Dzisiaj przedstawię Ci szybki i wygodny sposób na zakup Ethereum. Bez zakładanie konta na giełdzie i bez potrzeby weryfikacji. Zakup bezpośrednio na Twój portfel.

Czym jest platforma Ramp Network?

Sposób na zakup Ethereum, który Ci dzisiaj zaprezentuje, opiera się na tworzonej przez polski zespół platformie Ramp Network. Celem tego projektu jest stworzenie łatwego i wydajnego rozwiązania do wymiany fiatów na krypto. Po to, aby szersze grono ludzi mogło wejść w świat kryptowalut.

Mamy tutaj do czynienia z bardzo ciekawym podejściem, które polega na połączenia blockchaina Ethereum z tradycyjnym systemem bankowym. Dzięki dyrektywie Unii Europejskiej PSD-2 banki są zmuszane do otwierania swoich systemów internetowych poprzez udostępnianie publicznych API. Dzięki temu zewnętrzne aplikacje, za zgodą posiadacza rachunku bankowego, mogą korzystać z danych i wydarzeń powiązanych z tym rachunkiem. Dyrektywa ta jest obecnie dopiero na etapie wdrożeń. Co ciekawe, najwięcej w tym obszarze zrobiono w Wielkiej Brytanii. Dlatego klienci tamtejszych banków, mogą korzystać już z aplikacji, które rozszerzają możliwości ich rachunków bankowych. Jednym z takich rozwiązań jest właśnie Ramp Network.

Ramp Network łączy smart contracty na blockchainie Ethereum z systemami informatycznymi banków. Dzięki temu możliwy jest handel krypto do tradycyjnych walut pomiędzy poszczególnymi ludźmi, bez ryzyka, że któraś ze stron nie wywiąże się ze swoich zobowiązań.

Z perspektywy kupującego Ramp prezentuje się jak kantor. Wybieramy walutę, jej ilość, a następnie kupujemy ją po cenie rynkowej plus mała prowizja (do 2,5 procent). Dokonujemy płatności za pomocą systemu naszego banku, a po kilku minutach tokeny lądują na naszym portfelu.

Na chwilę obecną system Ramp integruje się z kilkunastoma brytyjskimi bankami. Jeśli więc mieszkasz bądź mieszkałeś w UK i masz konto w brytyjskim banku, to najprawdopodobniej będziesz mógł skorzystać z tej opcji zakupu Ethereum. Dla pozostałych dobra wiadomość jest taka, że popularna także w Polsce aplikacja finansowa Revolut pochodzi właśnie z Wielkiej Brytanii i jest zintegrowana z systemem RAMP. Tak więc jeśli masz Revoluta, to możesz korzystać z tej opcji zakupu. Jeśli go nie masz, to możesz za darmo założyć go sobie tutaj 1 1. To jest mój link referencyjny, jeśli się z niego zarejestrujesz, to ją otrzymam prowizję, a Ty dostaniesz za darmo kartę do swojego nowego rachunku w Revolut. × .

Możemy spodziewać się że w przyszłości banki w innych krajach, w tym w Polsce, będą upubliczniać swoje API zgodnie z europejskimi dyrektywami. Wtedy możemy się spodziewać integracji RAMP z większą ilością banków. Także tych z naszej ojczyzny.

Jakie kryptowaluty można kupić przy pomocy Ramp Network

Ramp wykorzystuje blockchain Ethereum i pozwala na zakup natywnej kryptowaluty tej sieci – Etheru (ETH).

Oprócz tego, możemy również nabyć za jej pomocą dwa stablecoiny dolara. A więc tokeny, które utrzymują stabilną cenę wobec amerykańskiego dolara. Pierwszym z nich jest zdecentralizowany DAI, a drugim scentralizowany USDC.

Instrukcja zakupu Ethereum krok po kroku

Tak więc do dzieła. Będąc wyposażonym wielowalutowe konto w aplikacji Revolut 2 2. To jest mój link referencyjny, jeśli się z niego zarejestrujesz, to ją otrzymam prowizję, a Ty dostaniesz za darmo kartę do swojego nowego rachunku w Revolut. × , możemy przystąpić do zakupu Etheru.

Z faktu integracji z brytyjskimi bankami wynika fakt, że jedyną walutą za jaką możemy dokonać transakcji jest brytyjski funt GBP. Revolut pozwala na posiadanie kont w wielu walutach. Co więcej, korzystając z karty dołączonej do aplikacji sam dokonuje przewalutowania. Jednak tym przypadku koniecznym jest, abyśmy sami przewalutowali część z naszych środków na funty, zanim przystąpimy do zakupów. Możemy to zrobić w aplikacji na telefonie,

Gdy mamy funty na naszym rachunku, to ruszamy na stronę Ramp: https://ramp.network

Następnie kilkamy w zaznaczony na powyższym obrazku strzałkami guzik “USE IT“. Jesteśmy przekierowani na kolejną stronę:

Teraz możemy wybrać kryptowalutę, którą chcemy nabyć. Oprócz Ethereum, który chcemy nabyć, możemy wybrac też jeden ze stablecoinów dolara: DAI bądź USD.

