Większość z nas usłyszała o OlympusDAO dopiero, gdy cena zaczęła sięgać tysiąca dolarów. A kilkutysięczna roczna stopa zwrotu pracowała dla wczesnych inwestorów już przez pół roku. Czy nie byłoby lepiej, być tam od samego początku?

OlympusDAO pokazałem Ci podczas webinaru Zabawy Stablecinami w czerwcu tego roku. Czyli stosunkowo wcześnie. Od tego czasu moja pozycja jest już na plusie kilkanaście razy. Dzisiaj opowiem Ci o projekcie, które dopiero się formułuje. Który również ma potencjał do kumulowania wartości dla swoich posiadaczy w perspektywie długoterminowej. 

Zapraszam Cię więc do świątyni. Do projektu TempleDAO oraz ich tokenu $TEMPLE.

Czym TEMPLE nie jest?

Nie jest kolejnym forkiem Olympusa, jakich mamy już kilka. Skoro Olympus okazał się takim sukcesem i jest open source, to nic dziwnego, że kolejne zespołu uruchamiają jego klony na coraz to różnych sieciach. Z różnym aktywem bazowym. Mamy więc TIME na Avalanche, gdzie aktywem bazowym jest MIM. Mamy Gyro na Binance Smart Chain z USDT jako aktywo bazowe. Czy na początku przyszłego tygodnia będziemy mieć KlimaDAO na Polygon,  certyfikatami węglowymi jako aktywo bazowe.

Natomiast o TEMPLE można powiedzieć, że został zainspirowany przez Olympusa. Ale jest to projekt o własnym, unikalnym mechanizmie generowania wartości. Finalnie nasza rola jako inwestora ma wyglądać podobnie jak w Olympusie. Kupuje i stakuje na wielki. Jednak mechanizmy mającę wygenerować dla nas wartość, choć zbliżone, to są jednak dość odmienne. Przyjrzyjmy się więc fundamentom generowania wartości dla TEMPLE.

Generowanie wartości wewnętrznej oraz pilnowanie ceny, aby nie odleciała za daleko

Podobnie jak w Olympusie, tak i w Temple, aby nowy token został wygenerowany, to ktoś musi wpłacić do systemu aktywo bazowe. W Olympusie DAI, w Temple będzie to stablecoin FRAX. 

Bazowa cena urzędowa nowego tokenu TEMPLE to 1 FRAX. Piszę cenę urzędowa, bo oprócz niej na DEXach będzie można handlować TEMPLE po aktualnej cenie rynkowej. 

My będziemy mogli kupić TEMPLE albo na DEXie, albo od protokołu, który je dla nas wydrukuje. Przyczyn protokół będzie ich drukował taką ilość, aby wartość zgromadzonego aktywa bazowego na 1 token TEMPLE cały czas rosła. Jak to będzie działać w praktyce?

Podobnie jak w Olympusie, będziemy nagradzani za staking TEMPLE. Roczne stopy zwrotu być może nie będą tak wysokie, ale nadal powinny być co najmniej godne. W wyniku tego spodziewamy się, że rynek będzie wyceniał TEMPLE powyżej wartości zgromadzonej w systemie. Gdy taka różnica wystąpi, i cena rynkowa będzie wyższa niż cena urzędowa, to protokół sprzeda nam token w cenie mniej więcej rynkowej, a różnica posłuży:

 • Wynagrodzeniu stakujących
 • Sfinansowaniu rozwoju projektu
 • Zwiększenia ceny urzędowej i bazowej wartości przypadającej na 1 token TEMPLE (czyli część kapitału po prostu pozostaje w skarbcu) 

Napisałem, że protokół sprzeda nam tokeny po cenie mniej więcej rynkowej. To mniej więcej może być mniejszej bądź większe. W zależności od tego, jak bardzo cena rynkowa odbiega od ceny bazowej. Celem projektu jest długoterminowe, zrównoważone generowanie wartości dla swoich użytkowników. Dlatego będzie chciał on sprzedawać tokeny TEMPLE w cenie nie większej niż 6 krotność wartości urzędowej. Na DEXach cena w teorii będzie mogła rosnąć w nieskończoność. Ale po co, ktoś miałby kupować drożej na DEXie, skoro może taniej zrobić to bezpośrednio od protokołu. A tym samym finansując wzrost ceny urzędowej oraz nagrody dla stakujących.

Dodatkowa wartość wewnętrza będzie generowana poprzez wykorzystanie środków zgromadzonych w skarbcu do generowania yieldu w bogatym ekosystemie DeFi na Ethereum.

Zarabianie na stakingu. Sporo i jeszcze więcej

Tak jak powiedzieliśmy sobie w poprzednim paragrafie, większość z różnicy, między ceną sprzedaży tokenów TEMPLE przez protokół, a ceną urzędową (wartością, którą per token system zgromadził w swoim skarbcu) przeznaczona jest dla stakujących TEMPLE. Tutaj widzimy podobieństwo do Olympusa. Czy możemy spodziewać się równie wysokiego APY? Chyba nie, ponieważ TempleDAO będzie pilnował, aby cena tokenu nie odleciała za bardzo od wartości bazowej. Więc ta różnica, z której będą finansowane nagrody dla stakujących nie będzie tak ogromna jak w OlympusDAO. Projekt mówi jasno, stawiamy na długoterminowe generowanie wartości i magię procentu składanego.  Ja spodziewam się, że będziemy tutaj widzieć trzy cyferki w APY oraz wzrost wartości tokenu.

