Po dwóch rozgrzanych do czerwoności spadkami miesiącach naszym oczom w końcu ukazała się kojąca zieleń. Zdecydowana większość posiadanych przeze mnie projektów zanotowała wzrosty. Średnio o kilkanaście procent. Ale rekordzista może pochwalić się kilkuset procentowym marszem na północ.

Co się stało w moim portfelu?

Jak widzimy na załączonym obrazku po dwóch miesiącach królowania czerwieni ponownie na pierwszy horyzont wybiła się zieleń wzrostów. Tylko kilka projektów zanotowało spadki. Zazwyczaj niewielkie, kilkuprocentowe. 

Posiadane przeze mnie kryptowaluty stanowią obecnia wartość ponad 277k USD. Co w przeliczeniu na złotówki daje kwotę w okolicach 1 066 000 złotych. Jeśli dodamy do tego wartość posadanych przeze mnie stablecoinów oraz syntetycznych instrumentów finansowych to całościowa wartość mojego majątku na blockchainie wynosi 511 755,67 USD (1 970 259,34 PLN).

Tradycyjnie zerknijmy szybko na liderów wzrostów i spadków. Zaczynając od tych pierwszych:

 • Axie Infinity (AXS) – który zanotował wzrost o ponad 310 procent. Jest to projekt, który zagubił się  w moich raportach. Kupowałem go na Binance na początku marca. Jednak opłaty transakcyjne na Ethereum były wtedy tak duże, że nie zdecydowałem się na przelewanie tokenu na mój portfel. W wyniku czego umknął mi on podczas opracowywania raportu. Zainwestowałem w tej projekt ledwie 500 dolarów, przy poziomach cenowych 1,44 USD. Planując wyjść przy zysku x5. Następnie przesuwając te granice do x10 i x20. Obecnie planuje wyjście przy kolejnym silnym ruchu cenowym w górę. Który powinien jeszcze mieć miejsce chodźmy ze względu na planowane na ten kwartał uruchomienia stakingu AXS. Który umożliwi partycypowanie w zyskach tego protokołu (które w samym lipcu przekroczyły 200 mln USD, a w dwóch pierwszych dniach sierpnia ponad 24 mln USD). Jakby ktoś jeszcze nie wiedział, to Axie Infinity jest liderem trendu play to earn. Wykorzystującym m.in. NFT i pozwalający ludziom utrzymywać się i zarabiać na graniu. Zarówno ten projekt, jak i trend, były przedmiotem mojej głębokiej analizy w jednym z ostatnich wydań newsletterów premium dla członków społeczności Krypto Krypty.
 • Metaverse NFT Index (PLAY) – który zanotował miesięczny wzrost wartości o ponad 130 procent. Jak sama nazwa wskazuje, jest to rodzaj indeksu, ETFu (Ethereum Traded Fund), który pod spodem zawiera w sobie wiele tokenów związanych z trendem NFT. Od tokenów takich projektów jak wspomniane wcześniej Axies czy Decentraland, to NFTeki same w sobie (np. Unisocks czy CryptoPunks). Jest to swego rodzaju no brainer, dla tych, którzy chcą mieć ekspozycję na trend NFT, ale nie mają wiedzy i czasu, aby samodzielnie wybrać swoje konie. Więcej na temat tego indeksu i możliwości zarabiania na NFT dowiesz się z zapisu webinaru Jak zarabiać na NFT?
 • Constellation (DAG) – zanotował wzrost wartości tokenu o ponad 90 procent. Lider wzrostów sprzed miesiąca (prawie 200 procent), cały czas jak burza idzie na północ. 

