Na naszych oczach dzieje się historia. Podczas tego lata wprowadzana jest poprawka EIP-1559 dla Ethereum. Oprócz tego mają wystartować dwie drugie warstwy  z pełną obsługą smart contractów. Co to oznacza dla Ethereum, dla nas samych i jak będzie można na tym zarobić?

Czym jest EIP-1559 i jakie oferuje korzyści?

EIP-1559 to jedna z poprawek do działania sieci Ethereum, która zostanie wprowadzona w okolicach 4 sierpnia 2021. Wraz z hardforkiem pod nazwą London. Te trzy literki i cztery cyferki były najczęściej powtarzanym skrótem w społeczności Ethereum od ponad roku. Ponieważ poprawka ta wprowadza ważne zmiany w dwóch fundamentalnych aspektach działania sieci i jej modelu ekonomicznego:

  • Sposobie naliczania opłat transakcyjnych oraz określania rozmiaru bloku
  • Podaży Etheru

Zmiany te wynikają z nowego modelu zarządzania opłatami transakcyjnymi. Jego podstawą jest tzw. base fee. Na potrzeby tego artykułu będziemy ją nazywać opłatą bazową. Opłata bazowa jest wyliczana przez sam protokół Ethereum i powinna zapewnić użytkownikowi stosunkowo szybkie znalezienie się w jednym z najbliższych bloków transakcyjnych. Podkreślam tutaj słowo powinna. Bowiem jej zapłacenie nie daje nam takiej gwarancji. Jeśli będzie nam naprawdę zależało na szybkich znalezieniu się w bloku (i do tego jako jedna z pierwszych) to mamy możliwość zapłacenia więcej. Ta możliwość nazywa się miners tip, i jak sama nazwa wskazuje, jest to dodatkowa forma wynagrodzenia, która trafi do górnika. Ma to być motywacja dla niego, aby rzeczywiście wybrał naszą transakcję jako jedną z pierwszych. 

Ale wróćmy jeszcze na chwilę do naszej opłaty bazowej (ang. base fee). Ona nie będzie bowiem trafiała do górników, tylko będzie spalana. Ether, który zostanie wykorzystany będzie palony. A to oznacza, że część ETH z obiegu będzie po prostu znikać. Im wykorzystanie sieci i opłaty bazowe będą większe, tym więcej Etheru zostanie zniszczone. Jest to bardzo ważny element narracji Etheru jako mocnego pieniądza. Który ma niską, a może mieć wręcz ujemną inflację. Jest to szczególnie prawdopodobne w dłużej perspektywie, kiedy to w całości przejdziemy na Proof of Stake, a następnie uruchomimy sharding Ethereum 2.0. Pierwsza zmiana oznacza znaczące ograniczanie emisji nowych monet. Druga sprawi, że sieć będzie obsługiwać znacznie większą ilość transakcji. Nawet, jeśli opłata bazowa za pojedynczą transakcję byłaby niska, to ich większa ilość sprawi, że ilości spalanego w ten sposób Etheru będą mogły być znaczące.

No dobra, ale najważniejsze pytanie jest takie: czy EIP-1559 sprawi, że będziemy płacić mniej za gas? Być może troszeczkę, ale nie koniecznie. Powinno być łatwiej określić poziom ceny gasu, którym się załapiemy do bloków. Być może ta łatwość sprawi, że nie będziemy się tak strasznie licytować w górę w momentach wzmożonego ruchu w sieci. Ale pamiętajmy, że cały czas będziemy mieli dość ograniczoną przestrzeń w bloku (chociaż będzie mogła ona bywać dwukrotnie większa niż obecnie) i coraz więcej chętnych do jej wykorzystania. Jednym z głównych konsumentów będą sidechainy oraz drugie warstwy skalowalności. Oraz mosty łączące je z Ethereum. 

Czym są drugie warstwy i dlaczego mają znaczenie?

Drugie warstwy (ang. Layer 2)  to specjalnie protokoły, które są zaczepione w łańcuchu głównym (ang. Layer 1). Pozwalają one na przeprowadzanie znacznie większej ilości transakcji. Robią to przy tym szybciej i taniej.

Przykładami takie rozwiązań są Lightning Network dla Bitcoina czy Optimistic Rollups dla Ethereum. Sieci te korzystają z bezpieczeństwa warstwy pierwszej i mają zapewniać użytkownikom te same przymioty co blockchain, o który są oparte. A więc decentralizację, odporność na cenzura czy brak zaufanej trzeciej strony.

