To już szósty miesiąc z rzędu, w którym wartość mojego portfolio rośnie. I to pomimo realizowania zysków. Tym razem o ponad dwadzieścia procent. Nuda.

Co się dzieje w moim portfelu?

Jak widzimy na załączonym obrazku większość pozycji zakończyło marzec na plusie. Spadających rodzynków było zaledwie kilka. I to właśnie od nich zaczniemy to zestawienie:

 • BadgerDAO (BADGER) – który zanotował miesięczny spadek wartości o prawie 18 procent. Jest to projekt, który otrzymałem z airdropu na początku grudnia 2020 roku. Który wykorzystuje do zarabiania na dostarczaniu płynności. W styczniu notował on rekordowe wzrosty, teraz mamy mniej ciekawe czasy. Liczę na to, że druga faza wzrostów jeszcze przed nami.
 • xDAI (STAKE) – spadł w marcu o prawie 8 procent. Jest to jeden z projektów reklamujących się jako druga warstwa rozwiązująca problem skalowalności Ethereum. Będaca w rzeczywistości jego sidechainem, który również ma dość ograniczoną przepustowość i decentralizację.
 • Loopring  (LRC) – zanotował w marcu spadek o ponad 5 procent. Tak jak poprzednik, jest to projekt mający rozwiązywać problem skalowalności Ethereum. W odróżnieniu od poprzednika jest to jednak prawdziwa druga warstwa, oparta o technologię zk rollups. Projekt ten ma dość ciekawe i moim zdaniem błędne podejście do rozwijania swojego ekosystemu. Nie tylko tworzy platformę, do której zapraszał by istniejące i nowe projekty. Ale też tworzy produkty oparte o swój roll up. Nie za bardzo angażując się w przyciąganie do siebie innych projektów.

Jeśli chcesz lepiej zrozumieć kwestię skalowalności blockchainów, z szczególnie Ethereum oraz rozwiązań drugiej warstwy, to zapraszam do poniższego nagrania video. Ponad godzinna rozmowa z programistami pracującymi z tymi tematami na co dzień. I na najwyższym światowym poziomie. Nie możesz przegapić tego nagrania, jeśli chcesz wiedzieć, co się będzie działo w krypto w najbliższych latach:

A teraz przechodzimy do omówienia trzech liderów wzrostów:

 • Aragon (ANT) – który zanotował wzrost wartości w marcu o prawie 180 procent. Projekt, o którym już parę razy wspominałem w moich raportach. O których czasem też mówią goście podczas Tygodnika Kryptowalutowego. Jest to projekt jeszcze ze starych dobrych czasów bańki ICO w 2017 roku. Jego misją jest stworzenie platformy, które pozwala na łatwe, szybkie i tanie tworzenie oraz zarządzanie zdecentralizowanymi autonomicznymi  organizacjami (DAO). DAO to w uproszczeniu odpowiednik spółki czy spółdzielni na blockchanie, w którym zasady nie są określane przez prawo, ale przez reguły zapisane w smart contractach. Chociaż projekt liczy sobie już kilka ładnych lat i nie przebił się do krypto mainstreamu, to w branży cieszy się dobrą reputacją i dowiózł już wiele iteracji swojej platformy.
 • Fetch.ai (FET) – który w marcu wzrósł o prawie 157 procent. Jest to projekt kupowany przeze mnie na jesieni 2019 roku. Jego zakup był elementem mojej hipotezy, że decentralizacja danych będzie kolejnych trendem po decentralizacji finansów. Zamieszania z cenzurą social mediów oraz wyciekami danych użytkowników potwierdzają tą tezę. Aczkolwiek produkcyjnie jeszcze jesteśmy daleko od zaprezentowaniu wartościowych, skalowalnych i łatwych w użyciu rozwiązań. Aczkolwiek projekt pozwolił zarobić już ponad 10 razy.
 • Ambrosus (AMB) – który zanotował również przyzwoity wzrost o ponad 147 procent. Projekt tak samo jak Aragon starej daty. Z czasów bańki na ICO w 2017 roku. Aczkolwiek do mojego portfolio trafił dopiero w  tym samym okresie co FET – jesień 2019 roku. Tutaj moją hipotezą był fakt, że dalej rozwijane, aktywne projekty z poprzedniej bańki również dadzą dobrze zarobić. Na razie nie jest najgorzej – zysk razy kilka. Projekt skupia się na tworzeniu rozwiązań dla zdecentralizowanych systemów obsługujących łańcuchy dostaw.

