Pora na comiesięczny raport z mojego portfela. Oprócz tego jak radziło sobie w kwietniu moje portfolio dowiesz się z niego także gdzie umieszczać zarobione na krypto stablecoiny, aby dalej generowały Ci nieprzyzwoicie wysokie zyski.

Co stało się w moim portfelu?

Po siedmiu miesiącach w końcu w moim portfolio zawitał ponownie kolor czerwony. Widzimy, że całkiem sporo projektów zaliczyła spadki. Jednak wartość całego portfolio krypto znowu zanotowała wzrost. Tym razem o kilkanaście procent.

Łączna wartość posiadanych przeze mnie kryptowalut to ponad 438 tysięcy dolarów. Co w przeliczeniu na złotówki daje kwotę 1 mln 651 tysięcy złotych. Łączna wartość wszystkich moich aktywów na blockchainie (krypto, stablecoiny, syntetyczne instrumenty finansowe) to kwota 597 tysięcy dolarów (2 mln 262 tysiące złotych).

Przejdźmy teraz tradycyjnie przez projekty, które zanotowały największe wzrosty oraz spadki. Na wstępie uhonorujemy liderów spadków, którymi są:

 • Polymath (POLY) który zanotował miesięczny spadek wartości o ponad 43 procent. Projekt ten był już bohaterem naszego lutowego raportu. Kiedy to wzrósł o prawie 500 procent. Teraz losy się odwróciły i mamy do czynienia z dość głęboką korektą. Polymath to platforma do emisji stokenizowanych securities.
 • Nest (NEST) spadł tylko odrobinę mniej niż poprzednik. Również odnotowując ponad 43 procentową utratę wartości. Projekt ten znajduje się w moim portfolio od lipca ubiegłego roku. Jest jednym z projektów stawiających na rozwiązanie problemu dostarczania na blockchain danych z zewnątrz. W wiarygodny, zdecentralizowany i odporny na manipulację. 
 • pNetwork (PNT) który zanotował stratę na poziomie prawie 33 procent.  Jest to projekt, który skupia się na przenoszeniu coinów pomiędzy różnymi blockchainami. Jest to jeden z głównych trendów obecnej hossy, jednak rozwiązania przez nich oferowane nie przebijają się do kryptowalutowego mainstreamu. Koronnym przykładem będzie fakt, że nie wspomniałem o nich podczas naszego webinaru na temat przenoszenia assetów cross-chain (chociaż posiadam ich token).

Przenieśmy się teraz na druga półkulę. Przyjrzyjmy się trzem liderom wzrostów:

 • Polygon (MATIC) który zanotował wzrost o ponad 116 procent. Nie po raz pierwszy gości wśród liderów wzrostów w tego rocznych raportach. Wynika to z ich narracji rozwiązywania problemu skalowalności (wysokich opłat transakcyjnych na) Ethereum. Obecnie poprzez rozwiązania typu sidechain, a w przyszłości za pomocą drugich warstw zakorzenionych w Ethereum. Czym się różnią sidechainy od drugich warstw (i dlaczego te drugie są lepsze) dowiesz się z tego nagrania. Główną przyczyną obecnych wzrostów jest rozwijający się tam ekosystem DeFi. A zwłaszcza uruchomienia tam wersji jednego z DeFiowych bluechipów – projektu AAVE.
 •  Ethereum (ETH) które zanotowało wzrost o ponad 60 procent. Jedna z głównych po Bitcoinie pozycji w moim portfelu. To właśnie jej dynamiczny wzrost w dużej mierze przekłada się na tak dobry rezultat całego portfela w tym miesiącu. Co jest super ciekawe i optymistyczne, to fakt, że nowe ATH osiągany przy opłatach za gas na poziomie 30 GWei. Dla porównania podczas poprzedniego, styczniowego rajdu ceny gasu sięgały 400-800 GWei. Przyczyn tego stanu rzeczy jest kilka. Po części ostatnie zwiększenie rozmiaru bloku. Ale przede wszystkim rozwój innych ekosystemów zgodnych z Ethereum (jak BSC czy wspomniany wcześniej Polygon) gdzie przeniosła się duża część aktywności. W najbliższych miesiącach, czy być może tygodniach, czeka nas jeszcze kilka pozytywnych wiadomości. Takich jak uruchomienie kolejnych drugich warstw takich jak Optimism czy zkSync. A podczas lata uruchomienie EIP-1559, który zmieni zasady naliczania opłat za gas. Na pewno będzie prościej. Być może będzie tanie. A część ETH przeznaczonego na opłaty będzie spalana.
 • Monolith (TKN) który zanotował wzrost wartości o prawie 59 procent. Projekt, który nie raz już gościł w moim raportach. Był też podmiotem jednego z pierwszych artykułów na blogu. Kiedy to wprowadził kartę płatniczą bezpośrednio powiązaną z naszym portfelem na Ethereum. Mający w dłuższej perspektywie stać się gatewayem do świata DeFi dla zwykłego śmiertelnika. Niestety od dłuższego czasu nie śledzę postępów w projekcie. Fajnie by było znaleźć na to czas (chyba nie po raz pierwszy o tym piszę).

