Nic nie smakuje tak dobrze, jak darmowe piwo i otrzymane za darmo tokeny w airdropie. W tym krótkim tekście przedstawię Ci sprawdzony sposób na to, jak łapać się na wartościowe airdropy. Warte setki czy tysiące dolarów.

Zacznijmy od zrozumienia tego po co wartościowe projekty robią airdropy. Jednym z powodów jest chęć wynagrodzenia swoich początkowych użytkowników. Tak między innymi działał legendarny już airdrop Uniswap. Ludzie, którzy korzystali z tej giełdy zanim to było modne otrzymali po 400 tokenów. Każdy z nich w momencie airdropu był wart kilka dolarów. Obecnia cena tokenu UNI to ponad 30 dolarów. Ale dziś nie o tym. W ostatnich miesiącach ludzie omamieni manią airdropów skorzystali już ze wszystkiego, z czego się tylko dało. Z nadzieją, że to coś za jakiś czas wprowadzi token i ich za to nim wynagrodzi.

Airdropy mają również inną funkcję. Przyciągnięcia do protokołu, zainteresowania nim nowych osób. Najlepiej ludzi, którzy już aktywnie korzystają z innych protokołów. Mamy więc przypadki airdropów takich jak BadgerDAO, który na początku grudnia wynagradzał tokenami osoby, które aktywnie korzystały z kilku wiodących projektów DeFi. W ostatnich tygodniach jednak korzystanie z DeFi nie wystarczy. Wartościowe projekty takie jak StakeDAO, Ruler czy UMA KPI airdrop wymagały czegoś więcej. Aktywnego uczestnictwa w zarządzaniu wiodącymi protokołami DeFi. I właśnie o tym sposobie na wartościowe airdropy jest ten artykuł.

Zacznijmy od tego, jaka jest definicja aktywnego uczestnictwa w zarządzaniu protokołem. Zazwyczaj sprowadza się do to posiadania tokenów danego projektu i oddania nimi głosu w jednym bądź więcej głosowań. 

Warto więc przejrzeć listę tokenów DeFi które mamy i odwiedzić ich portale Governance. I jeśli jest to możliwe, to oddać głos na akurat rozpatrywane propozycje.

Niestety w niektórych przypadkach uczestnictwo w głosowaniach wiąże się z koniecznością przeprowadzania transakcji na blockchainie. Co jak wiemy na Ethereum do najtańszych nie należy. Tutaj należy więc wyczekać na względnie niskie opłaty za gas.

Na szczęście coraz więcej projektów oferuje możliwość głosowania bez konieczności przeprowadzania transakcji i płacenia za nią. Najczęściej za pośrednictwem platformy Snapshot. W części projektów takie głosowanie są uznawane jedynie jako sygnalizujące. W innych z kolei są wiążące. Co najważniejsze z perspektywy airdropów, sporo z nich uznawało fakt udziału w głosowaniu za pośrednictwem Snapshota (bez płacenia fee za gas).

W jaki sposób znaleźć moduły zarządzające projektów, których tokeny posiadany?

Jeśli nasz projekt korzysta ze Snapshota, to powinniśmy go znaleźć tutaj

.

Jeśli nie, to czeka nas manualne szukanie. Wchodzimy na oficjalną główną stronę projektu. Być może już tam będzie link zatytułowany Governance bądź Voting. Jeśli nie, to powinniśmy zalogować się swoim portfelem i w swoim panelu zalogowanego użytkownika poszukać tego typu linków. 

Czasem link Governance będzie prowadził do forum, na którym są dyskutowane propozycje. Będzie to wyglądać mniej więcej jak na screenie poniżej (forum zarządzające BadgerDAO):

To nie tu 🙁 Tutaj się rozmawia, być może i czasem głosuje w ankietach, ale nie są to właściwe głosowania. Powinniśmy drążyć dalej, aż znajdziemy miejsce do głosowanie (zazwyczaj linkowane jako Vote/Voting). Najlepiej dla nas, jak będzie to rozwiązanie oparte o Snapshot, bo wtedy możemy oddać głoś bez konieczności przeprowadzania transakcji i płacenia za opłaty transakcyjne. Wyglądać to może mniej więcej tak:

Jeśli na liście mamy jakieś pozycje oznaczone etykietą Actve, to mamy szczęście i możemy oddać głos w jakiejś aktywnie głosowanej sprawie. Wchodzimy więc w taką propozycję i oddajemy głos.  

Co jest super ważne, to fakt, że chociaż nie przeprowadzamy transakcji, to podczas głosowanie wyskoczy nam okienko Metamaska, takie jak to:

Jak widzimy jest ono podpisane Signature Request i nigdzie nie mamy opcji ustalenia ceny gasu. I bardzo dobrze. Oznacza to, że nie będziemy przeprowadzać transakcji, tylko będziemy podpisywać wiadomość swoim kluczem prywatnym. Dzięki temu dany projekt upewnia się, że jesteśmy właścicielami danego adresu Ethereum. A co za tym idzie tokenów zarządzających protokołu, które się na nim znajdują. Tą informacje projekt przechowuje na swoim serwerze, bez zapisywania jej na blockchainie. Dzięki czemu my nie musimy płacić za gas.

Oczywiście udział w zarządzaniu niektórych protokołów nie da nam nic. Z kolei głosowanie w innym może dać na kilka airdropów. Które więc wybrać. Odpowiemy: te wiodące, o silnej społeczności i dużej bazie aktywnych uczestników. Bo właśnie tych użytkowników chcą przyciągnąć projekty organizujące airdrop. Moim skromnym zdaniem możemy tych wiodących DeFi projektów szukać w DeFiowych indeksach/ETFach.

Finalnie rozpatrzymy ostatnie przypadek. Airdrop UMA KPI. Zostały nim obdarowane adresy, które wzięły udział w głosowania poprzez Snapshot w następujących projektach:

(linki prowadzą do snapshotów projektów, gdzie możemy od razu zagłosować, jeśli są aktywne wątki).  

Chcesz poznać więcej sposobów na otrzymywanie wartościowych aidropów? Wartych setki czy tysiące dolarów. Zapisz się na newsletter, a kolejnym z nich podzielę się już następnym wydaniu newslettera (sobota):

2 comments add yours

  1. Sporo tego 🙂
    Nie mniej jednak po małym reserczu widzę, że trzeba mieć w portfelu dany token na który zamierzamy zagłosować by mieć tzw Voting power

    • Tak, musimy mieć odpowiedni token governance, aby nim zagłosować. Niezależnie od tego czy on chain transakcją płacąc za gas czy bez gasu snapshotem

Leave a Comment