Po fatalnym styczniu luty był trochę bardziej łaskawy. Wartość mojego portfela wzrosła o ponad 20 procent. Głównie za sprawą LUNY, która wzrosła w tym czasie o ponad 75 procent, zbliżając się do swojego ATH. W kwestii DeFi zacząłem korzystać z kilku nowych, interesujących i zyskownych protokołów. 

Co się stało w moim portfelu?

Patrząć na screen z mojego portfela można stwierdzić, że posiadane przeze mnie projekty w połowie zyskiwały, a w połowie traciły na wartości. Jednak całościowo wartość posiadanych przeze mnie kryptowalut wzrosła o ponad 20 procent. Miejmy na uwadzę, że to nadal mniej niż połowa strat poniesionych w poprzednim miesiącu.

To odrobienie części strat zawdzięczamy wzrostowi na najbardziej obszernych pozycjach z mojego portfolio: Etherze, Bitcoinie, a przede wszystkim Lunie.

Na dzień 2 marca 2022 roku wartość posiadanych przeze mnie kryptowalut wynosi 367 285,35 USD. Przy przeliczaniu tego na złotówki mamy bardzo wysoki kurs dolara: 4,27, który spowodowany jest niepewnością na rynkach środkowoeuropejskich po agresji rosji na Ukrainę. W każdym razie, po przeliczeniu, mamy kwotę: 1 568 308,46 PLN.

Gdy dodamy do tego wartość posiadanych przeze mnie stablecoinów oraz innych stokenizowanych aktywów (nie powiązanych cenowo z krypto), to całościowo wartość mojego portfela wynosi 1 043 198,02 USD. Czyli 4 454 455,55 PLN.

Przejdźmy teraz do tradycyjnego omówienia liderów wzrostów i spadków. Zaczynając od tych pierwszych:

 • NEST Protocol (NEST) – który zanotował wzrost o prawie 140 procent. Protokół z trendu zdecentralizowanych wyroczni (dostarczanie wiarygodnych danych na blockchain). Kilka razy wspominany już w raportach. Głównie w kontekście tego, że nie jest wart wspomnienia. 
 • Terra (LUNA) – wzrost wartości tokenu w luty o prawie 77 procent. Perła w koronie mojego portfolio. Jeden z liderów wzrostów w 2020 roku, dający już zarobić kilkadziesiąt razy i stając się najbardziej wartościową pozycją w portfelu. Od kilku miesięcy regularnie realizuje na nim zyski. Najbliższe tygodnie zapowiadają się ciekawie pod kątem rozwoju i startu nowych projektów w tym ekosystemie. Po więcej informacji odsyłam do odcinków Terra Środy.
 • Keep Network (KEEP) – w lutym cena tokenu wzrosła o prawie 57 procent. Niszowy projekt DeFi, odpowiedzialny za emisję (chyba) najbardziej zdecentralizowanego i nie wymagającego zaufania tokenu Bitcoina na Ethereum – tBTC.

A teraz pora na trzech liderów spadków. Właściwie już tradycyjnie są to projekty OHMowskie. Chyba na przyszłość powinienem w raportach przedstawiać formę zastakowanego tokenu. W sumie już to robię dla Wonderland (wMEMO zamiast TIME). To samo na pewno można zrobić też dla gOHM. Ale to już w następnym odcinku, tymczasem:

 • KlimaDAO (KLIMA) – zanotowała spadek o ponad 59 procent.
 • Gyro Money (GYRO) – spadło o 52 procent wartości.
 • OlympusDAO (OHM) – zanurkował o prawie 38 procent

Komentarz w kwestii niektórych z tych projektów znajdziesz w sekcji Wynalazki tego raportu.

Co kupiłem? Co sprzedałem?

Nie kupowałem i nie sprzedawałem zbyt dużo. 

Po pierwsze wyszedłem z CRV, aby wejście w Concave (aCNY). Concave to ma być też wynalazek, miałem 1k USD alokacji podczas whitelisty, co postanowiłem wykorzystać. Nie miałem wtedy wolnych DAI na Ethereum, więc wyszedłem z CRV aby je uzyskać. Sprzedałem 307.84 CRV za łączną kwotę 1 063,71 DAI. Co daje nam kurs 3,46 USD za jeden token CRV. Następnie za 1k DAI, nabyłem 20 sztuk aCNV. Ten token, to prawo do poboru tokenów Concave (CNV), gdy już ten będzie miał TGE. Trochę o Concave rozmawialiśmy w grudniu podczas tego webinaru.

