Na początku lutego 2020 opisywałem projekt Synthetix Network. Od tego czasu, przez kilka ostatnich tygodni, sporo się wydarzyło. Projekt przeszedł dwa uaktualnienia protokołu oraz zaliczył pewne problemy. Przyjrzyjmy się temu z bliska.

Obszerny, dogłębny raport na temat Synthetix Network dostępny jest dla subskrybentów mojego newslettera. Dowiesz się z niego jak dokładnie działa mechanizm zastawu w protokole, jak wykorzystać go do zarabiania oraz niuanse pozwalające na świadome korzystanie z syntetycznych instrumentów finansowych. Zapisz się na newsletter teraz, aby otrzymać raport.

Czym jest Synthetix Network?

To zdecentralizowany protokół to tworzenia i handlowania syntetycznymi instrumentami finansowymi. Długoterminowa wizja to stworzenie na blockchainie do handlu dowolnymi instrumentami finansowymi.

Syntetyczne instrumenty finansowe charakteryzują się tym, że odzwierciedlają ceny walorów bazowych. Mogę to robić w oparciu prostego odwzorowania ceny jeden do jednego (np. stablecoiny) albo też mogą przyjmować bardzie złożone formy (np. indeksów). Dzięki stworzeniu na blockchainie syntetycznych odpowiedników tradycyjnych walorów finansowych, możliwy jest handel nimi na blockchanie. W zdecentralizowany sposób. Więcej na temat funkcjonowania projektu dowiesz się dogłębnego raportu mu poświęconemu.

Achernar upgrade (20 lutego 2020)

Pierwszy, zapowiadany od dłuższego czasu upgrade protokołu. Wprowadza do systemu zmiany, które mają pchnąć Synthetix Network w kierunku pozwalającym na większą adopcję wśród użytkowników. Najważniejszy zmiany będące częścią tego wydania to:

 • Uproszczenie modelu rozliczeń, poprzez wyeliminowanie XDR, który był do tej pory podstawową jednostką rozliczeniową. Teraz tę rolę spełnia sUSD (syntetyczny stablecoin dolara)
 • Wprowadzenie możliwości wykorzystania ETH jako zastawu. Na razie w ograniczonej formie na okres próbny. Podczas jego trwania (trzy miesiące) można wykorzystać ETH jedynie dla tworzenia sETH (syntetyczny Ether). Jeśli testy zakończą się pomyślnie, to kolejnymi krokami jest umożliwienie tworzenia sUSD na podstawie zastawu z ETH. A także dodanie możliwości wykorzystania DAI i BTC jako zastawu. Więcej na temat tego, jak na chwilę obecną działa zastawianie ETH w Synthetix Network dowiesz się z dogłębnego raportu na temat projektu
 • Nowa wersja zdecentralizowanej giełdy Synthetix.Exchange. Twórcy określają ją jako production ready. Oznacza to, że dostarcza ona na tyle pozytywne doświadczenia traderskie, że pozwala na szerszą adopcję użytkowników.

Betelgeuse upgrade (28 lutego 2020)

Małe, przyspieszone wydanie, które miało miejsce już po tygodniu od Achernar. Jak możesz się domyślać, główna przyczyna tego wydania, to kwestie bezpieczeństwa. Wykryto pewną zależność, która pozwalała na drobną chwilową manipulację ceny sETH, zmianę wartości długu w systemie i mały profit dla atakującego. Atakujący nie był w stanie jednorazowo czerpać dużych korzyści z tego procederu, ale z czasem mogło to doprowadzić do ubytku znaczących kwot z systemu. Stąd przyśpieszone wydanie, które rozwiązuje ten problem.

Oprócz rozwiązania tego problemu upgrade optymalizuje wykorzystanie gazu w platformie (mniej koszty korzystania) oraz przygotowania do rozpoczęcia decentralizacji projektu. Więcej na temat decentralizacji w projekcie dowiesz się z dogłębnego raportu na temat Synthetix Network.

Problemy z wyroczniami i ceną srebra w Synthetix Network (SNX)

Wspomniane przy okazji wydanie Betelgeuse problemy nie są jedynymi, na jakie projekt napotkał w ostatnich tygodniach. 

Jednym z celów Synthetix Network jest jego coraz większa decentralizacja postępująca wraz ze zwiększaniem się dojrzałości ekosystemu. Jednym z elementów tego procesu jest zastępowanie zcentralizowanego źródła informacji o cenie zdecentralizowanymi wyroczniami. W tym aspekcie została nawiązana bardzo bliska współpraca z wiodącym zespołem w tym obszarze – projektem Chainlink (LINK).