Co kupiłem? Co sprzedałem?

Głównie sprzedawałem, bo w końcu mamy hossę. A wiec trzeba pamiętać o realizowaniu zysków. Zacznijmy jednak od tych nielicznych zakupów.

Przede wszystkimi za 1 ETH kupiłem index/ETF PLAY z projektu PieDAO. Który jest moją ekspozycją na cały trend NFT. Drugi zakup, to podkupywanie LUNA na dołkach. Jest do tego projektu byczo nastawiony na najbliższe miesiące. Dodatkowo moje zakupy wzmacniały mój zastaw w Anchor Protocol.

Przybyło mi również trochę BTC oraz ETH. A to za sprawą tego, że automatyczne strategie inwestycyjne TokenSets przestały działać. Więc umieszczone tam środki (głównie ETH i BTC) wypłaciłem. Część z nich jednak sprzedając, realizując zyski:

 • Sprzedałem 0,3 BTC przy cenie 57023 USD/BTC 1 maja
 • Ethereum sprzedawałem w dwóch partiach. Najpierw na początku kwietnia sprzedałem 3,63 ETH przy cenią 2119 za sztukę. Kolejne 3 ETH sprzedałem 1 maja przy cenie 2780 USD/ETH
 • Oprócz tego wyszedłem z mojej pozycji w MakerDAO (MKR). Ostatnie miesiące, jak i tygodnie, to dynamiczne wzrosty na projekcie, który właściwie przez rok nie dawał nic zarobić. Obecnie zadowoliłem się zyskami na poziomie x10 i wyszedłem z pozycji.
 • Wyszedłem również z mojej pozycji w Augurze (REP). Przy cenie 53 USD wyszedłem z całości pozycji (47,13 tokenów)

Rozegrania krótkoterminowe

Wraca dawno nie widziana pozycja z rozegraniami krótkoterminowymi. A to za sprawą eksperymentów z perpetual contracts i platformą dYdX. Chcę ją wykorzystywać podczas bessy do zarabiania na spadkach. Teraz operując niewielkimi kwotami w celach edukacyjnych. 

Pierwsza pozycja była rozgrywana pod planowaną na jutro (5 maja 2021) premierą Uniswap v3. Zakładem więc wzrost ceny UNI przed tym terminem. Zakupiłem więc kontrakt na 10 UNI na longa, o łącznej wartości 333,17 USD. Wychodząc z niej 3 maja przy wartości 445,16 USD.

Na chwilę obecną mam jeszcze otwarte longi na dwa DeFi blue chipy:

 • 1INCH o początkowej wartości 3210 USD. Obecnie wartość spadła do 3194 USD. Będę chciał zamykać pozycję w okolicach 6,50 USD za token 1INCH
 • YFI o początkowej wartości 2964 USD. Do chwili obecnej zanotował wzrost wartośći do 3244 USD. Będę chciał zamykać pozycję w okolicach 59k USD za token YFI

Co działo się w moim DeFi?

Troszkę się działo. Głównie wychodziłem z kilku rozwiązań, kiedy skończył się na nich farming. Przejdźmy przez DeFi po kolei.

Stablecoiny

Stablecoiny to główne miejsce (obok mAssetów z Mirror Protocol) w których przechowuje zyski ze sprzedaży kryptowalut. Po ostatnich realizacjach zysku ich wartość przekracza 103k USD. Zdecydowana większość z tego kapitału pracuje dla mnie dalej w DeFi. Wypracowując dla mnie od kilkunastu do kilkudziesięciu procent rocznie. W kolejnych sekcjach tego działu zapoznasz się ze szczegółami moich lokat i inwestycji opartych o stablecoiny. Temu tematowi będziemy też poświęcać najbliższy webinar, na który możesz się zapisać tutaj.

Automatyczne inwestycje w TokenSets

Nie ma! Skończyło się!

Tak jak pisałem w poprzednim raporcie TokenSets zaprzestał wsparcia i rebalansowania automatycznych strategii inwestycyjnych. Jednego z pierwszych weekendów kwietnia, korzystając z względnie niskich opłat za gas, wyjąłem swoje aktywa z setów. W przypadku setów opartych o ETH i BTC przechowywały one wtedy kryptowaluty, a nie stable, więc wyszedłem do nich. Część ETH sprzedałem od razu. Część później, razem z kawałkiem BTC.

