Bitcoin up, alty down – październikowy raport z portfela
Raport z portfela za sierpień był zielony. Coiny rosły po kilkadziesiąt, a niektóre nawet po kilkaset procent. We wrześniu królował za to kolor czerwony. Oraz spadki. W październiku na obrazie mojego portfela nadal przeważa farba czerwona, ale jego wartość zanotowała kilkunasto procentowy wzrost.
Spis treści
Co się wydarzyło w moim portfelu?
Jak widzimy na załączonym obrazku większość pozycji na liście zanotowało spadki i świeci się na czerwono. Pomimo tego ogólna wartość mojego portfela wzrosła o prawie 13 procent.
Skąd ten wzrost, skoro większość spada?
Wynika on z konstrukcji portfela. Jego podstawą jest Bitcoin, który na chwilę obecną stanowi ponad 60 procent wartości portfela. Jego wzrost o jedną czwartą wartości jest motorem napędowym zyskowności mojego portfela w październiku. Pomogły w tym też wzrostu na części altów, w których mam większe pozycje (LINK, OCEAN czy ETH).
Przypomnę w tym miejscu naczelne zasady przyświecające konstrukcji mojego portfela.
- Po pierwsze Bitcoin. Jego kupowałem przez dłuższy czas bez względu na aktualną cenę
- Przez pewien czas systematycznie kupowałem też ETH, który również ma u mnie specjalne zasady
- Wszystkie pozostałe alty to jednorazowy zakup. Mój standardowy ticket w alty to 250 USD / 1000 PLN.
Założenie jest takie, że Bitcoin i Ethereum zapewnią mi przyzwoity średni zysk na poziomie x10. Jeśli chodzi natomiast o alty, to niektóre wypracują zysk x100 (obecnie najbliżej są LINK czy OCEAN na poziomach zysku w okolicach razy 20). Oczywiście część z zakupionych altów straci na wartości. Niektóre mogą się wręcz okazać shitami zmierzającymi do zera. To jest wliczone w koszta. Nie da się zrobić samych dobrych inwestycji.
Przejdźmy teraz do tradycyjnych podsumowań liderów wzrostów i spadków.
Zacznijmy od tych świecących się na zielono:
- Ocean Protocol (OCEAN) – który zanotował wzrost wartości o ponad 35 procent. Jeden z moich zakładów na trend pod tytułem decentralizacja dostępu do danych. Postęp naukowy i technologiczny mógłby być znacznie szybszy i tańszy, gdyby nie silosy danych w rękach poszczególnych korporacji. Pilnują one tych stosów jak oka w głowie, bo na nich opierają się ich modele biznesowe i przewaga konkurencyjna. OCEAN chce zmienić motywacje ekonomiczne, aby udostępnianie takich danych było opłacalne dla poszczególnych jednostek jak i całego społeczeństwo. Ostatnio mieliśmy premierę trzeciej wersji protokołu. Jedna niech ta cyferka nas nie myli, projekt jest nadal na bardzo wczesnym etapie rozwoju
- Bitcoin (BTC) – który zanotował wzrost wartości o ponad 26 procent. Nasz król kryptowalut chyba po raz pierwszy ląduje w zestawieniu liderów wzrostów. Czyżba narracja o Bitcoinie jako bezpiecznej przystani w niepewnych czasach zaczęło się sprawdzać nie tylko na rynku krypto? Ruchy taki graczy jak jak Paul Tudor Jones, Microstrategy czy Square wydają się to potwierdzać.
- Digitex Futures (DGTX) – który zanotował wzrost wartości o 20 procent. Ten projekt, to platforma handlowa dla kontraktów terminowych na BTC, ETH i XRP.
A teraz pora na krótkie omówienie liderów spadków:
- Meta (MTA) – który zanotował miesięczny spadek wartości o 70 procent. Jeden z tokenów do farmienia z sektora DeFi. Jak każdy farmiony długoterminowo token charakteryzuje się dużą inflacją. Do tego inwestorzy i zespół zyskali możliwość sprzedaży części z posiadanych przez siebie tokenów. Jak dodamy do tego ogólny upadek sentymentu na rynku do sektora DeFi, to nie ma czemu się dziwić. Niewielka ilość z posiadanych przeze mnie tokenów MTA została zakupiona po to, aby je farmić poprzez dostarczanie płynności dla pary mUSD/MTA na Balancerze. Więcej o moim podejściu do farmienia meta przeczytasz w sekcji na temat DeFi.