Co kupiłem? Co sprzedałem?

Zacznijmy od zakupów. W przypadku kilku coinów widzimy przyrost ich  ilości. Wynika on jednak z farmingu, a nie z moich decyzji zakupowych.

Trochę inaczej jest z nasza nową pozycją w zestawieniu (b)LUNA. (b)LUNA to stokenizowana, płynna wersja zastakowanej monety LUNA – natywnego coina sieci Terra. Tutaj, po pierwsze ujawniłem wcześniej posiadane już przeze mnie monety LUNA. A także dokupiłem ich więcej, w związku z wykorzystaniem ich do zarabiania w uruchomionym w tym miesiącu protokole Anchor. 

W tym miejscu parę słów na temat ujawnienia posiadania przeze LUNA. Jeśli dobrze się przyjrzysz publikowanym przeze mnie zestawieniom z portfela, to na liście masz tylko Bitcoina, Ether oraz tokeny ERC-20 z blockchaina Ethereum. Nie oznacza to jednak, że nie mam monet z innych sieci. Mam, tylko ich nie pokazuje. Takie było moje założenie od początku – pokazuje to co jest na blockchainie Bitcoina i Ethereum. Reszta niech pozostanie milczeniem.

Zdecydowałem się teraz dołączyć do zestawienia LUNA, ponieważ ekosystem Terra jest coraz ważniejszą częścią nie tylko mojego portfolio w kontekście DeFi. Ale także mojej działalności edukacyjnej w Krypto Krypcie.  Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego niezwykle ciekawego i oferującego ponadprzeciętne zyski ekosystemu, to zapraszam Cię do artykułu wprowadzającego:

Jeśli chodzi o realizację zysków, to dokonałem jej na dwóch najbardziej wartościowych assetach:

 • Sprzedałem 0,5 BTC, gdy jego cena przebiła 60k USD
 • Sprzedałem 3 ETH, gdy jego cena przebiła 2k USD

Jak widać w tym, i poprzednich zestawieniach, jeszcze specjalnie nie wychodzę z altów. Ale niektóre z nich zbliżają się już do zaplanowanych poziomów sprzedaży. Nie można więc wykluczyć, że za miesiąc ta sekcja będzie bardziej obfita w treści 

Co działo się w moim DeFi?

No i w końcu nasza najrozleglejsza i najciekawsze sekcja na temat wykorzystywania posiadanych krypto i stablecoinów do generowania dodatkowych zysków. Tutaj nie działo się przesadnie dużo. Najważniejsze wydarzenia, to start Anchor Protocol oraz nagły koniec automatycznych strategii inwestycyjnych TokenSets. Ale przejdźmy tradycyjnie przez wszystkie sekcje po kolei.

Stablecoiny

Sprzedawaliśmy BTC i ETH, więc nam przybyło wartości zgromadzonej w stablecoinach. Jednak przybyło jej tylko 12k USD, a powinno około 36k USD (~30k USD za 0,5 BTC oraz ~6k USD za 3 ETH). Dlaczego jest więc mniej?

Po pierwsze część kapitału została wykorzystana na dokupienie wspomnianej wcześniej LUNY. Po drugie kapitał ten wylądował w Mirror Protocol, gdzie zarabia w okolicach 100% rocznie na dostarczaniu płynności w parze z mAssetami. 

Automatyzacja inwestycji w TokenSets

Ta sekcja napawa mnie największym smutkiem w tym zestawieniu. I to nie za sprawą mizernych rezultatów w ostatnim miesiącu. A to za sprawą tego, że to najprawdopodobniej ostatni miesiąc, kiedy to gościmy to zestawienia w moim raporcie z portfela.

