Drugi miesiąc z rzędu, gdy właściwie cały rynek krypto zalicza znaczące spadki. Pokazuje to, że decyzja o systematycznym, częściowym realizowaniu zysków w pierwszej połowie roku była słuszna. Pozyskane w ten sposób stablecoiny dalej mogą pracować w DeFi. Wprawdzie stopy zwrotu spadły, jednak cały czas bez problemu znajdziemy legitne i bezpieczne rozwiązania oferujące kilkanaście procent w skali roku.

Co się stało w moim portfelu?

Jeśli przyjrzymy się powyższemu zestawieniu mojego portfela, datowanemu na dzień 6-ego lipca 2021, to możemy dojść do wniosku, że lepiej to już było. I to bynajmniej nie miesiąc wcześniej, kiedy to zaliczyliśmy jeszcze bardziej poważne spadki. Po siedmiu z rzędu wysoce zyskownych miesiącach, tym razem mamy początek nowej serii. Drugi miesiąc z rzędu zaliczamy spadki. Tym razem w portfolio pojawiły się nieliczne zielone rodzynki. Aczkolwiek wartość całego portfela krypto straciła na wartości prawie 18 procent.

Trzej liderzy wzrostów w czerwcu to:

 • Constellation (DAG) – który zanotował miesięczny przyrost ceny o ponad 178 procent. Osiągając tym samym swoje nowe ATH. Jest to oparty o technologię DAG projekt, do tworzenia rozległych, tanich w obsłudze i zdecentralizowanych sieci mogących służyć do wymiany danych w świecie pełnym inteligentnych urządzeń. 
 • Unibright (UBI) – który zanotował wzrost o ponad 19 procent. Projekt ten znajduje się w moim portfelu od okołu roku, dając jak na razie zarobić razy kilka. Wzbudził moje zainteresowanie, jako technologiczny lider trendu ułatwiającego korporacjom korzystanie z publicznej sieci Ethereum oraz technologii za nią stojących.
 • Gnosis (GNO) – który zanotował wzrost wartości ledwie trochę ponad 2 procent. Jeden ze starszych projektów DeFi, rozpoczynający działanie z wizją stworzenia zdecentralizowanych rynków predykcyjnych. Obecnie skupiający się na ogólnym tworzeniu zdecentralizowanej infrastruktury dla nowego systemu finansowego. Stworzyli między innymi omawianą jakiś czas temu przeze mnie giełdę CowSwap. Co ciekawe w skarbcu tego projektu znajduje się ponad 1,7 mld dolarów. A decyzje na co je widać mogą podejmować właściciele tokenów GNO.

Teraz pora przejść na drugą, bardziej liczną, spadkową stronę medalu. Niechlubnymi liderami spadków są:

 • Fetch.ai (FET) – które zanotowało spadek wartości o prawie 40 procent. Projekt kilkakrotnie już przeze mnie wspominany w raportach. Obok lidera czerwcowych wzrostów – DAG – oraz OCEAN jest to element mojego zakładu z rynkiem, że zdecentralizowane zarządzanie i wykorzystywanie danych będzie the next big thing.
 • Chainlink (LINK) – który zanotował spadek wartości o ponad 39 procent. Niekwestionowanych lider segmentów wyroczni. Zdecentralizowana sieć odpowiedzialna za wiarygodne dostarczanie na blockchain informacji ze świata rzeczywistego. Zbliżamy się do ewolucji systemu do wersji 2.0, w którym podmioty dostarczające dane do sieci będą zobligowane do stakingu tokenów LINK, pod zastaw wiarygodności tych danych. 
 • Rocket Pool (RPL) – spadek wartości w ciągu miesiąca o ponad 35 procent. Zdecentralizowana sieć do stakingu Ethereum 2.0. Jeden z pierwszych projektów chcący stworzyć zdecentralizowany pool dla osób chcących stakować Ethereum 2.0. Niestety nie można powiedzieć, że są na chwilę obecną liderem trendu, w którym brylują takie projekty jak LIDO czy ANKR.

Co kupiłem, co sprzedałem?

