Fajnie by było móc korzystać ze sprawdzonego DeFi na Ethereum przy opłatach transakcyjnych niższych niż na Binance Smart Chain. Zapraszam do ekspresowego wprowadzenia do ekosystemu Polygon (dawniej MATIC), który umożliwia nam takie cuda. I jeszcze więcej.

Czym jest Polygon?

Polygon to bardzo ciekawa sieć, która chce pomóc w rozwiązaniu problemu skalowalności Ethereum. Problem skalowalności Ethereum objawia się tym, że przy dużych ruchach cenowych oraz dużym wykorzystaniu sieci trzeba płacić fortunę za wykonanie transakcji. Problem ten wynika z tego, iż rurka przez którą płyną transakcje na Ethereum jest dość wąska. I za bardzo nie można jej poszerzać, bo grozi to utratą decentralizacji i możliwości sprawdzenia stanu sieci przez każdego chcącego.

Dlatego potrzeba część ruchu przenieść na inne sieci. I tutaj mamy ich dwa podstawowe rodzaje:

 1. Sidechainy – inne sieci blockchain, z własnymi walidatorami i mechanizmem konsesusu, na które można przenosić tokeny z Ethereum oraz uruchamiać smart contract zgodne z Ethereum Virtual Machine. Koronnym przykładem takie rozwiązania jest Binance Smart Chain. Ich zaletą jest stosunkowo łatwe skalowanie, a co za tym idzie obniżenie opłat transakcyjnych. Minusem jest utrata decentralizacji oraz bezpieczeństwa wynikającego z sieci Ethereum. Gdy przenosimy swoje tokeny na sidechain, bezpieczeństwo naszych środków całkowicie zależy od operatorów drugiego łańcucha.
 2. Rozwiązania drugiej warstwy (ang. Layer 2) – są to rozwiązania nadbudowane nad sieć Ethereum. Korzystające z jej decentralizacji i bezpieczeństwa. Są one znacznie bardziej skomplikowane technologicznie, ale dające też znacznie większy potencjał skalowalności. Korzystając z takich rozwiązań nie musimy polegać na zaufaniu do jego operatorów. Dane potrzebne do powrotu naszych środków na Ethereum znajdują się na Ethereum. Więc do ich powrotu do Ethereum nie potrzebujemy niczyjej pomocy.

Sieć Polygon jest gdzieś pomiędzy tymi rozwiązaniami. Można powiedzieć, że jest to sidechain, który co pewien czas wysyła swój stan na Ethereum. Dzięki czemu można wykryć ewentualne cofnięcie historii. A do wypłaty naszych środków potrzebny jest chociaż jeden uczciwy operator tej sieci.

W długoterminowej perspektywie zespół Polygon pracuje nad szerokim kompleksem rozwiązań skalowalności Ethereum. Składających się zarówno z już istniejącego sidechaina, jak i rozwiązań drugiej warstwy (np. zkRollups).

Z czego wynika rosnąca popularność projektu?

Na coraz większą popularność tego projektu, oraz rosnącą cenę jego tokenu, główny wpływ mają dwa czynniki.

Po pierwsze są to bardzo małe koszty opłat za gas. W wyniku czego korzystanie z sieci Polygon jest bardzo tanie. Przykładowa opłata za dokonanie transferu wygląda następująco: 0.000322476 MATIC ($0.000590 USD). Jest więc o trzy rzędy wielkości tańsza, niż na Binance Smart Chain. I o aż 4-5 rzędów wielkości niższa, niż ma to miejsce na Ethereum.

Drugi bardzo ważny czynnik, to coraz większa ilość ciekawych projektów DeFi, z których można korzystać w tej sieci. Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, na Polygon możemy umieszczać smart contracty zgodne z Ethereum Virtual Machine. Dzięki czemu stosunkowo łatwo można przenosić projekty z Ethereum na Polygon. Oraz doświadczeni developerzy z Ethereum bezproblemowo, korzystając z tej samej wiedzy oraz narzędzi, mogą rozwijać całkiem nowe aplikacje oparte o Polygon. Dzięki czemu mamy już w tej sieci dziesiątki projektów, które oferują nam ciekawe możliwości zarobku przy bardzo niskich opłatach transacyjnych. A czego więcej można chcieć od życia. Przyjrzyjmy się więc im z bliska.