TokenSets na początku roku odpalił nową wersję swojego protokołu. Pozwala ona każdemu na tworzenie i zarządzanie swoim własnych koszyków aktywów. Każdy może więc stworzyć swój własny fundusz inwestycyjny. W którym to inni mogą powierzać nam swój kapitał. 

Jak już parę razy wspominałem w tym raporcie: ja nie wierzę w ludzi. W tym kontekście, że zapewnią mi lepsze zyski niż stosowany przeze mnie hodling. Co widać było w ostatnich miesiącach, gdzie traderzy z TokenSets przegapili ruchy o 100 procent na Bitcoinie.

Ale z drugiej strony jestem mega fanem strategii automatycznych. One też w hossie są dużo słabsze niż hodling. Ale przynajmniej są przewidywalne. Traktuje je jako stablecoiny na sterydach. Produkt finansowy, dzięki któremu mogę robić soft exit z zajmowanych przeze mnie pozycji.

Niestety TokenSets ogłosiło parę dni temu, że automatyczne sety przestaną być rebalansowane z końcem bieżącego miesiąca. Następnie w pod naciskami części społeczności, aby w robo setach zostały bardziej ryzykowne assety (krypto), zdecydowano się na natychmiastowe wyłączenie rebalansingu.  

Cała ta sytuacja pod kątem komunikacji z inwestorami pozostawia, delikatnie mówiąc, wiele do życzenia.

Najprawdopodobniej więc wyjdę z tych setów do stablecoinów oraz mAssetów w Mirror Protocol.

Emisja DAI

Tutaj niewiele się zmieniło. Zarówno nie dopłacałem zastawów, jak i nie drukowałem nowych DAI. Moje współczynniki zastawu wynoszą w okolicach 500 procent. Dla przypomnienia minimalny próg zastawu to 150 procent. Mogę więc tutaj spać spokojnie.

Wydrukowane tutaj DAI pracują w opisywanych poniżej projektach DeFi.

Jeśli chciałbyś wykorzystać posiadane przez siebie Krypto do wygenerowania dodatkowego kapitału, bez konieczności ich sprzedawania, to emisja DAI jest jedną z najlepszych opcji. Jak zaplanować i przeprowadzić taki proces dowiesz się z jednego z webinarów w Krypto Krypcie.

Lokaty i pożyczki 

Tutaj działo się chyba najwięcej. A gwoździem programu było rozpoczęcie korzystania z protokołu Anchor. Gdzie pod zastaw 1367 bLUNA (o wartości 21k USD) mam zaciągniętą pożyczkę o wartości 7,5k UST. Na której to zarabiam 121 procent rocznie, w postaci otrzymywanych tokenów zarządzających protokołu ANC.

Projekt Anchor z drugiej strony oferuje lokaty w stablecoinie UST ze stałym procentowanie na poziomie 20 procent w skali roku. Na chwilę obecną w DeFi bez problemu znajdziemy lepsze opcje. Ale na czas bessy będzie to idealne rozwiązanie. 

Więcej o różnych możliwościach zarabiania dzięki Anchor rozmawiamy w tym wątku Krypto Krypty (jeśli jeszcze nie masz dostępu, to zdobądź go korzystając z promocji).

Przejdzimy teraz do mStable. Tutaj na lokacie w stablecoinie mUSD cały czas mam kapitał o wartości mniej więcej 11,5k USD. Wypracowywany jest tu obecnie zysk na poziomie około 20 procent rocznie.

Kolejnym punktem w naszym comiesięcznym przeglądzie lokat i pożyczek był Compound. Ale już nie będzie. Wypłaciłem z niego ostatnią lokatę. W tokenach ZRX. Po to, aby móc go łatwo sprzedać, gdy nadarzy się ku temu dobra okazja.

Podobnie sprawa ma się z AAVE, z którego wypłaciłem swoją małą lokatę w postaci 0,5 MKR.