Tradycyjnie też realizowałem zyski na LUNIE. Sprzedałem 200 sztuk tej monety, otrzymując za to  15 051 UST. Co daje nam jednostkowy kurs wymiany 75,26 USD za LUNĘ.

Chociaż tak naprawdę to nie sprzedałem tej LUNY. Tylko ją spaliłem. Zarobiłem na tym ułamek procenta mniej, ale dzięki temu nie zaspokoiłem podaży oraz zmniejszyłem ilość LUN w obiegu. Więcej na temat dlaczego warto i jak to zrobić dowiesz się z tego nagrania:

Co się stało w moim DeFi?

Wkraczamy teraz w świat DeFi. Tutaj pojawiło się trochę nowości. Nowe projekty z ekosystemów Terra Money oraz Fantom.

Stablecoiny

W kontekście stablecoinów najważniejszym wydarzeniem było zainwestowanie ponad 50k USD w złoto. Konkretnie, w token mIAU na Mirror Protocol. Informacje o szczegółach i motywacjach tej operacji znajdziesz w sekcjach o Mirrorze i Apollo.

Oprócz tego w tym temacie nic wielkiego się nie działo. Stosunek ilościowy poszczególnych stabli w moim portfelu pozostał mniej więcej ten sam.

Lokaty

Wśród lokat dwie nowości. Obie z ekosystemu Terra. 

Zanim jednak przejdziemy do nowości, to przeanalizujmy nasze “starocia”. Gdzie w trzech (z czterech) projektów nasz yield spadł dość gwałtownie. Za to przestano się (chwilowo) bać o przetrwanie czwartego z nich. A więc po kolei.

mStable (Ethereum)

W mStable na lokacie mam 12 844 mUSD, które wypracowywuje 5 procent zysku rocznie. To jest najniższa stopa zwrotu, jaką widziałem w tym protokole. A korzystam z niego już przez ponad półtora roku.

Beta Finance (Ethereum)

Można powiedzieć, że na Becie bez zmian. Yield jest minimalny, wynosi trochę ponad 5 procent. Z czego większość to dystrybucja tokenu BETA, który trzeba claimować i sprzedawać na Ethereum. A to jak wiemy kosztuje.

Vires Finance (Waves)

Na Vires również spadły stopy zwrotu dla stablecoinów. Wynoszą one już tylko kilkanaście procent w skali roku. W tej chwili mam tutaj 5 pozycji:

 • WAVES o wartości 2,5k USD przynosi 3,8 procent rocznego zysku
 • USDN o wartości 9,9k USD przynosi ponad 15 procent zysku w skali roku
 • Kapitał w USDT o wartości 4,9k USD generuje 14 procent rocznie
 • 2,7k USDC przynosi roczną stopę zwrotu na poziomie ponad 15 procent.
 • Nowa pozycja w VIRES, tokenie zarządzającym protokołu. Pojawiła się, bo sclaimowałem airdrop i nagrody za korzystanie z protokołu. Jest to więc kapitał o wartości około 860 dolarów, który generuje ponad 112% rocznej stopy zwrotu. Zysk ten jest generowany w tokenach, dostępnych na platformie i pochodzi z prowizji pobieranych przez protokół.

Gdzieś zaczęły do mnie docierać echa FUDu, że cały ekosystem Waves, to radziecka robota. A co za tym idzie, jest on zagrożony w związku z inwazją radziecką na Ukrainę oraz sankcjami ekonomicznych zachodu na rosję. IMHO to tylko FUD, żadnych kroków nie podejmuje. 

Anchor Protocol (Terra)

Na Anchorze mam ponad 71k UST, wypracowujące prawie 20 procent w skali roku. Tutaj z kolei dopłacono prawie 500 milionów dolarów do rezerwy, z której dofinansowywany jest yield. Co powinno dać kilka miesięcy spokoju do dalszych prac, mających sprawić, że Anchor nie będzie już tak usilnie z tej rezerwy korzystał. Mamy na stole kilka propozycji, na bieżąco dyskutujemy o nich podczas odcinków Terra Środy.

