Nie specjalnie przejmujesz się spadkami, jeśli masz długoterminową perspektywę,  plan którego się trzymasz i systematycznie realizujesz zyski. Po tym gdy w kolejnym miesiącu wyciągnąłeś z rynku ponad 100k złotych, możesz spać spokojnie nawet gdy rynek w godzinę spada o 20-30 procent. Wiesz, że to nie pierwszy i nie ostatni raz. A gra jest długodystansowa. Zapraszam do kolejnego comiesięcznego raportu z mojego portfela.

Co się stało w moim portfelu

Jak widzimy moje portfolio jest zdecydowanie zdominowane przez wzrosty. Pomimo wyjścia z niektórych pozycji jego wartość wzrosła w sierpniu o ponad 42 procent. Na dzień 2 września wynosi 390 072,93 dolarów. Co po przeliczeniu na złotówki stanowi 1 485 360,66 PLN.
Jeśli doliczymy do tego wartość posiadanych przeze mnie stablecoinów oraz syntetycznych instrumentów finansowych, to całościowo wartość mojego portfolio inwestycyjnego na blockchainie wynosi 644 178,07 USD. Co po konwersji na naszą lokalną walutę daje kwotę 2 486 527,36 PLN.

W tym miesiącu mamy tylko jedną spadającą gwiazdę, także od niej zaczniemy to zestawienie:

 • OlympusDAO (OHM) – token naszego eksperymentu ekonomicznego z czerwca po raz drugi z rzędu zanotował spadek. Podobnie jak miesiąc temu o około 18 procent. Ponieważ w stakingu przybyło nam kilkadziesiąt procent tego tokenu, to wartość całej pozycji jest jednak o około 25 procent na plus (1016 USD teraz, wobec 799 USD miesiąc temu). Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym eksperymencie, to zapraszam do zapisu z webinaru Zabawy ze stablecoinami.

Teraz przechodzimy do krótkiego omówienia liderów wzrostów:

 • Terra (LUNA) – wzrost wartości o prawie 200 procent. Cieszy fakt, że liderem wzrostów jest jeden z klejnotów koronnych w moim portfolio. W ekosystem Terra jestem zaangażowany od początku tego roku i stanowi on jedną z największych pozycji (obok Bitcoina i Etheru). Sieć szykuje się do znaczącego upgrade’u. W ostatnim tygodniu został on przesunięty na końcówkę września. Po jego przeprowadzeniu kolejne projekty szykują się do startu na tej platformie. Jeśli chcesz być na bieżąco z tym ekosystemem, to zachęcam do oglądania serii Terra Środa na moim kanale na YouTube.
 • NEST Protocol (NEST) – zanotował wzrost o 150 procent. Jest to projekt z trendu wyroczni. Czyli dostarczaniu na blockchain wiarygodnych informacji (np. o cenach). Najbardziej znane projekty z tego trendu to LINK czy BAND. NEST znalazł się z moim portfelu w lipcu 2020 roku. Pod wpływem nadmiernego entuzjazmu związanego z DeFi Summer wszedłem w kilka altów, w tym w NEST. W pierwszych tygodniach dał dobrze zarabiać. Potem zanotował jednak znaczące spadki i cały czas jest poniżej mojej ceny zakupu.
 • UniBright (UBT) – zanotował miesięczny wzrost wartości o ponad 138 procent. Ten projekt również znalazł się w moim portfelu poprzedniego lata. Od tamtego czasu dał zarobić około x10. Jest to firma zajmująca się korporacyjną i biznesową adopcją technologii blockchain.

Co kupiłem? Co sprzedałem?

W sierpniu, zgodnie z długoterminowym planem, realizowałem częściowe zyski na trzech pozycjach:

 • Bitcoin (BTC) – jest cały czas powyżej mojej progowej wartości sprzedaży 30k USD. Sprzedałem więc 0.2 WBTC za 9848 USD, co daje kurs 49 240 USD/BTC
 • Ether (ETH) – również cały czas znajduje się powyżej progu sprzedaży. Sprzedałem jego 2 sztuki za 7620 USD. Co daje nam kurs 3810 USD/ETH.
 • Axie Infinity (AXS) – postanowiłem zrealizować część zysku, sprzedając 210 AXS w cenie 67,36 USD za sztukę. Co daje kwotę 14 145 USD. Resztę tokenów (143,58) trzymam czekając na kolejny silny ruch cenowy. Który moim zdaniem powinien wystąpić w związku z planowanym na ten kwartał uruchomieniem stakingu AXS.

