Jeśli miałbym podsumować maj jednym zdaniem, to określiłbym go nudnym, spadkowym miesiącem głębokiej bessy. O ile król Bitcoin i królowa Ethereum radzili sobie całkiem dobrze. O tyle alty, tak jak w kwietniu, zaliczyły miesiąc zazwyczaj kilkunasto procentowych spadków.

Co się stało w moim portfelu?

Obraz z portfela jest czerwony. Pan Bitcoin zaliczył niespecjalnie duży spadek o niecałe 3 procent. Podobny ruchu, ale na plus, zanotowała moja druga największa pozycja, czyli Ethereum. Za to altcoiny (za wyjątkiem starego poczciwego Aragona) notowały spadki. Zazwyczaj kilkunastoprocentowe. Gdzie negatywnym bohaterem był Optimism (OP), który zaliczył przecenę o jedną trzecią wartości. I za chwilę powiemy sobie parę zdań na temat tego projektu.

Najpierw jednak podsumujemy wartość portfela. Posiadane przeze mnie krypto jest na dzień 1 czerwca 2023 roku warte 425 190,80 USD. Gdy przeliczymy to na złotówki (kurs 4.23 PLNUSD), to otrzymamy kwotę 1 798 557,09 PLN. Następnie doliczamy do tego stable, aby otrzymać całościową wartość portfela 713 623,71 USD. Co wyrażone w polskim złotym daje kwotę 3 018 628,30 PLN.

Przejdźmy teraz do tych kilku słów na temat Optimismu (OP). Tak znaczny spadek ceny można by wiązać z tym, że mija właśnie rok od uruchomienia ich tokenu oraz jego airdropa. A rok, to czas, po którym zarówno zespół, jak i początkowi inwestorzy, zaczną uzyskiwać dostęp do części ze swoich alokacji. Te uzyskujące płynność alokacje będą się teraz zwiększać wraz z upływającym czasem. Co ukazuje poniższa grafika opisująca uwalnianie tokenów OP:

Jak widzimy, jesteśmy teraz w momencie, w którym i zespół i inwestorzy dostali skokowo uwolnioną sporą liczbę tokenów. Rynek będący w bessie się oczywiście boi tego, że zaraz będą to dumpować. Dlatego zdumpował swoje tokeniki przed nimi. 

Mnie na tym obrazku jednak zdecydowanie bardziej interesują dwa niższe zakresy z tego wykresu. Tokenów przeznaczonych na airdrop oraz na rozwój ekosystemu. Bowiem one bezpośrednio i pośrednio mogą trafiać do mojego (i Twojego) portfela. Bezpośrednio w formie airdropów, na które jest jeszcze kilkanaście procent całego supply do rozdania. O tym jak jak podchodzę do tego, żeby jak najwięcej z nich wpadło do mojego portfela pisałem przy okazji “półtornego” airdropa $OP w lutym tego roku:

W sposób pośredni może do nas trafić też część tokenów z największej puli przeznaczonej dla community. Ich beneficjentami są po części projekty rozwijane na sieci Optimism. Spora część z nich otrzymała już swoje alokacje i wykorzystuje je do motywowania użytkowników do korzystania z ich rozwiązań. Chyba najgorętszym (nie tylko w tym kontekście) będzie tutaj ekosystem Synthetix. M.in. o nagrodach w OP (i nie tylko) dla korzystających z tego ekosystemu mówiliśmy podczas ostatniego webinaru:

Kończąc wątek Optimismu skończmy go optymistycznie. 6 czerwca sieć ma przejść hard forka Bedrock. W jego wyniku, najprościej rzecz ujmując, ma być szybciej i taniej. Cała procedura będzie się jednak wiązać z zatrzymaniem sieci na od 2 do 4 godzin. Nie planujmy więc swoich aktywności na tamten czas.

Na końcu wspomnę jeszcze o jednym plusie ujemnym nudy, która towarzyszy głębokiej bessie. Jest nim stosunkowo niska cena gasu na Ethereum. Która przekłada się również na wysokość opłat transakcyjnych jej drugich warstw. 

Ceny gasu w okolicach 25 GWei to znakomita okazja, do zrealizowania nie pilnych, ale zaplanowanych działań na Ethereum. Czy zaznaczenia swojej obecność na zk-rollupach, co do których pokładamy swoje nadzieje w kontekście airdropów. A może jest to szczególnie sprzyjający moment do tego, aby skorzystać z oficjalnych mostów łączących te sieci z mainnetem Ethereum?

Co kupiłem? Co sprzedałem?