Mars Protocol (Terra)

Pierwsza z nowinek. Zapowiadany od miesięcy protokół pożyczkowo-lokatowy Mars jest właśnie w fazie rozruchu. Jego odpalenia ma mieć miejsce 7 ego marca. Ale ja już mam tam umieszczony kapitał w wyniku lockdropu, który był pierwszym etapem rozruchu. Dostarczaliśmy w nim kapitał w UST i zamroziliśmy na z góry określony czas. W zamian otrzymywaliśmy tokeny MARS. Im dłuższy okres zamrożenia, tym więcej MARSów dostawaliśmy w nagrodę. Ja zamroziłem 10k UST na okres 18 miesięcy. Po tym czasie kapitał ten do mnie wróci, a przez ten czas będzie wypracowywał odsetki na lokacie (ale nie będzie mógł być wykorzystywany jako zastaw pod pożyczki).

Na ten czas zostałem wynagrodzony za to 2983 tokenami MARS, które na razie jeszcze nie mają ustalonej ceny. Następnie te tokenu wykorzystałem w drugim etapie lockdropu, który ma za zadanie okreslić cenę tokenu oraz zapewnić mu początkową płynność. Umieściłem tam samego MARSa (bez UST), co oznacza, że połowę automatycznie sprzedam do UST po cenie bazowej. I następnie ten kapitał będzie przez 3 miesiące (liniowy vesting) zapewniał płynność. Za co również zostanę wynagrodzony MARSami, które będę chciał sprzedać przy starcie projektu.

Edge Protocol (Terra)

Mars dopiero startuje, a w międzyczasie już wystartowała mu konkurencja: Edge Protocol. Od jakiegoś czasu mamy już uruchomioną wersję beta tego projektu lokatowo-pożyczkowego. Ja mam w nim dwie lokaty:

 • 375 LUN (o wartości 35k USD) wypracowuje dla mnie prawie 16 procent w skali roku
 • 17k UST wypracowuje dla mnie ponad 14 procent rocznie

Ktoś się może spytać, po co tu trzymam UST, skoro wyższe odsetki (prawie 20 procent) dostanę na Anchorze? Już śpieszę z odpowiedzią.
Mianowicie spodziewam się, że Edge za jakiś czas wypuści swój token i wynagrodzi nim osoby, które podjęły ryzyko i korzystały z protokołu na etapie wersji beta. Ale to jest tylko moje spodziewanie się. Nie ma co do tego żadnej pewności. To się może w ogóle nie wydarzyć. Dlatego Ty trzymaj swoje środki na Anchorze i z dala od Edge 😉

Druga sprawa to zmienność odsetek. Jak dobrze wiemy, zależą one od modelu opartego na stosunku kapitału na lokacie do wartości pożyczek zaciągniętych w tym aktywie. Edge ma na chwilę obecną limit kapitału w wysokości 70 mln USD. Z czego wykorzystana jest nie cała połowa. Oznacza to, że w pulach dla poszczególnych aktywów jest zazwyczaj po kilka milionów dolarów wartości. A to oznacza, że stosunkowo łatwo i niewielkim kapitałem można zmienić stosunek depozytów do pożyczek, a tym samym odsetek po obu stronach. Przygotuj się więc na ich dużą zmienność.

Vaulty

Vaulty te same co miesiąc temu. Tylko teraz yieldy mamy niższe. 

RoboVault (Fantom)

Niecałe 15k MIM umieszczone w RoboVault generuje dla mnie prawie 12 procent w skali roku. Drugim dnem inwestowania tutaj jest możliwość wprowadzenia tokenu przez protokół. I wynagrodzenia airdropem dotychczasowych użytkowników.

Yearn (Fantom)

Na Yearnie mam tylko 6,7k MIM, na których odsetki to niespełna 5 procent. Jak sytuacja będzie się dłużej utrzymywać, to coś innego z tym kapitałem trzeba będzie zrobić.
Miesiąc temu miałem tu także vaulta dla FTM. W tym miesiącu go nie mam. Co się z nim stało? Nie powiem

Pole Finance oraz Quarry (Solana)

Tutaj mój kapitał cały czas wypracowywuje przyzwoity procent. 8,1k USDC generuje ponad 13,5 procenta w skali roku.

