Obraz nędzy i rozpaczy. Tak w jednym zdaniu można opisać wyniki mojego portfela za styczeń 2022 roku. Z dużą dobą prawdopodobieństwa był to najgorszy miesiąc podczas dwu i pół letniego okresu publikowania przeze mnie raportów z portfela.

Co się stało w moim portfelu?

Styczeń 2022 roku był być może najbardziej drastycznym miesiącem w dwu i pół letniej historii raportów z mojego portfela. Wartość posiadanych przeze mnie kryptowaluty spadła o ponad jedną trzecią i osiągnęła wartość 301 802,90 USD. Co po przeliczeniu na złotówki (kurs 4,02) daje nam kwotę 1 213 247,67. Gdy dodamy do tego wartość innych assetów posiadanych przeze mnie na blockchainie (stablecoiny + syntetyki), to wartość mojego portfela wynosi 951 084,18 USD, czyli po przeliczeniu 3 823 358,39 PLN.

No to teraz tradycyjnie przejdźmy przez liderów spadków. Liderów wzrostów pomijamy, bo projekt wzrostowy jest tylko jeden i nie mam nic ciekawego do powiedzenia na jego temat. Tak więc trzy projekty, które najbardziej dostały po tyłku w styczniu, wpisują się w jeden wspólny trend: wynalazki olympusopodobne. To chyba trzeci z rzędu taki miesiąc. Ja jednak cały czas trzymam je long termowo kumulując nagrody ze stakingu. Teraz nie są one w stanie nadgonić strat wynikających ze spadku ceny. Jednak zakładam, że w dłuższej perspektywie projekty te, przynajmniej w części, pozwolą na odcinanie kuponów. 

 • TIME (Wonderland) –  zalicza spadek o niemal 90 procent. Jest to do tej pory jeden z najmocniej trzymających się forków OHM. W tym miesiącu spotkała nas jednak drama z CFO projektu, który okazał się być kryminalistą. Z informacji, które do mnie dotarły, nie wynika, aby był on w stanie położyć swojej łapy na środkach projektu. Jednak FUD zmiótł ten projekt właściwie z powierzchni ziemi. Jest on wręcz bliski rozwiązania. Mam jednak nadzieję, że to się nie stanie i będzie on nadal rozwijany. Kluczowe będą najbliższe dni i tygodnie.
 • OHM (OlympusDAO) – utrata na wartości o prawie 80 procent. Sam król trendu “DeFi 2.0” zalicza kolejny solidny spadek. Cena tokenu zbliżyła się na kilka dolarów do wartości Backing per OHM. A projekt przymierza się do wprowadzenia mechanizmu spalanie tokenów OHM, aby otrzymać przypadającą im wartość ze skarbca. Jest to brakujący i wielokrotnie wspominany przeze mnie mechanizm, który stwarza okazję do arbitrażu i trzymania ceny w tych okolicach.
 • KLIMA (KlimaDAO) – spadek wartości o ponad 78 procent. Kolejny fundamentalny projekt z tego trendu. Oparty o certyfikaty węglowe i chcący wywindować ich cenę w kosmos. Czyniąc działania emisyjne bardziej kosztownymi, a działania odwrotne bardziej dochodowymi. 

Co kupiłem, co sprzedałem?

W tym kontekście nie działo się za wiele.

Jedyną transakcją było kolejne częściowe zrealizowanie zysków na LUNA. Za 200 sztuk tej monety uzyskałem kwotę 15 104 UST. Co daje nam jednostkowy kursy transakcji na poziomie 75,52 USD/LUNA

Co się stało w moim DeFi?

Tutaj działo się troszkę więcej. Przede wszystkim wyodrębniłem poddział Vaulty. Jest to miejsce na wszystkie projekty, w których dostarczam pojedynczą monetę i jestem w niej wynagradzany. Ale nie jest to system pożyczkowo-lokatowy. Ale po kolei.

Stablecoiny

W kwestii stablecoinów dolara największa zmiana, to zwiększenie ilości posiadanych przeze mnie stablecoinów Magic Internet Money (MIM). Powodu tego są dwa.

