HODLing jest najskuteczniejszą strategią zarabiania na Bitcoinie. Kupujesz gdy jest względnie tanio. Następnie czekasz kilkanaście miesięcy do kilku lat. I sprzedajesz na kolejnej bańce. W tym czasie Twój Bitcoin po prostu leży. I się kurzy.

Dzięki DeFi możesz jednak zaprzęgnąć go do pracy. Aby podczas tego okresu cały czas generował dla Ciebie dochód pasywny. I ten artykuł opowiada jak to zrobić. W bezpieczny sposób.

Świat zdecentralizowanych finansów (DeFi) otwiera przed nami szereg nowych możliwości. Przede wszystkim możemy wykorzystać posiadane przez nas długoterminowo kryptowaluty do generowania dodatkowego dochodu. Będąc cały czas ich posiadaczami, możemy umieszczać je w różnych protokołach DeFi w celu generowania dodatkowego zysku. 

Z Bitcoinem problem jest taki, że na jego blockchainie nie ma DeFi. Blockchain Bitcoina nie obsługuje bowiem smart contractów. Nie pozwala więc na tworzenie w oparciu o nie zdecentralizowanych produktów finansowych.

Na szczęście z ratunkiem przychodzi nam Ethereum. Które pozwala nam na przeniesienie naszego Bitcoina na ten blockchain (tokenizacja), a następnie umieszczenie go w sprawdzonych protokołach DeFi. Ostatnio również inne sieci umożliwiają przeniesienie tam Bitcoina i powstają tam projekty DeFi. Ale to na Ethereum cały czas mamy największe możliwości. I jest to najbardziej sprawdzony i godny zaufania ekosystem. Dlatego w tym artykule skupiam się wyłącznie na nim.

Tokeny Bitcoina na Ethereum

Na Ethereum mamy kilka popularnych tokenów Bitcoina. Niekwestionowanym liderem jest WBTC. Którego kapitalizacja przekracza już grubo miliard dolarów (co nadal jest tylko ułamkiem procenta całej kapitalizacji Bitcoina). Jest on także obsługiwany przez największą ilość protokołów DeFi. Daje nam więc największe spektrum do zarobku. Dlatego w tym artykule skupiamy się na zarabianiu przy pomocy WBTC. W oddzielnym artykule możesz poczytać o  innych tokenach Bitcoinach na Ethereum,

W tym miejscu wspomnimy jeszcze jak działa token WBTC. Jest on emitowany pod zastaw prawdziwego Bitcoina jeden do jednego. Proces emisji jest nadzorowany i przeprowadzany przez konsorcjum na którego czele stoi firma BitGo i w skład którego wchodzą topowe projekty kryptowalutowe oraz DeFi (takie jak np. Kyber, REN, Compound, Maker czy Uniswap). Chociaż emisja WBTC nie jest zdecentralizowane, to jest całkowicie transparentna. Każdy może sprawdzić, czy na bitcoinowych adresach systemu znajduje się odpowiednia liczbą Bitcoinów, z których utworzono jego stokenizowaną wersję na Ethereum. Jeśli chcesz poznać szczegóły na temat procesu tworzenia tokenów WBTC, zapraszam do odrębnego artykułu o WrappedBTC (WBTC).

Jak wejść w posiadanie Bitcoina na Ethereum?

Mamy dwa sposoby na to, aby wejść w posiadanie tokenów WBTC.

Pierwszą opcję jest wykorzystanie posiadanych przez nas Bitcoinów i utworzenia na ich podstawie tokenów WBTC. 

Druga opcja, to po prostu nabycie ich drogą kupna na giełdzie. Przyjrzymy się obu tym opcjom.

Transformacja posiadanych Bitcoinów w tokeny WBTC

Jest co najmniej kilka dróg na to, aby przetransformować posiadane przez nas Bitcoiny na tokeny WBTC. Pokrótce omówimy sobie trzy najpopularniejsze z nich.

