Chociaż dzisiejszy raport z portfela dotyczy listopada, to wrażenia wizualne są bardzo zbliżone do tego, co widzieliśmy w sierpniu. W kompozycji zdecydowanie przeważa kolor zielony. Wartość portfela wzrosła niemal o połowę. A udział w tym miał zarówno Bitcoin, jak i alty. Z odradzającymi się jak feniks z popiołów tokenami DeFI na czele.

Co się działo w moim portfelu?

Za nami najlepszy miesiąc w prawie półtorarocznej historii publikowania raportów z portfela. Jego wartość wzrosła bowiem prawie o połowę. 

Tradycyjnie przyjrzyjmy się teraz liderom wzrostów i spadków. Zaczynając od tych tych świecących się na zielono:

 • district0x (DNT) – wzrost wartości o ponad 443 procent (chyba rekordzista pod kątem miesięcznego przyrostu ever). Jeden z projektów z czasów bańki ICO 2017 roku. Jedno z trzech ICO, w których świadomie nie wziąłem udziału, a potem okazało się to być błędną decyzją. A wywiad z jednym z founderów projektu bya chyba pierwszym anglojęzycznym, jaki przeprowadziłem na swoim kanale. Tutaj można obejrzeć archiwalne nagranie. Czym zajmuje się ten projekt? Stworzeniem frameworka do organizowania zdecentralizowanych marketplaceów i społeczności wokołu nich. Nie śledzę na bieżąco prac nad projektem, ale szybki rzut oka na ich ostatnie wydania newsletterów zdaje się sugerować potencjalne przyczyny wzrostów. Po pierwsze, jeden z istniejących marketplaców – MEMEFACTORY – idealnie wpisuje się w trend NFT. Po drugie tworzony jest właśnie kolejny marketplace. Miejsce handlu dla pochodzących z różnych protokołów DeFi opcji (taki instrument finansowy, o którym poczytasz więcej tutaj). To może być przesłanką, że w trakcie hossy jeszcze będzie można tutaj godnie zarobić. 
 • yearn finance (YFI) – wzrost wartości o ponad 163 procent. Czytelnikom mojego bloga tego projektu chyba nie muszę przedstawiać. Pisałem już o historii, etosie oraz głównych założeniach yearn finance. A to jak w praktyce wykorzystać ten projekt to generowania optymalnych zysków z DeFi, było tematem jednego z webinarów, z którego zapis znajdziesz w Krypto Krypcie. W ostatnich tygodniach projekt ogłosił szereg współprac, czasem nazywanych wręcz przejęciami. A więc po kolei są to: Pickle, C.R.E.A.M, Cover oraz SushiSwap. Wszystkie one mają na celu stworzenie dla “funduszu” YFI miejsc do optymalnego czerpania zysku w bezpieczny sposób. Do ekosystemu YFI z pewnością będziemy jeszcze nie raz wracać. 
 • AAVE (AAVE) – wzrost wartości o ponad 158 procent. Kolejny po YFI projekt DeFi, który powraca do świata żywych po wczesnojesiennych spadkach. Jeden z wiodących zdecentralizowanych protokołów lokatowo-pożyczkowych. Szykujący się właśnie do dużego upgrade’u. Możliwości zarabiania z niego płynące prezentowaliśmy już podczas jednego z webinarów (do obejrzenia w Krypto Krypcie). Możliwe, że jeszcze wrócimy do tematu, gdy upgrade stanie się już faktem dokonanym. 

Obecność dwóch projektów DeFi w TOP3 wzrostów świadczy o tym, że DeFi się nie skończyło i nigdzie się nie wybiera. Następna fala silnych wzrostów na DeFi dopiero przed nami. A przypomnę tylko, że na silnym rynku wzrostowym rosną nie tylko wyceny tokenów, ale również stopy zwrotu w protokołach. Bowiem ich znaczącą częścią jest tzw. liquidity mining. Jeśli więc jeszcze nie jesteś zaznajomiony z tematem DeFi, to zapraszam do darmowego kursu wprowadzającego DeFi Masters.

