Kwiecień okazała się miesiącem spadków na rynku krypto. Wartość posiadanych przeze mnie kryptowalut spadła o 25 procent. Nie jest to pierwszy taki miesiąc w historii. Na szczęście krypto stanowią już mniej niż ⅓ wartości mojego portfela. Więc spadki nie były aż tak mocno odczuwalne. Chociaż wartość mojego portfolio i tak spadła poniżej 5 milionów złotych.

Co się stało w moim portfelu?

Zgodnie ze wstępem widzimy przytłaczający charakter spadków. Tylko pojedyncze aktywa zyskały na wartości. Zanim je sobie omówimy, podsumujmy najpierw całokształt portfela.

Wartość posiadanych przeze mnie kryptowalut to 308 960,05 USD. Co daje nam spadek wartości o około 25 procent. Przy obecnym (03.05.2022) kursie 4,47 złotych za dolara, to przeliczeniu mamy wartość 1 381 051,44 PLN.

Aby otrzymać całościowy obraz mojego portfela do powyższych kwot dodajemy wartość posiadanych przeze mnie stablecoinów oraz innych aktywów na blockchainie, które nie są kursowo skorelowane z krypto. W wyniku tego otrzymujemy kwotę 1 104 046,50 USD. Co w przeliczeniu na złotówki wynosi 4 935 087,87 PLN.

Teraz przyjrzyjmy się wzrastającym na wartości w kwietniu rodzynkom. Top 3 wzrostów wygląda następująco:

 • Wonderland Memories (wMEMO) – wzrost wartości o ponad 20 procent. Jeden z naszych olympusopodobnych wynalazków. Po więcej info odsyłam więc do działu wynalazki.
 • district0x (DNT) –  wzrost wartości o ponad 17 procent. Projekt z poprzedniej hossy, który jest ze mną od głębokie bessy, która po niej nastąpiła. Jego calem jest stworzenie frameworka, do tworzenia zdecentralizowanych społeczności i marketplaceów. Wpisując się oczywiście po drodze w trend NFT.
 • DXdao (DXD) – który zanotował wzrost wartości o ponad 10 procent. Jedno z nudnych DAO, skupione na rozwijaniu niemal tak samo nudnych projektów DeFi. Spod ich rąk wyszły takie projekty jak MESA, OMEN czy SWAPR.

No to teraz pora zerknąć na przeciwległy biegun. Liderami tonącymi w otchłani spadków są:

 • Fetch.ai (FET) – spadek wartości tokenu o ponad 43 procent. Projekt kilkakrotnie już przeze mnie wspominany w raportach. Jeden z kilku projektów, będących elementem mojego zakładu, że jednym z większych trendów będzie zdecentralizowane i dbające o prywatność gromadzenia i przetwarzanie danych. No cóż, na chwilę obecną należy powiedzieć: “jeszcze nie teraz”.
 • Ren (REN) – zanotował spadek o 41 procent. Jeden z pionierów świata mostów. REN chciał w sposób zdecentralizowany przenosić assety pomiędzy różnymi sieciami. I chociaż do tej ich decentralizacji było i jest sporo zastrzeżeń, do ostatnia hossa pokazała, że nie jest ona nikomu do niego potrzeba i inne, nowe projekty mostowe wyparły Ren z kryptowalutowego mainstreamu.
 • AAVE (AAVE) – które zanotowało spadek o prawie 40 procent. Jeden z blue chipów DeFi, który miesiąc temu był wśród liderów wzrostów. No cóż, w kolenym miesiącu co zyskał, to stracił.

Co kupiłem? Co sprzedałem?

W tym miesiącu nie kupowałem nic. Nie sprzedawałem też za wiele. Jedyna transakcja, to tradycyjna realizacja zysków na LUNA. Sprzedałem 150 sztuk za 12 586 UST. Co daje nam jednostokowę cenę na poziomie 83,9 dolarów. Przy czym sprzedałem to nie jest właściwe słowo. Spaliłem swoje LUNY, uzyskując z nich UST i jednocześnie eliminując je z obiegu:

Rozegrania krótkoterminowe

Nie zabrakło za to rozegrań krótkoterminowych. Jedno zakończyło się stratą, a drugie jest jeszcze w trakcie.