A teraz słów kilka na temat liderów spadków:

 • Olympus DAO (OHM) – który zanotował spadek o ponad 18 procent. Jest to ciekawy eksperyment ekonomiczny, który ma na celu stworzenie stablecoina nie powiązanego kursowo z dolarem ani z żadnym innym aktywem. Oferującym przy okazji kilkanaście tysięcy procent APY. Dlatego pomimo spadku wartości tokenu o ⅕ moja pozycja jest warta więcej niż miesiąc temu. Śmiałem się na twitterze, że chyba pora wychodzić, jak Mark Cuban wykazał zainteresowanie tym projektem. Ale wrzuciłem tutaj na tyle małą kwotę, że traktują ją jako bilet do zobaczenia co będzie w przyszłości z tym projektem. Więcej na jego temat mówiliśmy podczas webinaru Zabawy stablecoinami
 • xDAI (STAKE) – który zanotował spadek o ponad 10 procent. Jedna z sieci zgodna z Ethereum, potencjalnie więc mogąca pomóc rozwiązać problem jego skalowalności. Sama jednak ma spore ograniczenia technologiczne pod tym kontem. Nie wiele projektów wybrało tę sieć, by się na niej rozwijać. A co za tym idzie nie miała ona jeszcze momentum takiego jak Binance Smart Chain czy Polygon. Czy taki moment jeszcze nadejdzie? Szczerze, to wątpię.
 • Balancer (BAL) – który zanotował spadek ceny tokenu o prawie 9 procent. Jeden z ciekawszych DEXów, na którym płynność zapewnia sobie wiele projektów czy funduszy. Token jednak nie cieszy się szerokim zainteresowaniem. Po części z braku silnej narracji w mainstreamowym CT, po części dzięki dużej inflacja. A duża inflacja wynika z możliwości zarabiania tokenu BAL na dostarczaniu płynności. Od kilku tygodni także w sieci Polygon, gdzie opłaty transakcyjne są śmiesznie niskie. To, jak zarabiać kilkadziesiąt i więcej procent rocznie dostarczając płynność na Balancerze, pokazaliśmy sobie podczas jednego z ostatnich webinarów.

Co kupiłem? Co sprzedałem?

Przez większość ostatniego miesiąca zarówno Bitcoin jak i Ether były powyżej moich poziomów sprzedaży. Czyli odpowiednio – 30k USD dla Bitcoina oraz 2k USD dla Etheru. Tak samo było pierwszego sierpnia, na kiedy zaplanowałem tego miesięczne aktywności w portfolio oraz przygotowywanie tego raportu. Dlatego:

 • Sprzedałem 0,2 WBTC za 8323 DAI, co daje nam cenę 41615 USD za jednego Bitcoina.
 • Sprzedałem dwa ETH za 5017,65 BUSD, co daje nam jednostkową cenę 2553,83 USD/ETH

I to by było na tyle w temacie zakupów i sprzedaży

Zagrania krótkoterminowe

W tym miesiącu zdecydowałem się na jedno zagranie krótkoterminowe. Zaspekulowałem na tokenie SNX pod planowane na koniec lipca uruchomienie wersji alpha giełdy Synthetix na drugiej warstwie Optimism.

Wszedłem na początku ostatniego tygodnia przy cenie 8,41 USD za SNX. Ruch ten wykonałem na zdecentralizowanej platformie do kontraktów bezterminowych dYdX. Operowałem małym kapitałem (kilkaset USD), ale zastosowałem na nim dźwignię o wielkości x4,4 (największa w moim życiu). Dzięki temu nabyłem 292 kontraktów perpetual na long SNX o łącznej wartości 2461 USD.

Zgodnie z planem, w piątek Synthetix odpaliło swoją giełdę na Optimism. Bez specjalnego entuzjazmu ze strony rynku. SNX rósł, to wszystko w tamtym tygodniu rosło. Być może był to wzrost poniżej rynkowej średniej. W każdym razie zamknąłem swoją pozycję w ostatni dzień lipca. Sprzedając 292 moich kontraktów na SNX po cenie 9,77 USD. Co dało łącznie wartość 2848 USD oraz 387 dolarów zysku (bez uwzględniania fundingu oraz opłat). Co stanowi prawie 60 procent zainwestowanego kapitału. Czyli zarobiłem, chociaż moja tez raczej się nie sprawdziła. Po prostu rósł cały rynek.  

Co się stało w moim DeFi?

Tutaj działo się całkiem sporo. Głównie w kontekście zarabiania na dostarczaniu płynności. Ale po kolei, tradycyjnie zaczynamy od stablecoinów.