Przyjrzyjmy się teraz liderom rynku spadkowego. W tym miesiącu jest w ich tylko dwóch:

 • Digitex Futurex (DGTX) – spadek wartości o prawie 20 procent. Jak to mówią: raz na wozie, raz pod wozem. Miesiąc temu projekt ten znajdował się wśród liderów wzrostów. Tym razem znalazł się na przeciwnym biegunie. Na codzień nie śledzę tego projektu, więc nie mam do przekazania żadnych aktualności czy moich przemyśleń z nim związanych. Jest to platforma do kontraktów terminowych na krypto.
 • pNetwork (PNT) – symboliczny spadek wartości o ponad dwa procent. Token sieci służącej do przenoszenia assetów pomiędzy różnymi blockchainami. Między innymi token Bitcoina pBTC obecny na blockchainach Ethereum i EOS (ktoś jeszcze pamięta o EOSie?).

Co kupiłem? Co sprzedałem?

Brak zakupów, jak i sprzedaży. Nad zakupami się trochę zastanawiałem. Ale niestety nie miałem więcej czasu na to niż trochę. Byłem zbyt zajęty przygotowaniami do uruchomienia subskrypcji Krypto Krypty. A  decyzje inwestycyjne trzeba podejmować na spokojnie, to postanowiłem nie podejmować żadnych ruchów. Jestem w tej komfortowej sytuacji, że moją worki przez ostatnie dwa i pół roku zostały zapełnione dość solidnie. Nawet jeśli bym nie kupił już ani jednego coina, to i tak wyjdę z tej hossy zadowolony. 

Rozegrania short term

Brak

Co się dzieje w moim DeFi?

Tutaj też nie wykonywałem większych ruchów. Wszystko działa tak jak powinno. Z dwoma wyjątkami, o których przeczytasz w sekcjach o TokenSets oraz mStable.

Stablecoiny

Nie zmieniałem swoich pozycji w stable’ach. Mam w nich niemal 23 tysiące dolarów. Za co odpowiadają w głównej mierze stablecoiny amerykańskiego dolara. Z pewną ilością tokenów złota i wręcz symboliczną pozycją na srebrze. I właśnie ze spadku ceny kruszców wynika znikoma utrata wartości o trochę ponad 100 dolarów.

Ktoś może zapytać: po co marnować tyle kapitału w stable’ach, skoro zaczyna się krypto hossa. I to jest bardzo dobre pytanie. Rozważam jak przesunąć część tego kapitału w bardziej zyskowne formy (czytaj: krypto). Piszę bardziej zyskowne, bo większość tego kapitału, 20k w stablecoinach dolara, pracuje w DeFi wypracowując odsetki na poziomie kilkudziesięciu procent rocznie.  

Automatyzacje inwestycji w TokenSets

Tu się wydarzyło trochę więcej niż zazwyczaj.

Jak widzimy SETy tak jak rynek wypracowały w tym miesiącu zysk. 

Z jednym wyjątkiem. Set IntelligentBitcoinSet od września siedział w stable. Jest to tzw. Social Set. Oznacza to, że za jego prowadzenie odpowiada jakiś trader. Wygląda na to, że nasz trader w tym przypadku porzucił swoje dziecko. W wyniku czego straciliśmy sporo zysku na Bitcoinie w ostatnich miesiącach. To jest ten mankament czynnika ludzkiego. Że może on zacząć podejmować niekorzystne decyzje niezgodne z wcześniej obraną strategią. Albo w ogóle porzucić prowadzenie setu. 

