjom. Główna różnica wobec Kyber jest już początkowy focus na interoperacyjności (służenie zdecentralizowanym aplikacjom na wielu blockchainach). Więcej dowiesz się ze strony projektu. × oraz BitGo 4 4. BitGo świadczy usługi bezpiecznego przechowywanie krypto dla biznesu. Więcej informacji znajdziesz na ich stronie. × . Obecnie ekosystem emisji tokenów składa się z trzech głównych podmiotów: WBTC DAO, Merchants oraz Custodians

WBTC DAO

Jest to ciało odpowiedzialne za przyjmowanie nowych i usuwanie bieżących uczestników ekosystemu. Jest to ciało decyzyjne całego przedsięwzięcia, które działa na zasadzie portfela multi-sig. Oznacza to, że decyzje muszą być zaakceptowane przez określoną ilość członków DAO. Ich liczba wynosi już kilkadziesiąt i oprócz założycieli znajdują się wśród nich między innymi takie projekty jak: MakerDAO, Compound czy SET Protocol.

Merchants

Bardzo ważna rola w ekosystemie WBTC. Merchanci są odpowiedzialni za dystrybucję tokenów. To u nich można nabyć token WBTC, jak i z powrotem zamienić go na Bitcoina. Odpowiadają oni więc zarówno za inicjację procesu tworzenia (minting) nowych tokenów, jak i ich spalania (burning)

Custodians

Są odpowiedzialni za bezpieczne i transparentne przechowywanie Bitcoinów, w oparciu o które są tworzone nowe tokeny WBTC. Bitcoiny trafiają do nich w procesie tworzenia nowych tokenów (minting) i są uwalniane w procesie ich spalania (burning).

Cykl życia tokenów WrappedBTC

Tworzenie (minting)

Do tworzenia nowych tokenów uprawnione są jedynie organizacje, które są na liście Merchantów ekosystemu. Zgłaszają oni do kontraktu tokenu WBTC chęć stworzenia nowych tokenów w określonej ilości (1). Następnie przekazują oni Bitcoiny w ręce Custodians (2). Jest to transakcja, która odbywa się na blockchainie Bitcoina. Po jej otrzymaniu Custodians wchodzą w interakcję ze smart contractem tokenu WBTC, potwierdzając prośbę Merchanta o utworzenie tokenów (3). Nowe utworzone tokeny trafiają do Merchanta (4). Ich ilość zgadza się z ilością przesyłanych do Custodianów  w kroku 1 Bitcoinów. Tutaj można sprawdzić całą historię tworzenia (i spalania) tokenów WBTC, wraz z odpowiadającymi im transakcjami sieci Bitcoin.

Dystrybucja

Dystrybucja, to dostarczanie tokenów w ręce użytkowników. Odpowiedzialni za to są Merchanci. Przeprowadzają oni wobec użytkownika procesy KYC 5 5. Know Your Customer. Regulacje prawne wymagające od instytucji finansowych poznania prawdziwej tożsamości swoich klientów. × oraz AML 6 6. Anti Money Laundering, Regulacje prawne mające na celu zapobieganie praniu brudnych pieniędzy oraz finansowania nielegalnych przedsięwzięć. × , a następnie po otrzymaniu płatności (najczęściej BTC) przez klienta, przekazują mu tokeny WBTC.

Jeżeli nabywamy tokeny WBTC na rynku wtórnym (np. zdecentralizowana giełda Uniswap), wtedy nie musimy przechodzić procedur KYC i AML. 

Spalanie (burning)

Podobnie jak tworzenie, tak samo i spalanie tokenów może być wywołane jedynie przez Merchantów i wymaga potwierdzenia ze strony Custodians. Merchant informuje Custodianów, że będzie chciał zniszczyć określoną ilość tokenów. Custodian realizuje transakcje na blockchainie Bitcoina, w której transferuje pokrycia w Bitcoinach do Merchanta (1). Ten następnie wchodzi w interakcję z kontraktem tokenu WBTC, informując go, że chce dokonać zniszczenia tokenów w określonej ilości(2). Kolejny krok to potwierdzenie przez Custodiana zniszczenia tokenów (3). W wyniku tej operacji zmniejsza się ilość tokenów WBTC, a zastaw w postaci Bitcoina trafia z rąk Custodianów do Merchantów. Tutaj można sprawdzić całą historię spalania (i tworzenia) tokenów WBTC, wraz z odpowiadającymi im transakcjami sieci Bitcoin.

Czy to jest zdecentralizowane?

Chociaż WBTC jest wykorzystywany w produktach DeFI (jak chociażby lokaty na Compound czy automatyzacja tradingu krypto na TokenSets) i ciało nim zarządzające ma w nazwie DAO, to z ta decentralizacją to jest tak raczej średnio. Jest zachowana jej pewna forma, ale jest ona raczej upośledzona. Przede wszystkim nie jest to system otwarty dla każdego. Jest on sterowany przez konsorcjum, do którego nowi członkowie mogą być przyjmowani tylko po aprobacie ze strony obecnego składu. Tak samo odpowiada ono za kontrolę tego, kto będzie pełnił rolę custodianów i merchantów. Mając świadomość tych ułomności, trzeba to rozpatrywać w charakterze tego, czy na chwilę obecną da się to zrobić lepiej, bardziej zdecentralizowanie. Czy wolelibyśmy aby ktokolwiek mógł być custodianem i przechowywać Bitcoiny w zastawie? A może dałoby by się to zrobić trustless (nie wymagająca zaufania), w oparciu o Hash Time Lock Scripts, tak jak ma to miejsce w przypadku Lightning Network?

Mój stosunek

Jest pozytywny. Sam korzystam w WBTC to tego, aby odbierać odsetki z lokaty na Compound. Nie jest to jednak duży procent z posiadanych przeze mnie BTC. Motywacją do tego był fakt chęci dodatkowego zarobku podczas hodlingu Bitcoina. Nie chcę oddawać komuś swoich coinów, dlatego staram się korzystać wyłącznie z rozwiązań DeFi. Więc WBTC jest jakąś alternatywą, chociaż jak wspomnieliśmy wcześniej, tam też jest tak średnio z tą decentralizacją.

A jaki jest Twój stosunek do WBTC? Korzystasz? A może masz teraz zamiar przyjrzeć się mu bliżej? Zostaw komentarz ze swoją opinią

2 comments add yours

 1. Czyli rozumiem że jak wyśle z Mycelium załóżmy 1BTC na adres do swojego Metamaska to on automatycznie mi zamieni go na 1 WBTC dzięki czemu będę mógł handlować np. na Uniswap ?
  Pozdrawiam Serdecznie 🙂

  • Dzięki za to pytanie 🙂

   Nie, nie będzie tak. Po pierwsze portfel Bitcoina nie jest w ogóle w stanie przetransferować BTC do innej sieci bezpośrednio. Musi być jakiś pośrednik pomiędzy sieciami blockchain. Który zamraża BTC na Bitcoinie, i w zamian emituje token na Ethereum.

   Trzy najbardziej popularne i sprawdzone opcje to:
   – giełda coinlist – trzeba przejść KYC, a potem giełda może dla Ciebie konwertować właściwie dowolne ilości tokenów. Prowizja to 0,25% wartości
   – niektore portfele mają też wbudowaną opcję takiej wymiany. Wtedy bez KYC. Przykładem takiego portfela jest imToken omawiany tutaj: https://youtu.be/i7W0j1iAV2Q?t=1457
   – serwis wbtc.cafe – z dowolnego portfela Bitcoina na Twojego metamaska. Omawiany na webinarze Bitcoin na Ethereum

Leave a Comment