Stablecoiny

Widzimy, że w stablecoina posiadam niemal 165 tysięcy dolarów. Zdecydowana większość (162k USD) w stablecoinach dolara właśnie. Tutaj królem cały czas jest UST z ekosystemu Terra, który stanowi niemal połowę wartości wszystkich stablecoinów. Pojawiły się też w zestawieniu dwie nowości – sUSD (dla którego dostarczamy płynność w Uniswap v3 na drugiej warstwie Optimism) oraz BUSD (którego w sierpniu wykorzystam do private farmingu Orion Money

Lokaty i pożyczki

Anchor (Terra)

Anchor Protocol to miejsce gdzie pracuje dla mnie LUNA. Jej obecna wartość to niemal 34k USD, pod które mam zaciągniętą pożyczkę o wartości 12k USD. Co przy farmingu tokenów ANC o wartości 34,5 procenta zaciągniętej pożyczki daje kilkanaście procent rocznej stopy zwrotu z zastawionej LUNY. Cały czas jest to powyżej stopy zwrotu ze stakingu. Ale dobrze że projekty (przykład naszej polskiej StarTerry) zaczynają airdropami wynagradzać również dostarczycieli kapitału do Anchora.

Oprócz tego znajduję się również po drugiej stronie “bankowej lady”. Mam na lokacie umieszczone 3171 aUST. Jest to kapitał do wykorzystania na wypadek konieczności redukcji długu przy nagłych spadkach cen LUNY. Nie chcę, aby czekając na bycie potrzebnym gnił w portfelu. Niech lepiej wypracowuje odsetki w Anchorze.

W sierpniu możemy się spodziewać umożliwienia zastawiania Etheru pod pożyczkę. Niewykluczone więc, że część moich ETH znajdzie się za miesiąc w tej sekcji.

mStable (Ethereum)

Stały element raportów już od roku. W przeciągu miesiąca wartość moje lokaty wzrosła o 100 USD osiągając wartość 11 984,68 mUSD. A obecna średnia stopa zwrotu z ostatnich 30 dni to 12,35 procent. Więcej o mStable dowiesz się z tego zapisu webinaru.

Vires Finance (Waves)

Świeżynka z ekosystemu Waves. Stopu zwrotu dla stablecoinów nie porywają (poniżej 10 procent rocznie). Ale kapitał wędruje tutaj w celu otrzymania airdropa tokenu projektów dla wczesnych użytkowników (ang. early birds). Wszyscy chcą powtórki z rozrywki (stóp zwrotu) przy okazji startu giełdy swop.fi. Ponieważ są oczekiwania, to kapitał płynienie tutaj więcej, więc super spektakularnych stop zwrotu się nie spodziewam. Ale i tak myślę, że będzie godnie. Dlatego wylądowało tutaj część mojego kapitału, który wcześniej dostarczał płynność na SWOP. Oraz posiadane przeze mnie WAVESy. W sumie około 12k USD.

Więcej o Vires Finance (oraz innych dobrodziejstw ekosystemu Waves) dowiesz się z tego wątku Krypto Krypty.

Dostarczanie płynności

Kyber Network (Polygon)

Cały czas kontynuuję dostarczanie płynności dla pary USDC-DAI na Kyberze (wersja w sieci Polygon). Stopa zwrotu (wypłacana głównie w nagrodzie w postaci tokenów KNC) cały czas jest godna i wynosi ponad 16 procent w skali roku

Adamant Finance (Polygon)

Adamant to autocompoundująca farma na Polygonie. Cały czas dostarczam tutaj płynność dla pary stablecoinów MAI/USDC. Stopa zwrotu to ponad 50 procent rocznie i składa się na nią kilka czynników:

 • Opłaty od handlujących, którzy wykorzystują naszą płynność
 • Nagrody od protokołu odpowiedzialnego za emisję Mai
 • Nagrody od Adamant (podlegają vestingowi)

Więcej o Mai oraz Adamant Finance dowiesz się z webinaru Zabawy stablecoinami.

