Drugi miesiąc z rzędu wartość mojego portfolio rośnie o ponad 40 procent. Drugi miesiąc z rzędu motorem napędowym wzrostów jest Bitcoin. Więc w nagrodę za dobry performance go sprzedałem.

Co się działo w moim portfelu?

Gdy spojrzymy na załączony powyżej obrazek na pierwszy rzut oka możemy zauważyć raczej przeciętny obraz. Mniej więcej połowa projektów zanotowała wzrosty. A druga połowa spadki. Jednak całościowo mój portfel po raz kolejny zyskał ponad 40 procent na wartości. Jak to się stało?

Przyczynę w tym stanie rzeczy należy upatrywać w fakcie, że liderami wzrostów (zaraz się im przyjrzymy), były projekty, które stanowiły znaczący procent mojego portfolio. Spadki, chociaż dosięgły podobną ilość projektów, dotyczyły jednak małego procentu mojego portfolio.

Przyjrzyjmy się więc po kolei liderom wzrostów i spadków. Zaczynając od tych pierwszych:

 • Synthetix Network (SNX) – zanotował wzrost wartości o ponad 92 procent. Projekt, którego moim czytelnikom chyba nie muszę przedstawiać. Jeden z liderów trendu DeFi, który rozpoczynał swoją działalność, zanim ten trend jeszcze był modny. Jest to pionier na wielu obszarach. To Synthetix było jednym z pierwszych projektów, który wykorzystywał liquidity mining. Jest to też jeden z pierwszych projektów, który wyląduje na drugiej warstwie. Jeśli jeszcze nie znasz dobrze SNX to pora to zmienić. Zacznij tą zmianę tutaj. Jeśli pamiętasz raporty z początku lata, to tam SNX miesiąc po miesiącu było liderem wzrostów. Będąc zwiastunem DeFi Summer. Czy teraz czeka nas więc DeFi Winter? A może po prostu zwykły alt season?
 • Bitcoin (BTC) – król kryptowalut zanotował wzrost wartości o ponad 66 procent wartości. Najmocniejsza pozycja w moim portfolio. Jego silny wzrost przez cały miesiąc był jedną z głównych sił napędowych wzrostu wartości całego portfela. Myślę, że jest to znakomita okazja, aby zrozumieć o co tak naprawdę chodzi w Bitcoinie.
 • Ethereum (ETH) – królewska platforma dla smart contractów zanotowała wzrost wartości o ponad 57 procent. Największy przyrost notując na dzień przed tworzeniem tego raportu. Chwilę wcześniej znacząco zwiększyła się moja pozycja na ETH (o tym w sekcji Co kupiłem? Co sprzedałem?), dzięki czemu ta pozytywna zmiana dość silnie odbiła się na całości wartości mojego portfela. Jeśli jeszcze nie rozumiesz dlaczego Ethereum jest obok Bitcoina tak ważne, to pomoże Ci w tym ten artykuł. A tutaj masz ebooka, który pomoże Ci zrozumieć Ethereum 2.0.

Przyjrzyjmy się teraz trzem liderom spadków:

 • Digitex (DGTX) – który zanotował spadek wartości o ponad 62 procent. Miała być to oparta o blockchain platforma do handlu kontraktami terminowymi na krypto. Temat wydaje się być seksowny i na czasie, a wycena tokenu jednak sprawdza nowe pokłady dna. Nie śledzę tego projektu na co dzień, więc ciężko mi powiedzieć dlaczego. Co sugeruje, że zbyt dużo mam tych shitcoinów w workach i części może wskazane by było się pozbyć.
 • Tokeneo (TEO) – spadek wartości o ponad 38 procent. Token jednej z polskich giełd kryptowalut. Pomysł zacny: uprawnia do wypłaty zysków z prowizji giełdy. Ale wykonanie takie jak zawsze. Czyli fatalne. Giełda boryka się z typowym problemem niszowych giełd: brakiem płynności. Można się było łudzić, że kolejna bańka na krypto wyniesie także ten token. Na razie nic takiego nie ma jednak miejsca.
 • Numeraire (NMR) – jeden z moich ulubionych projektów zanotował spadek wartości o ponad 31 procent. Z pewnością projekt nie wykorzystuje swojego potencjału zarówno pod względem fundamentalnym, jak i cenowym. Więcej o projekcie dowiesz się z mojego artykułu z pierwszej połowy tamtego roku.