My wybieramy ETH (1), a następnie klikamy guzik “NEXT” (2). Jesteśmy przekierowani na kolejny ekran:

Teraz określamy ilość Etheru, jaką chcemy nabyć. Służy do tego pole oznaczone symbolem (1). Pod spodem, oznaczona jako (2), znajduje się informacja o tym, ile zapłacimy za podaną przez nas ilość Etheru. Tak jak wspomniałem wcześniej cena ta jest podana w funtach. A my będziemy musieli mieć taką kwotę na naszym funtowym rachunku w Revolut.

Po wprowadzeniu przez nas ilość Ethereum, którą chcemy nabyć (w moim przypadku 0,1 ETH), klikamy na guzik “CONTINUE” (3).

Teraz mamy przed sobą ekran podsumowujący transakcję. U góry znajduje się informacja o ilości Etheru, jaką chcemy nabyć(1).

Poniżej, oznaczona jako (2), jest informacja o cenie, wraz z wysokością prowizji, jaką przyjdzie nam zapłacić. Prowizja ta wynosi do 2,5 procent. Wliczona jest też w nią opłata transakcyjna na poczet przesłania zakupionego Etheru na nasz portfel.

Finalnie, poniżej mamy guzik “CONTINUE ORDER” (3), który to klikamy, aby przejść dalej.

Na tym ekranie po lewej stronie widzimy ponownie ilość kupowanego przez nas Etheru (1) oraz informacje o cenie i prowizjach (2). Na głównym ekranie mamy przedstawione zalety korzystania z Ramp. Są to szybkość, stosunkowo niskie i proste opłaty (do 2,5 procent) oraz zakup bezpośrednio na nasz portfel. Klikamy guzik “CONTINUE” (3), aby przejść dalej.

Na kolejnym ekranie jesteśmy informowani o kolejny krokach, jakie będą podjęte do przeprowadzenia transakcji. Pierwszym z nich będzie połączenie się z naszym kontem bankowym. Dzięki temu system będzie w stanie potwierdzić naszą tożsamość i nie będziemy musieli przechodzić ręcznej procedury KYC. Unikniemy wypełniania formularzy i świecenia zdjęciem dowodu osobistego.

W tym momencie możemy wybrać albo ominięcie wyjaśnienia poszczególnych kroków i przejść bezpośrednio do połączenia z bankiem (1). Albo przejść do kolejnego ekranu samouczka, który wyjaśni nam co będzie się dziać w drugim kroku transakcji (2).

My oczywiście wybieramy opcję numer 1 i przechodzimy do przeprowadzenia naszej transkacji.

W polu oznaczonym jako (1) podajemy nasz adres email.

Następnie zapoznajemy się z regulaminami i zasadami świadczenia usług i wyrażamy ich akceptację w polach oznaczonych jako (2).

By finalnie przejść dalej za pomocą guzika “CONTINUE” (3).

Na tym ekranie wprowadzamy nasz adres portfela (1), na który chcemy otrzymać zakupione kryptowaluty. Kopiując go upewnijmy się dwa razy, czy na pewno wklejony adres się zgadza. Najprościej to zrobić sprawdzając kilka ostatnich znaków.

Następnie łączymy się z bankiem, który poświadczy za nas tożsamość i z którego dokonamy płatności za kryptowaluty, Robimy to klikając w pole “CONNECT YOUR BANK ACCOUNT” (2)

Tutaj wybieramy kraj, z którego pochodzi nasz bank (1). Pozornie do wyboru mamy dwie opcje. Ale “European Union” zawiera tylko Revolut. A “United Kingdom” to też Revolut plus kilkanaście innych brytyjskich banków. Tą opcję wybieramy, zwłaszcza jak mamy konto w brytyjskim banku z którego będziemy chcieli skorzystać.

Tutaj widzimy listę kilkunastu brytyjskich banków. Przewińmy ją, aby odnaleźć interesujący nas bank. W moim przypadku jest to Revolut. Klikamy odpowiadające mu pole (1), aby przejść dalej.

Jesteśmy informowani o tym, że za chwilę będziemy połączeni z naszym bankiem. Obszar (1) wyjaśnia raz jeszcze po co jest to robione (aby potwierdzić naszą tożsamość oraz umożliwić natychmiastową płatność i wykonanie transakcji).

Klikamy guzik “CONFIRM” (2) aby przejść dalej.

Następnie widzimy przypomnienie, aby podczas integracji z bankiem wybrać tylko i wyłącznie konto w funcie brytyjskim (1). Ja jeszcze raz przypomnę, że jeśli korzystamy z Revoluta, a nie mamy konta w funcie bądź jest ono puste, to teraz możemy dokonać konwersji środków na funty w aplikacji Revoluta.

Klikamy guzik “CONNECT“, aby przejść do połączenia z bankiem.

W tym momencie w naszej przeglądarce otwiera się nowa karta. Wygląda ona następująco.