Główne założenie mojej długoterminowej obecności na rynku kryptowalut znajdziesz w tym artykule z końcówki 2019 roku.

Co się działo w moim DeFi?

Przyjrzyjmy się teraz temu, jak mój kapitał, w pocie czoła, wypracowuje dla mnie dodatkowe zyski w różnych protokołach DeFi.

Stablecoiny

Chyba najnudniejsza sekcja zestawienia. Ale moim zdaniem bardzo ważna. Bowiem wychodzenie z krypto do stablecoinów pozwala nam na generowanie z tego kapitału przyzwoitego yieldu. Kilkanaście procent rocznie i więcej. O czym przekonasz się czytając kolejne fragmenty raportu.

W tym miesiącu zniknęły mi sUSD i BUSD. W zamian za to mamy spore wzrosty w pozycjach na UST, DAI oraz USDC. W sumie przybyło mi około 15k USD w stablecoinach, Do ogólnej kwoty w okolicach 180k USD.

Jeśli chodzi o kruszce, to tutaj bez szaleństw. Złoto trochę zyskało na wartości. A srebro straciło troszkę więcej.

Lokaty (i pożyczki)

Najłatwiejszy sposób zarabiania w DeFi, to umieszczenie naszego kapitału na lokacie. Jest on wykorzystywany do udzielania pożyczek. Pożyczający musi zastawić większą wartość niż pożycza, więc jest to rozwiązanie względnie bezpieczne. Dla stablecoinów możemy znaleźć rozwiązania oferujące od kilku do kilkunastu procent w skali roku. Przyjrzymy się kilku z nich, z których obecnie korzystam.

Anchor (Terra)

Flagowy produkt DeFi ekosystemu Terra Money. Ja znajduje się w nim po obu stronach bankowej rady. Z jednej strony mam zaciągniętą pożyczkę UST pod zastaw LUNA. Z drugiej strony większość z tego pożyczonego kapitału mam na lokacie.

W tej chwili na lokacie znajduje się kwota 9535 UST. A obecne oprocentowanie w skali roku wynosi 19,50 procent. Co przy mojej kwocie inwestycji i naliczaniu odsetek w czasie rzeczywistym powinno w ciągu 12 miesięcy dać mi zysk w wysokości 1 873,91 UST.

Z drugiej strony, jako pożyczkobiorca mam zastawione tokeny bLUNA o wartości 44k UST. Pod które mam zaciągnięte około 13k UST pożyczki. Co stanowi wykorzystanie mniej niż połowy mojej mocy pożyczkowej. Która to wynosi 60 procent wartości zastawu.

Chociaż wartość zastawu wyrażona w dolarach jest większa niż miesiąc temu, to ilość mojej zastawionej bLUNY jest znacząco niższa. Pamiętajmy, że w tym czasie LUNA wzrosła o prawie 200 procent. Przyczyną tego jest fakt, że zdecydowałem się na odstakowanie części bLUN. Dlaczego?

Po pierwsze, chcę mieć możliwość stopniowego sprzedawania LUNY przy kolejnych wzrostach. bLUNA jest płynna, w przeciwieństwie do gołej zastakowanej LUNY, ale w okresie dynamicznych wzrostów ceny zazwyczaj sprzedawana jest z kilku procentową (do 10) zniżką. Wolę, żeby ten kapitał trafił do mojej kieszeni.

Po drugie, w niedługim czasie, po wejściu Columbus-5, w ekosystemie pojawią się nowe projekty DeFi. A w nich znajdą się bardziej zyskowne zastosowania dla LUNY. Więc chce mieć kapitał gotowy do umieszczenia tam. Przesunięcie uruchomienia Columbus-5 o 3 tygodnie, było dla mnie idealnym zrządzeniem losu, ponieważ pozwoli ma na wyjście ze stakingu przez upgradem i uruchomieniem nowych projektów.

Więcej na temat wykorzystania Anchora do generowania zysku dowiesz się z tego wątku na forum Krypto Krypty.

Beta Finance (Ethereum)

Nowy projekt. Nie tylko w moim zestawieniu. Ale także generalnie, jest to projekt który ujrzał światło dzienne w sierpniu.

Jest to serwis pożyczkowo-lokatowy, który dodatkowo zautomatyzował jeden z use caseów jego wykorzystnia. Shortowanie pozycji. 