Dostarczanie płynności

W dostarczaniu płynności mamy dwie nowości. O nich jednak na koniec. Przejdźmy po kolei przez wszystkie posiadane przeze mnie pozycję.

Abracadabra Money (Arbitrum)

Dostarczana przeze mnie płynność dla MIMa do innych stablecoinów jest cały czas wynagradzana tokenami SPELL. Regularnie je odbieram i sprzedaje do stabli. 

Na chwilę obecną mam tutaj 62,6k USD kapitału, który wypracowywuje prawie 14 procent w skali roku.

GMX (Arbitrum)

Na Arbitrum dostarczam też niewielką płynność dla handlujących na dźwigni w protokole GMX (jest też dostępny na Avalanche). Moje niecałe 2k USD wypracowywuje prawie 70 procent rocznie. A od naszego webinaru w połowie września zarobiłem już ¼ wkładu.

Tokemak (Ethereum)

Tokemak jest nie ruszany. Głównie dlatego, że jest na Ethereum i to ruszanie jest po prostu za drogie. Jest tam prawie 10k moich USDC, które generuje 5 procent rocznej stopy zwrotu.

BadgerDAO (Ethereum)

Badżerowskie farmy. Tutaj:

 • 17,5k USD w puli płynności Tricrypto z Curve (zoptymalizowanego Convexem) generuje 27,4 procent rocznej stopy zwrotu
 • 15k w puli wBTC/DIGG generuje niemal 30 procent rocznej stopy zwrotu
 • Pozostałe pule płynności: dla BADGER/WBTC oraz sam DIGG przestały otrzymywać nagrody

Beethoven-X (Fantom)

Beethoven to jeden z bohaterów naszego ostatniego webinaru. Gdzie opowiadaliśmy sobie o tym, jak wykorzystać tokenomię ich tokenu do zwiększania swojego zysku. Tokenomia ta cały czas ewoluuje i ma być jeszcze ciekawiej, niż jest teraz. A na chwilę obecną zarabiam tutaj na trzech pulach płynności:

 • 47,5k USD w puli stablecoinów MIM/UST/USDC generuje 11 procent rocznej stopy zwrotu
 • W puli płynności WBTC/WETH/USDC (odpowiednik tricrypto z Curve) 7k USD zarabiające 15 procent w skali roku
 • Ostatnia pula to świeżynka BEETS (80%)/FTM (20%), w której mam symboliczne 330 dolarów generujące ponad 100 procent rocznie. Ta pula płynności to jest właściwie token zarządzający Beethovena. Więcej szczegółów znajdziesz w webinarze.

Balancer (Polygon)

3,1k USD kapitału w puli LINK / WETH/ BAL / AAVE generuje 22,5 procent rocznie 

Spectrum (Terra)

Spectrum przygotowuje się do startu Marsa, aby wspólnie z Alpha Homorą dostarczać rozwiązanie do farmingu z dźwignią i autocompandingiem w ekosystemie Terra. Brzmi ciekawie, będę się temu przyglądał. Tymczasem cały czas autocompounduje sobie tutaj trzy pule płynności:

 • 2,7k USD w puli płynności SPEC-UST, gdzie roczna stopa zwrotu to ponad 86 procent
 • 16,8k USD w puli płynności mTWTR-UST, gdzie stopa zwrotu to prawie 32 procent
 • 15,3k USD w puli mAAPL-UST, które wypracowywuje 28,5 procent w skali roku

Mirror (Terra)

Na Mirrorze zmiany. A dokładniej jedna. Wyszedłem z dostarczania płynności dla pary mIAU-UST. Pochodzące z tej puli płynności UST wykorzystałem do nabycia większość ilości mIAU. Zrezygnowałem więc z yieldu generowanego poprzez dostarczanie płynności. Na rzecz wzrostu wartości samego mIAU. Które przypominam, jest stokenizowanym, syntetycznym udziałem w truście złota. Założyłem, że w razie możliwego załamania się rynków finansowych złoto będzie rosnącym aktywem i wzrost na nim będzie większy, niż zyski z dostarczania płynności. Moja pozostałe pozycje pozostały bez zmian:

 • Short farma na mTWTR o wartości 5,8k USD, generująca 17,5 procenta w skali roku
 • Dostarczanie płynności dla pary mSLV-UST. Gdzie kapitał o wartości prawie 66k USD generuje ponad 18 procent w skali roku.