Ze stakingu możemy wyjść kiedy tylko chcemy. Ale będzie trzeba poczekać na wyjście w kolejce. Protokół nie chcę taki ataków paniki, jakie miały miejsce ostatnio na Olympusie i pochodnych. Ludzie widzą, że spada, więc wychodzą ze stakingu i sprzedają. Napędzając kolejne spadki. Które napędzają kolejne wyjścia i kolejne spadki. Na Olympusie mieliśmy paniczny spadek o 50 procent wartości w ciągu paru godzin:

Aby uniknąć takiej sytuacji będzie określona ilość tokenów TEMPLE na blok, które mogą wyjść ze stakingu. Jeśli jest więcej chcących wyjść, to muszą oni swoje odczekać w kolejce.

Od czasu do czasu będziemy mieli możliwość zarobienia więcej na naszym stakingu. Będą się pojawiać specjalne okresy, w których system będzie oferował zwiększone procenty na stakingu dla tych, którzy zamrożą w nim swoje tokeny na z góry określony czas.

Na jakim etapie jesteśmy i jak w to wejść?

Tak jak pisałem we wstępie, ten projekt dopiero powstaje. Idea pochodzi z początków lata i teraz zaczyna się urzeczywistniać. Projekt jest obecnie na etapie specyficznego IDO. Pierwsze osoby już poświęciły swoje tokeny FRAX, aby stworzyć pierwsze TEMPLE. Odbywa się to przez tzw. Rytuał Ognia (społeczność ta charakteryzuje się mega mistyczną narracją i otoczką). Pytanie, jak dostać się do tego IDO (trwa do 20 października)? Nie ma z góry określonych kryteriów. Zespół deklaruje, że będzie zapraszał członków społeczności, którzy wykonują dobrą robotę służącą społeczności. Może to być życzliwa obsługa nowych członków na Discordzie, stworzenia fajnego mema bądź innych materiałów promujących i wyjaśniających projekt szerszej publiczności. 

Kolejna faza zacznie się 20 października. I potrwa dwa tygodnie. W jej trakcie będzie już działał cały system, ale liczba nowych TEMPLE tworzonych przez DAO będzie ograniczona. Nowowytworzone TEMPLE będzie można kupić tylko, jeśli już bierze się udział w stakingu. Dla pozostałych jedyną opcją jest zakup na DEXach. Gdzie pewnie cena będzie sporo wyższa, ponieważ ograniczony dodruk może sprawić, że nie uda się utrzymać ceny na DEXach w ryzach. 

Po tym okresie każdy będzie mógł tworzyć nowe TEMPLE i limity zostaną zniesione.

Pierwsze kroki

Jeśli to co przeczytałeś wydaje Ci się interesujące, to kolejne kroki są następujące:

7 comments add yours

 1. To moze byc bardzo ciekawy projekt, w Olympus-a wszedlem po Twojej “namowie”, i teraz jest to no1. passive revenue position w moim portfolio. Dzieki wielkie.
  (ps. gas na arbitrum warto zawsze zmniejszac do 60% tego co metamask sugeruje)

 2. Przeczytałem mechanikę i zastanawiam się, czym się to różni od piramidy finansowej? Token $TEMPLE nie ma w sobie żadnej użyteczności oprócz governance a nagrody dla stakujących pochodzą z wpłat nowych użytkowników do kontraktu 🤔

  • Słuszne skojarzenie. Na pierwszy rzut oka. Ale czy na kolejne również:
   – nie masz struktury, nikt nie jest nad kimś i nikt nie jest pod kimś
   – czy zysk na rynku akcji nie bierze się stąd, że ktoś kupi PÓŹNIEJ to co Ty kupiłeś TERAZ?
   – możesz powiedzieć, ale na rynku akcji mamy realną wartość. Temple, OHM czy Klima, również mają pewną realną wartość w swoim skarbcu. I non stop pracują nad zwiększaniem jej wartości
   – masz smart contract i transparentność. Na Olympusie teraz możesz zobaczyć, że obecnie starczy środków na finansowanie yieldu przez kolejny prawie rok.

   pozdrówki

 3. Cześć Piotr, świetny materiał jak i cały blog.
  Czy planujesz jakieś materiały stricte związane z programowaniem?
  Czy projekty typu TempleDAO i OlympusDAO to będą również dobre opcje do wejścia po zakończeniu hossy? Mam na myśli wrzucenie trochę stable dla dywersyfikacji.
  No i może dodatkowo ogólne pytanie: czy wszelkie projekty, które teraz mają sensowne APY np na stable również tak będą się zachowywać podczas bessy?

  • 1) nie będzie u mnie materiałów na temat programowania. Nie zajmuję się już tym w ogóle
   2) być może, mają potencjał, ale dopiero bessa to zweryfikuje
   3) A z czego bierze się obecne sensowne APY? jak sobie odpowiesz na to pytanie, to będziesz wiedział co będzie Cię czekać w poszczególnych projektach podczas bessy

Leave a Comment