Pół na pół. Tak w trzech słowach można by opisać performance mojego portfela w ostatnim miesiącu 2021 roku. Całkiem sporo pozycji wzrosło na wartości. Ale też spora grupa zaliczyła spadki. Z plusów dodatnich należy na pewno wspomnieć o świetnej końcówce roku w ekosystemie Terra. Gdzie oprócz ATH LUNY powyżej 100 USD mieliśmy też lockdrop Astroportu. Który pozwolił mi zarobić ponad 100k złotych.

Co się stało w moim portfelu?

Widzimy, że w grudniu mieliśmy względną równowagę, jeśli chodzi o ilość walorów, na których odnotowano wzrosty, wobec tych które zanotowały spadki. W tej drugiej grupie prym wiodły olympusopodobne wynalazki. Zanim jednak przejdziemy do omawiania liderów wzrostów i spadków przyjrzyjmy się całościowo mojemu portfelowi.

Wartość posiadanych przeze mnie kryptowalut spadła o ponad trzy procent. Osiągając obecnie wyceną na poziomie 475 265,64 USD. Po przeliczeniu na naszą rodzimą walutę (kurs 3,96 z 14-ego stycznia 2022 roku) otrzymujemy kwotę 1 882 051,95 PLN. Gdy do posiadanych przeze mnie krypto dodamy także stablecoina czy syntetyczne stokenizowane instrumenty finansowe nie powiązane bezpośrednio z krypto, to otrzymujemy ogólna wartość mojego blockchainowego majątku na poziomie 1 098 904,40 USD. Co po przewalutowaniu daje nam wartość  4 351 265,43 PLN.
To teraz przejdźmy sobie do omówienia liderów grudniowych wzrostów:

 • Aragon (ANT) zanotował wzrost wartości o prawie 185 procent. Projekt sprzed lat, w moim portfelu od lat, zajmujący się tworzeniem infrastruktury do zakładania i prowadzenia DAO. DAO to zdecentralizowane autonomiczne organizacje. Nowa forma organizacyjna, w oparciu o które mniejsze bądź większe grupy ludzi realizują swoje wspólne cele czy wspólnie zarządzają majątkiem. Można powiedzieć, że jest to kolejny krok ewolucyjny jeśli chodzi o organizację. Takie coś niby jak spółka, ale też trochę inne. Osadzone na blockchainie, a nie w jurysdykcji prawnej (aczkolwiek już się pojawiają akty prawne nadające osobowość prawną DAO w pewnych jurysdykcjach).
 • Curve (CRV), którego cena w grudniu wzrosła o ponad 70 procent. Curve Finance, czyli jeden z największych DEXów. Osadzony już na kilku łańcuchach, skupiający się głównie (ale nie tylko) na handlu stablecoinami. Token ten jest “pomocny” przy zwiększaniu swojego zysku z dostarczania płynności na tym DEXie. Dlatego protokoły takie jak yearn finance czy convex starają się wejść w posiadanie jak największych jego ilości. Można powiedzieć, że mamy do czynienia ze swoista wojną o ten token, dlatego jego cena radzi sobie nad wyraz dobrze.
 • Yearn Finance (YFI), który zanotował wzrosty o ponad 60 procent. Legenda DeFi, która narodziła się półtora roku temu. Chociaz token ten nie jest obciążony wysoką inflacja, to od dłuższego czasu nie radzi sobie najlepiej. W grudniu jednak, podobnie jak pozostałe blue chipy DeFi, zanotował mocne wzrosty.

No to teraz pora na omówienie trójki topowych spadkowiczów grudnia:

 • Spartacus (SPA) – ze spadkiem wartości o ponad 82 procent.
 • Gyro Money (GYRO) – który zanotował spadek o prawie 73 procent.
 • KlimaDAO (KLIMA) – tutaj też mamy pokaźny spadek, o prawie 68 procent.

Wszystkie te projekty to wynalazki, klony Olympusa. Bańka na tego typu projekty pękła. Kapitał już ich tak chętnie nie szuka. Raczej wręcz szuka on realizacji straty, bojąc się tego, że zabawa skończyła się na dobre. Ja zostaje zastakowany w swoich pozycjach. 

Co kupiłem? Co sprzedałem?