Korzystanie z drugich warstw Ethereum bardzo przypomina korzystanie z innych sieci zgodnych z Ethereum (jak Binance Smart Chain czy Polygon). Różnicą są kwestie bezpieczeństwa i decentralizacji. Drugie warstwy pozwalają użytkownikowi na samodzielne wypłacenie środków z powrotem na Ethereum, niezależnie od operatorów sieci. Czyli jakby miało się dziać coś złego, to zawsze mamy możliwość powrotu do bezpiecznego matecznika Ethereum.

Czyli reasumując, dzięki drugim warstwom mamy:

  • Bardzo szybkie (niemal natychmiastowe transakcje)
  • Niskie opłaty transakcyjne (poniżej 1 USD na Optimism)
  • Dużo większę przepustowość sieci (setki a nawet tysiące transakcji na sekundę)
  • Brak konieczność zaufania stronom trzecim (nie jest to prawdziwe na początku startu tych sieci, gdy twórcy zachowują sobie dużą kontrolę, aby można było podjąć szybkie działania, gdy coś pójdzie nie tak)
  • Bezpieczeństwo i decentralizację wynikającą z możliwości bezwarunkowego powrotu do sieci Ethereum

Protokoły drugi warstw będa więc oferować nam wygodne, szybkie i tanie korzystanie z DeFi. Samemu przy tym konsumując znaczące ilości gas, przyczyniając się do zwiększonego spalania Etheru.

Projekty, które będę największymi beneficjentami przejścia na drugie warstwy

Zdecydowana większość projektów DeFi odniesie korzyść z przejścia na rozwiązania drugiej warstwy. Największą ich zaletą są dużo tańsze i szybsze transakcje. Co oznacza, że korzystanie z protokołów jest w zasięgu znacznie większej ilości osób. To właśnie z tego powodu widzimy w ostatnim miesiącach potężną grupę projektów z Ethereum, które uruchamiają swoje wersje również w sieci Polygon. Różnicą między drugimi warstwami, a innymi sieciami takimi jak Polygon czy Fantom, jest fakt, że rozwiązania drugiej warstwy korzystają z bezpieczeństwa i decentralizacji łańcucha głównego Ethereum.

Od kilku miesięcy na drugiej warstwie Optimism mamy uruchomiony staking protokołu Synthetix. Staking w tym przypadku wymaga ręcznego odbierania nagród co tydzień (w innym przypadku przepadają). Konieczność dokonywania tej operacji na Ethereum sprawiała, że opłaty za gas były wyższe niż nagroda dla sporej rzeszy małych i średnich stakerów (w tym dla mnie). Po uruchomieniu stakingu na Optimism stało się to opłacalne dla znacznie szerszego grona hodlerów SNX. Na ostatni tydzień lipca planowane jest również uruchomienie wersji alpha zdecentralizowanej giełdy syntetyków z tego ekosystemu.

Jeśli już mówimy o wersjach alpha giełd, to w połowie lipca Uniswap  odpalił swoją giełdę na Optimism. Na razie dla ograniczonej liczby monet (ETH, WBTC, LINK, SNX, DAI, USDT oraz sUSD). Umożliwiając dokonywanie swapów przy opłatach transakcyjnych poniżej dolara.

Cała rzesza innych kluczowych projektów DeFi ogłosiła chęć uruchomienia się na drugich warstwach. Sporo mówi się o tym w kontekście rozwiązania Arbitrum, które pod koniec maja udostępniło swoje rozwiązanie dla developerów. Projekty takie jak MCDEX, Uniswap, CREAM Finance oraz kilkanaście innych projektów potwierdziły swoje uczestnictwo. Nam pozostaje tylko poczekać na otwarcie drzwi dla zwykłych użytkowników (co może nastąpić lada moment).

Praktyczne wykorzystanie rozwiązań opartych o drugie warstwy

Drugie warstwy Ethereum takie jak Optimism czy Arbitrum właśnie przygotowują się do startu. Deweloprzy wyżej omawiany projektów już uruchomiają się na tych sieciach. Wkrótce zostaną otwarte drzwi dla nas wszystkich. Wtedy spotkamy się na webinarze, opowiemy sobie jak przejść przez te drzwi i jak po ich drugiej stronie robić pieniądze. Zapisz się już dziś.

Leave a Comment