Balancer (Polygon)

To nowa pozycja w naszym zestawieniu. Jest ona owocem naszego webinaru Zarabianie na dostarczaniu płynności, cz.4 Balancer parę tygodni temu wylądował na Polygonie. Dzięki czemu możemy zacząć zarabiać na dostarczaniu płynności płacąc ułamki centa za gas. Wraz z Balancerem na Polygonie zagościł również jego program wynagradzania płynności. Dzięki czemu na wielu pulach możemy zarabiać kilkadziesiąt procent rocznej stopy zwrotu. Wypłacanej w formie opłat od handlujących, ale głównie w formie tokenów BAL.  Ja tutaj dostarczam płynność dla puli LINK – WETH – BAL – AAVE i jestem za to wynagradzany ponad 50 procentową roczną stopą zwrotu.

Visor Finance (Ethereum)

Kolejna nowa pozycja. Visor to narzędzie do automatyzacji i optymalizacji zarabiania na dostarczaniu płynności na nową wersję Uniswapa.  Gdzie przypomnijmy, nie wystarczy już wrzucić środków i zapomnieć. Musimy również wyznaczyć przedziały cenowe, kiedy nasz kapitał jest wykorzystywany. Oraz nimi optymalnie zarządzać w celu zwiększenia naszego zysku. Wrzuciłem tutaj 0,5 ETH dla pary płynności ETH-TRU, która aktywnie zarządzana przez protokół ma zarabiać dla nas, na opłatach od handlujących, około 350 procent rocznie. Więcej o Visor dowiesz się z webinaru Zarabianie na dostarczaniu płynności cz. 5, podczas którego praktycznie pokazałem jak zacząć korzystać z tego projektu.

Uniswap v3 (Optimism)

I znowu nowość. I znowu owoc naszego ostatniego webinaru,

Para płynności dla sUSD/DAI na najnowszym Uniswapie. A dokładniej na jego wersji alpha na drugiej warstwie Optimism (opłaty za gas poniżej dolara).

Dostarczam tutaj płynność dla pary stablecoinów DAI/sUSD. Opłaty od handlujących wynoszą 0,05 procenta wartości transakcji. Wybrałem parę stablecoinów, ponieważ nimi można zarządzać w miarę pasywnie. Ustawiłem zakresy cenowe od 0.99501 do 1 DAI za 1 USD. Jak na razie przez 5 dni znajduję się cały czas w tym zakresie cenowym. Pozwoliło mi to zarobić 26,11 USD z kapitału o wartości 10 087,21 USD. Jeśli dokonamy ekstrapolacji tych danych to otrzymamy roczną stopę zwrotu na poziomie 17 procent. 

Więcej na temat dostarczania płynności na Uniswap v3 oraz jak zacząć korzystać z jego wersji na drugiej warstwie dowiesz się z webinaru Zarabianie na dostarczaniu płynności cz. 5.

SWOP (Waves)

DEX oparty o AMM z ekosystemu Waves. Dostarczam na nim płynność od około pół roku. W tym miesiącu zaprzestałem tego dla pary USDT/USDN. Po to, aby umieścić ten kapitał w nowym protokole Vires. Z nadzieją na przyszły airdrop.

Ale cały czas pozostał tutaj mój kapitał w puli płynności dla pary USDC/USDN. Ma on obecnie wartość 6 075 USD i wypracowuje dla mnie odsetki na poziomie 13,90 procent w skali roku. Podstawą tego zarobku jest farming natywnych tokenów giełdy – SWOP.

Mirror (Terra)

W Mirrorze trochę się zmieniło. Przede wszystkim zniknęły nam dwie pozycje farmingowe:

 • shorta ETH zamknąłem zanim zaczął rosnąć
 • całą płynność dla mAAPL-UST przeniosłem na Spectrum (o którym będzie następna sekcja)

Reszta pozostała bez zmian. Może za wyjątkiej malejących stop zwrotu. Dzieje się to z kilku powodów:

 • spadek ceny tokenu MIR, w którym wypłacane są nasze nagrody
 • kolejne nowe mAssety są listowane na platformie. A co za tym idzie pulę płynności dla tych projektów również otrzymują swój udział w dystrybucji tokenów MIR.
 • generalnie płynność w protokole rośnie, co sprawia, że na 1 dolara płynności przypada coraz mniejsza nagroda w postaci tokenów MIR