Co kupiłem? Co sprzedałem?

Ta sekcja powinna się w tym miesiącu nazywać: Co kupiłem? Co sprzedałem? Co dostałem?

A to za sprawą trzech aridropów, łącznie na kwotę kilkunastu tysięcy dolarów. A więc było to:

 • BadgerDAO
 • IDLE Finance
 • 1inch exchange

Wszystkie trzy wynagrodziły mnie godnie za moje dotychczasowe działania w świecie DeFi.

Co zrobiłem obdarowany tak chojnie:

 • W przypadku Badgera wykorzystałem otrzymane monety do farmingu. Dostarczając nimi, wraz z WBTC, płynność na Uniswapie. Będąc za to wynagradzany odsetkami na poziomie kilkuset procent rocznie.
 • W przypadku IDLE i 1incha wyszedłem z większości pozycji do ETH (stąd wzrost pozycji tego krypto w moim portfelu). Po drodze kupując za część środków indeks kryptowalutowy YETI. Zachowując sobie skromne pozycje w obu tokenach, na wypadek gdyby zyskały na wartości w przyszłości.

Najważniejszą rzeczą była jednak sprzedaż 10 procent posiadanych przeze mnie Bitcoinów. Mój plan inwestycyjny, którym dzieliłem się z Tobą rok temu, zakładał pierwsze wyjście przy przekroczeniu przez Bitcoina poziomu cenowego 30k USD. Co miało miejsce w pierwszych dniach stycznia. Emocje mówiły, by nie sprzedawać, kiedy wszyscy wieszczą to the moon. Ale emocje nie są od tego aby kierować naszymi inwestycjami. Od tego jest chłodna głowa i logika, na podstawie których powstał mój plan. Który przyszło mi po raz pierwszy wdrożyć od strony sprzedażowej. 

Na koniec wspomnę jeszcze o zakupie małej pozycji w tokenie Bancor (BNT). Po to, by go farmić. O czym dowiesz się więcej w sekcji na temat DeFi.

Rozegrania short term

Brak

Co się dzieje w moim DeFi?

Najciekawszy miesiąc od dłuższego czasu. Działo się naprawdę sporo. Wychodziłem z części projektów. Wchodziłem do nowych. Zapraszam do tradycyjnego przejścia przez mój mały świat DeFi.

Stablecoiny

Nawet w tak nudnym temacie jak stablecoins trochę się działo.

Po pierwsze trochę ich przybyło. Przede wszystkim z powodu wspomnianej wcześniej sprzedaży WBTC do DAI. Sprzedałem również pewną inną pozycję z innego łańcucha i część z kwoty wylądowała w postaci DAI na blockchainie Ethereum. 

Zmienił się też skład jakościowy. Znacząco zmalała pozycja w mUSD. Przestałem nim farmić tokeny MTA, pozostała jedynie pozycja na lokacie. Środki te przekonwertowałem do USDC. Które w niedalekiej przyszłości będę chciał wykorzystać w pewnym chytrym planie. Główne założenia planu to zaangażowanie mojej sporej rezerwy stablecoinów do zarabianie na kryptowalutowej hossie. Przy minimalizacji ryzyka strat, jakby hossa ta miała się zaraz skończyć. Więcej na ten temat najprawdopodobniej napiszę za miesiąc.

Automatyzacje inwestycji w TokenSets

Podtytuł tej sekcji mógłby w tym miesiącu brzmieć: Reaktory się nie mylą, ludzie się mylą.

Paragrazują to nasz inwestycyjny kontekst: traderzy są omylni. Pan trader z BullBearBitcoin nie załapał się właściwie wcale na wzrosty na Bitcoinie. Przegapił ruch o ponad 60 procent. Na szczęście kolega załapał się w miarę na wzrosty na ETH. 