I właśnie w danych z platformy Chainlink na temat ceny srebra pojawiły się chwilowe nieścisłości. Zostały one szybko skorygowane, ale przez ten czas spowodowały straty w systemie na kwotę około 36 000 USD. Całkowita odpowiedzialność za problem wziął na siebie zespół Chainlink, który również zadeklarował całkowite pokrycie strat.

Gdzie jesteśmy i dokąd zmierzamy

Zdaniem twórców, po dwóch ostatnich wydaniach, protokół Synthetix Network jest gotowy do wypłynięcia na głębokie wody. Do tej pory twórcy skupiali się na rozwoju technologicznym oraz dostarczeniu odpowiedniego doświadczenia użytkownikom platformy. Tak, aby była ona gotowa na przyjęcie większego ruchu i dzienne obroty liczone w dziesiątkach milionów dolarów i więcej. Oczywiście zespół dalej będzie koncentrował się nad rozwojem technologicznym platformy. Ale oprócz tego będzie teraz przykład zdecydowanie więcej uwagi i wysiłków, aby przyciągnąć na platformę więcej traderów.

Wśród największych planowanych zmian i usprawnień na ten rok należy wymienić przede wszystkim:

 • Pojawienie się syntetyków dla tradycyjnych instrumentów finansowych. Począwszy od akcji, po ETFy czy indeksy. Ich wprowadzenie planowane jest na drugi kwartał 2020
 • Również na drugi kwartał planowane jest wprowadzenie syntetyków z wbudowanym mechanizmem dźwigni
 • Umożliwienie tworzenie syntetycznych assetów pod zastaw Etheru (już w fazie testów), DAI oraz Bitcoina

Drugim aspektem rozwoju platformy ma być jej postępująca decentralizacja. System startuje w bardzo scentralizowanej formie. Jest to zrozumiałe, ponieważ jest to jeden wielki eksperyment finansowy, odkrywanie nowych lądów i potrzebna są narzędzie do szybkiego działania, gdy coś pójdzie nie tak. Gdy system będzie zdawał próbę czasu, dojrzewał, wtedy też będzie postępowała jego decentralizacja. Zarówno w aspekcie pobierania informacji o cenach (migracja ze scentralizowanego price feedu ku zdecentralizowanemu systemowi wyroczni Chainlink) oraz przejęcia kontroli nad zarządzania protokołem (ProtocolDAO).

Długoterminowym celem Synthetix Network jest stworzenia światowego, zdecentralizowanego huba traderskiego dla dowolnych instrumentów finansowych. Patrząc na ten cel musimy spojrzeć też na ziemię, po której stąpamy. Tą ziemią jest blockchain Ethereum. Charakteryzuje się on ograniczoną przepustowością (kilkanaście transakcji na sekundę), więc żadne rozwiązanie o niego oparte nie jest w stanie stać się globalnym standardem. Szczególnie w kwestiach tradingu. Gdzie przy największych wahaniach cenowych na rynkach mamy zazwyczaj również największe obciążenie sieci Ethereum. Czyniąc handel w czasach największych okazji i ryzyk trudniejszym i bardziej kosztownym. Czasem wręcz niewykonalnym. Ale ta kwestia – skalowalności Ethereum i innych sieci blockchain – to już temat na odrębną dyskusję

Dogłębny raport na temat Synthetix Network (SNX)

Zapoznaj się z dogłębnym raportem na temat projektu Synthetix Network. Dowiesz się z niego:

 • Jak zarabiać na tworzeniu syntetyków
 • Jak dokładnie wygląda model tworzenia syntetycznych instrumentów finansowych
 • Jak wygląda mechanizm zastawu i jak czerpać z tego korzyści
 • Jak wygląda decentralizacja projektu
 • Jak zarabiać na świadczeniu dodatkowych usług na rzecz protokołu

Pełna treść raportu jest dostępna dla subskrybentów mojego newslettera.

Zapisz się na niego już teraz

aby otrzymać raport na swoją skrzynkę mailową.

Wykorzystanie Synthetix do inwestowania w surowce (złoto, srebro)

Zobacz zapis z webinaru Inwestowanie w surowce na blockchainie. Tokeny złota, srebra oraz innych surowców, aby między innymi dowiedzieć się jak praktycznie wykorzystać Synthetix Network do inwestycji w złoto oraz srebro

1 comment add yours

 1. Dzięki za szczegółową analizę projektu Synthetix. Chciałbym dowiedzieć się więcej, ale nie dostaję pełnej treści raportu, chociaż zapisałem się do newslettera.

Leave a Comment