A gdyby tak można było robić swapy na Uniswap bez konieczności płacenia za gas? I jakby tak jeszcze można było być zabezpieczonym przed manipulacjami ceną przez boty i górników? Ależ byłoby pięknie. Otóż tak pięknie jest! Dzięki CowSwap. 

W dzisiejszym artykule chcę Ci pokrótce przedstawić giełdę CowSwap. A właściwie agregator DEXów nowej generacji o tej nazwie. Można powiedzieć, że jest to nowy, lepszy 1INCH. Dlaczego lepszy?

Przede Wszystkim dlatego, że CowSwap ma zupełnie nowy paradygmant działania. Zanim wyśle zlecenia do jakiegoś DEXa do wykonania, to je ze sobą grupuje. Patrzy, które ze zleceń można wykonać bez konieczności dokonywania handlu na DEXach. Dokonując bezpośredniej wymiany między handlującymi. Bo jest to tańsze w wykonaniu, jeśli chodzi o koszty gasu. Pozostałe operacje wymiany tokenów trafiają na DEX w jednej transakcji, co również jest tańsze pod kątem opłat za gas. Jedna transakcja, która zawiera 5 tradów na UNI jest znacznie tańsza, niż 5 transakcji, z których każda zawiera jeden trade. Im więcej tradów w transakcji, tym mniejszy koszt każdego z nich. Dlatego CowSwap będzie działał tym lepiej (tym tańszy w użytkowaniu będzie), im więcej użytkowników będzie z niego korzystać. 

 Do czasu zebrania masy krytycznej, która sprawi że korzystanie z CowSwap będzie mega tanie istnieje program dotacji do pokrywania kosztów gasu. Giełda za nas pokrywa 90% kosztów gasu, a reszta jest automatycznie uwzględniania w tradzie i pobierana w handlowanym tokenie.

Druga zaleta grupowania transakcji, oprócz niższych kosztów, to także utrudnienie front-runningu. Czyli celowych działań botów i górników, manipulujących ceną przed i po naszym tradzie, aby zarobić naszym kosztem. 

A teraz do dzieła, przechodzimy na giełdę CowSwap.exchange.

Krok pierwszy, to zalogowanie się do giełdy naszym portfelem Metamask. Klikając w jeden z oznaczonych strzałkami guzików Connect Wallet:

Następnie możemy skorzystać ze standardowego, dobrze nam znanego z innych DEXów formularza do dokonania wymiany tokenów:

Działa to dokładnie tak samo jak Uniswap, PancakeSwap czy inny DEX oparty o model AMM. U góry wybieramu token, który chcemy sprzedać oraz określamy jego ilość. Na dole wybieramy token, który chcemy otrzymać w wyniku wymiany. A system wylicza ile go dostaniemy po aktualnej cenie.

Jedyna różnica w porównaniu z Uniswap, to fakt, że nie możemy bezpośrednio handlować Etherem. Musimy go najpierw stokenizować do postaci tokenu WETH. Można to zrobić bezpośrednio z interface’u giełdy, ale niestety będzie to wiązało się z kosztami dokonania transakcji na Ethereum. Wynika to ze sposobu, w jaki działa giełda.

Gdy wybierzemy już tokeny do handlu, to musimy wyrazić zgodę, na wykorzystywanie sprzedawanego tokenu przez smart contract CowSwap. Klikając w oznaczony na poniższej grafice strzałkami guzik Approve NAZWA_TOKENU:

Tutaj będzie miała miejsce transakcja, która sprawi, że smart contract będzie mógł korzystać z danego tokenu znajdującego się w naszym portfelu. Tutaj będziemy musieli pokryć całościowo koszty transakcji. Jednak operację tę wykonujemy jednorazowo dla każdego tokenu. I potem będziemy mogli wykonywać już na nim prawie darmowe swapy.

Gdy transakcja approve zostanie zatwierdzona, wtedy aktywuje się guzik Swap:

Po jego kliknięciu wyświetli nam się ekran potwierdzający chęć dokonania wymiany na prezentowanych warunkach:

Klikamy guzik Confirm Swap, jeśli wszystko jest dla nas ok i chcemy dokonać wymiany.

I tutaj objawia się największa różnica względem Uniswap czy innych DEXów. Bowiem portfel wyświetli nam dziwne okienko potwierdzania transakcji, w którym nie możemy na przykład ustalić ceny gasu:

A to dlatego, że to nie jest wcale potwierdzenia transakcji. Jest to kryptograficzne potwierdzenie wiadomości, dzięki któremu CowSwap wie, że chcemy dokonać wymiany tokenów na przedstawionych wcześniej warunkach. Klikamy więc znajdujący się na dole guzik SIGN. Nie płacimy tutaj w ogóle za gas.

W tym momencie nasz swap trafia do grupy wraz ze swapami innych osób, które chcą dokonać wymiany w tym samym czasie. A nam wyświetla się następujący ekran:

Możemy kliknąć w zaznaczoną strzałkami opcję View on Explorer, aby podejrzeć naszą “transakcję”. Będzie to wyglądać mniej więcej tak:

Możemy być trochę zaskoczeni, bowiem nie jest to typowy podgląd transakcji na Etherscanie. A to dlatego, że my przed chwilą nie dokonaliśmy transakcji na Ethereum. Zgłosiliśmy chęć jej przeprowadzenia w Gnosis Protocol, z którego korzysta giełda CowSwap. I to właśnie Gnosis Protocol jest odpowiedzialny za zgrupowanie transakcji. Następnie dokonania bezpośredniej wymiany, gdzie to jest możliwe. By finalnie resztę swapów wykonać onchain w jednym z DEXów.