ApolloDAO (Terra)

Na Apollo cały czas dostarczam płynność dla złota (mIAU). Kapitał o wartości 40,8k USD generuje tutaj roczną stopę zwrotu na poziomie 13 procent.

Astroport (Terra)

W Astroporcie mojej pozycje w pulach płynności pozostały bez zmian. 

LOOP (Terra)

Za to drobne zmiany nastąpiły na LOOPie. Tutaj wycofałem swój kapitał z puli LUNA/bLUNA. Luna trafiła na lokatę w Edge Protocol. Natomiast dla bLUNY rozpocząłem powolny, 24 dniowy proces wychodzenia do standardowej LUNY.

Solidex (Fantom)

No i jest pierwsza nowinka w kontekście dostarczania płynności. Solidex, korzystający w tle z Solidly Exchange. Mam tutaj umieszczone stablecoiny (USDC/MIM) o wartości w okolicach 50k USD, na których generuję yield na poziomie 16 procent rocznie.

Projekt ten był bohaterem naszego ostatniego webinaru. Oprócz godnego zysku na stable, projekt ten również oferuje trzy cyfrowe stopy zwrotu dla wielu coinów z ekosystemu Fantom. Po szczegóły odsyłam do webinaru.

BoringDAO Bridge (Polygon / Multichain)

Most od BoringDAO pokazaliśmy sobie podczas poprzedniego webinaru na temat drugiej warstwy Metis Andromeda. Wspomniałem również, że możemy na różnych sieciach zapewniać płynność dla tego mostu. Zyski z tego zbliżały się nawet do 30 procent w skali roku. Na chwilę obecną nie jest już tak różowo, moje pozycje wyglądają następująco:

 • 20,2k USDT zarabia prawie 9 procent w skali roku
 • 29,8k USDC zarabia niemal 16 procent w skali roku

Nasz zysk tutaj składa się po części z fee od korzystających w mostu (wypłacane bezpośrednio w stable) oraz tokenu protokołu.

Wynalazki

Tak jak pisałem wcześniej, znowu nie był to miesiąc wynalazków. Dla większości z nich cena tokenu oscyluje w okolicach wartości skarbca przypadającej na jeden token. Nierzadko nawet poniżej tej wartości. 

Ja wyszedłem (ze stratą) ze swojej pozycji w Otter Clam. Yield tam spadł znacząco, pozycja i strata była na tyle mała, że uznałem, że najlepiej będzie zwolnić zasoby kapitałowe, czasowe i emocjonalne potrzebne do sprawdzenia, co dokładnie dzieje się w tym projekcie.

OlympusDAO (Ethereum)

Na Olympusie mam ponad 20 sOHM, o wartości 852 USD. Aktualna roczna stopa zwrotu ze stakingu to 881,6 procenta.
Kilka tygodni temu opublikowano plan rozwoju projektu na 2022, zwany jako Olympus12. A obecnie w trakcie wprowadzania jest Inverse Bonding. Jest to rozwiązanie, które z jednej strony ma pozwolić inwestorom odebrać ze skarbca przypadającą na ich tokeny część. A z drugiej tamować spadek ceny tokenu OHM poniżej odpowiadającej mu płynnej wartości. Generując przy tym zysk dla protokołu. Więcej o tym napisałem w najnowszym wydaniu newslettera premium.

Wonderland (Avalanche)

Na Wonderlandzie wartość mojego kapitału wynosi 1,7k USD i generuje on 79 371 procent w skali roku. Jakiś czas temu przeszło głosowanie na temat mechanizmu rage quit. Umożliwia on jednorazowo wyjście z projektu niezadowolonym inwestorom. Odbierając przy tym należną im część ze skarbca. O tym również napisałem więcej w newsletterze premium.

KlimaDAO (Polygon)

Cena KLIMY cały czas leci na pysk. Już wprawdzie mam zastakowanych ponad 43 KLIMA, jednak ich wartość to jedyne 870 dolarów. Roczna stopa zwrotu to prawie 2200 procent.