Częściowo zrealizował zysk na LUNA. Sprzedałem 300 sztuk za 26 513 UST. Co daje kurs wymiany 88,38 USD/LUNA.

Oprócz wyjścia z LUNY wszedłem i wyszedłem z ASTRO. Dla niewtajemniczonych, w grudniu wystartował nowych DEX w ekosystemie Terra – Astroport. Który obdarował swoimi tokenami osoby korzystające z DeFi w tym ekosystemie oraz kapitał, który postanowił dostarczać płynność dla tej giełdy. W wyniku czego otrzymałem kilkanaście tysięcy tokenów ASTRO. Większość z nich sprzedałem po uruchomieni giełdy, osiągając przy tym zysk na poziomie 25k UST.

Brałem też udział w akcji charytatywnej Angle Protocol i Galactic Punks. Wsparłem ich kwotą 5k UST. Za co powinienem w najbliższej przyszłości zostać wynagrodzony specjalnym NFTkiem Galactic Angela.

Co się działo w moim DeFi?

Nie działo się przesadnie dużo. Z najważniejszych rzeczy, to wyszedłem z dwóch protokołów.

Po pierwsze primo wypłaciłem swoje stable z pul płynności na SWOP. Zamiast tego wpłaciłem je na lokaty na Vires Finance. Wyższe stopy zwrotu, mniej do zarządzania, same plusy dodatnie.

Drugie wyjście to pożegnanie z perpetual pools na TracerDAO. Wykorzystywane przeze mnie rozwiązanie wcale nie okazało się być delta neutralne i systematycznie traciłem tam swój kapitał. Dlatego też go wycofałem. 

A teraz po kolei przejdźmy sobie przez poszczególne rozwiązania DeFi, z których nadal korzystam. Zaczynając od najnudniejszego, czyli stablecoinów.

Stablecoiny

W stablecoinach posiadam już grubo ponad 2 mln złotych. Z czego największa pozycja, mniej więcej połowa, to UST. Drugie miejsce to USDC, a następnie MIM, których udział w moim portfolio stablecoinów wynosi po kilkanaście procent.

Moją pracą domową na najbliższe tygodnie jest trochę bardziej zróżnicować udział procentowy poszczególnych stable. UST, który stanowi u mnie największą pozycję, może jednocześnie uchodzić za najbardziej ryzykowny. Jest to stablecoin algorytmiczny i nie wiadomo, jak się zachowa podczas gwałtownych spadków czy długotrwałej bessy. Podczas majowych spadków mieliśmy odklejenie się pegu UST do dolara. O kilka centów na okres ponad tygodnia. Potem wszystko wróciło do normy, ale ja posiadając wtedy większość stable w UST nie spałem spokojnie. Ceniąc sobie swój spokojny sen będę chciał się tutaj zatroszczyć o większą różnorodność. A może zdecyduje się na jakieś ubezpieczenie od odklejenia pegu UST?
Zastanawiam się też nad tym, czy nie powinienem zwiększyć swojej pozycji w złocie. Jeśli masz jakieś przemyślenia w tym temacie, to będę wdzięczny, jeśli podzielisz się nimi w komentarzu.

Lokaty

W lokatach bez większych zmian. Korzystam z tego co wcześniej. Po części dlatego, że daje cały czas dobrze zarobić. Po części dlatego, że rozwiązania na Ethereum są za drogie w obsłudze, aby wprowadzać tam zmiany.

mStable (Ethereum)

Moja najdłuższa lokata. Trwająca już niemal półtora roku. Wartość mojego kapitału wzrosła tutaj już do ponad 12,7k USD i cały czas generuje przyzwoite (powyżej 10 procent) roczne stopy zwrotu. Tego bym nie ruszał, nawet jeśli transakcje na Ethereum byłyby tak tanie jak na Polygonie. To jest po prostu dobra opcja.

Beta Finance (Ethereum)

Tutaj bym ruszał, gdyby Beta nie była na Ethereum. Łączna stopa zwrotu z odsetek od pożyczających oraz nagród w tokenie BETA wynosi niecałe 4 procent. Mało. Ale przed ruszeniem tego zatrzymują mnie wysokie koszty transakcyjne na Ethereum.