Set dla LINKa akurat miał w sobie USDC podczas likwidacji, więc wyszedłem do nich.

Emisja DAI

Tutaj nic się nie zmieniło. Oprócz wartości moich zastawów. Za sprawą ostatnich wzrostów Ethereum mój nadmiar w zastawie dla ETH jest naprawdę duży. Być może w najbliższych dniach dodrukuję trochę DAI z niego i podczas najbliższego webinaru pokażę jak wyciągnąć największy zysk z tak uzyskanych stable.

Lokaty i pożyczki

W tym dziale czystki trwały już w ostatnich miesiącach. Na chwilę obecną mam tylko jedną pożyczkę oraz jedno lokatę. Zacznijmy od pożyczki w Anchor Protocol (blockchain Terra):

Tutaj pod zastaw bLUNA o wartości 23,735 USD mam pożyczonego stablecoina UST o wartości 7189 USD. Na tej pożyczce zarabiam ponad 46 procent rocznie. W formie otrzymywanych tokenów ANC. 

Token bLUNA to płynna wersja stakowanej LUNAy. Można ją od razu sprzedać, bez potrzeby czekania 21 dni na okres odstakowania. Ale za to nie dostajemy z niej airdropów.

Moja jedyna lokata to mStable dla stablecoinów dolara (mUSD). Mam na niej umieszczone 11658 USD. A średnie roczne oprocentowania w ciągu ostatniego miesiąca wynosiło 17,02 procenta.

Dostarczanie płynności

W pulach płynności wycofałem się z dwóch rozwiązań. A to dlatego, że skończyły się dla nich zyski z farmingu. Przejdźmy jednak przez wszystkie projekty po kolei.

Curve

Tutaj cały czas dostarczam płynności dla puli Compoundu (DAI/USDC). Moja łączna stopa zwrotu wynosi obecnie trochę ponad 20 procent. Składają się nią zarówno opłaty od handlujących, jak i dystrybucja tokenów CRV.

Bancor

Tutaj skończyły się nagrody w postaci tokenów BNT dla pul płynności, z których korzystałem: REN/BNT oraz renBTC/BNT. Dlatego też wypłaciłem środki z obydwu pól oraz naliczone przez ten czas nagrody.

BadgerDAO

Tutaj cały czas dostarczam płynność dla par BTC/DIGG oraz BTC/Badger na Uniswap. Odbierając w zamian nagrody o wartości, odpowiednio, 150 oraz 65 procent rocznie.

Przypominam, że DIGG jest syntetycznym, rebalansowanym stablecoinem wobec BTC. Oznacza to, że wraz z jego zmianą ceny wobec BTC zwiększa bądź zmniejsza się nasze saldo tego tokenu. Dlatego dostarczanie go w pulach płynności jest szczególnie ryzykowne.

PowerIndex

Tutaj również skończyły się nagrody w formie tokenów CVP. Dlatego wypłaciłem swoją pozycję i większość wypracowanej nagrody. Resztę będę mógł odebrać w ciągu najbliższych tygodni, kiedy skończy się okres vestingu. 

Mirror (Terra)

To jest główne miejsce, do którego ładuję moje zyski z kryptowalut. W jednej połowie w formie stablecoina UST. W drugiej w formie syntetycznych walorów finansowych. Cały czas dostarczam płynność dla trzech walorów. W każdej puli znajduje się mniej więcej połowa stablecoina UST oraz połowa danego aktywa. A nagrodę otrzymuje w formie tokenów zarządzających protokołu MIR. Które codziennie odbieram i sprzedaję. Mój kapitał w tym protokole to:

 • 11,7k USD w puli płynności dla syntetycznych akcji Apple mAAPL/UST. Tutaj zarabiam 87,25 procent rocznie.
 • 89k USD w puli płynności dla syntetycznego udziału w ETF złota mIAU/UST, gdzie zarabiam 73,58 procent rocznie
 • 18,2k USD w puli płynności dla syntetycznego udzału w ETF srebra mSLV/UST. Tutaj zarabiam 80,72 procent rocznie.