Co utwierdza mnie w przekonaniu, aby jednak kapitał przerzucać do setów automatycznych, opartych o wskaźniki analityczne. Wprawdzie w okresie hossy i tak raczej nie przegonią one w wynikach hodlerów. Ale przynajmniej mamy jasne kryteria, czego się można po nich spodziewać. Można zadać sobie pytanie, po co w ogóle tokensety, skoro hodlując najprawdopodobniej zarobisz więcej? Dla bezpieczeństwa. Po to, aby traktować je jako stablecoiny na sterydach. Jesteśmy już poza rynkiem, na który wskakujemy gdy jest tendencja wzrostowa i wyskakujemy gdy zaczynają się spadki. 

Emisja DAI

W tym miesiącu nie drukowałem żadnych nowych DAI. Zmniejszyłem za ilość zastawu, bowiem to stąd pochodziły sprzedane przeze mnie 0,3737 WBTC. Aktualne statystyki mojego Vaulta to:

 • Zastaw: 1,6 WBTC (52384,58 USD)
 • Dług (wyemitowane DAI): 5388,32 DAI
 • Współczynnik zastawu: 972,15%

Widzimy, że mam ogromne moce dodruku DAI. Dlaczego tego nie robię teraz? Czekam na odpowiedni moment, który będzie elementem wspomnianego wcześniej chytrego planu.

Lokaty i pożyczki

Krótki przegląd przez wykorzystywane przeze mnie protokoły lokatowo-pożyczkowe. Warto również zerknąć na opracowany przeze mnie Noworoczny Ranking Lokat.

Na mStable mam 1336 dolarów (mUSD), a średnie oprocentowanie w ciągu ostatnich 7 dni to ponad 55 procent rocznie.

Na Compound mam ulokowane 998,71 ZRX o wartości 406,21 USD. Lokata na chwilę obecną jest oprocentowana na 2,59 procent rocznie + 0,89 procent z dystrybucji tokenu COMP.

Moja sytuacja na AAVE wygląda następująco:

 • Lokata 15,03 ETH (o wartości 16293 USD) oprocentowana na 0,27 procent w skali roku
 • Lokata 0,506 MKR (o wartości 355,41 USD) oprocentowana na 0,73 procent w skali roku
 • Lokata 447,12 SNX (o wartości 5100 USD) oprocentowana na 4,8 procent w skali roku
 • Pod te lokaty ma zaciągnięty dług w DAI o wartości 1039 USD. Będę chciał go spłacić przy najbliższych niższych cenach gazu, aby uwolnić ETH i SNX do relokacji w miejsca, gdzie wygenerują mi większy przychód

Ostatnia lokata, to Vault aLINK w yearn finance. Mamy tam umieszczone 569,77 tokenów aLINK. Średnie roczne oprocentowanie w ostatnim miesiącu to zaledwie 0,76 procenta.

Więcej o wspomnianych wyżej lokatach dowiesz się z webinarów zgromadzonych w Krypto Krypcie.

Dostarczanie płynności

Chyba najciekawszy obszar. W tym miesiącu działo się w nim naprawdę dużo.

mStable

Przede wszystkim wyszedłem z dostarczania płynności dla pary 95mUSD/5MTA na Balancerze. Tak jak wspominałem we wcześniejszych raportach, para te przestała brać udział w farmingu MTA, więc dostarczanie płynności przestało być opłacalne.

Curve

Tutaj cały czas dostarczam płynność w dwóch pulach:

 • W puli cDAI/cUSDC mam kapitał w wysokości około 10k USD, który na chwilę obecną wypracowywuje zysk na poziomie 40 procent rocznie. Jest godnie
 • W puli renBTC (rentBTC/WBTC) mam kapitał o wartości 64k USD, który obecnie wypracowywuje odsetki na poziomie 4 procenta rocznie. Tutaj już ciężej jest mówić o godności. Dlatego rozpatruje przeniesienie tego kapitału w bardziej opłacalne miejsce

Wartym jeszcze wspomnienia jest fakt, że w połowie grudnia protokół zaczął wypłacać dywidendy dla osób które zamroziły tokeny CRV. Przypomnę, że to dywidendy były naliczane od połowy września i przez trzy pierwsze miesiące uzbierało się ponad 3 mln USD do wypłaty. Obecnie dywidenda wypłacane jest regularnie co tydzień. Ciekawym jest fakt, że uśredniona roczna dywidenda stanowi ponad 31 procent obecnej wartości  tokenu. Znajdź proszę tak mocną fundamentalnie spółkę na światowych parkietach. Ale w krypto nie patrzy się na fundamenty. Tutaj liczy się spekulacja. A na CRV pompki x100 nie zrobisz.