Chociaż rynek po raz kolejny zaliczył spadki, to cena Bitcoina oraz Etheru cały czas jest powyżej moich poziomów sprzedaży. Które wynoszą odpowiednio 30k USD dla Bitcoina oraz 2k USD dla ETH. Dlatego w tym miesiącu również sprzedałem część posiadanych przeze mnie tych aktywów:

 • Dwie sztuki Etheru za 4 540 USDT, co daje nam cenę jednostkową 2270 dolara za ETH. Moich stałych czytelników może dziwić wyjście do Tetheru. Wyjaśnienie tego oraz zastosowanie dla USDT znajdziemy podczas najbliższego darmowego webinaru.
 • 0.2 WBTC za 6 832 DAI, co daje nam jednostkową cenę 34160 dolarów za Bitcoina.

Podczas webinaru Zabawy stablecoinami zakupiłem trochę eksperymentalnego stablecoina OHM, przeznaczając na to kwotę 440 alUSD. Na stakingu którego zarabiam 18 739,1 procenta rocznie.

W czerwcu padłem również “ofiarą” dwóch wartościowych AirDropów:

 • Projekt Osmosis wynagrodził mnie swoimi tokenami za posiadanie i stakowanie tokenów ATOM. Tutaj możesz się trochę zdziwić: ale jak to tak, nigdy nie widziałem ATOMu w Twoich raportach z portfela Piotrze. To dlatego, że w zestawienia skupiam się na rzeczach opartych o Bitcoina i Ethereum oraz od jakiegoś czasu ekosystemie Terra. Mam jeszcze trochę tokenów w innych sieciach, jednak nie są to jakieś znaczące pozycje. Wracając do airdropa Osmosis: zdecydowaną większość natychmiastowo sprzedałem uzyskując około 1500 dolarów
 • Drugi airdrop to token INST od Instadapp. Jest to platforma do automatyzacji naszymi pozycja w DeFi. Pokazywaliśmy ją sobie rok temu na początku DeFi Summer, w webinarze DeFi dla zaawansowanych cz. 2, gdzie przy jej pomocy robiliśmy sobie dźwignię na farmingu COMP na Compoundzie. A ostatnio pokazywaliśmy to samo, jak zrobić dla AAVE na Polygonie. Instadapp wynagrodził osoby, korzystające obecnie aktywnie z platformy. A także te osoby, które prze migrują do nich swoje pozycje na AAVE, Compoundzie oraz Makerze. Oraz przez kolejne trzy miesiące wynagradza płynność na pozycjach zarządzanych za pomocą Instadapp. Otrzymany przeze mnie airdrop na moment otrzymania był wart ponad 4k USD. Skusiłem się jednak na bardzo wysokie stopy zwrotu z dostarczania płynności dla tego tokenu (początkowo ponad 1000 procent, nadal prawie 400 procent) i umieściłem tam całość airdropa. Potem nawet dokupiłem tokeny INST za 1 ETH. Nie było to jednak najlepszym manewrem, ponieważ w związku z późniejszy spadkiem ceny moje pozycje płynności są warte obecnie około 2900 USD. Plus około 600 dolarów już zrealizowanego zysku z dostarczania tej płynności. Ale być może bardziej opłacalne byłoby natychmiastowe sprzedanie otrzymanych tokenów.

Co się działo w moim DeFi?

W moim DeFi działo się całkiem sporo. Zacząłem korzystać z nowych projektów. Głównie w sieci Polygon, ale także Ethereum oraz Terra.

Stablecoiny

Wartość posiadanych przeze mnie stablecoinów skurczyła się w ciągu miesiąca o około 12 k USD. Głównym powodem jest spłacenie mojego długu DAI w Makerze. Kolejnym jest spadek na rynkach złota i srebra. Jeśli już o złocie mowa, to całkowicie wyszedłem z tokenu DGX. Jego mała kapitalizacja sprawia, że miał on coraz większe problemy z utrzymaniem pegu. Kolejne giełdy go delistowały, a na DEXach również ciężko o płynność dla tego tokenu. Z tych powodów sprzedałem go w ostatnich dniach handlu nim na giełdzie Bitfinex.

W zestawieniu mamy też dwie nowe pozycje:

 • USDT – czyli stary, dobrze wszystkim znany Tether. Nie jestem zwolennikiem tego stablecoina, ale będzie nam potrzebny do zarabiania podczas najbliższego darmowego webinaru.
 • MAI – to również bohater webinaru, z tymże już odbytego – Zabawy stablecoinami. Potrzebny mi jest po to, aby zarabiać ponad 100 procent rocznie na dostarczaniu płynności na stablecoinach. 

