Zielona korekta spadków, tak można podsumować obraz mojego portfela w lipcu. Wszystkie pozycje świecą się na zielono. Chociaż cały czas ⅔ moich pozycji to stablecoiny.

Co się stało w moim portfelu?

Po lipcowych wzrostach wartość wszystkich posiadanych przeze mnie kryptowalut wynosi 255 703,77 USD. Co przy kursie dolara za 4,60 złotych, daje nam po przeliczeniu 1 176 237,33 PLN. Jak do tego dodamy posiadane przeze mnie stablecoiny, to całościowa wartość mojego portfela na dzień 2 sierpnia 2022 wynosi 671 565,23 USD (3 089 200,07 PLN).

Wszystkie posiadane przeze mnie pozycje zanotowały wzrosty. 

Jednym z lepiej performujących coinów był Ether. Na dniach możemy spodziewać się przejścia ostatniego z jego testnetów na Proof of Stake. A we wrześniu migracji samego mainnetu Ethereum. Będzie to jeden z najważniejszych kroków milowych w rozwoju tej sieci (jak i całej branży krypto). Jeśli wszystko zakończy się sukcesem, to dokonamy wymiany silników odrzutowca podczas jego lotu z setkami pasażerów na pokładzie. Przy okazji znacznie ograniczymy emisję nowych Etherów. Bowiem walidatorzy Proof of Stake nie potrzebują tak dużych nagród jak górnicy Proof of Work. Bowiem ich koszty też są o rzędy wielkości niższe. Oczywiście górnikom to jest nie po drodze, więc możemy spodziewać się, że nie wszyscy dokonają upgrade’u sieci we wrześniu i część będzie dalej chciała kopać PoW. Tematowi przejścia Ethereum na Proof of Stake poświęcimy sobie nasz najbliższy webinar, na który możesz (za darmo) zapisać się tutaj.

Drugi projekt, który chciałbym dzisiaj wspomnieć, to AAVE. Jeden z liderów i pionierów DeFi zdecydował się rozszerzyć swoją działalność. Do tej pory był to wiodący system lokatowo-pożyczkowy, z TVLem kilku(nastu) miliardów dolarów na różnych sieciach. Teraz dojdzie do tego stablecoin GHO. Ma on być mintowany pod zastaw pozycji z AAVE. Co ciekawe, jest to rozwiązanie, które widzieliśmy już w innych projektach. Chyba pierwszy był ponad półtora roku temu Venus na BSC, ze swoim stablecoinem VAI. To ciekawe, że koncept zapoczątkowany przez klony, po czasie trafia do projektów pierwszego sortu.

Trzeci, i ostatni, projekt, o którym dzisiaj sobie wspomnimy, to Optimism. Ponad 150 procent wzrostów skutkuje tym, że token OP wraca do poziomów wyjściowych. Te dynamiczne wzrostu mogą sprawić, że ekosystem ten będzie w końcu zauważony przez kryptowalutowy mainstream. Zwiększone zainteresowanie tokenem będzie z drugiej strony spotykać się ze zwiększeniem ilości monet w obiegu. Kolejne projekty z tego ekosystemu zaczynają nim bowiem wynagradzać swoich użytkowników. O tych projektach mówiliśmy sobie podczas tego webinaru.

Co kupiłem? Co sprzedałem?

Na powyższym obrazku widać DCA (ang. dollar cost averaging), które robię sobie dla Bitcoina i Etheru przy pomocy apki Mean Finance. W poprzednim miesiącu testowałem to rozwiązanie poświęcając po 1000 USDC na codzienne zakupy Bitcoina oraz Etheru. Wszystko działa jak należy, więc na sierpień zwiększyłem swoje pozycje zakupowe o 50 procent.

Dokonałem też zakupu projektu Synthetix (SNX). Jest to projekt, który miałem w swoim portfelu od przełomu 2019 i 2020 roku. Teraz postanowiłem odnowić tą pozycję. Ze względu na duży potencjał tego ekosystemu, któremu finalnie udało się uciec od wysokich opłat transakcyjnych na Ethereum i obecnie rozwija się na sieci Optimism. W około niego rozwija się coraz więcej projektów. A sam token SNX po zastakowaniu jest w stanie nam wygenerować całkiem pozytywny cashflow (więcej o tym w tym webinarze).

Zakupiłem więc 1398 sztuk SNX za 4000 USDC. Co daje cenę zakupu jednostkowego na poziomie 2,86.

Zagrania krótkoterminowe

Krótkoterminowo zrobiłem, a właściwie robię, dwie rzeczy.

Po pierwsze primo zyskownie wyszedłem z dźwigni long na LINK w serwisie GMX. Wyszedłem przy cenie 6,80 USD, podczas gdy cena wejścia to było 6,40 USD.

Druga rzecz, to akumulacja tokenu PERP. Tutaj moje zainteresowanie wzbudzają właśnie rozpoczynające się zmiany w tokenomii. A mianowicie wprowadzenie ve-Modelu oraz planowane dzielenie się zyskiem (wypłacanym w USDC) przez protokół. Tutaj jednak nie kupuje tokenu z rynku, tylko nie dumpuje od razu tego, co sobie tam wyfarmię. O tym będzie parę zdań w sekcji dostarczania płynności w DeFi.

Co działo się w moim DeFi?

Działo się troszkę. Tak jak pisałem miesiąc temu, wychodziłem z części nisko opłacanych projektów. Z drugiej strony pojawiły się także nowości.

Stablecoiny

W stablecoinach nuda. Nigdzie się nam nie odklejał Peg. Moje pozycje także pozostały bez większych zmian. 