W przypadku setów automatycznych (Robo Sets) oczywiście też istnieje ryzyko podejmowania stratnych decyzji. Ale decyzje te jednoznacznie wynikają z obranej strategii. Wiemy, czego po takim secie można się spodziewać w określonych sytuacjach. Automatyczna strategia również nie zostanie porzucona. Będzie wiecznie działającym samograjem.
Kolejny dowód na to, że roboty > ludzie 

Opuściłem więc ten porzucony set i wszedłem w zautomatyzowany (Robo Set) dla Chainlinka. 

Emisja DAI

Tutaj nie dzieje się nic, a teoretycznie by mogło. Cały czas mam zastawione 2 WBTC, które rosną na wartości. Obecnie są warte 37961,04 USD. Na podstawie których mam zaciągnięty dług o wartości 5368,45 USD. A mój obecny współczynnik zastawu to ponad 707 procent. Mógłbym więc spokojnie pożyczyć drugie tyle i dalej spać spokojnie po nocach. Czemu tego nie zrobiłem?

Nie mam jeszcze określonego optymalnego planu gdzie wrzucić ten dodatkowy kapitał. Temat do rozważania przy świątecznym stole.

Lokaty i pożyczki

Tutaj również nic się nie zmieniło. Poza wartością zastawianych krypto, która poszła w górę. 

Na Compound ma zastawione 996,33 ZRX, o wartości 416,67 USD. Obecne odsetki to około 2,5 procenta roczne. Nie mam żadnej pożyczki pod ten zastaw.

Na AAVE mam trochę więcej walorów:

 • 15,03 ETH o wartości 8961,23 dolara, które wypracowuje nędzne 0,11 procent rocznie. Z pewnością można poszukać bardziej efektywnego miejsca. Kolejny temat do rozważań przy świątecznym stole
 • 0,51 MKR o wartości 287,97 USD, które wypracowuje odsetki na poziomie 1,35 procenta rocznie
 • 443,98 SNX o wartości 2299,18 USD, które wypracowywuje odsetki na poziomie 4,65 procenta rocznie

Pod to wszystko mam zaciągniętą pożyczkę w DAI o wartości 1040,82 USD. Co sprawia, że wykorzystuje jedynie 14,6 procenta swojej mocy pożyczkowej.

No i finalnie jesteśmy w yearn finance. Tutaj mamy token aLINK (lokata z AAVE tokenu LINK). Znajduje się tam 569,41 tokenów aLINK o wartości 7943,27 USD. W ostatnim miesiącu średnie oprocentowanie wynosiło 5,78% w skali roku.

Jak korzystać ze wszystkich wymienionych protokołów (Compound, AAVE, yearn) dowiesz się z Krypto Krypty.

Dostarczanie płynności

Tutaj trochę się zaczyna dziać. Curve lada moment zacznie wypłacać zyski z protokołu posiadaczom tokenów veCRV. Z kolei w mStable trwa proces dezaktywacji nagród dla puli do której dostarczam płynność.

mStable

Tutaj cały czas mam kapitał na poziomie 10k USD w puli płynności MTA5/mUSD95 na Balancerze. Podczas poprzedniego raportu pisałem o tym, że trwa głosowanie nad wyłączeniem tej puli z liquidity miningu. Tak jak się spodziewaliśmy głosowanie to przeszło na naszą niekorzyść. Na razie pule jest dezaktywowana etapowo – systematycznie zmniejszana jest ilość tokenów MTA, jaka trafia do tej puli w formie nagrody. Na szczęście kapitał z tej puli ucieka szybciej, niż maleją nagrody. Dlatego cały czas mamy tam godne odsetki na poziomie kilkudziesięciu procent rocznie (obecnie 28,25 procent). 

Nie zmienia to faktu, że w najbliższej przyszłości trzeba będzie ten kapitał realokować. Raczej nie będzie to inna pula płynności mStable. Na czas hossy lepiej umieścić ten kapitał bliżej kryptowalut, by czerpać zysk z ich wzrostów. 

