Po zielonym odbiciu w lipcu, sierpień znowu świeci się na czerwono. Wszystkie moje hodlerskie pozycje zanotowały spadki. Ale ich rozmiar nie jest jakiś przerażający

Co się stało w moim portfelu?

Całkowita wartość posiadanych przeze mnie kryptowalut spadła miesiąc do miesiąca o ponad 5 procent i wynosi 242 243,67 USD. Co przy aktualnym kursie dolara (4,71 PLNUSD) daje nam złotówkową wartość 1 140 967,67 PLN. Gdy dodamy do tego wartość posiadanych przeze mnie stablecoinów, to otrzymamy całkowitą wartość mojego blockchainowego portfela, która wynosi 638 261,47 USD (3 006 211,52 PLN).

Pozwolę sobie w paru zdaniach wspomnieć o nowym coinie w zestawieniu – Kujira (KUJI). Robię to w tym miejscu, ponieważ nie nabyłem go drogą kupna, lecz wcześniej byłem w jego posiadaniu i teraz odkopałem go ze zgliszczy Terry. Ponieważ okazał się on być nie tylko wartościowy ale też perspektywiczny w kontekście kolejnej hossy, to postanowiłem uwzględnić go w raportach. 

Jeśli byłeś uczestnikiem upadłego ekosystemu Terra, to polecam Ci obejrzeć specjalne wydanie Terra Środy z końcówki sierpnia. Kiedy to przyjrzeliśmy się dalszym losom projektów, które kiedyś rozwijały się na sieci Terra:

Wracając do Kuijra, to okazało się, że projekt ten radzi sobie bardzo dobrze po upadku Terry. Bowiem szykował się już wcześniej do ekspansji multichain. Projekt zdołał już odpalić swój chain w ekosystemie Cosmos (w tym miejscu zapraszam na zbliżający się webinar na temat tego ekosystemu). Na którym odpalono już, pod nazwą FIN, zdecentralizowaną giełdę oparta o orderbook. A w ciągu najbliższych tygodni, a być może nawet dni, szykowane są kolejne rzeczy:

  • Reaktywacja ORCI – znanego nam jeszcze z Terry i Anchora systemu do branii udziału w likwidacjach w protokołach DeFi. Tym razem współpracującego z projektem Acala z ekosystemu Polkadot/Kusama, który emituje stablecoina aUSD. ORCA będzie też wykorzystywana przy likwidacjach związanych z ich własnym stablecoinem. O którym mowa w kolejnym punkcie
  • Kujira również przygotowuje się do wprowadzenia swojego zastawowego stablecoina. Hula on już po testnecie i lada moment wyląduje on na mainnecie. Bez obaw, nie będzie on algorytmiczny jak UST, lecz oparty o zastaw nadmiarowy. Trochę tak jak wspomniane wcześniej aUSD czy najbardziej znany z tego trendu DAI. A owym zastawem do mintowania stablecoina będzie nie kto inny jak ATOM. Natywna moneta Cosmos Hub.  Która w  najbliższej przyszłości będzie zdobywała kolejne właściwości prowadzące do akumulowania przez nią wartości (o tym więcej w zaplanowanym webinarze)
  • Giełda FIN ma być rozszerzona o handel z dźwignią.

Wspomnimy jeszcze o Etherze (ETH). W sierpniu zaliczyliśmy zakończone sukcesem przejście ostatniego z testnetów na Proof of Stake. Przed nami przejście na PoS przez mainnet. Odbędzie się to w połowie września, a więcej informacji na ten temat znajdziesz w poniższym webinarze:

(całość webinaru dostępna jest w Krypto Krypcie)

Co kupiłem? Co sprzedałem?

Jak widzimy na załączonym powyżej obrazku w sierpniu cały czas prowadziłem DCA kupując codziennie Bitcoina i Ether. Wykorzystywałem do tego serwis Mean Finance na sieci Optimism. Mój dzienny budżet zakupowy, dla obydwu coinów, wynosił po 50 USDC. We wrześniu będę kontynuował zakupy w ten sposób. Zwiększając dzienny budżet dla Etheru do 67 USDC. 

Oprócz tego zrealizowałem sprzedaż części z posiadanych przeze mnie OP, gdy cena tokeny przekroczyła 2 USD. Sprzedałem 1000 sztuk za 2088 USDC, co daje nam jednostkową cenę sprzedaży na poziomie 2,09 USDC/OP.

Jeśli chodzi o zakupy altów, to tutaj jestem cały czas na etapie przygotowywania się i przeglądania się potencjalnie ciekawym projektom. Jednym z nich jest MINA, którą opisałem w jednym z sierpniowych newsletterów premium.

Co się działo w moim DeFi?

W DeFi było dość (nieciekawie). Wyjścia z niektórych pozycji, księgowanie strat w niewypłacalnych protokołach. A także odrobina eksperymentów w nowych miejscach.

Stablecoiny

Wśród stablecoinów na szczęście stabilnie. Nic nam się nie rozjeżdża z pegiem.

Zniknęła jedna pozycja, jaką było mUSD. Jest to spowodowane moim wyjściem z lokaty mStable, co opisuję poniżej.

Lokaty

W tym dziale sporo zmian. Zniknęły na bowiem aż dwie pozycje. Wyjaśnijmy jak i dlaczego to się stało.

Zacznijmy od Agory na sieci Metis Andromeda. Protokół ten padł parę miesięcy temu ofiarą ataku hakerskiego. W wyniku czego stracił kilka milionów depozytów użytkowników. Początkowo powstał plan naprawczy i pokrycia tak powstałego złego długu. Ja wycofałem wtedy swój kapitał z poszkodowanych puli, ale zostawiłem go na rynkach nie poszkodowanych bezpośrednio atakiem. To był mój błąd. Za który przychodzi mi zapłacić cenę ponad 20k USDT, których nie jestem w stanie wypłacić z protokołu. Spisuje je już na stratę, nie łudząc się, że kiedykolwiek będę miał możliwość ich wypłaty. Bowiem zespół dość szybko po ataku porzucił projekt i nie wykazuje żadnych aktywności.

