Niskie stopy procentowe nie zachęcają do trzymania oszczędności. Dwa procent rocznie, to max na co możemy liczyć. I to na specjalnych, krótkoterminowych lokatach promocyjnych. Standardowa oferta jest nędzna i wynosi poniżej jednego procenta.

Na szczęście technologią sprawia, że nie samymi bankami człowiek żyje. W oparciu o blockchain powstaje nowy, otwarty i niezależny system finansowy. W którym mamy atrakcyjne i bezpieczne lokaty dolarowe oprocentowane nawet do kilkunastu procent w skali roku. Zapraszam do zestawienia.

Zestawienie

Jak widzimy oferowane nam odsetki są znacznie wyższe od tych oferowanych na tradycyjnych lokatach bankowych. Możemy z powodzeniem znaleźć lokatę, która da nam zysk powyżej 10 procent w skali roku. Wygląda to zarówno interesująco, jak i podejrzenie, za jednym razem. Wyjaśnijmy więc co się kryje za danymi w tabelce i skąd się biorą takie odsetki.

Wyjaśnienie

Wyjaśnijmy sobie po kolei wszystkie kolumny w powyższej tabeli. Zaczynając od lewej strony.

Protokół

W tradycyjnym systemie finansowym nasze lokaty umieszczamy w bankach. Ich odpowiednikami w świecie zdecentralizowanych finansów są protokoły. Czym się różni protokół od banku? Dwie najważniejsze różnice są takie, że protokół jest zdecentralizowany i całkowicie transparentny.

Co to znaczy, że protokół jest zdecentralizowany? Oznacza to, że nie ma pojedynczej instytucji czy osoby odpowiedzialnej za jego utrzymanie i ustalanie w nim zasad. Zamiast tego mamy technologię, która sprawia, że możliwe są rzeczy właściwie nie do wyobrażenia. Tą technologią jest blockchain wraz z obsługa smart contractów. Dzięki nim możemy lokować kapitał na lokatach i udzielać z niego pożyczek w sposób całkowicie automatyczny, transparenty i bezpieczny. A do tego beż żadnych pośredników. Podobnie możemy działać również w innych aspektach świata finansów. Z jasnymi, czytelnymi, takimi samymi dla wszystkich zasadami. Bez prowizji potrzebnych na utrzymanie placówek i personelu banków, ich prezesów czy kampanii marketingowych. Wiem, że może to dla Ciebie brzmieć dziwnie, nierealnie czy podejrzanie. Ale tak samo ludzie reagowali 20 lat temu na wzmianki o email. Ale jak to, dostanę list i nie przyniesie go listonosz? Więcej o najpopularniejszych protokołach świat zdecentralizowanych finansów, które zarządzają kapitałem o wartości miliardów dolarów, dowiesz się z darmowego kursu wprowadzającego DeFi Masters. Teraz pokrótce omówię to, jak działają wymienione w tabeli protokoły.

Compound oraz AAVE są do siebie bardzo zbliżone. Są to protokoły pożyczkowe, które zbierają środki na lokatach, po to, aby pożyczać je na wyższy procent. Mają one dynamiczne modele wyliczania odsetek zarówno na lokacie jak i pożyczek. Ich wielkość zależy od tego, jaki procent lokat jest wykorzystany w pożyczkach. Im większy, tym wyższe odsetki, aby przyciągnąć więcej kapitału w formie lokat, jednocześnie zniechęcając do pożyczek ich drogimi kosztami. Wszystkie pożyczki udzielane są pod zastaw co właściwie niweluje ryzyko braku spłaty. Warte jest jeszcze wspomnienia, że oprocentowanie w obu przypadkach jest zmienne. A my możemy z naszymi środkami w dowolnym momencie udać się w inne miejsce. Więcej o działu protokołów pożyczkowych dowiesz się z darmowego kursu wprowadzającego DeFi Masters.

Yearn finance to trochę bardziej skomplikowana bestia. Można powiedzieć, że jest to zdecentralizowany fundusz inwestycyjny, który umieszcza nasz kapitał w takich zdecentralizowanych produktach finansowych, w których przy zachowaniu odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa, przyniesie on nam największy zysk.

mStable pod spodem korzysta z Compound i AAVE. Oferuje jednak wyższe stopy zwrotu, ponieważ cały kapitał umieszczony w mStable ląduje na lokatach w Compound i AAVE, ale tylko część z tego kapitału jest uprawniona do wypłaty zysku. Dlaczego tylko część? Bo reszta jest przez swoich posiadaczy inwestowana, umieszczana gdzie indziej. Więcej szczegółów dowiesz się z darmowego kursu wprowadzającego DeFi Masters.