Vires Finance (Waves)

Tutaj stopy zwrotu nadal są godne. Nawet wyższe niż przed miesiącem. Tak jak wspomniałem wcześniej do Vires trafił mój kapitał ze SWOP. Na chwilę obecną moje pozycje wyglądają tutaj następująco:

 • WAVES o wartości 1,9k USD wypracowuje 3,6 procenta rocznej stopy zwrotu
 • USDN o wartości 9,6k USD generuje roczny średni zysk na poziomie 19 procent
 • 4,8k USDT wypracowuje roczną stopę zwrotu na poziomie 18 procent
 • 2,6k USDC generuje ponad 25 procent rocznego zysku

Anchor Protocol (Terra)

Na Anchorze mamy ponad dwa razy więcej kapitału niż miesiąc temu. Na moment obecny mam tam ponad 139,5k UST, który pracuje ze średnia roczną stopą zwrotu na poziomie 19,46 procenta. Co w ciągu roku powinno dać mi zysk w okolicach 27,2k UST. Całkiem przyzwoicie.

Korzystając z Anchora musimy mieć jednak cały czas świadomość, że on po prostu nie działa. Nie równoważy się kapitał w zastawie (bLUNA i bETH), który generuje yield, z kapitałem na lokatach, który ten yield konsumuje. Różnica ta jest wypłacana ze specjalnej rezerwy celowej. Trzeba jednak powiedzieć, że w ciągu ostatniego miesiąca wykorzystana około ¼ z środków tej rezerwy. Jest to “koszt” dodruku kolejnych miliardów UST, z których większość trafiała właśnie na lokatę Anchora. A jak zwiększymy skalę czegoś co nie działa, to nie będzie to działać jeszcze bardziej. 

Czy są planowane jakieś środki zaradcze? Oczywiście tak. Jednym z nich jest dodanie kolejnych coinów Proof of Stake do możliwych zastawów. W fazie audytów są rozwiązania dla SOL oraz ATOM. Jednak co jest jeszcze ważniejsze, to musi istnieć incentyw ekonomiczny do zastawia tych coinów i pożyczania pod ich zastaw UST. Obecnie większość kapitału pożyczonego i tak ląduje z powrotem na Anchorze w formie lokaty. Ta bezobsługowa stopa zwrotu jest po prostu zbyt wysoka. Ciężko ten kapitał wykorzystać w innym miejscu, by zarobił więcej przy podobnie znikomym ryzyku. Czy w związku z tym stopa zwrotu na lokacie Anchora powinna zmaleć? Czy jest to w ogóle możliwe? Odpowiedź na oba pytania brzmi tak. Jest to możliwe, może zostać to przegłosowane przez hodlerów ANC. Z punktu widzenia opłacalności protokołu, jak i całego ekosystemu Terra, opłaca się utrzymywać taką stopę zwrotu, które będzie najwyższa na rynku spośród podobnych rozwiązań (nie muszę myśleć, ryzyka są znikome). Jednak nie ma sensu oferować znacząco więcej niż konkurencja. Nie zdziwię się więc, jeśli w najbliższych miesiącach pojawi się propozycja obniżenia stóp zwrotu. Może jej tworzyć druga, tym razem w ekosystemie Terra, aby przekazać część środków społeczność na wsparcie funduszu rezerwy na Anchorze.

Dostarczanie płynności

Teraz przechodzmy do miejsc, w których dostarczam płynność. Zniknęły nam tutaj wspomniane wcześniej SWOP oraz TracerDAO. Za to mamy też świeżynki z ekosystemu Terra: LOOPa oraz Astroport.

Abracadabra Money (Arbitrum oraz Fantom)

Cały czas dostarczam kapitał w pulach płynności dla MIM. Robię to na dwóch sieciach. Fantomie oraz Arbitrum. Na fantomie moje stopa zwrotu wynosi ponad 13 procent, a na Arbitrum ponad 16 procent w skali roku. Te nagrody są wypłacane w tokenie SPELL, który regularnie odbieram i sprzedaję. 

GMX (Arbitrum)

Tutaj nie robię nic. Mój niewielki kapitał (2k USD) zapewnia płynność dla grających na dźwigni. Jestem za to wynagradzany tokenami protokołu oraz Etherem. W sumie roczna stopa zwrotu to ponad 120 procent. Ale zainwestowany kapitał podlega fluktuacji wraz ze zmianą cen kryptowalut.