Roczne stopy zwrotu z dostarczania płynności dla syntetycznego srebra i złota zbliżają się do 20 procent. Wartości progowej, którą możemy bezwysiłkowo możemy uzyskać lokując nasz kapitał w Anchor Protocol. Przy czym moje pozycje w mSLV i mIAU są podparte tezą, że jak nastąpi krach na rynkach finansowych, to te aktywa mają potencjał do bycia wtedy zyskownymi. Obszernie na temat inwestycji w złoto i srebro (nie tylko za pośrednictwem Mirrora), napisałem w jednym z ostatnich wydań newslettera premium.

Spectrum (Terra)

Pierwsza autocompandujące forma w ekosystemie Terra. Parę słów na jej temat powiedzieliśmy miesiąc temu. Od tego czasu projekt cały czas się nie wysypał, doszły nowe farmy, a stopy zwrotu oczywiście zmalały.

Ja całościowo przeniosłem tutaj cały swój kapitał z pary mAPPL-UST, który obecnie zarabia dla mnie ponad 91 procent rocznie. Jednak największe pozycje płynności mSLV i mAIU cały czas znajdują się bezpośrednio na Mirrorze. Na razie jeszcze nie chcę ryzykować migracji, poczekam sobie jeszcze parę tygodni na audyty i dłuższy track record projektu bez incydentów.

Zacząłem za to brać udział (mniejszym kapitałem) w farmach pul płynności dla tokenów SPEC oraz MIR. Osiągając odpowiednio ponad 1000% oraz ponad 150% rocznej stopy zwrotu. 

Przy okazji wspomnę o tym, że ostatnio nie sprzedawałem wyfarmionych tokenów MIR. Zamiast tego najpierw umieszczałem je w stakingu Mirrora, a następnie w farmach na SPEC. Gdy wygaśnie mi lock up tokenów z powodu udziału w ostatnich głosowaniach, to zwiększę swój udział w farmie MIR-UST.

OlympusDAO (Ethereum)

Olympus DAO już wspominaliśmy przy okazji omawiania liderów spadków. Teraz nadmienię tylko, że wysokie APY (prawie 17 000 procent) sprawiło, że jestem już posiadaczem 2,09 OHM. Jeśli chciałbyś dowiedzieć się więcej na temat tego ciekawego i ryzykownego eksperymentu, to zapraszam do zapisu z webinaru Zabawy stablecoinami.

InstaDapp (Ethereum)

Cały czas dostarczamy płynności dla pary INST-ETH. Mój kapitał obecnie jest wart 2 860 USD i generuje dla mnie ponad 181 procent rocznej stopy zwrotu

BadgerDAO (Ethereum)

No i finalnie BadgerDAO. Gdzie pojawiło się nowość – Tricrypto.

Ale zanim o nowościach, to pora omówić starocia:

 • 0,03414 DIGG (o wartości 1 215 USD) generuje dla mnie 21 procent rocznej stopy zwrotu
 • Uniswapowa pula płynności WBTC/DIGG o wartości 11 401 USD generuje mi roczny zysk na poziomie ponad 69 procent rocznie
 • Uniswapowa pula płynności WBTC/BADGER o wartości 3 224 USD generuje roczny zyska na poziomie prawie 40 procent

Teraz wracamy do naszej świeżynki. To tak naprawdę zastakowany token płynności z puli tricrypto na Curve, po drodze umieszczone jeszcze na Convex Finance. Dlatego jest dla mnie w stanie odbierać nagrody za farming z wielu źródeł, które w sumie dają ponad 35 procent rocznej stopy zwrotu. Cały ten proces przechodziliśmy podczas webinaru Zarabianie na dostarczaniu płynności, cz.4

Co czeka nas w sierpniu?