Mam tutaj na lokacie umieszczone 10k DAI. Oprocentowanie to około 6 procent w skali roku. Aczkolwiek w przyszłości okaże się ono większe. Ponieważ protokół ten na jesieni będzie przeprowadzał airdrop swojego tokenu dla początkowych użytkowników. Szczegół nie są jeszcze znane.

mStable (Ethereum)

Pracująca dla mnie już ponad rok lokata. Obecna wartość moich środków to 12 098 USD, które są oprocentowana na 10,7 procenta w skali roku.

Vires Finance (Waves)

Protokół pożyczkowo-lokatowy na platformie Waves. Również tutaj planowany jest na jesieni airdrop dla początkowych użytkowników. Mam tutaj kapitał umieszczony wyłącznie na lokatach:

 • 135 WAVES o wartości 3,9k USD, oprocentowane na 3,6 procenta w skali roku
 • 5,2k USDN oprocentowane na prawie 16 procent w skali roku
 • 4,3k USDT oprocentowane na prawie 11 procent rocznie

Dostarczanie płynności

Dostarczanie płynności jest trochę bardziej złożone niż lokaty. Tutaj do puli musimy wrzucić co najmniej dwa tokeny. I jeśli nie są one ze sobą skorelowane cenowo, to grozi nam tzw. nietrwała strata. Ale z drugiej strony tej monety mamy potencjalnie wyższe zyski.

Kyber Network (Polygon)

Prawie 21k USD (w formie USDC oraz DAI) pracowało dla mnie na zdecentralizowanej giełdzie Kyber na sieci Polygon. Generują dla mnie godny zysk w wysokości niemal 20 procent w skali roku.

W momencie, gdy Ty czytasz ten raport, program nagradzania płynności na polygonowej wersji Kybera uległ zakończeniu. Ale zupełnie przypadkiem rozpoczął się na wersji tej giełdy w sieci Binance Smart Chain. Być może więc w kolejnym raporcie spotkamy ten kapitał w tamtym miejscu.

Adamant Finance (Polygon)

Adamant to agregator i autocompouder farm w sieci Polygon. Dodatkowo wynagradzający kapitał umieszczony w farmach swoim tokenem ADDY. Nagrody w tym tokenie podlegają jednak vestingowi bądź opłacie za natychmiastową wypłatę w wysokości 50 procent.

Ja tutaj ma umieszczone tokeny płynności pary dwóch stablecoinów: MAI oraz USDC. Generując na nich zysk w wysokości 31,5 procenta w skali roku. Mój kapitał tu umieszczony to ponad 10k USD.

Balancer (Polygon)

Na Balancerze dostarcza płynność dla puli czterech kryptowalut: LINK, AAVE, ETH oraz BAL. Podlega on zjawisku nietrwałej straty. Ale ponieważ w tej kombinacji tokenów nie ma żadnego stablecoina, to jest ona w pewien sposób zminimalizowana. 

Mój kapitał w tej puli ma wartość ponad 6k USD i zarabiam na nim ponad 36 procent w skali roku.

O tym jak zarabiać na dostarczaniu płynności w Balancerze (zarówno w sieci Ethereum, jak i Polygon) rozmawialiśmy podczas webinaru Zarabianie na dostarczaniu płynności cz.4

Visor Finance (Ethereum)

Visor to protokół na Ethereum, który za nas zarządza naszymi pozycjami LP w najnowszej wersji Uniswapa. Która przypomnijmy, wymaga od nas określenie przedziałów, w których nasza płynność jest wykorzystywana przy handlu. Co jak pokazuje kolejna sekcja – wymaga od nas aktywnych działań w celu optymalizacji zysków. Visor robi to za nas.

Mam tutaj 1,8k USD w parze płynność ETH-TRU, które zarabia dla mnie prawie 200 procent w skali roku. Więcej o tym protokole, oraz dostarczaniu płynności na Uniswap v3, dowiesz się z webinaru Zarabianie na dostarczaniu płynności cz. 5

Uniswap v3 (Optimism)

Pula płynności stablecoinów sUSD/DAI na giełdzie Uniswap v3 na drugiej warstwie Optimism. Ten kapitał (10k USD) właściwie leżał i się kurzył przez większość czasu.

Tak jak wspomniałem w poprzedniej sekcji kapitał umieszczony w pulach płynności Uniswap v3 wymaga określenie przedziału cenowego w którym jest on wykorzystywany do obsługi transakcji handlujących. W moim przypadku przez większość czasu cena była poza określonym przeze mnie przedziałem.