Pierwsze to zakup Standard Protocol (STND) pod uruchomienie przez nich stablecoina USM na sieci Metis Andromeda. Kupiłem tokeny o wartości 4,7k USD przy czenia 0,22 USD. Start ten jednak raczej należy nazwać nie wypałem. I zamknąłem swoją pozycję ze stratą 1k USD, wychodząc przy cenie 0.18 USD. Znając moje skłonności do kiszenia za plus uznaje wyjście z tej pozycji.

Drugie rozegranie jest w trakcie. Jest to zakup TRX pod start ich stablecoina USDD (więcej o nim mówiłem podczas webinaru Stablecoin Wars). Moje cena wejścia to 0,0673 USD, a zainwestowany kapitał to 3,8k USD. 

Co się stało w moim DeFi?

W DeFi dzieje się całkiem sporo. Być możemy nie ma specjanie nowych projektów, ale kapitał dość obszernie przemieszczał się między nimi.

Stablecoiny

W stablecoinach, jak to w stablecoinach. Nic specjalnie ciekawego się nie dzieje. Największa zmiana, to zniknięcie USDN (szczegóły opowiem w sekcji o Vires) oraz ogarniczenie pozycji w USDC. Czego największym beneficjentem był Tether (USDT).

Lokaty

O godny goły yield dla stablecoinów na lokatach trudno. Ale to się może zaraz zmienić w wyniku Wojny stablecoinów. Będziemy się temu przyglądać, a tym czasem rzućmy okiem na to, co mamy teraz.

mStable (Ethereum)

Na mStable (w sieci Ethereum) moje prawie 13k mUSD wypracowuje niecałe 8 procent rocznie.

Beta Finance (Ethereum)

Na Becie jest jeszcze słabiej. 10,1k DAI osiąga tutaj jedynie 3,5 procent rocznej stopy zwrotu.

Vires Finance (Waves)

Vires przechodzi szereg zawirowań. Trochę pisaliśmy już o tym w poprzednim raporcie. A strategiom wychodzenia bądź wchodzenia do Viresa w obecnej sytuacji poświęciłem ostatnie wydanie newslettera premium. W każdym razie teraz, aby stwierdzić jakie mam pozycje tutaj, nie wystarczy zerknąć na powyższy obrazek, który pokazuje mój kapitał na lokatach. Oprócz tego nabyłem też tokeny LP lokat USDC/USDT, których jednak na chwilę obecną nie jestem w stanie zaimportować do aplikacji. W wyniku tego wprawdzie przynoszą mi one zysk jak na lokacie, ale 1) nie zarabiam na nich dodatkowego zysku w tokenie VIRES 2) nie jestem w stanie wypłacić z nich wkładu 3) nie mogą wziąć pod nie pożyczki. A widzimy ja na załączonym obrazku (screen z sekcji vTokens):

Tak więc moje obecne pozycje to:

 • 1k USD w VIRES, generujący zyski na poziomie ponad 140 procent rocznie. Wypłacane w tokenach obsługiwanych przez protokół
 • 1,7k USD w WAVES, przynoszące 3,6 procenta rocznej stopy zwrotu
 • 36,7k USDT na lokacie przynoszącej 40 procent rocznie (3,2 na lokacie i 33,5 jako LP)
 • 31,7k USC na loacie dającej roczny zysk w wysokości 42,5 procenta (20,6k na lokacie i 11,1k jako LP).

Zniknęła nam tutaj pozycja w USDN, bowiem między innymi za nią kupowałem tokeny LP. Oprócz tego przeniosłem tutaj część środków z innych sieci. Głównie ze Stargate’a, gdzie yieldy spadły znacząco. Więcej na temat działań możliwych do podjęcia Vires dowiesz się z najnowszego wydania newslettera premium.