Po chwili nasza transakcje zostanie wykonana, co objawia się zmianą statusu na Filled:

A powyżej statusu pojawi się Transaction Hash, który oznaczyłem strzałką i który prowadzi już do transakcji na Ethereum gdzie dokonano naszego (i nie tylko naszego) swapa. Gdy przejdziemy do tej transakcji na Etherscanie to zobaczymy następujący ekran:

Zaznaczyłem tutaj obszar, który pokazuje, jakich transakcji na tokenach dokonano. Widzimy ich cztery, ale trzy z nich należą do mnie. Mój COVER najpierw wymienione na ETH na SushiSwap, następnie to ETH wymieniono na WBTC na Uniswap, by finalnie na tym samym DEXie wymienić ja na DAI, które finalnie trafiły do mnie.

Oprócz mnie w paczce był jeszcze jeden trade, w którym ktoś za ETH kupował tokeny SASHIMI.

Koszt tej transakcji (oznaczony strzałkami) wynosił 68 dolarów. Przy czym nie my go płaciliśmy. 90 procent zostało pokryte przez giełdę. Pozostałe 10 procent zostało rozdzielone na mnie i drugiego handlującego w tej transakcji. Im więcej handlujących w transakcji, tym mniejsze koszty dla każdego z nich. Dlatego nie tylko goroąco zachęcam do korzystania z CowSwap, ale także do dzielenia się tym tekstem z innymi, aby mogli robić to samo. Dzięki czemu wszyscy będziemy płacić grosze za dokonywanie swapów. Czego sobie i Państwu z tego miejsca życzę.

P.S. Zachęcam również do obejrzenia tutorialu video, w którym wchodzę głębiej w niektóre aspekty oraz udzielam odpowiedzi na pytania z czatu. Zapraszam również do zadawania pytań w komentarzach. 

6 comments add yours

 1. Właśnie próbuję wymienić 116 USDC z kawałkiem na USDT. Okienko [po wpisaniu ilości, nawet nie zdąży wyświetlić okienka APPROVE] pokazuje:
  – 0 otrzymanych USDT,
  – fee 186,2 USDC,
  – adnotację “Fees exceed from amount”,
  – informację w dymku: “GP swap has 0 gas fees. A portion of the sell amount in each trade goes to GP protocol”.

  • Na etapie przed wykonanie transakcji, CowSwap traktuje opłatę, że tylko Ty będziesz ją płacił (bo nie wie czy ktoś jeszcze będzie dokonywał tradu) oraz nie uwzględnia “dotacji” od protokołu

 2. Wspominasz o darmowych opłatach, do tranzakcji na eth to wszytko wydaje sie darmowe;) jednakże jak rowuzmiem dzielenie poniesionych 10 % kosztów pomiedzy osoby znajdujące sie w paczce z naszymi tranzacjami tak nie rozumiem ponoszenia pełnych kosztów przy kliknieciu w guzik approve.
  Działajac na uniswapie koszt wymiany Cover -> Dai jest jeden w postaci gazu do eth. a tutaj masz dwa koszta? Approve (taki sam jak gaz w eth?) i drugi wsopmniane 10% ??

  Dzieki za wyjsanienie

  • Dzięki za komentarz.

   Approve musisz wykonać i na Uniswap, i na CowSwap i na każdym innym dexie czy DeFi. To jest transakcja zezwalajaca danemu smart contractowi na korzystanie z danego tokenu w Twoim portfelu. Musisz więc ją zrobić wszędzie, zanim wykonasz dowolną operację na tokenie. Tutaj koszt na Uni i Cow będzie taki sam.

   Różnica pomiędzy Cow i Uni jest w samym swapie. Który możemy dokonać po dokonaniu approve. W Cow opłata jest dzielona więcej osób, 90% z niej jest płacone protokoł a reszta jest pobierana w tokenie, który otrzymasz.

   pozdrawiam

 3. Ależ piękna sprawa zwłaszcza teraz gdy wymiana na Uniswap kosztuje 100$. A tu proszę można za 15-20$. Niestety dla niektórych tokenów z Uniswapa pokazuje no liqidity, a on jest spory tylko w v1. Cowswap chyba widzi tylko v2.

 4. Witaj Piotrze,

  CowSwap wygląda ciekawie, ale wydaje się, że jak na razie obsługuje chyba tylko sieć Ethereum, więc raczej nie stanowi konkurencji dla 1INCHa, który pozwala robić swapy w dużo tańszych sieciach jak BSC i Polygon (nawet jeśli uwzględnimy łączenie transakcji i 90% dopłaty, a do tego dochodzi jeszcze pełnopłatny Approve).

  Wydaje się, że tańszą opcją jest skorzystanie z Bridge z Ethereum na Polygon i dokonanie swapu już w sieci Polygon np. na wspomnianym 1INCHu.

  Jakie jest Twoje zdanie w tym temacie?

Leave a Comment