Oczywiście można swój kapitał wypłacić z puli i następnie utworzyć kolejną z innymi przedziałami. Wiąże się to jednak z koniecznością dostarczenia tokenów w innej proporcji. A handel nimi w stosunkowo płytkie puli, jaką ma ta para, sprawia, że cena i proporcje zmieniają się ponownie. Co jest dość kłopotliwe w obsłudze.

W kolejnym raporcie nie znajdziemy już tego kapitału w tej pozycji. Podczas najbliższego webinaru planuje przenieść go na drugą warstwę Arbitrum i wykorzystać w jednym z tam istniejących protokół. Tutaj możesz zapisać się na ten darmowy webinar.

SWOP (Waves)

Pula płynności dla pary stablecoinów USDC/USDN na zdecentralizowanej giełdzie SWOP w ramach ekosystemu Waves. Moje 6,1k USD zarabia tutaj niecałe 14 procent w skali roku. 

Więcej o możliwościach zarabiania w ekosystemie Waves dowiesz się z tego oraz tego wątku na forum społeczności Krypto Krypty.

Mirror (Terra)

Wskakujemy teraz z powrotem do ekosystemu Terra Money. Tak jak miesiąc temu mamy tutaj trzy farmy pul płynności dla syntetycznych mAssetów:

 • mETH-UST o wartości 731 dolarów i rocznej stopie zwrotu rzędu 30 procent
 • mIAU-UST o wartości 62k dolarów i rocznej stopie zwrotu w okolicach 31,5 procenta
 • mSLV-UST o wartości 64k dolarów i rocznej stopie zwrotu o wartości 31 procent

Doszła do tego farma short dla mTWTR o wartości 4k UST. Na której zarabiam prawie 68 procenta rocznie. Czy to oznacza, że zdecydowałem się shortować Twittera? Wcale nie.

Jest to jedna składowa mojej delta neutralnej strategii zarabiania na farmingu mTWTR zarówno w wersji short (tutaj obecna) jak i long (obecna w protokole Spectrum opisanym w kolejnej sekcji). W wyniku tego mam shorta o wartości 4k, jak i longa o tej samej wartości. W wyniku czego jestem odporny na zmianę kursu aktywa. Czerpiąc przy tym zyski z obu rodzajów farm. Będąc też narażonym nie nietrwałą stratę w farmie long oraz ryzyko likwidacji shorta przy dużych wzrostach na tym aktywie. 

Spectrum (Terra)

 

Spectrum to autocompningowa farma w ekosystemie Terra Money. Mam tutaj farmy dla czterech pul płynności

 • 3,8k USD w puli płynności SPEC-UST. SPEC, to governance token tego protokołu, w którym też są wypłacane dodatkowe nagrody. Dostarczanie dla niego płynności jest na ten moment wynagradzane zyskiem na poziomie 380 procent rocznie.
 • 12k USD w puli płynności MIR-UST. Gdzie roczna stopa zwrotu to ponad 114 procent
 • 8,5k USD w puli płynności mTWTR-UST. To jest właśnie druga strona naszej delta neutral strategii z poprzedniej sekcji. Stopa zwrotu wynosi tutaj ponad 88 procent. 
 • 13,2k USD w puli płynności mAAPL-UST. Roczna stopa zwrotu to 79 procent.

OlympusDAO (Ethereum)

O Olympusie już pisałem w sekcji spadkowiczów. Chociaż wartość tokenu spadła o kilkanaście procent, to w tym czasie stopa zwotu wyniosła kilkadziesiąt i mój kapitał tutaj umieszczony wzrósł o ponad 25 procent. Na chwilę obecną mam tutaj zastakeowane 3.247 OHM o wartości 1016 dolarów. A roczna stopa zwrotu wynosi 9 516 procent.

InstaDapp (Ethereum)

Dostarczam płynność dla pary ETH-INST. Wartość mojego kapitału to 3,244 USD, który wypracowuje 128 procent rocznego zysku. Zysk ten jest wypłacany w tokenach INST.

BadgerDAO (Ethereum)

To był dobry miesiąc dla ekosystemu Badger. Ich natywnych token Badger zyskiwał na wartość. Rebasowany syntetyczny Bitcoin – DIGG – przez większość czasu utrzymywał się powyżej ceny Bitcoina. Co owocowało pozytywnymi rebasami oraz wypłatą opcji dla zaangażowanych uczestników ekosystemu. Z tego powodu zarówno wartość kapitału na farmach, jak i odsetki z nich przysługujące, wyglądają w tym miesiącu godnie.