Tokemak (Ethereum)

Tokemak to nowe podejście do zapewniania płynności. Pisałem o nim kilka miesięcy temu w newsletterze premium. Mam tutaj wrzucone nicałe 10k USDC, które generuje dla mnie 8 procent w skali roku (wypłacane w tokenie TOKE). Co ciekawe w ostatnim czasie Tokemak wprowadził również obsługę kilku innych stablecoinów, jak np. DAI, MIM czy UST. 

BadgerDAO (Ethereum)

Na Badgerze bez zmian. To co pracowało do tej pory, to pracuje cały czas:

 • 3,3k USD w vaulcie dla DIGGa wypracowuje 8,18 procent w skali roku
 • 15,5k USD w puli płynności dla DIGG/WBTC na Sushi wypracowuje 30 procent rocznej stopy zwrotu
 • 18,5k USD w puli płynności trycrypto (WTC, ETH, stable) wypracowuje prawie 49 procent w skali roku
 • Pula płynności WBTC/BADGER, a w niej kapitał o wartości 3,9k USD, wypracowuje 5 procent rocznej stopy zwrotu

Beethoven-X (Fantom)

Na Beethovenie mamy bardzo dobry czas. Po pierwsze token BEETS, w którym wypłacane są nagrody radzi sobie całkiem dobrze. Po drugie projekt zrobił czterokrotny airdrop tokenów dla swoich użytkowników. Jak ktoś korzysta z Beethovena od dłuższego czasu, to warto wejść na FTMScan i zobaczyć, czy na portfelu nie czeka na nas od kilku do kilkunastu tysięcy BEETs (4 rundy w który na głowę przypadało ponad 4k BEETS).

Mój kapitał tu pracujący to:

 • 130k USD w puli płynność USDC/MIM/UST wypracowujący ponad 30 procent w skali roku
 • Około 7,7k USD w puli płynność WBTC/ETH/USDC, gdzie roczna stopa zwrotu to ponad 42 procent

Balancer (Polygon)

Na Balanserze bez zmian. Ponad 4,7k USD w puli płynności LINK/ETH/AAVE/BAL wypracowuje dla mnie ponad 40 procent w skali roku

Spectrum (Terra)

Na wstępie chciałbym spropsować zespół stojący za Spectrum. Projekt ten pojawił się już prawie pół roku temu z nikąd. Początkowo podchodzono do niego bardzo ostrożnie, jednak na dzisiaj jest to moim zdaniem najlepszy i najmocniejszy zespół w całym ekosystemie. Który w przeciwieństwie do większość projektów, dowozi więcej niż obiecuje. I dowozi naprawdę szybko. Jeśli w ekosystemie pojawiają się nowe możliwości zarobku, to na Spectrum szybko pojawiają się farmy oparte o te rozwiązanie. Tak było z bPsiDP-24m czy już odpalonymi pierwszymi farmami dla Astroportu (którego interface jeszcze nie wprowadził opcji claimowania nagród). To jest zespół prawdziwych builderów, z etosem pracy, którzy nie bawią się w marketingu i projektowanie smoków, tylko systematycznie dostarczają. Wielkie propsy dla nich.

Ale wracając do mojego portfela, to tutaj jest drobna zmiana. Moje tokeny puli płynności MIR-UST przeniosłem ze Spectrum do lockdropu Astroportu. Tak więc zostały mi tutaj trzy pozycje:

 • 3k USD w puli płynności SPEC-UST, które generuje 81 procent rocznej stopy zwrotu
 • Pula płynności mTWTR-UST o wartości 18,2k USD, gdzie roczna stopa zwrotu to prawie 30 procent (pamiętajmy, to że to część mojej delta neutralnej strategii)
 • 15,7 USD w puli płynności mAAPL-UST, generujące prawie 25 procent rocznej stopy zwrotu

Mirror Protocol (Terra)

Na mirrorze bez zmian. Cały czas trzymam sobie tutaj moje farmy “bezpieczeństwa” dla złota i srebra. Oraz shorta dla mTWTR, który jest drugą stroną mojej delta neutralnej strategii. W szczegółach wygląda to następująco:

 • 62k USD w puli płynności mIAU-UST,  gdzie roczna stopa zwrotu to niecałe 13 procent
 • 63,5k USD w puli płynności mSLV-UST, gdzie roczna stopa zwrotu również jest trochę poniżej 16,33 procent
 • 6,3k USD w shorcie na mTWTR, gdzie roczna stopa zwrotu z inwestycji to niecałe 15 procent.