Druga lokata, która zniknęła to weteran raportów. Projekt z ponad dwuletnim stażem – lokaty mStable. Przez ten prawie cały czas mieliśmy dwucyfrowe stopy zwrotu. Za co należy się szacunek i wyrazu uznania. Ale tak jak pisałem miesiąc temu – aktualnie niskie ceny transakcji na Ethereum (oraz niskie odsetki na mStable) potraktowałem jako doskonałą okazję do uwolnienia tego kapitału. Wypłacając go do stablecoina USDC.

Vires Finance (Waves)

Vires cały czas przeżywa swoje kłopoty. Parę dni temu odblokowane zostały pierwsze środki z puli osób, które zamroziły swoje LP na okres 3 mc temu (mi zostały jeszcze dwa dni). Natychmiast zaczęły one je wypłacać, co zaowocowałem brakiem płynności i zablokowaniem takiej możliwości dla kolejnych osób.

Twórcy nie widzą już specjalnie sposobu na naprawienie sytuacji. I ostatnio przedstawili propozycję wielkiego resetu systemu. Zamknięcia istniejących już rynków (przy próbie spłacenia depozytariuszy) oraz uruchomienia ich na nowo, z czystym kontem i na nowych zasadach. Propozycje te opisane są tutaj. Mi osobiście nie specjalnie przypadają one do gustu.

W każdym razie moje cały czas zablokowane środki na Vires to:

  • 35,5k USDC generujące 47 procent wirtualnego yieldu
  • 48,1k USDT ze stopą zwrotu na poziomie 49 procent

Dostarczanie płynności

Tutaj zniknął nam Tarrot, bo zniknął nam też yield, jaki w nim generowaliśmy na OP. Pojawił się za to jeden z bohaterów ostatniego webinaru – platforma do opcji Dopex.

GMX (Arbitrum)

Na GMX cały czas dostarczam małą (1,7k USD) płynność dla handlujących w tym serwisie z dźwignią. Osiągam na tym roczną stopę zwrotu na poziomie zbliżonym do 30 procent. Zysk jest wypłacany głównie w Etherze. A także w zamrożonym tokenie protokołu.

BadgerDAO (Ethereum)

Moja warta 11,2k USD pozycji puli płynności TriCrypto2(USDT/ETH/WBTC) z Curve Finance generuje mi obecnie ponad 12 procent rocznej stopy zwrotu

Stargate (Avalanche)

Pula płynności USDT na moście Stargate na sieci Avalanche cały czas przynosi ledwo przyzwoite stopy zwrotu. Na chwilę obecną moje 25k USDT kapitału generuje 5 procent rocznie

Velodrome (Optimism)

Na Velodrome stopy zwrotu ze stablecoinów są trochę niższe niż miesiąc wcześniej. Ale też troszkę wyższe niż u poprzednika. Na tę chwilę wygląda to następująco:

  • 24,6k USDC wraz z 17,4k sUSD generuje roczną stopę zwrotu na poziomie 8,88 procent rocznie
  • 10,3k USDC wraz z 7k LUSD generuje 6,99 procent rocznie

cBridge (Arbitrum)

Kolejna płynność dla stablecoinów zapewniana przeze mnie na mostach. Tutaj mój kapitał (6,7k USDT oraz 19,2k USDC) znajduje się głównie na sieci Arbitrum. I generuje roczny przychód na poziomie około 6,5 procenta.

Perpetual Protocol (Optimism)

Na Perpetual Protocol bez zmian z mojej strony. Cały czas szeeeeeroko dostarczam płynność dla MATIC. Spadły jednak z tego stopy zwrotu. Moje 8,3k USDC, zlewarowane do 65,2k generuje 21,5 procent rocznej stopy zwrotu. Jest ona wypłacana w opłatach od handlujących oraz tokenach PERP oraz OP. To gdzie jeszcze znajdziesz miejsca do farmienia OP opisywaliśmy sobie w jednym z ostatnich newsletterów premium

Synthetix (Optimism)

Moje 1,5k SNX jest zastakowane i tym samym zapewnia płynność dla sUSD i innych syntetyków z tego ekosystemu. Aktualna roczna stopa zwrotu wynosi ponad 56 procent rocznie. Zysk jest wypłacany w pochodzących z inflacji tokenach SNX oraz w stablecoinie sUSD (który pochodzi od opłat od handlujących w ekosystemie). W ostatnich dnia pojawiła się propozycja, aby w najbliższym czasie zakończyć inflację tokenu SNX. Co z jednej strony zmniejszy nam yield, a z drugiej długotermino zmniejszy presję sprzedażową na tokenie. Więcej o ekosystemie Synthetix mówiliśmy sobie podczas jednego z lipcowych webinarów.

Dopex (Arbitrum)

No i na koniec jeden z eksperymentów. Który opisywałem podczas ostatniego webinaru i w który eksperymentalnie wrzuciłem 1k USDC. Jest to dostarczanie płynności pod long straddle dla ETH. Jest to rozwiązanie finansowe bazujące na opcjach, które pozwala zarabiać na rynku o dużej zmienności (nie ważne w którą stronę). Z kolei dostarczyciele płynności na tym rynku (w tym ja) zarabiają gdy zmienność jest mała. Albo gdy przynajmniej nie są to spadki. Więcej na ten temat we wspomnianym wcześniej webinarze.

Co nas czeka we wrześniu?

Nie wiem

Leave a Comment