Jest to ekran, na którym wyrażamy zgodę na udostępnienie Ramp naszych informacji z systemu bankowego. Są one opisane w obszarze (1) i są to:

  • nasza tożsamość
  • informacje o naszych kontach
  • informacje o naszych transakcjach

Aby przejść dalej wyrażamy swoją zgodę poprzez kliknięcie guzika “ALLOW” (2).

Następnie logujemy się do swojego banku. Na screenie prezentowana jest strona logowania do aplikacji Revolut.

Jeśli mamy konto jako osoba prywatna to podajemy swój numer telefonu (1) i klikamy guzik “Continue” (2).

Jeśli mamy konto biznesowy, to klikamy w zakładkę “Business” (3).

W obu przypadkach dalej postępujemy zgodnie z instrukcjami logowania, jakie dostajemy od aplikacji Revolut. By finalnie po zalogowaniu zobaczyć następujący ekran:

Jest to lista naszych dostępnych kont. Wybieramy TYLKO to w funcie brytyjskim (1). Następnie klikamy w guzik “Approve” (2).

Jeśli na liście nie ma konta GBP oznacza to, że nie przewalutowaliśmy wcześniej części środków na tę walutę. Możesz to zrobić teraz w aplikacji Revolut. A następnie ponownie przystąpisz do tego kroku.

Następnie widzimy że połączenie z bankiem odbyło się pomyślnie i możemy już wyłączyć tę kartę przeglądarki (1). Możemy to zrobić klikając krzyżyk na karcie oznaczonej jako (2), na który wskazuje strzałka.

Po zakmnięciu zakładki naszym oczom ukazuje się poprzednia, w której cały czas otwarty był system Ramp.

Widzimy teraz, że zarówno adres naszego portfela (1), jak i konto z którego będziemy płacić (2) są już uzupełnione. Dla pewności możemy jeszcze raz sprawdzić kilka ostatnich cyfr adresu, aby się upewnić, że środki na pewno trafią na nasz portfel. Następnie klikamy guzik “CONFIRM” (3).

Następnie wybieramy sposób płatności. Do wyboru mamy szybką płatność online bądź ręczne wykonanie płatności w aplikacji banku. Korzystamy z pierwszej opcji, klikając w pole “Instant payment” (1). Jest to po prostu szybsze i wygodniejsze. Następnie plikamy guzik “PAY” (2), aby dokonać płatności.

Po raz drugi otwiera się nowa karta przeglądarki:

Widzimy w niej prośbę o potwierdzenie płatności z systemu Revoluta. Upewniamy się czy kwota się zgadza (1) i akceptujemy dokonanie płatności poprzez kliknięcie guzika “Approve” (2).

Naszym oczom ukazuje się informacja, że płatność zakończyła się powodzeniem i możemy zamknąć tę kartę (1). Możemy to zrobić klikając krzyżyk na karcie oznaczonej jako (2), na który wskazuje strzałka.

Wracamy do karty, w której otwarty jest Ramp. Teraz wygląda ona następująco:

Mamy tutaj informację, że oczekujemy na potwierdzenie płatności (1). Zazwyczaj trwa to do pół minuty. Jednak czasem zdarzało mi się czekać kilka czy kikanaście minut. Przez czas oczekiwania możemy pozostawić tę karte otwartą i zając się innymi rzeczami. Jak tylko system otrzyma potwierdzenie płatności, to przekaże zakupione krypto na nasz portfel. Ekran wtedy będzie wyglądał następująco:

Środki znajdują się już na naszym portfelu. Misja zakończona. Możemy się cieszyć naszym świeżo zakupionym Etherem. Możemy sobie też podejrzeć, jak wyglądała transakcja transferu środków do nas:

Ciekawe są pola “To” (Do) oraz “Value” (Wartość). Nasz niepokój mógłaby wzbudzić rzekoma zerowa wartość tej transakcji. Jest to wynik tylko tego, że nie był to typowy przelew Etheru pomiędzy dwoma portfelami. Była to transakcja realizowana przez smart contract. I informacje o przelewie 0,1 ETH znajduje się odrobinę wyżej, właśnie w polu “To“.

Ale po co mam tak kombinować, skoro mogę kupić Ether bezpośrednio w Revolucie?

No tak naprawdę, to w Revolucie nie kupujesz prawdziwych krypto. Kupujesz jakąś innych pochodną. Świadczy o tym fakt, że nie jesteś w stanie ich wypłacić na swój portfel. Tak więc nie jesteś w stanie sprzedać ich na giełdzie. Revolut to Twoja jedyna droga zbycia. Po drugie nie możesz go wykorzystać do zarabiania dla Ciebie dodatkowego kapitału w DeFi. No i po trzecie, najważniejsze – nie Twój klucz prywatny, nie Twoje krypto.

2 comments add yours

  1. Niestety już nie można przeprowadzić transakcji w Revolut (chyba w związku z Brexitem).

    • Hej. Czy jest teraz jakaś inna metoda na zakup eth prosto na portfel. Niedawno przypomniałem sobie o moim portfelu eidoo, gdzie miałem airdropa coinòw lend, ale najpierw muszę zasilić portfel eth, bo inaczej nie prześlę środkòw na giełdę.

Leave a Comment