Stablecoin dolara

Druga kolumna w naszej tabeli.

Zacznij od wyjaśnienia tego, czym jest stablecoin. Jest to asset finansowy, umieszczony na blockchainie, który utrzymuje stabilną wartość do innego waloru. Tym walorem najczęściej jest dolar amerykański.

Dlaczego jest ich kilka różnych? Zależy to do tego, kto jest emitentem, kto je wypuścił oraz tego na jakich zasadach utrzymują one stabilny kurs wobec dolara. Więcej informacji na temat działania i różnic stablecoinów dowiesz się z darmowego kursu wprowadzającego DeFi Masters.

Oprocentowanie 1.1.2021

Jest to oprocentowanie oferowane przez poszczególne protokoły dla lokat w danym stablecoinie na moment powstawania tego zestawienia.

Super ważne są tutaj dwie rzeczy. Po pierwsze dlaczego one jest tak wysokie? Po drugie, że jest zmienne. Zacznijmy od punktu drugiego.

W zależności od protokołu oprocentowanie może zmieniać się nawet co kilka sekund. Z czego wynika ta zmienność? Z działania sił rynkowych. Protokoły nie mają panów prezesów i ministrów, którzy decydują o tym, jakie mają być stopy procentowe. Mają za to modele ich wyliczania, które są otwarte i transparentne. Wraz ze zmianą współczynnika wartości kapitału udzielonych pożyczek do kapitału zgromadzonego na lokatach zmienia się oprocentowanie zarówno lokat jak i pożyczek. Co jest ważne, że odsetki są naliczane w czasie rzeczywistym na podstawie obecnego oprocentowania. Jak przestaje nam się to podobać czy opłacać w każdej chwili możemy wypłacić nasz kapitał (wraz z wypracowanymi do tej pory odsetkami) i pójść z nim gdzie indziej.

Teraz dlaczego to oprocentowanie jest wyższe niż w bankach. Pierwszy powód już sobie podaliśmy: ponieważ ustale je rynek, a nie siwi, starsi panowie w garniturach. Po drugie, ponieważ najczęściej wyeliminowany jest drogi w utrzymaniu pośrednik, który nalicza dla siebie godziwe prowizje w tradycyjnym systemie finansowym. Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej w tym temacie, to zapraszam do darmowego kursu wprowadzającego DeFi Masters.

Uśrednione oprocentowanie z ostatniego miesiąca

Tak jak wspomnieliśmy, oprocentowanie na naszych zdecentralizowanych lokatach może zmieniać się co parę sekund. Więc ich chwilowe wartości nie są wystarczającą informacją do zweryfikowania ich opłacalności w dłuższej perspektywie. Dlatego w tej kolumnie prezentuje uśrednione oprocentowanie dla ostatnich 30 dni.

Bezpieczeństwo i ryzyka

Mówi się “masz to jak w banku”. Banki przez dekady budowały swoją reputację i są wspierane funduszem gwarancyjnym. Jak wygląda bezpieczeństwo naszego kapitału na zdecentralizowanych lokatach? Czy twórcy tych rozwiązań nie uciekną z naszymi środkami?

Nie, nie uciekną. Tak jak wspomniałem wcześniej, są to rozwiązania zdecentralizowane. Nad którymi nawet ich autorzy nie mają całkowitej kontroli. Blockchain oraz smart conracty stoją na straży bezpieczeństwa naszych środków. Tego, żebyśmy tylko my mogli je wypłacać. Wspaniała technologia!

Ale każda technologia, może też zawierać w sobie błędy. Smart contracty to tak naprawdę programy komputerowe. Jeśli taki błąd zostanie znaleziony i wykorzystany to nasze środki mogą zostać bezpowrotnie utracone. Prezentowane w zestawieniu protokoły są dłuższego czasu. W skarbcach ich smart contractów przechowywane są dziesiątki, setki, a czasem wręcz miliardy dolarów. I do tej pory nie znalazł się nikt, kto wykorzystał by w nich jakiś krytyczny błąd. Co znacząco niweluje szanse na istnieie takowych. Więcej o ryzykach korzystania z DeFi dowiesz się z darmowego kursu wprowadzającego DeFi Masters.

