O projekcie Compound pisałem po raz pierwszy na jesieni 2019 roku. Dla przypomnienia, jest to platforma która za pomocą smart contractów zastępuje bank w jego podstawowej działalności. Z jednej strony mamy osoby z nadwyżką kapitału. Są one gotowe udostępnić go innym. W zamian za odsetki. Z drugiej strony mamy tych, którzy potrzebują pożyczyć kapitał. I są gotowi zapłacić od tego dodatkowe odsetki.

Od tysięcy lat pomiędzy tymi dwiema grupami znajduje się pośrednik. Gromadzi on kapitał od jednych i wypożycza go drugim. Zapewniając obu stronom płynność oraz dbając o bezpieczeństwo spłaty kredytu. Po drodze odcinając dla siebie należną prowizję. Pośrednikiem tym jest bank.

W Compound zamiast pośrednika mamy technologię. Smart contract odpowiada za zapewnienie płynności, wyliczenie odsetek według obowiązującego modelu oraz zabezpieczenie spłaty kredytu. Nie będę się powtarzał odnośnie tego, jak to dokładnie działa. Odsyłam po prostu do jesiennego artykułu na temat Compound.

Wtedy pisałem o Compound w kontekście ochrony swoich oszczędności przed inflacją i utratą wartości przez naszą rodzimą złotówkę. Mogłeś bowiem założyć sobie lokatę dolarową (w stablecoinie DAI) oprocentowaną między 6 a 8 procent rocznie. Oferta lepsza, niż w banku.

Od tego czasu sporo się zmieniło. Nominalne oprocentowanie teraz wynosi między 2 a 3 procent. Nie dużo. Ale nadal lepiej niż w bankach.

Ale w ostatnich tygodniach stało się coś, że oprocentowanie lokat dolarowych w DAI możemy mierzyć w skali kilkunastu procent rocznie. A jak trochę przy tym pomajstrujemy, to wyjdzie nam nawet kilkadziesiąt procent. Brzmi nierealnie i podejrzanie dużo. Przyjrzyjmy się więc z bliska o co chodzi i skąd biorą się tak dobre odsetki. 

Token COMP oraz yield farming

W czerwcu 2020 roku zaszły znaczące zmiany wokoło protokołu. O ile sam mechanizm umieszczenia środków na lokatach i brania pożyczek pozostał bez zmian, to zaszła duża zmiana, która znacząco zwiększyła opłacalność tych praktyk.

Compound wykonał wtedy znaczący krok zwiększający jego decentralizację. 

Już kilka miesięcy temu projekt stworzył token COMP oraz system, w którym głosując tym tokenem można decydować o parametrach protokołu. Te parametry decydują na przykład o tym jakie tokeny są akceptowane w protokole, jaki jest ich współczynnik zastawu czy model wyliczania odsetek.

W pierwszych miesiącach token był jedynie w posiadaniu twórców projektu, jego inwestorów oraz zaprzyjaźnionych projektów DeFi. Jednak od czerwca token ten rozdawany jest także wśród użytkowników protokołu. Codziennie wśród użytkowników protokołu dystrybuowane jest 2890 tokenów COMP.

Stopy zwrotu wynikające z dystrybucji tokenu COMP na różnych rynkach Compound 15 lipca 2020 roku

Obecnie (15 lipca 2020) ilość tokenów najpierw jest rozdzielana na poszczególne rynki. Rynek to lokaty i pożyczki w jednej kryptowalucie. Np. pożyczki i lokaty w DAI tworzą rynek DAI. Podział ten jest proporcjonalny do wartości pożyczek zaciągniętych w danym tokenie. Następnie pula danego rynku jest dzielona równo na dwa. Jedna część trafia do dostarczycieli płynności na lokatach danego coina. Druga do pożyczających daną monetę.

Zwróć uwagę, że podział jest równy, ale faworyzuje to zawsze biorących pożyczki. Zawsze kapitał wziętych pożyczek w danym tokenie będzie niższy niż suma lokat w tej samej monecie. A obie strony równania dostają taką samą ilość tokenów COMP. Tak więcej 1 ETH na lokacie, da nam mniej tokenów COMP niż 1 ETH wziętej pożyczki.

Ciekawym zjawiskiem jest obecna wycena tokenu COMP przez rynek. Na chwilę obecną to około 165 dolarów. Co przy obecnej ilości kapitału w systemie (ponad 1,7 mld dolarów) sprawia, że wartość otrzymywanych tokenów COMP jest większa niż odsetki naliczane przy pożyczkach. Czyli można powiedzieć, że zarabiamy na wzięciu pożyczki.

