Styczeń to czwarty miesiąc z rzędu, kiedy wartość mojego portfolio rośnie. Tym razem o ponad 30 procent. Zbliżając się wyceną do miliona złotych. Nauczony lekcjami z 2017 roku wyszedłem z części pozycji zabezpieczając swój zysk. Zabezpieczyłem sobie tym samym kolejne dwa lata swojego życia, na wypadek gdyby Bitcoin miał jutro spać do zera.

Co się działo w moim portfelu?

Jak widać na załączonym obrazku za nami kolejny, czwarty z rzędu, miesiąc wzrostów w moim portfelu kryptowalutowym. Tym razem na wartości zyskały niemal wszystkie posiadane przeze mnie monety. Liderami były tutaj projekty z trendu DeFi. A co jeszcze ciekawsze, najwięcej na wartości zyskiwały coiny, które otrzymałem w airdropach. Całościowo wartość mojego portfolio zbliża się do miliona złotych.

Rosło niemal wszystko, ale nie wszystko. Zacznijmy więc to podsumowanie od omówienia liderów spadków:

 • Digitex (DGTX) – który zanotował spadek wartości o ponad 45 procent. Jest to drugi miesiąc z rzędu, kiedy ten projekt niechybnie króluje wśród spadkowiczów. Co jest przesłanką ku temu, by skłaniać się do tego, że będzie to przykład gównocoina, którego wartość długoterminowa będzie zerowa. No coż, taki element tej zabawy. Coś spadnie do zera, coś innego da zarobić razy dwadzieścia.
 • DMM Governance (DMG) –  który zanotował spadek wartości o trochę ponad 3 procent. Dla przypomnienia, jak to projekt, które chce łączyć świat DeFi ze światem fizycznym umożliwiający branie pożyczek pod zastaw fizycznych assetów (np. auta). Gdy startował on na przełomie czerwca i lipca cieszył się dużym zainteresowaniem. Na chwilę obecną po cenie nie widać za bardzo wartości długoterminowej.

Teraz bardziej optymistycznie, przechodzimy do liderów wzrostów:

 • BadgerDAO (BADGER) – który zanotował wzrost wartości o ponad 572 procent. Jest to token zarządzający protokołu BadgerDAO, który za swój cel wziął rozpropagowanie Bitcoina wśród rozwiązań DeFi. Jednym z narzędzi mającym do tego służyć jest wypuszczony w tym miesiącu rebalansowany token Bitcoina DIGG. Token BADGER otrzymałem na początku grudnia w airdropie, jako rezultat tego, że wcześniej wykorzystywałem Bitcoina w różnych projektach DeFi (m.in. emisja DAI z WBTC). Token ten generuje wysokie stopy zwrotu w różnych farmach związanych z projektem i dawał prawo do udziału w airdropie DIGGa.
 • IDLE (IDLE) – który zyskał w ciągu miesiąca na wartości ponad  516 procent. Jest to kolejny aidropowowany do mnie DeFi owy projekt. Jego rolą jest automatyczna relokacja naszego kapitału wśród lokat dostępnych w świecie DeFi, aby zawsze generował on dla nas optymalny zysk. Projekt ten pokazywałem w ramach jednego z webinarów Krypto Krypty w pierwszej połowie 2020 roku.
 • Meta (MTA) – który zanotował miesięczny wzrost wartości o ponad 252 procent. Przypominam, że jest to token zarządzający protokołu mStable, który zapewnia nam jedną z najlepszych lokat dla stablecoinów w ekosystemie DeFi. Token ten otrzymałam jako nagrodę za dostarczanie płynności dla tokenów związanych z tym ekosystemem. Również ten projekt był bohaterem jednego z webinarów w Krypto Krypcie

Co kupiłem? Co sprzedałem?