W zestawieniu będę pomijał dwie górne farmy cvxCRV Helper oraz CVX Helper. Farma Tricrypto bazuje na puli o tej nazwie z protokołu Curve, zoptymalizowanej przez protokół Convex. Tokeny tych dwóch farm są jedną ze składowych nagród, jakie otrzymujemy za Tricrypto na Badgerze, A same farmy służa do akumulacji tokenów tych protokołów przez Badgera, aby dzięki nim można było wyfarmić większy yield. Ponieważ w moim przypadku są to śladowe ilości to będę pomijał je w kolejnych raportach, aby zaoszczędzić Twój i mój czas.

To w takim razie przejdźmy do sedna:

 • 19,5k USD na farmie Tricrypto. Pod spodem znajduje się pula płynności WBTC-ETH-USDT z Curve, umieszczona jeszcze po drodze na farmie Convex. Moja aktualna stopa zwrotu to 96,5 procenta. Wynika ona z mojego personalnego wysokiego boosta w ekosystemie Badgera, który posiadam ze względu na kolejne trzy pozycje, które zawierają w sobie natywne tokeny ekosystemu: BADGER oraz DIGG
 • 4,5k USD jest umieszczone na farmie dla DIGG, na której zarabiam 10 procent rocznie
 • Prawie 19k USD znajduje się na farmie puli płynności WBTC/DIGG na Sushiswap. Gdzie zarabia dla mnie 51 procent rocznie. Tutaj mamy dodatkowe ryzyko związane z ujemnymi rebasami DIGGa. 
 • 5,5k USD w puli płynności WBTC/BADGER na Uniswapie. Gdzie roczna stopa zwrotu wynosi ponad 82 procent.

Co nas czeka we wrześniu?

Nie wiem

13 comments add yours

 1. Hej, czy poza blockchainem trzymasz jeszcze jakieś aktywa finansowe/majątek, czy jesteś all in w crypto? W jakiejś relacji procentowej, jeśli możesz powiedzieć?

  • Właściwie nie. Powiedzmy, że po za blockchainem mam poduszkę finansową na rok życia i to by było na tyle

 2. Aha, przy okazji jeszcze dwa pytania:
  1. sporą część przerzuciłeś na Spectrum – nadal są w trakcie audytu – nie martwi cię to?
  2. niedawno był webinar o Osmosis – czemu nie wrzucasz tam żadnych środków?
  Dzięki

  • 1. Z biegiem czasu zwiększa się moje zaufanie do tego projektu
   2. Dwie sprawy. Nie mogę mieć swoich środków wszędzie. Bo byłoby to po prostu trudne do zarządzania. Po drugie, nie wszystko co mam, jest opisywane w raportach. Jak zaczynałem, to był to tylko Bitcoin i Ethereum, z czasem dodaje większe pozycje z innych ekosystemów jak Terra, Waves czy Polygon.

 3. W jakiś sposób ogarniasz co gdzie trzymasz i co masz?

  Dziesiątki tokenów, zapewne na różnych giełdach, sieciach, lokatach plus fizycznych portfelach itd.

  Jak to kontrolować?

  • Możesz wrzucić sobie wszystko na Coingecko, mają zakładkę z Portfolio, można obserwować Profit/Loss dla każdego dodanego coina, dodać notatki, gdzie się coś trzyma itd.

 4. Co masz dokładne na myśli mówiąc “realizacja zysków”? Zamieniasz krypto na FIAT i wypłacasz na prywatne konto?

  Traktujesz później taką wypłatę jako swoje zarobki, z których w następnym miesiącu wpłacisz określony procent z powrotem na giełdę i zamienisz na krypto?

  • Nie, obecnie nie jestem na etapie kupowania, lecz sprzedawania.

   Wychodzę do stablecoinów, na których staram się generować przyzwoity yield, aby za rok-dwa systematycznie za nie wkupować się z powrotem na rynek

 5. Piotrek – czy Ci się przy przy COCOS nie zgubił przecinek? Masz ich chyba 1000 razy więcej niż podajesz w arkuszu. Spójrz do swojego portfela ETH czeka tam na Ciebie prawie $180 000 😉

  • Nope, ten token miał denominację jakiś czas temu i Etherscan tego nie ogarnia

Leave a Comment