ApolloDAO (Terra)

Na Apollo mam jedną farmę. 9k USD w puli płynności MINE-UST generuje mi prawie 150 procent w skali roku. Zysk ten pochodzi po pierwsze z nagrody w tokenie MINE za dostarczanie płynności dla niego. Po drugie z nagrody dodatkowej wypłacanej przez Apollo w ich tokenie.

Astroport (Terra)

Pod koniec grudnia w końcu wystartował Astroport. Oczywiście w bieda wersji, ale dobre i to. Tak jak wspomniałem wcześniej, brałem udział w ich lockdropie, umieszczając tam kapitał o wartości ponad 100k dolarów. W zamian za to, oraz w wyniku airdropu, otrzymałem kilkanaście tysięcu sztuk ich tokenu. Większość z nich sprzedałem na samym starcie, realizując zysk w wysokości 25k UST.

Na powyższym screenie widzicie moje pozycje z pierwszej fazy lockdropu. Oprócz tego, w fazie drugiej, dostarczyłem płynność dla pary ASTRO-UST o wartości około 10k UST.

Te środki podobno generują już dla mnie nagrody. Zarówno w postaci tokenów ASTRO, jak i nagród od protokołów źródłowych. Jednak jeszcze tego nie widać i nie ma interface do ich odbierania. Ma się to zmienić podczas najbliższych tygodni.

Jeśli miałbym podsumować start Astroportu, to było to rozczarowanie. Owszem zarobiłem dobrze na air i lockdropie, ale sam DEX wystartował w bardzo okrojonej wersji. A token ASTRO na razie nie pełni żadnej roli, więc nie ma przesłanek do tego, by go skupować. W dłuższym terminie może on jednak być przedmiotem walki różnych farm i projektów, ponieważ będzie dawał możliwość zwiększenia zysków ze swoich pozycji. Możemy więc mieć do czynienia z wojnami o token, tak jak ma to miejsce z tokenem CRV.

Kujira (Terra)

Bez zmian. Płynność dla KUJI-UST o wartości 1,6k USD wypracowuje ponad 133 procent w skali roku. Chętnie bym sobie przeniósł to pozycję na jakąś farmę, ale co ciekawe ani Apollo ani Spectrum nie obsługują KUJI-UST.

LOOP (Terra)

Kolejny DEX na Terra. Kolejne rozczarowanie. Działa to mega topornie. Ale jest i pozwala trochę zarobić. Ja dostarczam płynność dla pary bLUNA-LUNA i dostaje za to roczną stopę zwrotu na poziomie powyżej 23 procent. Nie najgorzej. Aczkolwiek nie znalazłem sposobu na odbieranie LOOPów z nagrody, po za wyjściem z pozycji ze swoim LP. Co jest słabe.
Druga słabość jest taka, że mamy tam też pulę płynności dla aUST-UST, gdzie możemy zarobić też dwadzieścia kilka procent (plus połowa tego zarabia 19,5 procenta na Anchorze). Opcja jest kusząca, ale należy być szczególnie ostrożnym. Jednym z członków społeczności system pozwolił wpłacić tylko 500 UST i kilkadziesiąt tysięcy aUST, a zaksięgował to tak, jakby w aUST wpłacono równowartość wpłaty w UST. Sprawa jest obecnie wyjaśniana, ale radzę podchodzić do tej aplikacji ze szczególną ostrożnością. 

Pole Finance oraz Quarry (Solana)

Na Pole Finance (wsparte systemem wypłat nagród Quarry) cały czas siedzi sobie trochę ponad 7,5k USDC, które wypracowuje dla mnie roczną stopę zwrotu na poziomie około 45 procent.

Wynalazki

Był to fatalny miesiąc dla wynalazków. Po raz kolejnych ich wartość topniała w oczach, a nagrody ze stakingu nie pokrywały utraty wartości wynikającej ze spadku ceny tokenu. Nie raz nurkowały one poniżej wartości backing per. Co oznacza, że protokół ma w skarbcu większą wartość per token niż cena tego tokenu. Taka sytuacja jest możliwa z dwóch powodów. Po pierwsze primo, większość wartości skarbca to sam token protokołu, a rynek ma nikłą w niego wiarę. Po drugie nie ma mechanizmu, który pozwalałby posiadaczom tokenów odebrać ze skarbca wartość przypadającą na ich token. 