Nie wiem

12 comments add yours

 1. Jak zwykle ciekawie. Zastanawiam się tylko jaką masz taktykę na realizację zysku, w sensie za który zysk kupujesz rzeczy fizyczne. Bo uznaję, że coś przecież jesz. Czy kupujesz rzeczy za zysk ze sprzedaży altcoinów czy dopiero za zysk który uzyskałeś dzięki stablecoinom.
  Dzięki !

  • W ogóle nie wychodzę do fiatów z krypto. Wprawdzie jem i żyje za fiaty, ale mój inflow we fiatach znacząco przewyższa moje potrzeby

 2. Możesz podzielić się wiedzą jak ustalasz progi wyjścia z poszczególnych coinów? Intuicyjnie, na zasadzie satysfakcji z zysku czy z większą analizą ekonomiczną?

  • W skrócie: sena BTC i ETH mi pokazuje w którym mniej więcej miejscu jest rynek, a altów wychodzę intuicyjnie

 3. Bardzo fajną para do farmienia w ETH jest jeszcze na PIPT-ETH w protokole powerindex. Mało popularny protokół choć nie wiem dlaczego bo prężnie rozwija się. Dostarczam tam płynność blisko już rok.

  PIPT jest indeksem projektów DeFi i kurs zachowuje się podobnie do ETH więc nietrwała strata jest niewielka.

  APY waha się pomiędzy 30-50%

 4. Wszystko pieknie ladnie, ale cos mi sie wydaje ze zaponiales a czyms co kazdy szanujacy sie inwestor ma w portfelu: Theta Lab i coiny #theta i #tfuel . Jest to projet ktory na swoim koncie ma juz 6 patentow w USA, pasywny income ze stekowania i swietlana przyszlosc ktoa niedlugo zepchnie wyprze np YOUTUBE. Moja osobista rada jesli masz juz obserwujacych : zainwestuj w Theta Lab i pusc fame w obieg. Podziekujesz , podziekujecie za 3-5 lat. Pozdrawiam z Kalifornii. Jesli ktos mialby jakies pytania to jestem na twitter: @Lukasz66546658

  • Rynek jest tak szeroki, że nie można mieć wszystko.

   Jeśli mam za to dziękować za 3-5 lat, to zapewne będę mógł to taniej kupić za rok, dwa

   pozdrawiam

   p.s. Co ciekawego robisz w Kaliforni?

 5. Czy zapoznałeś się już z boostem nagród z Curve zapewnianym przez Badgera? Zdaje się, że to nowa opcja – odpowiedzialna za ostatnie wzrosty. Przyglądając się jej mam wrażenie, że to dopiero sam początek tego gdzie Badger zawędruje – masz może jakąś opinię na ten temat? 🙂

  • Tak, korzystam, mam aktualnie maksymalny boost na moim tricrypto2

 6. Mam pytanie o metamask.

  Mam zablokowaną transakcję przelewu USDT na smart contract.
  Przeszła tylko opłata w ETH (pytanie gdzie) a kwota USDT (ERC 20) jest. Natomiast przelew na stronie smart contractu (połączonej z metamask) wisi.
  Tzn. pozycja USDT jest zablokowana i tam kwoty nie mogę wpisać, potwierdzenie (Aprove) też nieaktywne. Aktywne jest tylko wyślij 16 USDT. Ale jak klikam w to to też nie działa (chociaż w kolorze niebieskim aktywnym).
  Zamknąłem stronę wyczyściłem cashe przeglądarki i to samo.

  Pewnie ustawiłem za mały gas, na ok 40000 a podobno trzeba na 80000.
  Ale dlaczego teraz jest zablokowana możliwość wysłania USDT (chociażby jako nowej transakcji)? I gdzie poszła ta opłata skoro transakcji nie ma bo USDT nie przeszedł i nie ma w bloku. To sama oplata poszła do bloku? Za co?
  Prośba o wyjaśnienie jesli ktoś zna temat.

  • Ciężko stwierdzić z Twojego opisu, co chcesz zrobić i gdzie jest problem. Jak liczysz na pomoc, to wrzucaj linki to transakcji.

   Stawiam, że zrobiłeś samo approve, za które pobrało fee i kolejnym krokiem powinna być sama transakcja depozytu

Leave a Comment