Lokaty

Wśród lokat właściwie nie zmieniło się nic. Cały czas mam te same pozycje, w tych samych protokołach, których sytuacja nie specjalnie zmieniła się od poprzedniego miesiąca.

mStable (Ethereum)

Na mStable moje 13,3k USD generuje obecnie 5 procent w skali roku. Jest to jedno z najniższych oprocentowań w ponad dwuletniej historii protokołu. Przez zdecydowaną większość czasu były to dwucyfrowe kwoty zwrotu. Zazwyczaj w okolicach kilkunastu procent. Długoterminowo protokół ten służył mi bardzo dobrze. Mogę trochę żałować, że wrzuciłem tam stosunkowo mało kapitału. Zastanawiam się nad tym, czy bessa i niskie obecnie opłaty transakcyjne na Ethereum to nie jest dobry moment na wypłatę tych środków.

Vires Finance (Waves)

Na Viresie również bez zmian. Podobne kwoty są zablokowane, a podczas tej blokady generują podobnie godne stopy zwrotu:

  • 13.62 VIRES o wartości 314 USD generuje prawie 50 procent rocznie
  • 140 WAVES, wartych 811 dolarów, generuje trochę ponad 3,5 procenta w skali roku
  • 33k USDC generuje ponad 36 procent rocznie. Moje środki tutaj są jeszcze zablokowane na 32 dni. Później będę mógł je wypłacać, o ile płynność na to pozwoli
  • Kolejne 1,7k USDC znajduje się w tokenach LP. Które wprawdzie generują yield z wypłaty, ale w obecnej sytuacji rynkowej nie ma możliwości wypłaty z nich wkładu
  • Podobnie 47k USDT znajduje się w tokenach płynności, gdzie generują około 30 procent w skali roku

W tle pojawiają się różne propozycje zmian, mające pomóc w odblokowaniu płynności w protokole. Najnowsza, przegłosowana parę dni temu, dotyczy pozycji wielorybów (powyżej 250k USD) dla rynków USDC / USDT. W jej wyniku mają oni zdecydować czy chcą pozostać pozbawieni yieldu na kapitale powyżej owych 250k USD. Czy też przekonwertować swoje pozycje na USDN.

Agora (Metis)

Tutaj cyferki niby rosną, bo yield jest duży. Ale nie ma żadnej płynności. Przypomnijmy, wynika to z ataku na protokół sprzed kilku miesięcy. Przez kilka pierwszych tygodniu projekt był nadal aktywny i podejmował (razem z fundacją Metis) kroki przywrócenia równowagi. Jednak od dłuższego czasu projekt jest martwy, a na ich discordach można pogadać jedynie z oszustami, chcącymi wyłudzić Twoje seedy. 

Dostarczanie płynności

Tutaj trochę zmian jest. Tak jak obiecywałem miesiąc temu, zniknął Tokemak. Pojawiają się też zupełnie nowe pozycje.

GMX (Arbitrum)

Na GMX moje niecałe 2k USD dostarcza płynność dla handlujących i generuje 30 procent zwrotu w skali roku. 

BadgerDAO (Ethereum)

11,8k USD w puli płynności ETH/WBTC/USDT generuje dla mnie 14,7 procent rocznej stopy zwrotu

Stargate (Avalanche)

25k USDT dostarcza płynność dla mostu Stargate na sieci Avalanche. Zysk z tego dość mizerny, 5,6 procenta w skali roku.

Velodrome (Optimism)

Na Velodrome stopy zwrotu dla pul płynności stablecoinów są trochę bardziej godne. W tej chwili moje pozycje wyglądają następująco:

  • 24,1k USDC raz z 17,9k sUSD generuje 12,68 procent w skali roku
  • 10,7k USDC oraz 6,6k LUSD generuje ponad 19 procent rocznie

cBridge (Arbitrum)

Kolejny most i kolejny raz dostarczanie płynności dla stablecoinów. Tym razem (głównie) dla sieci Arbitrum. Tutaj moje pozycje wyglądają następująco:

  • 19,2k USDC generuje 10,7 procent rocznie
  • 6,7k USDT generuje 10,9 procent rocznie

Perpetual Protocol (Optimism)

Świeżynka w naszym zestawieniu. No właśnie tutaj farmie sobie i akumuluje tokeny PERP. Oprócz tego są też nagrody w tokenie OP. Te jednak regularnie odbieram i sprzedaje co poniedziałek. 

Dostarczanie płynności na Perpetual Protocol to jedna z bardziej złożonych czynności, jaką możemy robić. Nagrody są dość godne, ale z drugiej strony mamy pod spodem pożyczki, dźwignie, nietrwałą stratę czy groźbę likwidacji. Więcej na ten temat pisałem w jednym z lipcowych newsletterów premium

Mój obecny kapitał, już po zastosowaniu dźwigni, dostarcza płynność dla handlujących POLYGONEM, w przedziale cenowym od 0,20 USDC do 3 USDC. Generując przy tym roczną stopę zwrotu na poziomie 55 procent.

Synthetix (Optimism)

Stakując 1,2k SNX zapewniam tym samym płynność dla syntetyków z tego ekosystemu i jestem za to wynagradzany rocznymi odsetkami na poziomie ponad 80 procent.

Tarot (Optimism)

Po krótkiej przerwie wróciłem na Tarota na Optimismie. Tak samo jak wcześniej dostarczam płynność w OP dla osób chcących farmić go z dźwignią. Na tę chwilę mam tam prawie 10k USD kapitału, za który jestem wynagradzany ponad 46 procentami w skali roku

Co nas czeka w sierpniu?

Nie wiem

Leave a Comment