Pierwszy, to moje celowe działanie. Dostarczałem płynność dla niego i innych stablecoinów na Curve na Fantomie. Następnie wyszedłem z tej pozycji w całości do MIM, aby przy jego pozycji farmić na 0xDAO. Farming ten dość szybko się skończył, a moje MIMy trafiły na Yearn Finance oraz Robo-Vault.

Powód drugi nie wynikał z moich celowych działań. Dostarczałem płynność dla MIM do innych stable również na Arbitrum. I tu wracamy do wspomnianego wcześniej FUDu wokoło Wonderland. Abracadabra to tożsamy projekt, który również przy okazji oberwał. Dodając do tego nie najbardziej efektywny mechanizm likwidacji pozycji podczas spadków. W wyniku tego, zaczęła się wyprzdaż tego stablecoina. W wyniku tego oderwał się on minimalnie w dół od pegu i zaczął on stanowić zdecydowaną większość w pulach płynności dla niego na Curve. W tym w mojej na Arbitrum. Widzimy obecnie, że cena MIM wraca już do jednego dolara.  

Drugie interesujące zjawisko, to wzmocnienie mojej pozycji na złocie. Dokupiłem więcej zarówno stablecoina złota PAXG, jak i syntetycznego trustu tego surowca mIAU na Mirrorze. Jest to moja reakcja na niepewność na rynku. Scenariusz bezpieczeństwa, na wypadek, gdyby wszystko na rynkach finansowych miał szlafić szlak. W takiej sytuacji pozycja złota powinna się umacniać. Pytanie jakie trzeba sobie zadać, to jak silne takie umocnienie będzie na rynkach “papierowego złota”.

Lokaty

W lokatach bez zmian, cały czas korzystam z tych samych czterech projektów. Zobaczmy pokrótce, jaki kapitał się w nich znajduje i jakie obecnie wypracowuje zyski.

mStable (Ethereum)

Wartość mojej lokaty przekroczyła już 12,8k dolarów, a roczne odsetki są na poziomie niemal 12 procent.

Beta Finance (Ethereum)

10,1k DAI znajdujące się na Beta Finance wypracowuje ledwie 5,5 procenta rocznej stopy zwrotu. Z czego większość to nagroda w natywnym tokenie protokołu – BETA. Którego claimowanie wiąże się z wysokimi opłatami transakcyjnymi na Ethereum. Tak samo jak przeniesienie tego kapitału w inne miejsce. Dlatego cały czas sobie on tutaj leży.

Vires Finance (Waves)

Vires Finance w sieci Waves to cały czas dostarczyciel przyzwoitych zysków na lokatach. Na chwilę obecną mojego pozycje wyglądają następująco:

 • 1,2k USD w WAVES wypracowuje 3,7 procent rocznej stopy zwrotu
 • 9,7k USDN generuje roczną stopę zwrotu na poziomie prawie 29 procent
 • 4,9k USDT jest oprocentowane na ponad 24 procent w skali roku
 • 2,7k USDC wypracowuje zyski na poziomie ponad 26 procent rocznie.

Anchor Protocol (Terra)

Na Anchorze znajduje się obecnie 89,6k UST kapitału. A roczna stopa zwrotu wynosi prawie 19,5 procenta. Cały czas system jest nieefektywny. Kapitał umieszczony w zastawie wypracowuje mniejszy zysk, niż odsetki wypłacane na lokatach. Różnica wypłacana jest ze specjalnej, utworzonej w maju przez Terraform Labs, rezerwy. Rezerwa ta jednak kurczy się coraz bardziej wraz ze wzrostem kapitału umieszczonego na lokatach i spadkiem wartości coinów w zastawie. Krótkoterminowo spodziewamy się dosypania do rezerwy. Długoterminowo jest kilka planów naprawczych. Omawialiśmy je między innym podczas poniższego odcinka Terra Środy:

Vaulty

Zapowiedziany wcześniej nowy dział. W którym są wszystkie pozycje, dotyczące jednego coina (zarówno go wpłacamy, jak i otrzymujemy w nim zysk), które nie są lokatami. Zazwyczaj są to pewne strategie inwestycyjne, wsparte autocompoundiem zysków. Gdzie za usługę “płacimy” częścią wypracowanych zysków.