Ta sytuacja, oraz chęć zdobycia jak największej ilości tokenów COMP (czyli po prostu zarobienia jak najwięcej), spowodowały wystąpienie zjawiska znanego jako yield farming. Oznacza ono działania mające na celu zwiększanie efektywności zarobkowej naszego kapitału. Jeśli za umieszczenie środków na lokacie dostajemy tradycyjne odsetki oraz tokeny COMP o większej od nich wartości. Jeśli za pożyczkę płacimy odsetki, ale dostajemy za to tokeny COMP o wartości większej niż te odsetki. To dlaczego by nie umieszczać środków na lokacie. Następne wykorzystać je jako zastaw pod pożyczkę. Następnie pożyczkę zastawić na lokacie. By wziąć kolejną pożyczkę etc. Jest to proceder wykorzystywania dźwigni, w celu zmaksymalizowania wartości naszego kapitału w protokole. A tym samym zwiększenia puli tokenów COMP, które otrzymamy.

Musimy pamiętać o tym, że korzystanie z dźwigni na rynkach finansowych jest niebezpieczne. Wiąże się z tym ryzyko, że wartość naszego zastawu i pożyczki zmieni się na naszą niekorzyść. Wartość zastawu zmniejszy się w stosunku do wartości pożyczki. I jeśli osiągnie wartość progową (zależy ona od ustawień dla poszczególnych tokenów), to nasz zastaw zostanie upłynniony. Po cenie trochę poniżej rynkowej, aby odzyskać wartość pożyczki. Dzięki temu system zapewnia pewność jej pokrycia na rzecz właścicieli lokat.

To ryzyko możemy znacząco zminimalizować. Jeśli wykorzystamy stablecoina jako dźwignię dla drugiego stablecoina. Tak się akurat składa, że po zmianie zasad przydziału tokenu (zmiany te przegłosowali posiadacze tokenów COMP) najbardziej rentowne są lokaty i pożyczki w stablecoinach. Ze szczególnym uwzględnieniem wysokiej opłacalności lokaty w DAI. Tutaj z miejsca, bez żadnych fikołków masz kilka procent (na chwilę pisania tego tekstu ponad 2 procent) odsetek z samej lokaty. Plus około 10% wartości z dystrybucji dystrybucji COMP. Co daje nam odpowiednik lokaty bankowej oprocentowanej na kilkanaście procent.

Jeżeli dorzucimy tutaj dźwignię, w postaci pożyczania drugiego stablecoina USDC pod zastaw naszego DAI, aby potem zakupić za niego DAI, złożyć go na lokacie i wziąć kolejną pożyczkę, to z łatwością osiągniemy roczną stopę zwrotu o wartości kilkudziesięciu procent. 

[Powyższe dwa akapity dotyczą sytuacji rynkowej z 15 lipca 2020. Zanim zdecydujesz się na na jakiekolwiek działania sprawdź aktualne oprocentowania lokat i pożyczek oraz zwrot z inwestycji w postaci otrzymanych tokenów COMP]

Korzystając z takich praktyk należy pamiętać o ryzykach związanych z korzystania z dźwigni. Wprawdzie stablecoiny nie powinny się za bardzo różnic od siebie ceną, ale jakieś nadzwyczajne okoliczności rynkowe mogą wywołać taką sytuację.

Pamiętajmy też, że to oprocentowanie jest zmienne, a sytuacji jest dynamiczna. Atrakcyjna stopa wzrostu przyciąga nowy kapitał. Więc ta sama pula tokenów COMP trafia do większej ilości osób. Maleje więc indywidualna stopa zwrotu, Nie jest to więc rozwiązanie wrzuć i zapomnij. Należy systematycznie monitorować sytuację, bowiem siły rynkowe mogą z czasem znacząco zmniejszyć atrakcyjność oferty. Tak samo możliwe jest przegłosowanie zmiany zasad dystrybucji, które zmienią reguły gry.

UPDATE: Na przykład na chwilę obecną (16 sierpnia 2020) dużo bardziej opłacalne stało się zrobienie naszej dźwignie stable do stable w drugą stronę. Umieszczając USDC na lokacie i pożyczając DAI. Dlatego zanim przystąpisz do działań, sprawdź jaka jest aktualna sytuacja na rynku.

Poszerz swoją wiedzę o DeFi

Zdecentralizowane finanse to obecnie najsilniejszy trend w branży blockchain. To ten projektu napędzają ostatnie wzrosty na rynku kryptowalut. Chcesz się dowiedzieć więcej na ich temat? Poznać nowe opcje inwestowania i zarabiania? Zapisz się na darmowy kurs wprowadzający.

2 comments add yours

  1. Dobra robota Piter,
    Nie rozumiem tylko jednej rzeczy (a może i więcej). Oprocentowanie lokat jest zmienne. Czy oznacza to, że jak dzisiaj skorzystam z lokaty, to otrzymam jutro otrzymam 3%*kaptału/365 (w skali rocznej), a pojutrze oprocentowanie się zmieni i na kolejny dzień otrzymam np. 2%*kapitału/365?

    • Cześć Adrian,

      Oprocentowanie jest wyliczane i naliczane co blok transakcyjny Ethereum. Czyli co mniej więcej 10 sekund dostajesz oprocentowanie proporcjonalne do tego, jaką część roku stanowi to 10 sekund.

Leave a Comment