W tym miesiącu raczej co sprzedałem. Postanowiłem powiem zrealizować część zysków. Niewielką, lecz pozwalającą zwiększyć moją poduszkę finansową o kilkanaście tysięcy dolarów. Oto moje wyjścia z ostatniego miesiąca:

 • Sprzedaż 0,1232 WBTC za 4357 DAI (USD). To WBTC pochodziło z airdropu rebalansowanego tokenu tokenu Bitcoina DIGG od wspomnianego wcześniej BadgerDAO.
 • Sprzedaż 3664 CRV za 9782 mUSD. Wykorzystałem wzrost wartości farmionych przeze mnie tokenów CRV o ponad 250 procent do wyjścia z posiadanej obecnie przeze mnie pozycji. Spowodowało to zmniejszenie opłacalności moich pól płynności na Curve. Ale o tym porozmawiamy już w sekcji DeFi. Wyszedłem do mUSD, aby kapitał ten umieścić na ich lokacie. O tym także w sekcji DeFi.
 • Wyjście z 445 1INCH do 1,04 ETH. Kolejny DeFiowy projekt, którego token otrzymałem w airdropie, a który w ostatnich tygodniach zanotował silne wzrosty. Wyszedłem stosunkowo wcześnie, łapiąc mniej niż połowę ostatnich ruchów wzrostowych. 
 • Sprzedaż 74,32 BADGER za 1739 DAI (USD). Wspomniany już wcześniej kolejny DeFiowy token, który otrzymałem w airdropie, a który zanotował ostatnio wysokie wzrosty. Znowu wyszedłem stosunkowo wcześnie. Sprzedana przeze mnie pula pochodziła z nagród, które otrzymuje w ramach dostarczania płynności dla pary BADGER/WBTC, które cały czas generuje mi kolejne BADGERy oraz DIGGi

Co działo się w moim DeFi?

W sekcji DeFi, podobnie jak miesiąc temu, działo się raczej sporo. Tak więc po kolei

Stablecoiny

Wartość posiadanych przeze mnie stablecoinów wzrosła o prawie 16k USD, do niemal 51k USD. Odpowiedzialne za to są opisane wcześniej wyjścia z niektórych pozycji. Wychodziłem do DAI (cały czas mój domyślny stablecoin) oraz do mUSD (do wrzucenia na ich super lokatę).

Automatyzacja inwestycji w TokenSets

TokenSety w tym miesiącu wyglądają nie najgorzej. Jedynym nie zarabiającym rodzynkiem jest BTCNetworkDemand. Set, który do tej pory generował mi najlepsze stopy zwrotu. Jednak zespół zarządzający tym tokenem uznał pod koniec stycznia, że to już jest koniec wzrostów na Bitcoinie. Ile można iść na północ. Czy wrócą do tego pociągu? Zobaczymy. Jak dla mnie to nie muszą, mogę potraktować ten set jako take profit. Swoje stable wyjmę jednak z niego trochę później, gdy będzie mniejsza cena gazu.

Wysoka cena gazu jest też powodem, dlaczego trader porzucił dwa posiadane przeze mnie sety BullBearEthereum i BullBearBitcoin. Wcześniej narzekałem, że ziomek właściwie prawie wcale nie złapał ruchu wzrostowego na Bitcoinie, teraz w ogóle skapitulował. Pozostawiając w obydwu setach krypto. Będę chciał je zamknąć i wyjść do stable. Jednak będę chciał poczekać do niższych cen gazu, bo obecnie kosztuje to parę stówek USD. Pytanie, czy względnie wysoka cena BTC i ETH zgra się z akceptowanymi cenami gazu na Ethereum?

Emisja DAI

Tutaj nudy, nie zmieniło się nic. Pod zastaw 1,39 WBTC (o wartości 60753 USD) mam emitowane 5407 DAI). Współczynnik zestawu to aż 1133,16 procenta, a cena upłynnienia to 5,005 USD za Bitcoina. 

Lokaty oraz pożyczki

Przyjrzyjmy się teraz temu, gdzie trzymam w DeFi kapitał na lokatach. Jakie to mi generuje stopy zwrotu oraz co pożyczam pod ich zastaw.