Curve

Pod kątem zarabiania bezpośrednio na płynności niewiele się zmieniło. Lada moment będzie jednak aktywowany nowy strumień przychodu.

Zacznijmy jednak od płynności:

 • W puli cDAI/cUSDC mam kapitał w wysokości około 10k USD, który na chwilę obecną wypracowywuje zysk na poziomie 37 procent rocznie.
 • W puli renBTC (rentBTC/WBTC) mam kapitał o wartości 38k USD, który obecnie wypracowywuje odsetki na poziomie 6,5 procenta rocznie.

Dodatkowo w pierwsze połowie grudnia rusza wypłata zysków z protokołu. Zyski te są generowane przez tzw. admin fee, które jest płacona przez dostawców płynności w momencie otwierania i zamykania pozycji. Jest ona naliczana od 17 września i przez ten czas zgromadzono równowartość 3 mln dolarów do wypłaty. Z czego mi przypadnie około 300 USD.

Tego, jak zrobić z Curve maszynkę do zarabiania pieniędzy dowiesz się z Krypto Krypty. A jest to tylko jeden z ponad 20 już dostępnych zapisów webinarów. 

Co nas czeka w grudniu?

Nie wiem.

5 comments add yours

 1. Hej Piotr. Portfolio rośnie az miło.
  Co ciekawe: urosło o 43.96%, natomiast sam BTC urósł o 45.36%, czyli nawet odrobinę więcej. Poprzez proste dorzucenie do tego ETH urosło byu jeszcze więcej (ETH urósł o 59.72%).
  Oczywiście nie wiadomo będzie jak to się potoczy dalej. Być moze w hossie alty nadrobią za BTC i ETH. Ale z drugiej strony jak będą spadki, to tez na altach będą ostrzejsze.
  Co myślisz o trzymaniu BTC + ETH i ogólnie ignorowaniu reszty?

  • Trzymanie samych BTC i ETH jest jak najbardziej rozsądnym posunięciem. Na altach podczas hossy będzie można pewnie zarobić więcej, ale tak jak piszesz przy spadkach będzie można więcej stracić.
   To idealny zestaw dla osób, które chcę godnie zarobić, jednocześnie nie poświęcając za dużo czasu, energii i nerwów w wgryzanie się w krypto.

 2. Super blog.
  Dziś dopiero tu trafiłem. A że jestem początkującym sporo mam czytania.

 3. hey

  dzięki za portfel, fajnie że Ci rośnie jak na drożdżach :-)))

  mój portfel urósł 360% w tym roku, szykuje się do sprzedaży. wiem że ludzie mówią o 160k $, ale ja zacznę znacznie niżej. w 2017 sprzedałem tylko 20% portfela, podobnie jak Ty. obiecałem sobie że za kasę polecę na seszele i do islandii.

  część zysków przerzucam w Uran. możesz się zapoznać:
  https://www.macrovoices.com/guest-content/list-guest-publications/3910-uranium-climbing-the-wall-of-worry-price-is-everything-sachem-cove/file

  https://www.youtube.com/watch?v=Z8Nt-YW6KUc

  Uran min. 4 lata inwestycji, możliwość wzrostu 10x. cena obecna uranu 25$, min to 50$, przy inflacji i hype 120$ możliwe. W tym roku na razie 40% na plus jestem. tylko kupujesz albo ETF np URNM albo spółki wydobywcze UUUU, DNN, BMN fajnie zerknąc na wykresy na poprzedni cykl i gdzie ceny są obecnie.

  Uran jest jak BTC kupujesz i trzymasz, więc może CI się spodoba. ;-)))

  ps. z nowych coinów kupuje 1inch… wszyscy po nich jadą mi się podoba. 5000$ generuje 80$ dziennie. mogę całą rodzinę swoją utrzymać z tego farmingu. zyski przerzucam w ETH. dam Ci znać czy udało się czy umoczyłem.

Leave a Comment