Musimy mieć też świadomość, że prezentowane przez nas lokaty są oferowane dla stablecoinów dolara amerykańskiego. Jeśli więc na codzień korzystamy ze złotówek, to dochodzi tutaj też ryzyko kursowe złotówki wobec dolara. Jeśli złotówka będzie się umacniać, to będą topniały nasze zyski z lokaty. Jeśli natomiast umacniał się będzie dolar, to oprócz tych kilkunastu procent na lokacie zarobimy także różnicę kursową powstałą w wyniku tego umocnienia.

Koszty

Umieszczanie i wypłacanie środków ze zdecentralizowanych lokat wiąże się z przeprowadzaniem transakcji na blockchainie Ethereum. Z czego wynika konieczność uiszczenia opłaty transakcyjnej. Jak duża jest to opłata i od czego ona zależy?

Zacznijmy od tego, że nie zależy od wartości kapitału wykorzystywanego w transakcji. Transakcja o wartości 10 USD, 10 000 USD czy 10 000 000 USD będzie kosztować nas mniej więcej tyle samo.

To ile zapłacimy zależy po pierwsze od tego, jak skomplikowana jest transakcja, którą realizujemy. Wpłaty i wypłaty z danego protokołu będe więc zawsze zużywać mniej więcej tyle samo gasu. Czym jest gas?

To jest paliwo napędzające blockchain Ethereum. Tak jak samochód na tej samej trasie w tych samych warunkach zawsze spali podobną ilość paliwa, tak transakcja będzie zużywać podobną ilość gasu.

To jak dużo zapłacimy za jej wykonanie zależy jaka będzie cena tego gasu (ile kosztuje paliwo na stacji). A to zależy od aktualnego poziomu wykorzystania sieci. Generalnie, jak dużo osób korzysta z blockchaina naraz, to opłaty są większe. Jednym z przykładów okresów o wysokich cenach gasu są momenty gwałtownych ruchów cen na krypto. Wtedy za operację wpłaty/wypłaty środków z lokaty możemy zapłacić kilkadziesiąt czy nawet więcej dolarów.

Moja rada jest więc następująca:

 • nie deponować małych kwot, rzędu kilkudziesięciu czy kilkuset dolarów. Po opłaty transakcyjne mogą nam zjeść cały zysk
 • dokonywać wpłat i wypłat w spokojnych czasach, gdy ceny gasu są niskie
 • przed zdecydowanie się na wpłatę należy rozpatrzyć ta decyzję w horyzoncie długoterminowym. Im mniej operacji wykonujemy, tym niższe koszty i więcej odsetek będzie nam naliczone.

Więcej o gasie i przeprowadzaniu transakcji na Ethereum dowiesz się z darmowego kursu wprowadzającego DeFi Masters.

Czy to dla Ciebie?

Pozwól, że pozwolę sobie pomóc Ci odpowiedzieć na to pytanie.

Na pewno tak, jeśli jesteś już obecny na rynku kryptowalut. Być może nie chcesz całości swojego kapitału inwestować w krypto, ze względu na duże ryzyko kursowe. Jest to jak najbardziej rozsądne podejście. Nie ma jednak powodu, aby w tym czasie Twoje pozostałe oszczędności topniały w oczach na żałośnie nisko oprocentowanych lokatach. Podobnie, przy sprzedaży krypto, bardziej opłacalne będzie wychodzenie do stablecoinów i umieszczanie ich na zdecentralizowanych lokatach.

Najprawdopodobniej tak, jeśli ekspozycja na wysoką zmienność cenową kryptowalut jest dla Ciebie zniechęcająca. Jeśli dysponujesz oszczędnościami i chcesz je chronić przed inflacją. Ale nie chcesz w ogóle wchodzić w krypto. Bądź uczynić to względnie małym procentem Twojego portfela. To lokaty w stablecoinach mogą być świetnym rozwiązaniem dla Ciebie.

Dowiedz się więcej

Zanim zdecydujesz się skorzystać z zdecentralizowanych lokat i zarabiać na lokatach kilkanaście procent rocznie, dobrze jest poznać bliżej te rozwiązania. Dowiedzieć się jak dokładnie one działają. W jaki sposób jest generowany Twój zysk. Jakie ryzyka się z tym wiążą. W jaki sposób bezpiecznie posługiwać się tymi rozwiązaniami. Tego wszystkiego dowiesz się z darmowego kursu wprowadzającego DeFi Masters.