Bancor

Jeden z trzech nowych protokołów w naszym zestawieniu. Omówiliśmy go szczegółowo podczas jednego z webinarów. Jest to rozwiązanie, które nie tylko pozwala zabezpieczyć się przez nietrwałą stratą, ale też dodatkowo wynagradza nas opcją farmingu. Zapis z tego webinaru znajdziesz w Krypto Krypcie.

Bancor umożliwia dostarczanie płynności dla pojedynczego tokenu i na chwilę obecną korzystam z następujących możliwości:

 • 5500 REN o wartości 1834 USD w puli płynności REN/BNT. Pozycja ta wypracowywuje 1,78 procent rocznie z opłat od handlujących. Plus ponad 20 procent z liquidity mining (wypłacane w tokenie BNT)
 • 283,44 BNT o wartości 395 USD w puli płynności renBTC/BNT. Pozycja ta wypracowywuje 6 procent z opłat od handlujących oraz 286,4 procent z liquidity miningu (wypłacane w tokenie BNT).

Więcej o Bancorze dowiesz się z webinaru Zarabianie na dostarczaniu płynności cz.3, którego pełny zapis  znajdziesz w Krypto Krypcie.

BadgerDAO

Tutaj dostarczam płynność dla pary BADGER/WBTC. Wartości mojej puli płynności to 1500 usd, które wypracowuje zysk na poziomie 486 procent rocznie (wypłacany w tokenie BADGER oraz tokenie płynności pary BADGER/WBTC na Uniswap)

PowerIndex

PowerIndex to jeden z protokołów do tworzeniach kryptowalutowych indeksów i ETFów.

W zestawieniu portfela oraz informacja o zakupach pojawiła się wzmianka o tokenie indeksu YETI. Jest to token odzwierciadlący ekosystem Yearn Finance. 

Posiadane przez siebie tokeny YETI, o wartości 3360 USD wykorzystuje do farmienie token zarządzającego protokołu – CVP. Na chwilę obecną roczna stopa zwrotu stanowi 219,26 procenta.

Webinary na temat wszystkich omawianych tutaj opcji zarabiania na dostarczaniu płynności znajdziesz w Krypto Krypcie.

Co nas czeka w styczniu?

Nie wiem.

9 comments add yours

 1. Gratuluje sprzedaży BTC, nie ma jak chłodna głowa i trzymanie się planu.
  Co do Teo, to projekt traci nie przez brak płynności a przez kolejne zapewnienia bez pokrycia ze strony szefostwa projektu co do rozwoju projektu.

 2. Ładnie wszystko zaplanowane – brawo.
  Pytanie: gdzie konkretnie zamroziłeś tokeny CRV?

 3. NIe bardzo mogę się połapać, ale o ile dobrze widzę, nie zastawiasz w ogóle dużej części ETH czy BTC. Mogę spytać, dlaczego? Sam jestem typem hodlera i myślę nad zagonieniem w końcu większej części oszczędności do zastawienia pod emisję stablecoinów i zarabiania na różnych lokatach, ale zastanawia mnie, dlaczego Ty nie wchodzisz w to głębiej. Boisz się ryzyka protokołów?

  • Trochę mnie zaskoczyły te ponad dwa miesiące wzrostów. Myślałem też nad tym, co z tymi stable robić. Teraz mam już na to plan, czekam na odpowiednie okoliczności na rynku. Jak go zrealizuję, to będę o tym pisał w kolejnych raportach.

   Nie jest to kwestia zaufania do protokołów, bo jak widzisz WBTC mam zastawiony cały, tylko wykorzystany w małym procencie.

 4. Piotrek, wychodzisz do DAI z BTC. Planujesz w ogóle wyjście do fiatów? DAI jak dla mnie ma podobny stopień ryzyka inwestycyjnego jak BTC.
  pozdr

 5. Cześć Piotrze. A masz gdzieś poggląd na swój portfel lub jakąś lokatę jak to wygląda a tygodnia na tydzień?

Leave a Comment