Gyro Money (Binance Smart Chain)

Ponad 11,5 GYRO o wartości 450 dolarów dostarcza yield na poziomie 5 465 procent w skali roku.

TempleDAO (Ethereum)

W TempleDAO chujowo, ale stabilnie. Cena tokenu oscyluje w ponad wartością odpowiadającą tokenowi znajującą się w skarbcu. I generuje przy tym roczną stopę zwrotu na poziomie 1177 procent. W tej chwili wartość mojego kapitału to 27k USD, czyli cały czas jestem tutaj pod kreską. 

W międzyczasie była propozycja nowej zmiany mechaniki, która wymagała cyklicznego odbierania zysków co miesiąc. I wcześniejszej decyzji, co do konkretnej strategii w tym kontekście. Niemal nikt tego nie rozumiał, wszystkim się to nie podobało i finalnie wycofano się z tego. Temple pozostanie bez obsługowe. A wokoło będą tworzone bardziej zaawansowane produkty. W których Temple będzie udziałowcem.

Co nas czeka w marcu?

Nie wiem

13 comments add yours

 1. Ale … możesz dać jakiś sygnał ewakuacji, tu lub w krypcie, gdybyś jednak uznał, że wokół waves robi się gorąco?

  • No mamy na discordzie kanały o Waves, gdzie dzielimy się naszymi spostrzeżeniami i przemyśleniami

 2. Planujesz napisać coś w inwestowaniu w NFT? Kupuje i śledzę krypto, ale polski rynek NFT też wygląda obiecująco, mam oczywiście na myśli duże kanały, a nie spamerskie projekty. Teraz wchodzę w Cannumi i myślę o też podobnych projektach, fajnie byłoby poczytać ze sprawdzonego źródła o NFT.

  • Akurat w kontekście NFT, to ja nie jestem sprawdzonym źródłem. Świadom swoich ograniczeń czasowych i innych kompetencji potrzebnych na tym rynku, świadomie go sobie odpuściłem

 3. Piotrze, jak myślisz czy inwestycja w cosmos HUB ( ATOM/OSMOSIS) w perspektywie long term ma w tym momencie jeszcze sens czy lepiej szukać bardziej lukratywnych opcji 🙂 ?

 4. A powinienem zacząć od podziękowania Piotrowi za udostępnienie i podzielenie się komentarzem szerokiego portfela.
  Uporządkowanie aktywów w poszczególne bloki daje możliwość stworzenia i łatwiejszej nawigacji własnego portfela.

  Pozdrawiam
  Roman

 5. Witam Piotrze. Na wstępie dzięki za Twoją pracę i masę informacji które przekazujesz.
  Czy masz może jakieś info na temat tokenu ANC a w szczególności nagródy za udzielanie płynności dla tego tokenu, bo generuje to obecnie niższy yield niż lokata w stablecoinach w tym samym protokole. Trochę to dziwne i nie do końca opłacalne gdyż ryzyko w stablach mniejsze a yield porównywalny a nawet w tym momencie wyższy (no chyba, że szykuje się coś z czefo powodu mogło by dojść do sporego wzrostu ceny ANC i np posiadasz jakieś tajne info na ten temat :D).
  Wiem, że skończył się okres kiedy wypłacana była nagroda dla udzielających tej płynności, czy wiadomo coś na temat tego jak to będzie wyglądało dalej?

  • Z tego co wiem, to dalej ma to nie wyglądać. Skończyły się nagrody dla LP od Anchora. I teraz zarabiamy tylko fee od traderów, ewentualnie tokeny DEXów

  • Nie interesują mnie one ze względu na ich scentralizowany charakter

 6. Piotrze. Zastanawia mnie dlaczego trzymasz stable USDT/USDC na 5% w różnych protokołach na ETH? Dlaczego nie zwiększasz ekspozycji na anchor lub protokołach L2 które płacą powyżej 10%? Chodzi tutaj o dywersyfikację kapitału, czy jakieś inne kwestie są powodem takich lokacji?

  Pozdrawiam.

  • Ruszenie tego na Ethereum sporo kosztuje. Nie mam tam wysokich kwot, jestem ok z tym, że to sobie tam leży w nie najlepszym miejscu.

Leave a Comment