RoboVault (Fantom)

RoboVault to jeden z projektów osadzonych na sieci Fantom. Jak niemal każdy projekt z tej sieci miał też swoje problemy. Powrócił w nowej odsłonie mniej więcej dwa miesiące temu. Oferuje on zaawansowane strategie inwestycyjne w oparciu o pojedynczego coina oraz ekosystem DeFi na Fantomie. Na chwilę obecną, ze względów bezpieczeństwa, cały czas obowiązują limity wpłat do poszczególnych strategii. Mówi się też o tym, że można się tutaj w niedługim czasie spodziewać tokenu.

Urzęduje tutaj 14,7k MIM, które rocznie generują ponad 34 procent zysku

Yearn (Fantom)

Yearn Finance to jeden z najbardziej zasłużonych protokołów DeFi. Kiedyś korzystałem z jego pierwotnej wersji na Ethereum. Teraz zaczynamy korzystać z oficjalnej wersji w sieci Fantom. Mam tutaj dwie pozycje:

 • 26,7k MIM wypracowujące 19,03 procent w skali roku
 • 999 wFTM o wartości 1,7k USD wypracowujące 10,30% procenta rocznie.

Pole Finance oraz Quarry (Solana)

Pozycja, który jest z nami od jakiegoś czasu. Do tej pory błędnie siedziała w kategorii dostarczania płynności. Wraz z utworzeniem sekcji Vaultsów znalazła tutaj swoje miejsce.

Mam tutaj umieszczone 8,1k USDC, które wypracowywuje około 11,5 procenta rocznie.

Dostarczanie płynności

Przechodzimy do sekcji dostarczanie płynności. Tutaj wystąpiło trochę zmian. Przede wszystkim przestałem dostarczać płynność na MIM na Fantomie. Oraz zacząłem dostarczać płynność dla pary mIAU-UST za pośrednictwem ApolloDAO. Ale po kolei.

Abracadabra Money (Arbitrum)

Moja pula płynności jest aktualnie warta 62,8k USD i wypracowywuje około 20 procent rocznie w tokenach SPELL.

GMX (Arbitrum)

1,8k w postaci indeksu kilku tokenów i stablecoinów finansuje dźwignię dla handlujących z dźwignią w serwisie GMX. Jestem za to wynagradzany odsetkami wynoszącymi ponad 70 procent w skali roku. Nagordy są cześciowo wypłacane w tokenie protokołu (z vestingiem) oraz w Etherze (wypłacane odrazu). Ponieważ większość pozycji w indeksie to kryptowaluty, to wartość mojej pozycji jest zależna od rynku. Dlatego moja pozycja cały czas jest tak niska. Ale istanieje spore prawdopodobieństwo, że będą ją zwiększał w głębokiej bessie.

Tokemak (Ethereum)

9,8k USDC wypracowuje 4 procent rocznie. Wypłacane w tokenie TOKE. Którego claimowanie odbywa się na Ethereum. Fakt wysokich opłat transakcyjnych trochę mnie blokuje w kontekście zarządzania tym kapitałem.

BadgerDAO (Ethereum)

Moje farmy na Badgerze wyglądają obecnie następująco: 

 • 17,1k USD w puli płynności Tricrypto na Curve, zoptymalizowanej po drodze przez Convex. Roczna stopa zwrotu na poziomie powyżej 30 procent
 • 14,2k USD w puli płynności wBTC/DIGG na Sushi. Roczna stopa zwrotu to prawie 30 procent.
 • 3,8k USD w puli płynności wBTC/BADGER, a roczna stopa zwrotu to niecałe 5 procent
 • Vaulta dla DIGG, w którym mam umieszczony kapitał o wartości 3,9k, który wypracowywuje trochę ponad 3 procent w skali roku

Beethoveen-X (Fantom)

Na Beethovenie dostarczam kapitał w dwóch pulach płynności:

 • 130k USD w puli dla stablecoinów MIM/USDC/UST, gdzie odsetki wynoszą 11,5 procenta w skali roku
 • 6k USD w puli płynności WBTC/WETH/USDC, gdzie roczna stopa zwrotu jest troszkę powyżej 12 procent.

