Polowanie na zielony październik zakończyło się sukcesem. Głównie za sprawą drugiej połowy miesiąca, kiedy to pozytywne regulacje krypto przez Wielką Brytanię a następnie entuzjazm w około przejęcia Twittera przez Elona Maska zapewniły rynkowi trochę hopium. I wzrosty na większość posiadanych przeze mnie walorów.

Co się stało w moim portfelu?

W tym miesiącu ilość posiadanych przeze mnie pozycji nie uległa zmianie. Co oznacza, że odpuściłem sobie, na razie, wchodzenie w nowe alty. Ale nadal jest to planem na dalszą przyszłość.

Wartość posiadanych przeze mnie krypto troszeczkę wzrosła. Na chwilę obecną jest to 274 445,19 USD. Co przy złotówkowym kursie dolara 4,76 daje nam kwotę 1 306 359,08 PLN. Gdy dodamy do tego stablecoiny, to moje portfolio osiąga wartość 593 644,47 USD (2 825 747,70 PLN).

Z ciekawostek widzimy, że ETH wraca do poziomów wyceny sprzed The Merge. Co ciekawe, w ciągu pierwszych 48 dniu Ethereum nie stało się jeszcze deflacyjne. Ale inflacja jest na bardzo niskim poziomie: 0.016 procenta rocznie. Dla porównania, przez przejściem na PoS było to około 3,6 procenta. A inflacja na Bitconie to mniej więcej 1,7 procenta. O inflacji na fiatach nawet nie będę wspominał.

Mieliśmy też pewne odbicie na OP, który wrócił do poziomów około dolarowych. Dla mnie to cały czas za niski poziom, aby ten token sprzedawać. 

Trochę wzrostów zaliczył również jeden z naszych zakupów sprzed miesiąca – MINA. Spodziewam się dalszych w perspektywie tygodni i miesięcy. Zwłaszcza w kontekście uruchomienia na mainnecie smart contractów. Co może wydarzyć się jeszcze w tym roku (bądź na początku kolejnego). Uruchomienie swoich smart contractów w najbliższej przyszłości planuje również nasz drugi nabytek sprzed miesiąca – AZERO. A my mieliśmy przyjemność gościć jednego z założycieli projektu oraz CTO w jednym z ostatnich odcinków Tygodnika Kryptowalutowego. Gdzie razem z Markiem Kirejczykiem odkrywali przed nami tajniki zero knowledge oraz rysowali przyszłość świata krypto. To jest jeden z tych odcinków, który obejrzała mała liczba osób (bo wydaje się być techniczny, ale chłopaki mówią naprawdę przystępnym językiem), a za kilka lat dużo osób będzie żałować, że tego nie zrobiło. Jeśli nie chcesz być jednym z nich, to poniżej masz nagranie:

Co kupiłem? Co sprzedałem?

W dziale zakupowo-sprzedażowym nie działo się zbyt wiele.

Tak jak wspomniałem wcześniej nie otworzyłem żadnej nowej pozycji.

Cały czas kontynuuje DCA na Bitcoinie i Etherze za pośrednictwem dApps Mean Finance na sieci Optimism:

Codziennie kupuje ETH za 133,3 USDC oraz WBTC za 66.66 USDC.

W ciągu tego miesiąca projekt miał duży upgrade. W wyniku którego środki w naszych vaultach zakupowych, gdy tam leżą, mogą wypracowywać dla nas yield. Na razie dzieje się to na AAVE. Więc ten yield nie jest duży. Ale ryzyka z tym związane też są znikome (największe to błędy w implementacji po stronie Mean). Tak więc jeśli zdecydujesz się na zmigrowanie swojej pozycji do DCA na nową wersję, to zarówno środki oczekujące na wykorzystanie do zakupów, jak i tokeny już zakupiony, będą dla Ciebie wypracowywać drobny yield.

Co się działo w moim DeFi?

W DeFi działo się tylko troszku. Brak nowych projektów, za to miały miejsce pewne reorganizacje. Ale po koleji, zacznijmy od najnudniejszych (oby zawsze) stablecoinów.

Stablecoiny

Tutaj zwracam uwagę na dwa zjawiska. Po pierwsze sporą utratę wartości przez PAXG, czyli stokenizowane uncje złota. 

Po drugie zniknęło nam USDN. Co się z tym stało i z czego to wynika dowiemy się w sekcji na temat Vires.

Lokaty

Tak jak miesiąc temu, wśród lokat, został osamotniony i przechodzący permanentne kłopoty Vires.

Vires Finance (Waves)

Na powyższym screenie widzimy dwa zdeprecjonowane rynki – USDT oraz USDC – dla których cały czas w portfelu mam dość pokaźną liczbę tokenów LP. Jakiś czas temu w teorii pojawiła się opcja ich stopniowego importowania. Aby potem ewentualnie można było je przekonwertować do USDN czy do SURF (o czym za chwilę). W praktyce mi się to jednak nigdy nie udało. Podobnie jak wcześniej z wypłacaniem USDN z vestingu. Jestem zdecydowanie wolniejszy od botów.

Jeśli już o vestingu USDN mowa, to cały czas jest on w ogóle wstrzymany. Może być wznowiony, jeśli przez pewien czas peg będzie na poziomie 0,98 i wyżej. I wtedy będzie można się bić z botami o dzienny limit wypłat. Do czasu kolejnego wstrzymania vestingu przez dalszą utratę pegu przez USDN.