- Keep Network (KEEP) – który zanotował spadek o niemal 70 procent. Projekt odpowiedzialny na system do zdecentralizowanego i niewymagającego zaufania przenoszenia Bitcoina na blockchain Ethereum. W ostatnich tygodniach mieliśmy zakończone sukcesem drugie podejście do uruchomienia systemu. Projekt się rozwija, a przyczynę tak dużych spadków można upatrywać w bardzo małym procencie tokenów znajdujących się w obiegu (poniżej 2 procent), co ponownie wiąże się z wysoką inflacją w przyszłości.
- Yearn Finance (YFI) – spadek wartości niemal o 50 procent. Sztandarowy okręt wzrostów na DeFi podczas letniej hossy. Dla wielu projekt ten już się skończył. Ja cały czas wykorzystuje go do generowania zysków z DeFi oraz z optymizmem spoglądam w przyszłość.
Co kupiłem? Co sprzedałem?
W październiku zrobiłem mikro zakupy. Jeśli miałbym je podsumować jednym zdaniem, to było to zajęcie pozycji w obiecującym trendzie drugich warstw dla Ethereum. Zakupiłem trzy projekty z tego nurtu: OMG, Loopring (LRC) oraz xDAI (STAKE). Oprócz tego w moim portfolio od dłuższego czasu znajduje się MATIC. W tym obszarze sporo się dzieje, jak tylko na mainnecie pojawią się rozwiązania oferujące obsługę smart contractów i powstaną wersję protokołów DeFi z mega niskimi opłatami transakcyjnymi i działające natychmiast to rozpocznie się eldorado na tego typu projektach. Ze szczególną uwagą przyglądam się też takim jeszcze nie stokenizowanym projektom jak zksync czy optimistic.
Więcej na temat rozwiązań drugiej warstwy: czym to jest, po co nam to i jak to działa dowiesz się z poniższego odcinka Tygodnika Kryptowalutowego:
Rozegrania short term
W tej chwili nie mam żadnych otwartych ani zaplanowanych.
Co się dzieje w moim DeFi?
Dzieję się nuda. W tym obszarze wszystko leży i pracuje dokładnie tam gdzie miesiąc temu. Przyjrzyjmy się jednak jak to wygląda w poszczególnych obszarach.
Stablecoiny
Cały czas mam wartość zbliżoną do 23k dolarów przechowywaną w stablecoina. Głównie są to stablecoiny dolara (DAI, mUSD). Kapitał ten jest wykorzystywany do generowania dodatkowego zysku poprzez dostarczanie płynności w mStable oraz Curve.
Kilka tysięcy dolarów znajduje się też w tokenach surowców. W zdecydowanej większości są to tokeny złota. Posiadam trzy różne tokeny złota, jednak cena każdego z nich zmieniała się trochę inaczej. Wynika to z tego, że każdy z nich ma swój własny rynek i swoją własną płynność. Im płytszy jest rynek, tym większe prawdopodobieństwo odchyleń cenowych tokenu od waloru źródłowego. Więcej na ten temat dowiesz sie z artykułu na temat złota na blockchainie.
Automatyzacja inwestycji w TokenSets
Większość automatycznych strategii inwestycyjnych z TokenSets przyniosła w tym miesiącu zysku. Całość kapitału tam umieszczona przybrała na wartości prawie 8 procent.
Emisja DAI
Także tutaj nie dokonywałem żadnych nowych działań. Ponieważ wartość zastawionego przeze mnie Bitcoina wzrasta, cały czas zwiększa się mój współczynnik zastawu. Z zastawionych 1,995 WBTC o wartości 26958,43 USD mam do spłaty 5351,16 DAI długu. Co daje współczynnik zastawu na poziomie ponad 500 procent. Przypomnimy, że minimalny próg zastawy to 150 procent. Mój bufor bezpieczeństwa, to pozwolenie na spadek waloru o 50 procent, więc z współczynnikiem zastawy na poziomie 300 procent śpię bezpiecznie. Mam więc potencjał do drukowania kilku tysięcy DAI.
Lokaty i pożyczki
Tutaj też nie zmieniło się nic, po za cenami zastawionych walorów. Podsumujmy więc to szybciutko.