Anchor Protocol (Terra)

Na Anchorze wydarzyła się historyczna chwila. Po raz pierwszy nastąpiło rebalansowanie yieldu na lokacie pod wpływem tempa spalania rezerwy. Przypomnijmy, rozwiązanie to wprowadzono pod koniec marca i automatycznie modyfikuje ono yield na lokacie w zależności do tego, jak szybko zużywana jest rezerwa. Maksymalna możliwa zmiana, to półtora punktu procentowego miesięcznie. I właśnie taka zmiana miała miejsce wraz z początkiem nowego miesiąca. Akutalne odsetki to 17,99 procent. Z czego korzysta 173,8k UST mojego kapitału.

Mars Protocol (Terra)

Na Marsie bez zmian. Mam tutaj ulokowaną LUNĘ: 98,67 szutki o wartości 8,36k USD. Dostaję za to marne odsetki o wartości 0,01 procent rocznie. Ale pod zastaw tego mam tanią pożyczkę w UST (1,76k), za którą płacę tylko 2,29 procent i którą następnie mogę umieścić w Anchorze na 18 procent.

Edge Protocol (Terra)

Na Edge też bez zmian. Moje lokaty są natępujące:

 • 377,4 LUNA (o wartości 32k USD) generuje prawie 5 procent rocznie
 • 17,42k UST generuje 14,08 procenta rocznie

Mam pod zastaw tego zaciągnięta pożyczkę:

 • 13,3k UST z odsetkami 17,93 procent rocznie

Tutaj pożyczone UST jak wrzuce na Anchora to stracę. Ale moim głównym motywatorem do zaciągnięcia tej pożyczki (jak i obecności mojego kapitału na lokatach), jest potencjany przyszły airdrop tokenu EDGE.

Impermax Finance (Terra)

Na Impermaksie bez zmian. Moje 3.25 gOHM o wartości 9k USD finansuje dźwignię farmerom korzystającym z serwisu. Jestem za to wynagradzany 9 procentowym yieldem.

Soluna (Solana)

Na Solunie, które pod spodem korzysta z Anchora, mam ulokowane 8,4k solUST, na których stopa zwrotu to ponad 26 procent rocznie. Stopa zwrotu jest wyższa niż na gołym Ancorze, bo każdy utworzony solUST, jest pod spodem USTkiem trafiającym na Anchor. Ale nie każdy solUST jest zastakowany i odbierający zysk, podczas gdy każdy UST go wypracowywuje. Do tego mamy jeszcze bonus w postaci governance tokenu SLNA.

Agora (Metis)

W poprzednim raporcie nieprawidłowo umieszczona wśród płynności Agora. Tutaj mam dwie lokaty:

 • 24k USDT generujące 18 procent rocznie
 • Drobne 300 USD w Metisie generujące 10 procent rocznie

Vaulty

Tak jak miesiąc temu mamy tutaj tylko jedną pozycję.

RoboVault (Fantom)

15k MIM generuje jeszcze mniejszą stopę zwrotu niż miesiąc temu. Teraz to niecałe 5 procent. Na razie jeszcze trzymam tutaj swój kapitał, pod tezę że RoboVault będzie mieć swój token i mnie nim wynagrodzi.

Dostarczanie płynności

W kontekście dostarczania płynnośc nie działo się specjalnie wiele. Przejdźmy więc po kolei przez zajmowane przeze mnie pozycje.

Abracadabra Money (Arbitrum)

62,6k USD w pulach płynności dla stablecoinów MIM/USDC/USDT generuje dla mnie prawie 13 procent rocznie. Tutaj być może jeszcze jestem ponad inflacją.

GMX (Arbitrum)

1,8k USD finansuje dźwignię dla grających na GMX. Jestem za to wynagradzany odsetkami na poziomie prawie 25 procent. Zgodnie z załamaniem rynku, stopa zwrotu w ciągu miesiąca spadała tutaj niemal o połowę.

Tokemak (Ethereum)

Dostarczanie płynności dla USDC poprzez Tokemak jest w tym odcinku precedensowe. Bowiem tutaj wyjątkowo wzrosła nam stopa zwrotu. Z 4 procent na 5. Tak więc szału nie ma. Ale moje 9,8k USDC dalej sobe tutaj leży. Pewnie ruszę je dopiero w głębokiej bessie, jak za transakcje na Ethereum będzie się płacić grosze.