WBTC Cafe

Jedna z opcji to skorzystanie z serwisu WBTC cafe, który pozwala nam samodzielnie przekonwertować nasze Bitcoina na tokeny WBTC. Po drodze korzystając z tokenu renBTC i maszyny wirtualnej REN). Operacja ta odbywa się bezpośrednio z naszego portfela Bitcoina na nasze portfel Ethereum. Wiąże się oczywiście z koniecznością pokrycia opłat transakcyjnych w obu łańcuchach. Oprócz tego zapłacimy też prowizję za samą wymianę. Koszty te są zmienne, system poinformuje Cię o ich aktualnej wartości przed rozpoczęciem transakcji. Zazwyczaj jest to około 0,5 procenta. To rozwiązanie prezentowałem podczas webinaru Bitcoin na Ethereum. WBTC Cafe umożliwia nam również przejście drogi powrotnej: od WBTC do BTC.

Coinlist

Kolejną z opcji jest skorzystanie z funkcji konwersji Bitcoinów w WBTC na jednej z giełd. Niekwestionowanym liderem w tej materii jest Coinlist, który jest jednym z głównych emitentów WBTC.

Jeśli chcemy przekonwertować nasze Bitcoin przy pomocy Coinlist najpierw musimy założyć konto na tej giełdzie. A następnie przejść pełen proces weryfikacji naszej tożsamości (KYC).

Następnie będziemy mogli wpłacić nasze Bitcoiny na giełdę. Gdy to nastąpi, interfejs giełdy umożliwi nam przekonwertowanie Bitcoina na WBTC. Za tą operację pobierana jest prowizja w wysokości 0,25 procenta. 

Coinlist umożliwia również powrót z WBTC do BTC.

Portfel imToken

Również niektóre portfele umożliwiają nam przeprowadzenie konwersji naszych Bitcoinów na WBTC. Jednym z nich jest portfel imToken. Umożliwia on przeprowadzenie takiej wymiany z poziomu interfejsu portfela. Wiąże się to z koniecznością dokonania transakcji w sieci Bitcoin, co sprawia że trwa to około godziny (konieczność potwierdzenia transakcji przez 6 kolejnych bloków transakcyjnych) oraz uiszczeniem opłaty dla górników. Będzie również naliczona drobna prowizja za konwersję BTC na WBTC. W przypadku mojej transakcji było to 0,65 procenta. 

Co zrobić, jeśli nie korzystamy z portfela imToken, a chcemy skorzystać z wbudowanej w niego funkcji konwersji BTC do WBTC?

Mamy tutaj dwie opcje. 

Pierwsza, to zaimportowanie swojego obecnego portfela przy instalacji imToken. Podajesz seed phrase swojego portfela, następnie w portfelu imToken masz do dyspozycji te same salda co w obecnym portfelu.

Druga opcja to utworzenie nowego portfela podczas instalacji imToken. Następnie przesłać na niego środki z naszego obecnego portfela, aby w imToken dokonać konwersji. Polecam tę opcję, jeśli na co dzień Twój Bitcoin rezyduje na portfelu sprzętowym. Podawanie seed phrase takiego portfela na innym urządzeniu niweluje dodatkowy efekt zabezpieczeń portfela sprzętowego.

Zakup WBTC na giełdzie

Druga opcja, to po prostu nabycie Bitcoina od razu pod postacią tokenu WBTC. Jest on dostępny na kilku większych giełdach. Na przykład na Binance czy Houbi w parach do BTC.

Można go też bezproblemowo zakupić za Ether czy stablecoiny na zdecentralizowanych giełdach takich jak Uniswap czy 1inch.exchange

Jak zarabiać na Bitcoinie w DeFi?

Mamy już naszego Bitcoina przeniesionego na Ethereum. Najwyższa pora umieścić go w którymś ze sprawdzonych protokołów zdecentralizowanych finansów i zacząć z niego czerpać dochód pasywny.

Jeszcze jedna uwaga, zanim zrobimy przegląd możliwości zarabiania na Bitcoinie w DeFi. Będzie to wymagało interakcji ze smart contractami, a więc potrzebujemy mieć token WBTC na portfelu, który obsługuje taką funkcjonalność. Ja polecam portfel Metamask, ponieważ jest on sprawdzony i obsługiwany przez wszystkie projekty DeFi. Jeśli korzystamy z portfeli sprzętowych, to większość z nich możemy zintegrować z Metamaskiem.

Korzystając z rozwiązań DeFi musimy być świadomi pewnych ryzyk z tym związanych. Dlatego, jeśli jeszcze nie czytałeś mojego artykułu na ten temat, to zrób to proszę teraz.