Balancer (Polygon)

Pula płynności dla czterech tokenów: LINK, ETH, BAL, AAVE o wartości 3k USD generuje roczny zysk na poziomie 23,5 procenta.

Spectrum (Terra)

Moje trzy pule płynności, farmione za pośrednictwem Spectrum prezentują się następująco:

 • 2,1k USD w puli płynność SPEC-UST generuje 82 procent rocznie
 • 16,4K USD w puli mTWTR-UST generuje prawie 30 procent rocznie. Przypominam, że jest to część mojej delta neutralnej strategii dla syntetycznych akcji Twittera.
 • 15,5k USD w puli płynności mAAPL-UST generuje prawie 25 procent w skali roku

Mirror Protocol (Terra)

Na Mirrorze cały czas trzymam pule płynności dla syntetycznych udziałów w trustach złota i srebra. Często dostaję pytania, czego tego nie wrzucę na Apollo czy Spectrum, aby czerpać dodatkowe zyski z autocompoundingu i alokacji tokenów tych farm. Odpowiedź brzmi: nie chcę ponosić dodatkowego ryzyka związanego z korzystaniem z jeszcze jednego projektu. Aczkolwiek jak zobaczymy przy okazji sekcji o Apollo nowo nabyte mIAU umieściłem już na tamtejszej farmie. A w kontekście pozycji na Mirrorze zastanawiam się nad zaprzestaniem dostarczanie płynności. Zyski z tego są znikome, sytuacja na rynku jest nie pewna, być może lepiej za UST z tych pul płynności lepiej będzie dokupić więcej mIAU i m SLV. W każdym razie, na chwilę obecną, sytuacja wygląda następująco:

 • 61,7k USD w puli płynności mIAU-UST wypracowuje 11,25 procent średniej rocznej stopy zwrotu
 • 61,9k USD w puli płynności mSLV-UST wypracowuje ponad 20 procent zysku rocznie

Mamy też otwartą short farmę dla Twittera, która stanowi drugą stronę mojej delta neutralne pozycji. Tutaj wartość mojej pozycji to około 6k USD, a stopa zwrotu to około 8,5 procenta rocznie.

ApolloDAO (Terra)

Tak jak wspomniałem w poprzedniej sekcji, poprzez Apollo zacząłem dostarczać płynność dla pary mIAU-UST. Znajdują się tutaj nowonabyte tokeny mIAU. Wartość mojej pozycji to 39,7k USD, a roczna stopa zwrotu wynikająca z autocompoundingu oraz nagród od Apollo wynosi ponad 13 procent.

Zrezygnowałem z dostarczania płynności dla pary MINE/UST i pozbyłem się tego tokenu.

Astroport (Terra)

Na Astroporcie bez zmian. Zarówno w kontekście moich pozycji, jak i upośledzenia tego projektu. Wprawdzie w styczniu uruchomiono claimowanie nagród z Astro, ale w moim przypadku ono po prostu nie działa. Zespół jest tego świadomy i pracuje nad rozwiązaniem tego problemu. Miejmy nadzieję, że kiedyś się to wydarzy.

LOOP (Terra)

Jeśli już o upośledzonych projektach mowa, to nie sposób nie wspomnieć o LOOP. Po długich zastanowieniach finalnie zdecydowałem się skorzystać z dostarczania puli płynności dla pary aUST-UST. Oprócz tego przeniosłem tutaj również pulę KUJI-UST. Na ten moment moje pule płynności wyglądają następująco:

 • 26,3k USD w puli płynności BLUNA-LUNA generuje 21,5 procenta w skali roku
 • 28k USD w puli płynności aUST-UST generuje 16,84 procent zysku rocznie
 • 1,2k USD w puli KUJI-aUST generuje prawie 78 procent rocznie.