BadgerDAO (Ethereum)

Na Badgerze zostały mi już tylko dwa vaulty z nagrodami. Są to:

 • 16,7k USD w puli tricrypto2 (WBTC/ETH/USDT), gdzie stopa zwrotu to niecałe 10 procent
 • 10,4k w puli WBTC/DIGG, gdzie roczna stopa zwrotu to ponad 30 procent

Beethoven-X (Fantom)

Przejdźmy teraz przez Beethovena, gdzie aktualne stopy zwrotu, delikatnie mówiąc, nie powalają na kolana:

 • 47,6k w puli płynności stablecoinów MIM/UST/USDC generuje 9,45 procent rocznie
 • The Classic Trio, czyli odpowiednik wspomnianego wcześnie tricrypto z WBTC/ETH/USDC generuje niecałe 4 procent rocznie. A mój kapitał ta umieszczony to 6,4k USD

Balancer (Polygon)

Na Balancerze (w sieci Polygon) sytuacji wygląda nadwyraz dobre. 2,8k USD w puli LINK/WETH/BAL/AAVE generuje ponad 31 procent rocznie.

Spectrum (Terra)

Na Spectrum mam już tylko dwie pule płynności:

 • 4,4k USD w puli SPEC-UST, która generuje 118 procent zysku rocznie
 • 22,8k USD w puli mTWTR-UST. Przypominam, jest to strona long mojej ręcznej delta neutralnej strategii w oparciu o syntetyczne akcje Twittera. Osiągam tutaj 22,04 procent w skali roku

Znikła nam tutaj pula płynności dla mAAPL. Ponieważ skorzystałem z wysokiej nieefektywności rynków na Mirrorze (o czym pisałem w poprzednim raporcie). Syntetyczne akcje apple były handlowane ponad 30 procent drożej, niż na rynku źródłowym. Postanowiłem skorzystać z tej możliwości przytulenia zysku. Nie wiem kiedy bym się doczekał akcji AAPL wartych ponad 200 dolarów, a tutaj miałem taką okazję:

Mirror (Terra)

Mirror nadal się zmaga z wysokim premium. Mieliśmy już do czynienia z sytuację, gdy dla wielu aktywów przekraczało ono 30 procent. Co zmotywowało niektóre osoby do sprzedaży czy otwarcia shortów. Co trochę zbiło premium, ale nadal jest ono dwucyfrowe dla większości walorów. Rozwiązaniem może być zmiana alokacji nagród między farmami short a long. Tak aby nawet 100 alokacji na dany mAsset mogło iść na wynagradzanie shortów, gdy premium jest naprawdę wysokie. Było to już raz głosowane, ale zabrakło minimalnej ilości, by osiągnąć kworum. W drugim podejściu, choć wynik jest jednoznaczny, to cały czas troszkę do tego kworum brakuje. Mam nadzieję, że to przejdzie.

Odnośniej moich pozycji

 • trzymam syntetyczne udziały w truście złota mIAU o wartości 66,23k UST
 • dostarczam płynność dla syntetyków trustu srebra mSLV. Wartość moje kapitału to 66k UST i generuje on dla mnie roczne odsetki na poziomie niecałych 9 procent
 • otwarte shorty na 162 tokeny mTWTR, które są drug stroną delta neutralnej strategii o której wspomniałem w sekcji o Spectrum

ApolloDAO (Terra)

Na Apollo dostarczam płynność dla puli mIAU-UST. Jest ona warta 42,7k UST i generuje dla mnie 9 procent rocznie.

LOOP (Terra)

Na LOOPie zostałej już z tylko jedną nie wielką pozycją. Dostarczanie płynności dla UST-aUST właściwie przestało być opłacalne. Zostawiłem tutaj tylko płynność dla pary KUJI-aUST. Jej wartość to 1,1k UST, a stopa zwrotu to ponad 27,5 procenta.