Dostarczanie płynności

Jedną z możliwości jaką daje nam DeFi, to wykorzystanie naszego wolnego kapitału do dostarczania płynności na zdecentralizowanych giełdach. W zamian za to otrzymując prowizję od handlujących na danej giełdzie. A często również tokeny protokołu, na rzecz którego dostarczamy płynności.

Jedną z opcji dla Bitcoina jest dostarczanie płynności dla pary WBTC/ETH na Uniswap. W zamian za to, oprócz prowizji od handlujących na tej parze, dostajemy również tokeny UNI. Pozwala to, na chwilę obecną, osiągnąć roczną stopę zwrotu na poziomie kilkunastu procent.

Chcąc zarabiać na dostarczaniu płynności musimy pamiętać o ryzykach z tym związanym. Największym z nich jest nietrwała strata (ang. impermanent loss). Wynika ona z modelu działania większości zdecentralizowanych giełd i sprawia, że jeśli stosunek ceny WBTC do ETH w momencie wychodzenia z naszej inwestycji będzie inny niż w momencie wchodzenia, to nasze zyski mogą być znacząco zmniejszone bądź nawet osiągniemy strate. Im większe odchylenie cenowe, tym większa nietrwała strata. 

Aby uniknąć ryzyka potencjalnej straty możemy udać się na platformę Curve Finance. Specjalizuje się ona w dostarczaniu płynności dla tokenów o silnie skorelowanej cenie. Będą to więc przede wszystkim stablecoiny dolara. Ale także różne tokeny Bitcoina na Ethereum. Obecnie są to stopy zwrotu na poziomie kilku procent rocznie. Bez występowania zjawiska nietrwałej straty.

Więcej szczegółów na temat zarabiania na dostarczaniu płynności dowiesz się z serii artykułów i webinarów:

Wykorzystanie Bitcoina jako zastawu

Druga możliwość to wykorzystania Bitcoina jako zastaw. Pod pożyczkę. A potem jej zainwestowanie w DeFi. Tutaj mamy kilka możliwości na dwóch płaszczyznach. Po pierwsze mamy kilka sprawdzonych i bezpiecznych miejsc, gdzie możemy umieścić nasze Bitcoiny pod zastaw. Po drugie mamy kilka opcji co zrobić z zaciągnięta z tego tytułu pożyczką.

Zacznijmy od tego gdzie. Tutaj też ważne jest pytanie za ile. Ale przede wszystkim ile.

Pożyczki w świecie DeFi udzielane są pod zastaw nadmiarowy. Oznacza to, że musisz zastawić więcej niż chcesz pożyczyć. Na pierwszy rzut oka może wydawać się to bez sensu. Ale jeśli mamy wolne Bitcoiny, które leżą i się kurzą, to może warto pozyskać z nich dodatkowy kapitał. Na różnych platformach będziemy mieli różne współczynniki minimalnego zastawu dla WBTC. Oto aktualne wartość dla trzech wiodących rozwiązań:

 • Maker (emisja DAI) – 150% (aby pożyć 100 USD trzeba zastawić WBTC o wartości co najmniej 150 USD)
 • Compound – 167% (aby pożyć 100 USD trzeba zastawić WBTC o wartości co najmniej 167 USD)
 • AAVE – 167% (aby pożyć 100 USD trzeba zastawić WBTC o wartości co najmniej 167 USD)

Widzimy więc, że emitując DAI mamy potencjał uzyskania największego dodatkowego kapitału inwestycyjnego. Do tego rozrachunku należy dodać jeszcze koszt pożyczki, czyli jak wysokie odsetki będziemy płacić. Ale to już zależy od aktywa, w którym będziemy brać pożyczkę i podlega dużej zmienności.  

Ale jeszcze bardzo ważna uwaga na temat wartości naszej pożyczki. Jeśli pożyczamy aktywa nie skorelowane cenowo z Bitcoinem, to nigdy nie bierzmy pożyczki o wartości zbliżonej do maksymalnej. To dlatego, że rynek krypto charakteryzuje się dużą zmiennością. I jeśli cena Bitcoina spadnie, sprawiając że wartość naszego zastawu spadła poniżej minimalnej wymaganej wartości, to nasz zastaw zostanie przez system wyprzedany, a my poniesiemy dodatkową stratę. Dla mnie zdroworozsądkowym progiem, który sprawia że mogę spać spokojnie po nocach, jest pożyczania połowy maksymalne wartości pożyczki. Stosuje to w przypadku pożyczania stablecoinów pod zastaw krypto. Dzięki temu moja pozycja jest bezpieczna, nawet jeśli rynek poleci o połowę w dół.