Dostarczanie płynności

Przejdźmy teraz do sekcji na temat zarabiania na dostarczaniu płynności. Tutaj nie wykonywałem żadnych nowych akcji. Mój kapitał pracuje w tych samych miejscach, co miesiąc temu.

Curve

Tutaj mój kapitał w stablecoinach o wartości około 10k USD wypracowuje rocznie około 25 procent zysku. Głównie w otrzymywanym tokenie protokołu CRV.

Jeśli mowa o otrzymywaniu tokenów, to warto w tym momencie wspomnieć o Ellipsis Finance. Jest to klon Curve powstały na Binance Smart Chain. Za pozwoleniem i błogosławieństwem zespołu Curve. W zamian za co Ellipsis dystrybucje swój token wśród posiadaczy aktywnych tokenów zarządzających Curve veCRV. Jeśli jesteś jednym z nich, to pod tym adresem, co tydzień, możesz odbierać przysługującą Ci pulę tokenów EPS. 

Bancor

Na Bancorze moje obydwie pary płynności osiągnęły całkowitą ochronę przed nietrwałą stratą. Jakoże nie dostają one już nagród w postaci tokenów BNT (do tego czasu otrzymałem ich 210), to w najbliższym czasie, przy sprzyjających cenach gasu, będę wychodził z tych pozycji. 

BadgerDAO

Dla Badgera cały czas dostarczamy płynność na Uniswap dla ich dwóch tokenów BADGER oraz DIGG. Chociaż roczna stopa wygląda tutaj godnie, to w przypadku pary DIGG/WBTC na razie tracę. Przypominam, że DIGG to rebalansowany stablecoin dla Bitcoina. Jeśli cena DIGG jest wyższa niż Bitcoina, to każdy otrzymuje nowe monety, aby zwiększyć podaż i zbić cenę. I w drugą stronę, gdy cena jest niższa, każdy traci część swoich monet. I na razie głównie realizowany jest ten drugi stratny scenariusz. Liczę jednak na to, podczas finalnego entuzjazmu hossy będziemy mieli do czynienia z odwrotną pompką. Jak na AMPL podczas DeFi Summer.

PowerIndex

Tutaj bez zmian. Cały czas stakuje token indeksu YETI. W ostatnim miesiącu wartość mojej pozycji wzrosła do 7,58k USD, ale z drugiej strony roczna stopa zwrotu spadła w okolice 60 procent. Do tej pory mój kapitał wypracował nagrody w formie tokenów CVP o wartości ponad 1,8k USD. Ale ponieważ te nagrody objęte się 10 tygodniowym vestingiem, to na ten moment mógłbym wypłacić jedynie 1,1k USD.

Mirror (Terra)

To jest to miejsce, do którego powędrował kapitał ze sprzedaży Bitcoina i Ethereum. Przypomnijmy, że Mirror Protocol to miejsce, w którym możemy tworzyć, handlować i dostarczać płynność dla syntetycznych instrumentów finansowych. Najbardziej lukratywna opcja to dostarczanie płynności ze stopami zwrotu na poziomie w okolicach 100 procent rocznie. W tej chwili mam tutaj prawie 54k USD kapitału, zarabiającego w następujących pulach płynności:

 • 11,5k USD w puli płynności mAAPL-UST, zarabiającej 100 procent rocznie
 • 25k USD w puli płynności mIAU-UST, zarabiającej 94 procent rocznie
 • 17,5k USD w puli płynności mSLV-UST, zarabiającej 108 procent rocznie

Swop (Waves)

Tutaj cały czas dostarczam pule płynności dla stablecoinów: USDC oraz USDT spraowanych do USDN. Gdzie stopy zwrotu w obydwu przypadkach spadły poniżej 30 procent rocznie.

Co nas czeka w kwietniu?

Nie wiem

3 comments add yours

 1. Cześć, jak najlepiej kupić UST? Mając np USDT na giełdzie. Chodzi mi o przejście z sieci ethereum na terra.

Leave a Comment