Na Compoundzie mam zastawione 994,81 tokenów ZRX o wartości 322,23 USD. Kapitał ten wypracowuje odsetki na poziomie delikatnie większym niż 2 procent rocznie.
Z kolei na AAVE na lokacie mam trzy coiny:
- 15,02 Etheru o wartości 5632,66 USD oprocentowane obecnie na 0,44 procenta
- 0,5 MKR o wartości 259,53 USD oprocentowane obecnie na 0,22 procenta
- 443 tokeny SNX o wartości 1228,96 USD oprocentowane obecnie na 1,3 procenta
Pod ten kapitał mam zaciągnięta pożyczkę o wartości 1037,22 DAI. Wykorzystuje w ten sposób 21,4 procent swoje zdolności pożyczkowej na AAVE.
Na yearn finance mam vault tla tokenów aLINK (token LINK umieszczony na lokacie AAVE). Znajduje się tam obecnie 566,85 tokenów aLINK o wartości 5963,26 USD. Wypracowywują one zysk na poziomie 18,78 procent rocznie.
Dostarczanie płynności
Cały czas dostarczam płynność za pomocą dwóch protokołów mStable oraz Curve.
Zanim przyjrzymy się im pokrótce kilka ogólnych uwag na temat farmionych tokenów MTA oraz CRV.
Oba te tokeny charakteryzują się wysoka inflacją. Co w połączeniu z obecnym (moim zdaniem chwilowym) upadkiem narracji o rewolucji DeFi, owocuje bardzo silnymi przecenami tych tokenów. Co znacząco zmniejsza obecne stopy zwrotu. Moje założenia co do ich rozgrywania są następujące.
Będę ja kumulował do czasu kolejnego silnego impulsu wzrostowego na altach. Mam na myśli impuls zapoczątkowany przez nowe ATH na Bitcoinie, które przyciągnie falę nowych inwestorów na rynek krypto. Którzy ponownie odkryją projekty takie jak MTA czy CRV. I ponownie wróci narracja o tych projektach, jako maszynkach do robienia pieniędzy. Chociaż z biegiem czasu w obu projektach inflacja będzie spadać, to będzie cały czas wysoka. Nie liczę więc na wzrosty wartości obu tokenów razy 100 czy więcej. Ale w obu przypadkach liczę na wyjście czy cenie na poziomie kilku dolarów.
Przyjrzyjmy się im teraz pokrótce mojemu kapitałowi w obu projektach.
mStable
Cały czas dostarczam płynność dla puli 95% mUSD / 5% MTA na Balancerze. Jestem za to wynagradzany przez protokół tokenami MTA. Zwrot z tej inwestycji wynosi obecnie 31,80 procenta rocznie.
Chętnie został był w tej opcji na dłużej, ale najprawdopodobniej niedługo zostanę zmuszony do wyjścia. Trwa właśnie głosowanie społeczności mStable nad wyłączeniem dystrybucji MTA dla tej puli wpłynności. Na razie opcja wyłączenia zdecydowanie wygrywa, a głosowanie kończy się 9 listopada.
Co zrobię jeśli ta drukarka pieniędzy zostanie wyłączona? Jeszcze nie wiem. Zastanawiam się nad wrzuceniem stable do vaulta w yearn. Albo wykorzystania część kapitało do średnioterminowego inwestowania w projekty. Pożyjemy zobaczymy. Dam znać w kolejnym raporcie.
Curve
Tutaj bez zmian dostarczam płynnośc dla stablecoinów oraz tokenów Bitcoina:
- W puli cDAI/cUSD mam ulokowany kapitał o wartości 9705 USD, który generuje mi odsetki o wartości ponad 50 procent rocznie
- W puli renBTC (renBTC/WBTC) ma ulokowany kapitał o wartości ponad 27k USD, który na chwilę obecną generuje trochę ponad 5 procent rocznie
Oprócz tego moje tokeny veCRV (powstałe z zamrożenia na cztery lata tokenów CRV) generują dla mnie zyski a tytułu opłaty administracyjne od dostarczycieli płynności. Na chwilę obecną jest to zysk na poziomie 30 procent rocznie.
Więcej na temat zarabiania na dostarczaniu płynności dowiesz się z tego artykułu. A wiedzę tą w praktyce poznasz w tym webinarze.
Co nas czeka w listopadzie?
Nie mam pojęcia