I tutaj dochodzimy do zniknięcia USDN z mojego portfela. Zdecydowałem się bowiem na przekonwertowanie mojej niepłynnej pozycji USDN na token SURF. Ten token można nazwać tokenem ratunkowym ekosystemu NSBT odpowiedzialnego za emisję USDN.
Dla przypomnienia: USDN na pokrycie w WAVES zgromadzonym w smart contracie. Pokrycie to jednak nie zawsze jest całkowite. Od dłuższego czasu nie jest. I nie ma tam mechanizmu likwidacji. Kluczowym parametrem jest Backing Ratio (BR). Określa on procentowo jak wygląda pokrycie wartości USDN w Waves. Docelowo chcemy mieć 100% i więcej, bo wtedy w każdym momencie jest możliwość wymiany USDN na taką samą wartość w WAVES. Na chwilę obecną jest to poniżej 30 procent. I tak naprawdę jedynym rozwiązaniem tej sytuacji jest wzrost wartości WAVES. Ale to są kwestie niezależne od zespołu. Wszystko w rękach rynku.

Ale żeby wykonać jakieś działania naprawcze, które może choć trochę pomogą i zachowają jakieś pozory wprowadzono token SURF. Teraz każdy może konwertować swoje USDN na SURF. Ograniczając tym samym ilość USDN w obiegu, ale nie zmniejszając ilość WAVES w smart contracie. Czyli polepszając trochę współczynnik BR. Stosunek tej wymiany zależy od wartości BR właśnie. Ilość SURF jakie otrzymasz, to USDN / BR. Czyli jak BR = 0.3, to za 1 USDN masz 3.33 SURF. I jeśli kiedykolwiek BR wzrosło by do 115 procent (czyli mieliśmy być co najmniej kilkukrotny wzrost wartości WAVES). To wtedy system automatycznie drukuje nowe USDN, zbijając BR do 105 procent. I rozdaje je SURFerom, umożliwiając im wymianę 1 do 1. Ja zdecydowałem się na przejście na SURF bo pozytywne zakończenie każdego scenariusza (USDC/USDT jako LP, USDC/USDT na lokacie, USDN na lokacie, SURF) wymaga tego samego. Wzrostu wartości Waves, aby poprawić BR. Oczywiście, może to się nigdy nie wydarzyć. Dlatego je te SURFy mentalnie wpisuje na stratę, nie umieszczam ich w raporcie. Ale jeśli kolejna hossa uratowałaby USDN, to z tego rozwiązania korzyść będzie największa. Dość sporo rozmawialiśmy o tym z Zibim na dwóch mastermindach Krypto Krypty, które miały miejsce w październiku. 

Dostarczanie płynności

No to finalnie robimy rundkę po dostarczaniu płynności. Jeśli chodzi o projekty, to nowości nie ma. Ale są za to nowe pozycje

GMX (Arbitrum)

Rynek ruszył na północ, to i wartość tokenu GLP wzrosła o kilka procent. Obecnie mój kapitał tutaj jest wart prawie 7k USD i wypracowuje niemal 20 procent rocznie (wypłacane w ETH i escrowed GMX).

Curve (Ethereum)

Spadkobierca po Badgerze, który przestał wynagradzać swój vault zbudowany w oparciu o Curve Tricrypto. Wyjąłem więc z niego środki i zastakowałem bezpośrednio na Curve. 

Stargate (Avalanche)

Bez zmian. 25k USDT wypracowuje kilkuprocentowy zysk. Teraz jest to trochę ponad 5 procent rocznie wypłacane w tokenie STG.

Velodrome (Optimism)

Na Velodrome drobna zmiana. Jest nowa pozycja, a mianowicie pula płynności dla wstETH/WETH. wstETH to owrapowany zastakowany w Lido Ether. Jeśli umieścisz w stakingu Lido 1 ETH to zawsze dostaniesz 1 stETH. Na ten stosunek wymiany nie mają wypływu odsetki za stakingu Etheru. W ich wyniku z czasem masz coraz więcej stETH w portfelu (jest on rebalansowany). Natomiast wstETH działa w ten sposób, że pod spodem ma coraz więcej stETH. Czyli jego ilość w portfelu jest stała, ale rośnie jego wartość względem stETH.

Na ten moment moje pule płynności wyglądają następująco:

  • Około 60k USD w puli wstETH/WETH wypracowuje około 9 procent rocznie
  • Mniej więcej tyle samo rocznie zarabia pula płynności USDC/LUSD, w której znajduje się 17,2k USD
  • Trochę mniej, bo 8,42 procenta zarabia 42k USD w puli USDC/sUSD

cBridge (Arbitrum)

Na moście cBrdige wieje nudą. I bardzo dobrze. Procenty odrobinę wzrosły od ostatniego razu:

  • 6,7k USDT wypracowuje ponad 8 procent rocznie
  • 19,2k USDC może liczyć na odsetki roczne delikatnie poniżej 8 procent

Synthetix (Optimism)

Tutaj też bez zmian. 1,8k SNX (o wartości około 4,5k USD) wypracowuje ponad 26 procent rocznie.

Dopex (Arbitrum)

Eksperyment z wystawianiem Atlantic Straddle trwa w najlepsze. Rynek przez większość czasu nie spadał, tak więc udało nam się w ciągu miesiąca zarobić kilkadziesiąt dolarów.

Co nas czeka w listopadzie?

Nie wiem

1 comment add yours

Leave a Comment