Zacznijmy od lokaty mStable dla mUSD. Po pierwsze przeszła ona upgrade do drugiej wersji. Wiążą się z tym dwie największe zmiany:

 • Po umieszczeniu mUSD na lokacie dostajemy token zwrotny imUSD uprawniający nas do wypłaty środków z lokaty wraz z wypracowanymi do tej pory odsetkami. Dzięki czemu nasza lokata może być potem dalej przez nas wykorzystywana w DeFi (podobnie jak tokeny c na Compound czy a na AAVE).
 • Po drugie tokeny imUSD możemy teraz wykorzystać do otrzymywania tokenów zarządzających protokołu MTA. Ilość tokenów, jakie będziemy otrzymywać możemy boostować sobie lokując już posiadane przez nas tokeny MTA. Mechanizm bardzo zbliżony do tego, który znamy z Curve.

Powstanie nowej wersji lokat spowodowało, że starsza przestaje generować odsetki. Jak ktoś się jeszcze nie migrował, to polecam to zrobić przy najbliższej okazji, gdy ceny gazu będą na akceptowalnym przez nas poziomie. 

Jeżeli chodzi o moje wykorzystanie lokaty w mStable, to oprócz przemigrowania istniejącej już lokaty wpłaciłem tutaj też zyski ze sprzedaży CRV. Obecnie mam tutaj na lokacie ponad 11k USD, które na chwilę obecną generują mi 17,56 procenta w skali roku

Teraz przechodzimy na Compound. Tutaj tradycyjnie nudy. Jedna lokata, pod którą nie jest nic zastawione. Jest to 1001 ZRX o wartości 769 USD. Generuje tutaj 1,01 procenta z samej lokaty oraz 2,24 procenta z dystrybucji tokenu COMP.

Kolejny wykorzystywany przeze mnie system lokatowo pożyczkowe to AAVE. Tutaj jest odrobinę ciekawiej. Przede wszystkim wypłaciłem tokeny SNX. Następnie przeniosłem je na uruchomioną w połowie stycznia drugą warstwę Optimism. Działa  na niej próbnie staking tego tokenu. Dzięki temu można odbierać nagrody ze stakingu bez konieczności płacenie za gaz na Ethereum. Na chwilę obecną jest to totalnie darmowe. W tej chwili  447 SNX, które w ciągu trzech pierwszych tygodniowych rund wypracowały mi 5,51 SNX (trochę poniżej 100 USD). To jak wrzucić SNX na staking na drugiej warstwie pokazywaliśmy sobie podczas ostatniego masterminda w Krypto Krypcie.

No dobra, ale wracamy na AAVE. Co nam tam zostało? 

 • 15,03 ETH o wartości 25 127 USD, które generuje nędzne 0,29 procent rocznie
 • 0,5 MKR o wartości 894 USD, które generuje jeszcze nędzniejsze 0,08 procent rocznie

Mam pod to pożyczone 1054 DAI, na ponad 13 procent rocznie. Wykorzystuje zaledwie 5,5 procenta swojej zdolności pożyczkowej. I więcej nie zamierza. Wręcz przeciwnie, przy niższych cenach gazu chcę spłacić to DAI i uwolnić mój Ether.

Finalnie idziemy do yearn finance i naszego vaulta yaLINK. W tej chwili mam tam umieszczone 576,36 tokenów aLINK (LINK na lokacie w AAVE) o wartości 14230 USD. Generując tutaj stopę zwrotu na poziomie 6,03 procenta.

 Dostarczanie płynności

Curve

Jak wspomniałem wcześnie wypłaciłem sobie do tej pory wyfarmione tokeny CRV, po to aby je sprzedać. W wyniku tego spadł boost dla mojego kapitału i generuje on mniejsze niż mógłby odsetki.