15 comments add yours

 1. Bardzo fajny pomysł na artykuł. Comiesięczne przeglądy oprocentowania lokat to stały punkt na co najmniej kilku blogach, zrobienie takiego zestawienia dla DEFI to moim zdaniem strzał w 10.
  Duży minus za przemilczenie kwestii opłat transakcyjnych, które sprawiają, że w dużej liczbie przypadków realne oprocentowanie jest ujemne.

  • Dzięki za komentarz.

   W tym miejscu jest uproszczone i przemilczane wiele rzeczy.

   Dlatego w treści artykułu parokrotnie odsyłam do darmowego kursu DeFi Masters, gdzie można sobie krok po kroku zbudować całościową wiedzę na temat tego rozwiązania. Nie oczekuje, że ktoś nie jest na bieżąco w temacie blockchaina i Ethereum i pod wpływem tego artykułu od razu założy sobie lokatę. Zauważ, że nawet nie linkuję do tych protokołów. Liczę, że najpierw poszerzy swoją wiedzę. Dlatego tutaj przedstawiam najważniejsze zagadnienia. Kto chcę się zanurzyć po więcej, ma taką możliwość.

 2. Zgoda, że to tylko zajawka i odsyłasz do innych materiałów. Zdecydowałeś się podać APY a przemilczeć kwestie kosztów, a przecież można wspomnieć, ze koszty są znaczące i również odesłać do materiałów po więcej. Obserwuje Twoją stronę i kanał na youtubie od pewnego czasu i szczerze Ci kibicuje. Masz szansę zbudować wokół siebie społeczność zainteresowaną quality content dot. DEFI i w moim odczuciu artykuły takie jak ten, które mogą być odebrane jako nierzetelne, bardziej Ci przeszkadzają niż pomagają. Stąd mój komentarz.

  • Jeszcze raz dzięki za komentarz. I za komentarz do komentarza.

   Dał mi on do myślenia i dopisałem sekcję o kosztach do artykuły.

   Jeszcze raz dzięki za feedback i pozdrawiam serdecznie,

   Piotr Misiurek

  • Jakie koszty na myśli mówiąc o “znaczących kosztach”?

  • Kilka dolarów przy mały obciążeniu sieci Ethereum. Kilkudzięsięciu, czy nawet więcej, w momentach szczytowego obciążenia.

 3. Witam,

  Ciekawy artykul ktory sprawil ze mam wiecej pytan nic odpowiedzi zwlaszcza ze przez jakis czas pracowalem w banku. Dla mnie im produkt ma wieksza stopo zwrotu to wieksze ryzyko sie z nim wiaze. Dlatego bardzo pomocne byloby zrobienie twojego darmowego kursu wprowadzającego DeFi Masters. Niestety po zapisaniu sie nie otrzymalem zadnego linka. W jaki sposob moge otrzymac dostep do tego kursu?

  • Jeśli korzystasz z poczty GMAIL, to sprawdź proszę folder Oferty oraz spam. Dość często tam wpadają maile ode mnie na początku.

   Potem najlepiej dodać mnie do kontaktów i coś do mnie napisać, aby uniknąć tego typu sytuacji na przyszłość.

   Pozdrawiam

 4. Witam

  Sprawdzałeś może Tidex ?
  Wygląda na najlepszą lokatę aktualnie.

  Pozdrawiam

  • To jest jakiś scentralizowany wynalazek. Nie wiadomo skąd masz taki zwrot i czy za tydzień, dwa nie zawiną sie z Twoimi środkami.

   W rankingu skupiam się na rozwiązaniach zdecentralizowanych, w których transparetne jest to, skąd się biorą odsetki oraz gdzie twórcy nie mogą zawinąć się z pieniędzmi.

 5. Witam,

  Giełda waves.exchange oferuje stake USDT 50% APY czy to jest legit?
  Pozdrawiam

 6. Piotr,
  Czy dysponując kapitałem załóżmy 100k PLN da się generować fajny dochód pasywny?
  Tak że wypłacam sobie dzięki kryptolokatom właśnie powiedzmy z 1000 zł/miesiąc (12%) w skali roku daje właśnie 1000/mies od tej kwoty.
  Czy da się to zrobić czy z uwagi na koszty transakcyjne nie da się?

  Mam nadzieję że krypto świat okaże się tym którym w końcu poWoli mi generować dochód pasywny bez konieczności np kupowania i wynajmuieszkania

  Dziękuję z góry!

Leave a Comment