Przegląd DeFi na Polygon

Bardzo ciekawym faktem odnośnie Polygon jest to, że projekt ten bardzo mocno wyrasta ze społeczności Ethereum. I cieszy się wśród niej przychylną opinią. Co nie za bardzo można powiedzieć chociażby o Binance Smart Chain. Z tego powodu, na Polygon, oprócz nowych projektów charakterystycznych tylko dla tej sieci, swoje wersje odpaliło kilka flagowców DeFi z Ethereum. Przyjrzyjmy się zarówno jednym, jak i drugim.

AAVE

Wartość rynków pożyczek i lokat na uruchomionej przed niespełna dwoma miesiącami wersji AAVE na Polygon osiągnęła już wartość prawie 6 miliardów dolarów. Po ⅔ wartości z podstawowej wersji protokołu znajdującej się na Ethereum. I ponad połowa kapitalizacji tokenu MATIC, który jest natywnym tokenem sieci Polygon wykorzystywanym do pokrywania opłat transakcyjnych i zabezpieczania sieci (Polygon wykorzystuje Proof of Stake).

Jedną z przyczyn tak gwałtownej migracji kapitału, oprócz niskich kosztów transakcyjnych na Polygon, jest program liquidity miningu. Polygon przekazał specjalną pulą swoich tokenów MATIC na wynagradzanie płynności na AAVE. Dzięki temu umieszczając kapitał na lokatach, czy zaciągając pożyczki dostajemy darmowe tokeny MATIC. Często dochodzi do tego, że wartość nagrody w tokenach MATIC za zaciągnięcie pożyczki, będzie większa niż odsetki tej pożyczki. Defacto jest nam płacone, za to, że zaciągnęliśmy pożyczkę. Jak to dobrze rozegramy, to możemy w bezpieczny sposób uzyskać kilkudziesięcioprocentowe stopy zwrotu na stablecoinach. Czy dobre kilka procent na hodlowanych przez nas Bitcoinie czy Ethereum. I właściw stworzenie i zautomatyzowanie takiego mechanizmu będzie jednym z przewodnich tematów najbliższego niedzielnego webinaru. Jeśli interesują Cię takie stopy zwrotu, to zapisz się za darmo tutaj

QuickSwap

QuickSwap to pierwszy znaczący DEX ekosystemu Polygon. Tak jak wszędzie, jest to po prostu klon znanego nam z Ethereum Uniswapa. Możemy na nim handlować zarówno flagowymi tokenami z Ethereum, jak i monetami projektów z ekosystemu Polygon. 

Co ciekawe giełda ta nie charakteryzuje się może ogromną płynnością (ok 800 mln USD), ale wystarcza to do przeprowadzania transakcji przez większość z nas. Dokonywanie swapów o wartości milionów nie jest najlepszym pomysłem, ze względu na odchylenie ceny, które spowodujemy, i które ograniczy opłacalność naszego trade’u. Ale transakcje o wartości tysięcy czy dziesiątek tysięcy na głównych parach są jak najbardziej okey.

Co jest jeszcze ciekawsze, to relatywnie duży dzienny wolumen wobec płynności na całym rynku. Dla par z najpopularniejszymi tokenami (jak ETH, USDC czy MATIC) dzienne wolumeny bywają większe niż wartość danej puli. Co oznacza bardzo dobre zyski z opłat od handlujących dla dostarczycieli płynności. Do tego dochodzą zyski z tzw. liquidity miningu. W zamian za to, że dostarczamy na giełdę płynność, ta wynagradza nas swoim tokenem QUICK.  Jeśli połączymy te dwa strumienie dochodu, to otrzymujemy od kilkudziesięciu procent dla par stablecoinów do nawet kilkuset procent dla par z niektórymi tokenami. Również to zagadnienie będziemy praktykować podczas najbliższego darmowego webinaru o ekosystemie Polygon. Zapisz się tu i teraz!