Tutaj też nuda. Robię to co zawsze. Przeprowadzam DCA dokupując cały czas Bitcoina i Ethereum. Cały czas moim głównym narzędziem jest Mean Finance na sieci Optimism. Gdzie wrzucam po 2k USD miesięcznie w Bitcoina (w formie WBTC) i Ether. Drugie 2k USD w Ether wrzucam poprzez AutoDCA. Zaznaczając tym samym swoją obecność na sieci zkSync Era.

Rozegrania krótko i średnioterminowe

Cały czas kiszę rDPXa. Pod uruchomienie rdpx v2. O którym mówiliśmy sobie tutaj. Oraz które po angielsku i dla upośledzonych jest opisane tutaj. Część pogłosek głosi, że doczekamy się już w czerwcu (testnet działa już od ponad dwóch miesięcy). Inni twierdzą, że raczej w lipcy czy wręcz sierpniu. Kiedy by to nie było, to ja dokiszę.

Co się działo w moim DeFi?

Tutaj to dopiero wiało nudą i nie działo się nic. Kompletnie nic.

Stablecoiny

Bez rewelacji i fluktuacji. Cena złota (PAXG) trochę spadła. Stable trzymają swoją wartość. Trochę ich ubyło, czego przyczyną było realizowanie DCA na Bitcoinie i Etherze. 

Lokaty

Lokaty te same co miesiąc temu.

Vires Finance (Waves)

Na Viresie bez zmian. Moje tokeny płynności dla USDT i USDC mogę sobie przekonwertować na gówno warty token indeksu ekosystemu Waves (WXG). Dodatkowo, aby jeszcze wymowniej zostawić za sobą przeszłość (i zoobowiązania), Vires wydelegowało stare rynki do osobnej aplikacji.

AAVE(Optimism)

Moja mini dźwignia nałożona na longa ETH na AAVE v3 na sieci Optimism ma się bardzo dobrze. Pod zastaw 38,1 ETH pożyczone jest 22,1k USDC. Z czego sfinansowałem część ETH w zastawie. Współczynnik zdrowia do 2,66 czyli nawet trochę więcej niż miesiąc temu. Ciekawe jest to, że na chwilę obecną zarabiam na samym fakcie, że na lokacie ETH zarabiam większe odsetki niż płacę je za pożyczkę w USDC.

AAVE(Arbitrum)

Mini dźwignia na WBTC też ma się dobrze. Dla odmiany jest ona zrobiona na AAVE v3 na sieci Arbitrum. Współczynnik zdrowia jest na ponad przyzwoitym poziomie 2,31. A pod zastaw 3.71 WBTC pożyczone jest 33,7k USDC, które sfinansowało zakup część zastawu po drugiej stronie.

Dostarczanie płynności

Tutaj także bez zmian w tym miesiącu

Stargate (Avalanche)

10k USDT na dostarcza płynność na moście Stargate po stronie sieci Avalanche. Roczne odsetki z tego to trochę ponad 4 procent.

cBridge (Arbitrum)

Trochę więcej kapitału, wypracowującego trochę większą roczną stopę zwrotu, znajduje się na moście cBrdige. Głównie po stronie sieci Arbitrum:

  • 6,7k USDT wypracowuje ponad 9 procent rocznie
  • 15.6 ETH generuje prawie 9 procent rocznie

Niskie ostatnio opłaty na Ethereum wykorzystałem do odebranie dotychczasowych nagród za dostarczanie płynności tutaj. Odbiera się je na Mainnecie Ethereum, co bywa kosztowne. Dlatego zrobiłem to przy względnie niskich opłatach za gas i przerzuciłem od razu na CEXa, by tam je zdumpować podczas przyszłej hossy. 

Camelot (Arbitrum)

8k USDC/USDs generuje trochę ponad szęść procent rocznie, dostarczają płynność na DEXie Camelot.

Synthetix (Optimism)

Około 4kUSD w zastakowanym SNX generuje 18 procent w skali roku

Co czeka nas w czerwcu?

Nie wiem

4 comments add yours

  1. Super podsumowanie miesiąca! Zauważyłem błąd w zrzucie ekranu w sekcji o cBridge, screen odnosi się do Mean Finance

    • Dziękuje za wyłapanie i pozdrawiam serdecznie

  2. Takie pytanie techniczne SNX jest na -0.43% od ceny 2.33$ a obecna cena to 1.8$ ale nie wiem chyba nie umiem w matematykę

    • To jest zmiana ceny w stosunku do ceny w poprzednim raporcie.

Leave a Comment