Emisja DAI

Tutaj się wyzerowałem. Oddałem wszystkie wyemitowane przeze mnie DAI, zwalniając swój zastaw WBTC. Stopy zwrotu na stablecoinach w większości przypadku spadły, stwierdziłem więc, że nie ma sensu płacić za ten dług. Tym bardziej, że część ze zwolnionych przeze mnie teraz WBTC (oraz wcześniej zwolnionego Etheru) będzie dla mnie generować przyzwoity dwucyfrowy zysk. Jak to zrobić, pokażę podczas najbliższego darmowego webinaru.

Lokaty i pożyczki

Przede wszystkim zlikwidowałem zapętlono pożyczko lokatę DAI w AAVE na Polygonie, którą wyklikaliśmy sobie podczas webinaru Zarabianie na DeFi w sieci Polygon. Stopy zwrotu znacząco spadły, więc znalazłem dla tego kapitału bardziej wartościowe miejsce. Dowiesz się o nim z sekcji o dostarczaniu płynności.

Jeśli chodzi o Anchora, to obecnie mam pożyczone prawie 7,3k USD, pod zastaw bLUNY o wartości prawie 22,5k USD. Na tej pożywce zarabiam 110 procent (wartości pożyczki) rocznie. Moja obecna cena likwidacji to 4,48 USD, przy aktualnie cenie 7,06 USD za jedną bLunę. Rentowność znacząco spadła. Z tyłu głowy może pojawiać się pytanie, czy nie lepiej byłoby te LUNY samodzielnie stakować i zgarniać airdropy, które się szykują w najbliższej przyszłości? 

Cały czas aktywna jest moja lokata w mStable. Znajdujące się tam 11,888 mUSD zarabia obecnie 9,12 procent rocznie.

No finalnie kolejny bohater webinaru Zabawy stablecoinami. W Alchemix pod zastaw 880 DAI pożyczyłem 440 alUSD. Kapitał umieszczony w depozycie jest farmiony i zysk z tego farmingu automatycznie spłaca moją pożyczkę. Które nie jest oprocentowana.

Dostarczanie płynności

W tej sekcji działo się również bardzo dużo. A będzie się działo jeszcze więcej, o czym przekonasz się podczas najbliższego darmowego webinaru.

Przede wszystkim pożegnaliśmy się dwoma farmami dla stablecoinów na sieci Polygon: Curve oraz QuickSwap. Stopy zwrotu spadły na tyle, że poszukaliśmy dla nich alternatyw. Zacznijmy więc od ich omówienia. 

Kyber Network (Polygon)

W ostatnim czasie kolejne legitne projekty z Ethereum uruchomiły się również na Polygonie. Jednym z nich jest Kyber Network, który przy okazji rozpoczął trwający dwa miesiące program Liquidity Miningu. 

Ja skorzystałem z tej okazji i umieściłem ponad 20,5k USD w puli płynności dla stablecoinów USDC oraz DAI. Zarabiam na tym prawie 17 procent rocznie. A nagrody wypłacane są w natywnym tokenie protokołu Kyber – KNC.

Adamant Finance (Polygon)

Adamant jest to jedna z farm auto compoandujących na Polygonie. Oznacza to, że umieszcza ona za Ciebie środki na farmach, następnie regularnie odbiera zyski z farmy źródłowej i dokupuje z nich więcej pozycji, którą wrzuciłeś na farmę. Dodatkowo wypłaca Ci bonusowy zysk we własnym tokenie (ADDY), który jednak podlega vestingowi.

Ja umieściłem tutaj wartą prawie 10k USD pulę płynności dla stablecoinów MAI/USDC. Pod spodem są odbierane i auto compoudnowane zysk z farmy dla tej puli w protokole QiDao, który jest protokołem pozwalającym na emisję stablecoina MAI (więcej na ten temat dowiesz się z webinaru Zabawy stablecoinami). Pula ta wypracowuje ponad 67% rocznie na farmie źródłowej QiDao. Do tego dochodzi dodatkowy zysk wypłacany w natywnym tokenie Adamant – ADDY (podlega on vestingowi). W sumie daje to ponad 103 procent rocznie.