SushiSwap

Jeśl jesteśmy już w temacie DEXów, to na Polygon znajdziemy również jednego z liderów rynku z Ethereum. W właściwie chyba lepiej powiedzieć jednego z liderów DEXów na różnych sieciach. Chodzi mianowicie o SushiSwap.

Jeśli chodzi o płynność rynku, to jest tutaj trochę gorzej niż na QuickSwap (668 mln USD wobec ponad 800 mln). Jednak pod kątem dziennych wolumenów to już jest tragedia. Kilkanaście milionów dziennie. Tak niski obrót nie wygeneruje znaczących zysków dla dostarczycieli płynności. Spójrzmy więc na tutejszy liquidity mining, może z niego będzie można dobrze zarobić?

Niestety nie najlepiej. Chociaż Sushi korzysta z dwóch programów wynagradzania dostarczycieli płynności: swojego tokenem SUSHI oraz Polygonu tokenem MATIC, to stopy zwrotu prezentują się mniej okazale niż u poprzednika. Od kilkunastu do kilkudziesięciu procent.

Curve

Jeśli już o flagowcach mowa, to teraz pora na Curve Finance. Najlepszy protokół pod słońcem do wymiany między stablecoinami (bądź innymi tokenami o stałe wobec siebie cenie). Na Polygonie oferuje on wymianę pomiędzy stabecoinami DAI, USDC oraz USDT. Oraz możliwość zarabiania na dostarczaniu płynności dla tej trójcy. Źródła zarobku są dwa. Po pierwsze opłaty od handlujących. Po drugie program Liquidity Miningu, w którym dostajemy tokeny MATIC. W sumie stopa zwrotu wynosi ponad 40 procent rocznie. Wygląda interesująco? Być może temu tematowi także przyjrzymy się w praktyce podczas najbliższego webinaru.

Farming na Polygon

Tak jak na innych sieciach, tak i  na Polygonie pojawiają się rozwiązania, mające ułatwiać i optymalizować dla nas czerpanie zysków z tutejszego ekosystemu DeFi. I również tutaj z jednej strony mamy rozwiązania natywnie powstające w ekosystemie Polygon. Takie jak np. Adamant Finance. A z drugiej strony Polygon obsługiwany jest również przez wielosieciowe agregatory yield farmingu. Takie jak choćby, znane głównie z Binance Smart Chain, Autofarm czy Beefy Finance. 

Jak zacząć korzystać z możliwości zarabiania na Polygon?

Tego, w jaki sposób praktycznie korzystać z sieci Polygon dowiesz się najbliższą niedzielę. Podczas webinaru pokażemy w praktyce jak skonfigurować Metamaska, aby korzystać z sieci Polygon. W jaki sposób przetransferować środki. Oraz umieścimy nasz kapitał w kilku omawianych wyżej projektach, aby generował nam kilkudziesięcio procentowe (i wyższe) stopy zwrotu. Na webinar możesz zapisać się tutaj.

14 comments add yours

 1. hey

  dziękuję za wpis, sieć ta mnie mocno ciekawi 🙂 ale trochę dostanie się do niej to niezłe akrobacje trzeba robić…

  jak mógłbyś pokazać w niedzielę jakiś bridge z binance smart chain na polygon to byłbym wdzięczny, ogólnie działa to z ethereum ale z bsc no nie za bardzo. bridge były ale już nie działają…

  druga rzecz nie mozna wyplacic bezposrednio do polygonu z giełdy binance. musimy do eth a tam gas drogi, lub do binance ale bridge nie działają…. obejscie?

  jeszcze jedna rzecz przerzuciłem eth na matic siec z eth sieci , na quickswapie mi pokazuje 0, na sushi i beefy mi pokazuje coina jako weth. jestem ciekaw czemu nie pokazuje na quick jako eth? czemu na sushi pokazuje to jako eth i mogę zamienic, a na quickswap nie.
  (przerzucałem https://wallet.matic.network/bridge/)

 2. Najprościej i najtaniej to przelew USDC z AscendEX bezpośrednio po sieci Matic – opłata 0,2 usdc 😉

  • dziękuje za podpowiedź, ale już nie mam powera do zakładania konta na kolejnej giełdzie chyba już mam z 5 :))) liczę że jednak bridge jakiś będzie z binance smart chain.
   ogolnie to coinbase napedza coina, bo wielkich obrotow to on nie robi, a staking ma też na niskim poziomie.