Przypominam, że nagrody są wypłacane w tokenie LOOP. Aby była możliwa wypłata, trzeba trzymać płynność przez co najmniej 2 tygodnie, a jedynym sposobem wypłaty nagród jest odstakowanie tokenów puli płynności. 

Wynalazki

Tak jak wspomniałem w początkowej cześci raportu nie był to miesiąc wynalazków. Przyjrzyjmy się teraz na szybkości posiadanym przeze mnie pozycją.

OlympusDAO (Ethereum)

17,48 OHM generuje dla mnie zysk w wysokości 836,7 procenta w skali roku. Wartość moje pozycji, to około 1,2k USD.

Wonderland (Avalanche)

0,057 wMEMO (czyli zastakowane 3,6 TIME) wypracowuje ponad 82k procent w skali roku. A obecna wartość mojej pozycji to około 1,2k USD.

KlimaDAO (Polygon)

31,74 zastakowanych tokenów KLIMA wypracowuje roczną stopę zwrotu na poziomie 7,6k procent. A obecna wartość moich pozycji to około 2k USD.

Gyro Money (Binance Smart Chain)

8,66 zastakowanych GYRO generuje 4,2k procent w skali roku. A obecna wartość mojej pozycji to 700 USD

Otter Clam (Polygon)

204 zastakownych CLAM generuje stopę zwrotu o wartości 375 procent. Wartość mojej pozycji to około 1k USD.

TempleDAO (Ethereum)

Na dwóch różnych adresach ma zastakowane 31,2k TEMPLE, które wypracowywuje 1177 procent rocznie. Wartość moich pozycji to 23k USD, czyli 40 procent pod kreską od momentu wejścia w projekt na wczesnym etapie white listy.

Ostatnio projekt w końcu uruchomił airdrop tokenu FAITH oraz udostępnił mechanizmy jego działania. Niestety, po raz kolejny, wygląda na to, że twórcy przekombinowali. Cieżko jest dokładnie zrozumieć jak dokładnie działa ten token, a do tego wymaga one co miesięcznego podejmowania akcji. Co wiąże się z koniecznością dokonywania kosztownych transakcji na Ethereum. Chciałbym, aby twórcy TempleDAO w końcu przestali być upośledzeni i zaprzestali wymyślania cudów na kiju, których nikt nie jest w stanie zrozumieć. Zamiast tego dostarczyli proste narzędzie do długoterminowego generowania wartości.  

Co nas czeka w lutym?

Nie wiem

5 comments add yours

 1. Zastanawiam się czy nie skończyła się czasem era Olympusa i jego forków – zwłaszcza TIME’a?

  Przy założeniu że zobaczymy wzrost wartości na krypto może jeszcze nastąpi ich odrodzenie?

  Tylko czy to nie moment, zeby zaakceptować strate, uciec w poszukiwaniu alternatywy dla kapitału widząc jak kapitał z miesiąca na miesiąca diamteralnie topnieje?

  Pozdrawiam i śledzę od wielu miesiecy – dzięki za wszystko co robisz.

 2. “Cieżko jest dokładnie zrozumieć jak dokładnie działa ten token, a do tego wymaga one co miesięcznego podejmowania akcji. Co wiąże się z koniecznością dokonywania kosztownych transakcji na Ethereum.”
  Hehe, a chyba nawet na Krypto Krypcie pisałem, że uważałbym z tym projektem, bo okaże się potem, że nawet przy wypłacie kapitału trzeba będzie rozwiązywać jakieś zagadki 😀 Nie pomyliłem się widać zbyt mocno.

 3. Excel automatycznie liczy wartość tokenów? skąd bierze ich aktualna cenę? można gdzieś pobrać Twój arkusz?

Leave a Comment