SWOP (Waves)

Tutaj bez zmiany, cały czas dostarczał płynność dla dwóch par stablecoinów:

 • Pula płynności USDT-USDN o wartości 9,3k USD na której aktualne roczna stopa zwrotu to 17,11 procent 
 • Pula płynności USDC-USDN o wartości 6k USD na której aktualna roczna stopa zwrotu to 18,48 procenta

Mirror (Terra)

Na Mirrorze zmieniło się sporo, jeśli chodzi o sam protokół. Wyszła bowiem jego nowa wersja, oferująca między innymi:

 • Możliwość farmienia na pozycjach krótkich (ang. short)
 • Możliwość wykorzystywania do emisji mTokenów nowych aktywów jako zastaw. Między innymi token aUST, który jest tokenem uprawniającym do wypłaty lokaty oraz zysków z Anchora
 • Nowy interface graficzny

W moich pozycjach pojawiły się natomiast dwie farmy dla mETH. Jest to tradycyjna forma long (dostarczanie płynności dla mETH-UST) oraz nowo powstała farma short dla mETH. Polega ona na emisji danego assetu i natychmiastowej jego sprzedaży na rynku. Po to, aby potem tanie odkupić go z rynku i spłacić nim wykorzystany zastaw. W międzyczasie zarabiając na dystrybucji tokenu MIR. Jeśli otwieramy farmy short oraz long dla tego samego assetu i wartość tego assetu w obu farmach jest identyczna, to tak naprawdę mamy strategię zarabiania na dostarczania płynności bez względu na to w którą stronę pójdzie rynek. Bowiem nasze pozycje short i long równoważą się jeśli chodzi o wartość odchylenia cena. Więcej na temat tego typu strategii oraz innych możliwość nowego Mirrora dowiesz się ze specjalnego odcinka Terra Środy:

Jeśli chodzi o moje trzy dotychczasowe pozycja farmingu, to wyglądają one następująco:

 • 10k UST zarabia 36,05 procent rocznie w farmie puli płynności mAAPL-UST. Tutaj kapitał trochę zmalał, ponieważ część środków wrzuciłem w pierwszą farmę autocompandingową na Terra. O niej w następnej sekcji
 • 61,2k UST zarabia 36,88 procent rocznie dla puli płynności mIAU-UST
 • 65,8k UST zarabia 36,76 procent rocznie dla puli płynności mSLV-UST

Dwie ostatnie pozycje trochę straciły na wartość, ze względu na spadki na rynku złota oraz srebra.

Spectrum (Terra)

Tak jak wspomniałem wcześniej pojawił się pierwsza autocompandująca farma w ekosystemie Terra. Pod spodem korzysta ona z kilku farm na Mirrorze. Zyski z niej (tokeny MIR) mogą być traktowane na dwa sposoby:

 • Automatycznie stakowane w Mirrorze, dając nam 27,59 procent rocznej stopy zwrotu
 • Automatycznie sprzedawane i kupowane za nie jest więcej tokenów LP, które umieściliśmy w farmie (to jest właśnie ten auto compounding)

Podczas depozytu kapitału wybieramu jedną z tych strategii. 

Ponieważ projekt ten powstał nie wiadomo skąd, bez wsparcia ze strony ekosystemu Terra oraz audytów, to należy do niego podchodzić ostrożnie. Ja umieściłem tam 2k USD, które w ciągu pierwszego tygodnia wypracowało mi 900 USD zysku. Przy czym większość tego zysku (849 procent rocznie na chwilę obecną) jest wypłacane w tokenie farmy SPEC. Wypłaty tej nagrody podlegają 50 dniowemu vestingowe. Każdy dzień zwiększa Twoją pulę środków do wypłaty o kolejne 2 procent (tego co już wypracowała Twoja farma).

Zalecam ostrożność i umiarkowanie przy korzystaniu z tego projektu.

OlympusDAO (Ethereum)

Już trochę wspomniałem o tym w sekcji dotyczącej zakupów. OlympusDAO to protokół oferujący eksprymentalną formę stablecoina – OHM. Eksperymentalną, bo nie powiązaną cenową do dolara (ani innej waluty fiat). Tą względną stabilizację ceny ma zapewniać eksperymentalna (oraz ryzykowna) ekonomia tokenu. Z której wynikają między innymi wysokie stopy zwrotu ze stakingu. Na chwilę obecną to prawie 19k procent. 