 3. wszystko przerzuciłem z ETH na Polygon tzn DAI i ETH, koszt koło 7$ , zdzwiiłem się że tak tanio.

  moglibyśmy też poruszyć temat stable coina na sieci polygon IRON?
  https://polygon.iron.finance/

  irons z usdc ma 195%, kapitał 170 mln$. nagroda titan. pierwszy raz sie z tym stykam moze cos wiecej na ten temat. (beefy daje nagrode w ironach za staking eth boost i tak tam wyladawalem)

  • zrobilo mi sie 50k$ dziennie “zarabiam” 2k$ na APY, kupilem kolo 1$

   https://dex.guru/token/0xaaa5b9e6c589642f98a1cda99b9d024b8407285a-polygon

   nigdy tak duzo nie zarobilem w tak krotkim czasie. zrealizowalem czesc zyskow na lokate dai. ich tvl urosl juz do 1,5 mld.

   najciekawsza jest lokata na dwoch stable iron / udsc

   przeczytalem cala dokumentacje, grupy itd. dosc ciekawe tworzenie irona i tytana.

   no nic moim zdaniem najgoretszy temat na polygonie. dziękuję za przekonanie mnie do polygona :-)))))

  • no dobrze i moge przenieść BNB, CAKE i co dalej? jak dodać go to portfela metamask polygon do tego nie ma teog na sushi i quickswapie.
   nie ma do dodania bnb i cake tutaj https://wallet.matic.network/

   przesłałem sobie 5$ i teraz nie wiem jak się dobrać do nich :))

 4. hej , dzieki za wpis, czy moglbys wylaczyc te wyskakujace okienka na stronie lub gdzies je przesunac, sa troche irytujace?

  pozdro

  • dziękuje, nie działał przez kilka dni ponownie uruchomili. działa przeniosłem 1$ dai z binance smart chain na polygon.

   obecnie wiekszosc uruchomiłem na IRONie zarabiam kilkaset $ dziennie, przeczytałem całą specyfikację itd dość ubogo to wygląda. ryzyko dużo.
   https://polygon.iron.finance/

   w ciągu paru dni total value locked urosło parabolicznie, najwieksze ryzyko to e kontrakt działa dopiero od 18 maja….
   titan spadł z 2$ na 1$ od 18 maja, akurat był mega dołe a teraz odrabia straty.
   zobaczymy czy skopiuje sukces cake czy scam

 5. zrobilo mi sie 50k$ dziennie “zarabiam” 2k$ na APY, kupilem kolo 1$

  https://dex.guru/token/0xaaa5b9e6c589642f98a1cda99b9d024b8407285a-polygon

  nigdy tak duzo nie zarobilem w tak krotkim czasie. zrealizowalem czesc zyskow na lokate dai. ich tvl urosl juz do 1,5 mld.

  najciekawsza jest lokata na dwoch stable iron / udsc

  przeczytalem cala dokumentacje, grupy itd. dosc ciekawe tworzenie irona i tytana.

  no nic moim zdaniem najgoretszy temat na polygonie. dziękuję za przekonanie mnie do polygona :-)))))

 6. Piotrze, co myślisz o adamant finance?
  czy wg Ciebie jest to bezpieczna platforma?
  Interesuje mnie staking stablecoinów np Dai/USDC lub FRAX/USDC

  pozdrawiam Marcin

  • Nie przyglądałem się im bliżej jeszcze. Z tego co kojarzę, to jedna z pierwszych farm na MATICu, skoro jeszcze się nie wykrzaczyła, to dobrze o niej świadczy. Trzeba by znaleźć info, co tam siedzi w smart contractach, aby zweryfikować bezpieczeństwo

Leave a Comment