Stargate (Avalanche, Polygon)

Sporo kapitału, mojego i nie tylko, odpłynęło ze Stargate. A to za sprawą obsunięcia na cenie tokenu, a co za tym idzie stóp zwrotu generowanych przez farming wynagradzany tym tokenem. W tej chwili są to wartości w okolicach 4 procent rocznie, więc przyglądam się gdzie można by przemieścić ten kapitał. A na chwilę obecną:

 • Na sieci Avalanche mam umieszczone 28,7k USDT generujące 4,09 procent rocznie
 • Na sieci Polygon dostarczam płynność w wysokości 10,4k USDT, na których zarabiam 4,13 procenta

Aperture Finance (Terra)

W kontekście Spectrum i Mirrora wspominałem o mojej ręcznej, delta neutralnej strategii w oparciu o long i short farming. Aperture automatyzuje ten proces za nas. Mam tutaj umieszczone 10,3k UST, które generuje ponad 22 procent rocznie.

Astroport (Terra)

Moje pule płynności na Astroprocie pozostają bez zmian. Leżą sobie i generują dla mnie yieldy

Wynalazki

Żadnych nowych wynalazków nie ma. Ale za to Wonderland zaczął zyskiwać na wartości. Ale po kolei.

OlympusDAO (Ethereum)

Na Olympusie mam zastakowane 3,436 gOHM o wartości 9,5k USD. Generują one dla mnie 466 procent rocznie.

Wonderland (Avalanche)

wMEMO, podczas gdy ja myślałem nad zakupem, wzrosło na wartości o ponad 20 procent. Brawo i dla mnie i dla w MEMO. Mój zastakowany kapitał wynosi 1,7k USD i po pierwsze primo generuje 76 768 procent. Po drugie, generuje dodatkowe 30 procent w tokenach BSGG w zakładce farming:

BSGG to blockchainowa platforma do zakładów, w którą Wonderland zainwestował. Projekt jest cały czas w trakcie prac rozwojowych.

KlimaDAO (Polygon)

64,84 KLIMY, o wartości 742 dolarów, generują dla mnie 1 175 procent rocznie.

Gyro Money (BNB Chain)

Gyro Money jest kolejnym projektem, który wprowadził token dla zastakowanej pozycji. gGYRO, bo o nim mowa, z czasem jest wart coraz więcej GYRO, zgodnie z nagrodami ze stakingu. Które obecnie wynoszą 817 procent. A mój kapitał to poteżna 288 dolarów.

TempleDAO (Ethereum)

TEMPLE o dziwo ma się dobrze. Pewnie dlatego że wyszedłem z większości pozycji. Cena tokenu wzrosła do 0,7 dolara, a zysk ze stakingu to cały czas 9 procent. Moje 8524 tokeny są warte prawie 6k USD.

Co nas czeka w maju?

Nie wiem

4 comments add yours

 1. Cześć, ja z pytaniem – czemu liczba twoich tokenów VIRES nie zmieniła się w przeciągu miesiąca skoro jest tam jakieś niezerowe APY? Na innych tokenach (np. WAVES) widać że z “pół WAVESa” ci przybyło 😀

  Pozdrawiam

 2. Cześć, mam 2 pytania.

  1. Czy ja źle patrzę, że jest taka ogromna zmienność oprocentowania na Agorze? Ledwie kilka dni po raporcie przy lokatach na m.USDT widzę tylko ~9 proc, za to przy m.USDC ok. 160! To już wygląda groźnie, jak na VIRES (pożyczkobiorcy zatkali?). Żeby było śmieszniej, na Agora+ sytuacja jest odwrotna. Co tam się dzieje?

  2. Dawniej pisałeś, że pula WBTC/DIGG z BadgerDAO jest ryzykowna. Czemu? Jeśli DIGG jest stablem względem BTC, to nie powinna wystąpić nietrwała strata. Czy to nie jest dobra skrytka na przehodlowanie BTC z oprocentowaniem (względem kursu BTC, nie fiat oczywiście)?

  • Mea culpa za ten śmietnik, nie spojrzałem, były już wątki w krypcie na te tematy. Ale te o puli WBTC/DIGG są bardzo stare, więc i tak jestem ciekaw, jak z perspektywy ponad roku oceniasz ją jako przechowalnię BTC do następnej hossy?

 3. Digg nie jest stablem względem BTC a śmieciowym algocoinem

Leave a Comment