Wybierając aktywa do dostarczania płynności kieruje się przede wszystkim stabilnością. Stąd tak duży udział ETFów złota i srebra. Moim głównym zyskiem nie są wahania cenowe poszczególnych aktywów, lecz otrzymywane tokeny MIR. Dlatego wybieram stabilne cenowo aktywa, aby nietrwała strata była jak najmniejsza. Jednocześnie na wypadek załamania się rynków finansowych te pozycje mogą być stosunkowo dobrze dochodowe. Syntetyczne akcje AAPL chcę trzymać na lata, przeżyć na nich załamanie cenowe i powrót do poziomów cenowych gdy wchodziłem w pozycję (aby wyjść wtedy z dostarczania płynności) i dalej trzymać je do kolejnych ATH w następnym cyklu wzrostowym na giełdach.

Swop (Waves)

No i ostatni przystanek. Dostarczanie płynności dla stablecoinów na SWOP.Fi. Jest to DEX oparty o modelu AMM na blockchainie Waves. Dostarczam tutaj płynność dla dwóch par stablecoinów. Moje zyski są wypłacane w tokenie SWOP, który regularnie odbieram i sprzedaje.

 • 6k USD w parze USDC/USDN z roczną stopą zwrotu na poziomie 31 procent
 • 9,2k USD w parze USDT/USDN z roczną stopą zwrotu na poziomie 36 procent.

Co nas czeka w maju?

Nie wiem

14 comments add yours

 1. Dzięki Piotrek za kolejny raport. Kawał pouczającego materiału.

 2. Witam,
  mam kilka pytań:
  – czy jest jakiś konkretny powód dlaczego nie farmujesz ANC-UST który daje aktualnie około 80% rocznie?
  – Z czego wynika to że w anchorze w zakładce /borrow mamy podany prawdziwy APR (czyli jakieś 42% aktualnie), a w zakładce /govern przy UST borrow mamy APR na poziomie 82% ?

  • Trochę farmię UST-ANC. Zapomniałem to ująć w raporcie. Ale jest to jakaś niewielka kwota? Dlaczego? Bo tam mam nietrwałą stratę. Chociaż z drugiej strony takie emisyjne coiny jak ANC czy MIR są dość stabilne cenowo

  • W anchorze w zakladce borrow masz Net APR ktory jest obecnie na poziomie około 40%. Wynika on ze wzoru (Distribution APR)-(Borrow APR). Obecnie distribution (80%) a borrow (40%). Oznacza to, że za pożyczkę naliczane są odsetki w wysokości 40% natomiast otrzymujesz token ANC w wysokości 80%.

 3. Dzięki Piotrek za kolejny raport. Bardzo szanuję Cię za transparentność! Piszesz i mówisz tylko konkrety.

 4. Dzięki Piotrek. Nie mam pojęcia jak ogarniasz to wszystko, jest tego naprawdę sporo. Do tego raporty + śledzenie nowych projektów i YouTube.. Brawo ?

 5. coś te raporty nie zgadzają sie z Ox… 🙂

  CoCoS – to Twoja głowna waluta. wystarczy wrzucic ether i bsc scany, zamiast tabelek robionych w excelu…

  • Chyba nie.

   Ten token COCOS na Etherscanie to stary token sprzed denominacji z ceną aktualnego. To tak nie działa. Podobnie jak brak porównań do poprzednich okresów czy brak środków, które są umieszczone w DeFi

 6. Hey Piotr czy można się z Tobą umówić na rozmowę on-line?

  • Tak, skontaktuj się proszę ze mną mailowo

 7. Najciekawsze informacje, wskazowki odnosnie krypto w sieci. Mega wiedza i oby Ci sie nie przestalo chciec ;-). Wielkie dzieki!

 8. Cześć Piotr, super podsumowanie i wyniki i pomysły na farmy (szczególnie miau/ust >70% wow!!), 3 pytanka:
  1) Czy nie boisz się trzymać tak mocno skonsolidowanych środków (>100k ust) na 1 farmie w protokole mirror? nie ma ryzyka hacku?
  2) Dlaczego nie jesteś zupełnie obecny na curve.fi poprzez yearn.finance gdzie spokojnie możesz dostać na stablach >30% APY? choćby na zasadzie dywersyfikacji ryzyka…
  3) Czy rozważałeś/rozważasz korzystanie z coverów nexus mutual? szczególnie dobre stawki na curve.fi i yearn (po 2,6% rocznie), no i ostatnio w lutym 2021 wypłacili podczas hacku na yearn..

  Z góry pięknę dzięki za odpowiedź 🙂

 9. Dziękuję Piotrek,
  Pierwszy raz jestem na tej stronie i dzięki tobie widzę, że jeszcze trochę muszę się nauczyć. Muszę również przyznać, że po przeczytaniu materiałów jakie udostępniłeś byłem skłonny zmienić swą strategię pod kątem kolejny kilku lat dotyczących rynku crypto.

Leave a Comment