Z jednego z tych projektów zrezygnowałem. Stop zwrotu ze Spartacusa spadła do około 100 procent rocznie i uznałem, że nie ma sensu dłużej siedzieć w tym projekcie. Realizując stratę na poziomie około 20 procent. 

No dobra, to teraz przyjrzyjmy się temu smutnemu krajobrazowi pełnemu zgliszczy.

OlympusDAO (Ethereum)

14,88 OHMa (o wartości 3065 USD) wypracowuje roczną stopę zwrotu na poziomie 3 666 procent w skali roku.

Wonderland (Avalanche)

0,05651 wMEMO (czyli 2,59 TIME) o wartości 6k USD, wypracowuje dla mnie zysk w wysokości 81 360 procent w skali roku.

KlimaDAO (Polygon)

Mam w tej chwili zastakowane 23,8 KLIM. Ich wartość to 3260 USD, a nagroda za staking to 27 743 procent w skali roku.

Gyro Money (Binance Smart Chain)

Tutaj zastakowane mam 7,16 GYRO o łącznej wartości około 740 dolarów. Roczna stopa zwrotu ze stakingu to 4 813 procent.

Geist (Fantom)

Na Gesit stopa zwrotu spadła do 158 procent. Co przy kapitałe o wartości około 500 dolarów daje nam potencjał do zarobku na poziomie 700 dolarów w ciągu roku. Jest to kwota tak marnej wielkości, że szkoda na nią marnować papieru. Dlatego jest to ostatni raz, gdy Geist gości w naszym zestawieniu.

Otter Clam (Polygon)

Tutaj ma zastakowane 171 sCLAM, które są warte około 2k USD. Roczna stopa zwrotu ze stakingu to 23 475 procent. Istnieje też możliwość zmigorwanie swoich sCLAM to PEARL (odpowiednik gOHM z Olympusa), a następnie jego zamrożenia, w celu zwiększenia swojego zysku ze stakingu (nawet do dwukrotności przy zamrożeniu na pół roku). Ja jednak nie będe korzystał z tych opcji.

TempleDAO (Ethereum)

Mam obecnie zastakowane 27 621 TEMPLE o wartości 42 812 dolarów. A obecne APY to 1157 procent w skali roku.

W najbliższym czasie wierni członkowie ekosystemu (którzy nie sprzedawali, tylko stakowali czy wręcz dokupowali) będą wynagrodzeni airdropem tokenu FAITH. Tutaj można sobie sprawdzić, ile się go na chwilę obecną dostanie.

Co nas czeka w styczniu?

Nie wiem

28 comments add yours

 1. 1. Co powiesz o tokenie WX? Czy on tez ma szanse na walke jak o curva na eth?
  2. Czemu w raporcie nie ma starterra?

  • 1) nie powiem nic, bo się w niego nie zagłębiałem
   2) dlatego, że moje LPki STT-UST wylądowały na Astro i teraz są w tej sekcji

 2. Witaj Piotr. Czy jest szansa na zainteresowanie się przez Ciebie świeżynką jaką jest sieć cronos? Biorąc pod uwagę marketing jaki robi crypto.com wydaje mi się że w dłuższej perspektywie może być warto być na cronos i jego DeFi od początku. Pozdr

  • Raczej nie ma na to szans. Nie specjalnie mnie interesują takie scentralizowane, obrandowane chainy. Nie wydaje mi się też, aby była tam wartość długoterminowo i z tego co kojarzę, to początki tam były już jakiś czas temu

 3. Krótkie pytanie Piotrze: dlaczego pule płynności złota i srebra z Mirorr nie przenosisz do Spectrum lub Apollo?

  • Bo nie chcę podejmować tam dodatkowego ryzyka związanego z bezpieczeństwem smart contractów

 4. Piotrze jak to zrobiłeś że z ASTRO wyszedłeś w całości? Myślałem że zablokują Ci środki na jakiś czas…a co miesiąc będziesz dostawać część ASTRO. Prosiłbym o wyjaśnienie.