Jak już jesteśmy przy pożyczaniu stablecoinów, to przejdźmy teraz do drugiej kwestii. Co i po co pożyczamy pod zastaw tego Bitcoina.

Najczęsciej będą to stablecoiny, które potem możemy wykorzystać w różnych celach:

 • Umieścić je na wysoko oprocentowanych lokatach (np. mStable czy yearn vaults)
 • Dostarczać dla nich płynność, np. we wspomnianym wcześniej Curve.fi

Wyżej wspomniane opcje pozwalają nam zarobić od kilkunastu do kilkudziesięciu procent rocznie od pożyczonego pod zastaw Bitcoina kapitału. 

Jeśli jesteśmy bardzo optymistycznie nastawieni do wzrostów ceny Bitcoina, to możesz wykorzystać ten kapitał do stworzenia sobie na nim dźwigni. Kupując za pożyczone stablecoiny więcej Bitcoina. Pod zastaw którego, możesz wziąć kolejną pożyczkę. Ale jest to już zdecydowanie bardziej ryzykowne zagranie.

Jak podejść do tego praktycznie?

Przenoszenie Bitcoina na Ethereum było już tematem jednego z naszych webinarów. Pokazaliśmy tam, w jaki sposób możemy przenieść swoje Bitcoiny do świata zarabiania w DeFi za pomocą projektu wbtc.cafe. Oraz kilka opcji, co możemy z nim później zrobić. Tutaj odsyłam do płatnego zapisu z tego webinaru.

W najbliższą sobotę spotykamy się ponownie. Aby pokazać kolejne opcje na wygodne przenoszenie Bitcoina na Ethereum. A także nowe opcje zarobkowania nim. Bądź z nami na żywo w sobotę o 13:00, aby współdecydować o tym, które opcje z wymienionych powyżej pokazać. 

Zarówno w tym artykule, jak i podczas wspomnianych wyżej webinarów, wykorzystujemy zdobytą wcześniej wiedzę z szeregu innych webinarów. Zyskaj już teraz dostęp do zapisów ze wszystkich webinarów, aby bez skrępowania wykorzystywać sprawdzoną więdzę do zwiększania Twoich zysków. Wykup dostęp roczny bądź dożywotni. Tylko teraz w najniższych cenach.  

2 comments add yours

 1. Piotr napisz proszę więcej na temat sensowności tego zastawu ponad 100%. Skoro muszę zablokować 10 BTC tylko po to żeby dostać pożyczkę 5 BTC, to czy nie lepiej zamiast ryzykować, po prostu obracać tym pierwotnym 10 BTC?
  Czy to 10 BTC zastawu to zwykła “gotówka”, czy też zabezpieczeniem jest instrument finansowy warty 10 BTC (jaki?)? Czyli zarabiam na instrumencie finansowym per se, a jednocześnie używam go do dostania pożyczki.

  • W dużej mierze to zależy od tego w czym weźmiesz tą pożyczkę i co z nią później zrobisz.

   Możesz tak jak piszesz z pożyczki 10 BTC zrobić kolejne 5 BTC i wtedy tworzysz sobie dźwignię na longa na Bitcoinie. Przy wzrostach zarobisz więcej, bez dokładania dodatkowego kapitału.

   Możesz też pożyczkę trzymać w stableach i je wrzucać na lokaty DeFi aby odcinać procent niezależnie od tego, co się chwilowo dzieje z Bitcoinem.

   Albo możesz w ogóle nie zastawiać pod pożyczki, tylko dostarczać płynności BTC np w CRV. Dostając pensję od swojego Bitcoina.

   Więcej o tych różnych wariantach mówiliśmy podczas webinaru. Przechodziliśmy też w praktyce jedną z takich ścieżek generowania dochodu pasywnego. Tutaj możesz wykupić dostęp do webinaru.

Leave a Comment