 • 10k USD w puli cDAI/cUSD wypracowuje odsetki na poziomie ponad 42 procent rocznie. A mogłoby nawet do 63 procent
 • Kapitał o wartości 76k USD w puli renBTC/WBT wypracowuje odsetki na poziomie 3,45 procenta (możliwy maks to 6,63 procenta)

Tutaj będę czekał na niższe ceny gazu i będę dokonywał przetasowań. Przede wszystkim wypłacę środki z puli renBTC i całość mojego boostu skieruję na pulę ze stablecoinami.

Bancor

Protokół w tym miesiącu umożliwił wypłacanie wyfarmionych nagród w tokenie BNT. Do tej pory ja uzyskałem 146,7 BNT o wartości około 325 dolarów. 

Moje obydwie pozycje uzyskały już ponad połowę ochrony przed Impermanent Loss. Na chwile obecną wyglądają one następująco:

 • 5675 REN o wartości 4014 USD w puli płynności REN/BNT. Pozycja ta wypracowywuje 3,18 procent z opłat od handlujących oraz 19,22 procent w postaci wspomnianej wcześniej nagrody w tokenach REN.
 • 388,49 BNT o wartości 860 USD w puli płynności renBTC/BNT. Pozycja ta wypracowała do tej pory 37,05 procent w prowizjach od handlujących oraz 142,41 procent w postaci tokenów BNT

Korzystanie z protokołu Bancor i jego mechanizm ochrony przed nietrwałą stratą był przedmiotem jednego z grudniowych webinarów w Krypto Krypcie.

BadgerDAO

Dostarczam płynność dla pary BADGER/WBTC na UNISWAP. Wartość mojej puli płynności to około 5400 USD, a roczna stopa zwrotu to 501 procent. Zysk jest tutaj w połowie wypłacany w tokenach puli płynności BADGER/WBTC, a w połowie w parze tokenów BADGER oraz DIGG.

PowerIndex

Tutaj również nudy i bez zmian. Cały czas stakuje tokeny indeksu YETI, aby otrzymywać tokeny protokołu zarządzającego CVP. W tej chwili mam zastakowane 4340 YETI (o wartośći 7210 USD), które generują mi zyska na poziomie 121 procent rocznie.

Co nas czeka w lutym?

Nie mam pojęcia (ale 4 miesiące wzrostów to chyba trochę dużo).

7 comments add yours

 1. “To jak wrzucić SNX na staking na drugiej warstwie pokazywaliśmy sobie podczas ostatniego masterminda w Krypto Krypcie.”

  mógłbyś podać, który konkretnie webinar to był?

 2. To jednak nie webinar tylko zamknięty content. Tak przypuszczałem, że jak mogło mi to umknąć podczas webinarów jak jestem takim pilnym studentem ;d

 3. ciezko bedzie wyjsc, ciagle kupuja
  https://www.bybt.com/Grayscale

  juz teraz uwazam ze fee na eth sa absurdalne, zerwanie stakingu 100-200$….. dla mnie to wersja beta ciagle…..

  nie rozumiem tez fenomenu np 1inch, uni, sushi… sa to coiny inflacyjne, gdzie 1inch ma jeszcze 15 tyle do wypuszczenia, sushi 4 razy tyle….. robilem stakining i mi z 1$ zrobilo sie 5$….
  mam bd pozycje na 1inchu…. uwazam ze powinno to walnac i nie rozumiem czemu rosnie :))) intuicyjnie bym shortowal.

  widze po reakcjach ze u Ciebie tez ruch rosnie, wiec szczyty juz niedlugo przed nami.

 4. Trudno powiedziec czy 4 miesiace hossy to duzo. Jeszcze w pelni alt season nie rozwinal skrzydel, wiec moze spadek dopiero po 5.5 miesiaca, nie 4

 5. YETI to super wynalazek, wrzucilem tam troche ostatnio, ale widze ze przy claim-owaniu nie dostaje calosci “CVP earned”, tylko 110. Czy to normalne, czy cos zle robie ?
  Dzieki

  • Tam jest vesting, trwający przez kilka (bodajże 10) tygodnii. Po tym czasie możesz wypłacić całość tego, co wyfarmiłeś

Leave a Comment