Może to się skończyć różnie, więc przed podjęciem decyzji o wzięciu udziału w tym eksperymencie należy po pierwsze zrobić własny research i zrozumieć mechanizmy tu działające. Punktem startowym może być zapis z webinaru Zabawy stablecoinami. Po drugie, pogodzić się z tym, że wrzucany przez nas kapitał może znacząco stracić na wartości. 

InstaDapp (Ethereum)

W sekcji zakupowej wspominałem o airdropie i moich zakupach tokenu INST. Dostarczam dla niego płynność do ETH na Uniswap v3. Obecnie kapitał tam umieszczony jest wart 2 629 USD i generuje 337 procent rocznej stopy zwrotu wypłacanej w tokenie INST.

BadgerDAO (Ethereum)

Tutaj cały czas dostarczam na Uniswapie płynność dla Twój tokenów ekosystemu:

 • 11,3k USD w puli płynnośći WBTC/DIGG wypracowuje 75 procent rocznej stopy zwrotu
 • 2,6k USD w puli płynności WBTC/BADGER wypracouje 42 procent rocznej stopy zwrotu

Oprócz tego skorzystałem z niskich cen za gas na Ethereum i wypłaciłem wypracowane w ostatnim czasie nagrody z powyższych aktywności. Tak otrzymane 0,04 DIGG (o wartości 1,5k USD) umieściłem w vaulcie, które oferuje mi roczną stopę zwrotu na poziomie prawie 20 procent.

DIGG jest rebalansowanym, syntetycznym stablecoinem dla Bitcoina. Inwestowanie w niego oraz dostarczanie dla niego płynności wiąże się z bardzo dużym ryzykiem. DYOR. 

Co nas czeka w lipcu?

Nie wiem

7 comments add yours

 1. Jak zwykle miło przeczytać do kawy porannej. Dobrze wiedzieć, że coś tam masz w ekosystemie ATOM.

 2. Inwestujesz w tradycyjne instrumenty finansowe (akcje, obligacje, lokaty)?
  Jeśli tak, to jaki to jest % Twoich inwestycji? <:)

  • Nie, jeśli już to w ich syntetyczne formy na blockchainie. Info o nich znajdziesz w samym raporcie

 3. A gdzie podstawowa lokata na Anchor?

  Zastanawiam sie dlaczego nie masz nic wrzucone w pewną ~20% lokatę, w Earnie na Anchorze?

  Dodatkowo: Dywersyfikacja portfela po różnych sieciach – mistrzostwo 🙂 biorąc pod uwagę, że masz super podejście do ryzyka – z jednej strony masz sporo kapitału pozamykane w bezpiecznych/sprawdzonych farmach/lokatach a z drugiej strony próbujesz bardziej agresywynych i ekperymentalnych rozwiązań.

  Pozdrawiam i czekam na lipcowy raport 🙂

  • Świetne pytania Damian.

   Dlaczego nie mam pozycji w Anchorze, a miewam stable w pulach płynności/lokatach, które zarabiają mniej.

   Z troski o bezpieczeństwo i dywersyfikację. Tutaj pod samym kątem stablecoinów: UST jest moim główny stable, ale chce mieć też rezerwy na wypadek gdyby ten ekosystem się totalnie zawalił. Dlatego UST mam wrzucone na Mirror, a nie Anchor, bo są tam wyższe stopy zwrotu. I chociaż gdzie indziej mogę zarabiać mniej, to nie chcę mieć za dużego koszyka UST.

   pozdrawiam

 4. Ostatnio pojawiła sie opcja ubezpieczeń na Anchorze. Czy takie ubezpieczenie pozwala nam spać spokojnie nie martwiąc sie zupełnie o bezpieczeństwo naszej krwawicy, czy widzisz tam jakieś ryzyka?
  Biorąc pod uwagę fakt, że ubezpieczając nasz depozyt tracimy ok 2, 3 %
  mimo wszystko daje to dość godne APY 17%

  Dzięki za Twój wkład w pogłebianie naszej świadomości o krypto
  Pozdrawiam
  Wojtek

  • Nie czytałem warunków tych polis, więc nie jestem w stanie teraz odpowiedzieć na to pytanie. Jak korzystałem z polis Nexus Mutual rok temu, to mieli w prosty sposób napisane, od czego jest to ubezpieczenie, a od czego nie. Dlatego sugeruje zapoznać się z tymi informacjami i dać nam znać w kolejnym komentarzu 🙂

Leave a Comment