  • Nie rozumiem Twojego pytania. Nagrody w ASTRO za lockdropa i z airdropa dostawało się od razu w całości na starcie

 5. Hej, jestem nowym użytkownikiem i mam pytanie odnośnie paxgold..gdzie kupujesz/hodlujesz? 🙂

  • Nie pamiętam gdzie kupowałem, dostępny rynki możesz sobie sprawdzić w serwisach typu Coinmarketcap/Coingecko wchodzać w zakładkę Markets/Pairs dla danego coina. A trzymam po prostu na swoim portfelu Ethereum

 6. Witaj Piotrze,
  Jak zapatrujesz się na fatalny start TempleDAO (wyjście wielu wczesnych inwestorów, początkowe zapchanie kolejki wyjścia itd.) i na ich środki zaradcze (wycofanie części płynności itd)? Czy uważasz, że w dłuższym terminie odzyskają zaufanie środowiska?

 7. Hej,
  Czy widzisz jakąś wartość długoterminową w Nexusie? Myślę, że kiedyś słyszałeś o tym projekcie.

  • Projekt totalnie zniknał z mojego radaru, od trzech lat nie mam pojęcia co tam się dzieje.

 8. Dzięki Piotr za update. Zauważyłem, że trzymasz niecałe 8k w LP na Beethovenie-X na WBTC/ETH/USDC. Nie korciło Cię, żeby tam wrzucić więcej? Tak mało jest opcji na uzyskanie sensownego yieldu na fundamentalnych kryptowalutach. Ciekaw jestem Twojego podejścia do zaprzęgnięcia BTC i ETH do pracy i czy widzisz jakieś alternatywy.

  Piotrek

  • Mam jeszcze zaprzęgnięte troche więcej w tricrypto na Curve, obudowane przez Badgera. Na razie mnie nie kusi, aby wrzucać w tego typu rozwiązania więcej środków. Co innego podczas bessy, wtedy jeśli będę wiedział, że i tak trzymam to na lata, to niech gdzieś to pracuje

 9. Myślę że częściowe wyjście do złota oraz do PLN było by na miejscu. To tylko ze względu na kapitał którym dysponujesz. Dywersyfikacja źródła dochodu(Przychodu) też jest ważna. Kapitał z UST możesz wymienić na zasadzie p2p jesteś osobą “zaufania publicznego”, a dużo ludzi kupuje na zasadzie crypto.com/biance—>>>terrastation 🙂

  • Dzięki za podzielenie się Twoją perspektywą Grzesiek

 10. Witam, jak uważasz Piotrze czy warto było by teraz wejść w projekty defi 2.0 takie jak Olympus, klima,gyro itp.Chodzi mi o to czy cena tych tokenów spadła na tyle że jest stabilna. Czy będziesz wchodził w chodził w te projekty poraz kolejny ?

  • Dzięki za pytanie.

   Nie potrafię wróżyć z fusów, więc nie stwierdzę, czy teraz się ustabilzuje czy też będzie rosnąć. Stwierdzę tylko, że od obecnych poziomów może spaść mniej, niż spadło od momentu kiedy OHM kosztował ponad 1k USD i każdy chciał go kupować. Stosunek ryzyka do nagrody jest teraz zdecydowanie bardziej korzystny.

   Czy będę wchodził ponownie? Nie, ponieważ ja cały czas w tych projektach jestem. Nie wychodziłem z nich, zostaje z tymi pozycjami, które mam.

 11. Hej Piotrze
  Kiedyś farmiłeś mocno Anchora Anc-ust LP teraz nie widzę zebys to miał.
  Powód?

 12. Na OlumpusDao w ciągu roku idzie zarobić z 3065$ zarobi się 112 362,9$ ?? Serio?

 13. Potrzebuję pomocy: dostarczyłem trochę płynności w parze kuji/Ust z nagrodą wypłacaną w loop i niestety w aplikacji blue.kujira mam pozycję My stake = 0.
  Co muszę zrobić teraz, bo szukałem już rozwiązania i nic.

  • Jak nagrody są wypłacane w LOOPie, to znaczy że korzystasz z tamtejszej farmy. Więc dlaczego spodziewasz się widzieć swoją pozycję na KUJIrze, skoro umieściłeś ją gdzie indziej?

   Powinna ona być widoczna w zakładce Farming na LOOPie

Leave a Comment