Pół się pali na czerwono. Połowa druga świeci na zielono. Złotówka stoi w miejscu, a ja i tak tracę. Zapraszam do najnowszego raportu z portfela.

Co się stało w moim portfelu?

W przeciągu ostatniego miesiąca posiadane przeze mnie kryptowaluty straciły na wartości ponad 3 procent. Pomimo tego, że tradycyjnie dokupiłem trochę Bitcoina i Etherka. I to właśnie te dwie monety, będące głównymi pozycjami w moim portfelu, odpowiadają za czerwony kolor przy dolarowej wartości całego portfela. Obie bowiem zaliczyły ponad 4 procentowe spadki. Sytuację tutaj próbowały ratować posiadane przeze mnie alty. Całkiem dobrze radziły sobie te, posiadane przeze mnie od poprzedniego (a czasem i poprzedniego od poprzedniego) cyklu. Notowały one bowiem kilkunastoprocentowe wzrosty. W sukurs poszły również tokeny, które spadły mi z nieba. Pochodzące z airdropów tokeny drugich warstw zaświeciły się w tym miesiącu na zielono. Wzrosły ono odpowiednio: OP o ponad 20 procent i ARB delikatnie poniżej dwóch procent. Kompletnie zawiodły za to moje pozycje kupowane już w tym cyklu: MINA, AZERO i FLOW. We wszystkich nich jestem pod kreską w porównaniu do momentu zakupu. Nie spędza to jednak snu z moich powiek. Bowiem jest to inwestycja długoterminowa. I jeśli będziemy mieli kolejny cykl wzrostowy na krypto, to powinny one dać mi zarobić te skromne zakładane x10. Zwłaszcza, że wszystkie trzy te sieci to PoS i przez ten cały czas pracują one w stakingu.

Teraz tradycyjnie parę słów na temat cyferek podsumowujących mój portfel. Stan na 3 sierpnia roku pańskiego 2023. Dolarowa wartość posiadanych przeze mnie kryptowalut to 444 742,08 USD. Teraz dokonamy przeliczenia tego na złotówki. 3 sierpnia kurs był dokładnie taki sam, jak podczas pisania poprzedniego raportu: 4,07 USDPLN. Korzystając z tego kursu, wartość moich krypto w złotówkach to 1 810 100,25 PLN. Jeśli dodamy do tego posiadane przeze mnie stable, to wtedy dolarowa wartość mojego portfolio wynosi: 715 322,52 USD. Co po przeliczeniu daje 2 911 262,65 PLN. Czyli znowu bieda poniżej trzech milionów cebulionów.

Teraz chciałbym się pochylić nad dwoma projektami, które bardzo blisko ze sobą kooperują. Chodzi o Optimism (OP) oraz o Synthetix (SNX). Po drodzę zachaczymy też o Chainlink (LINK).

SNX jest jednym z pionierów DeFi. Robili to zanim to było modne. I robili to zazwyczaj z głową. To oni chyba jako pierwsi wpadli na pomysł wynagradzania płynności dla kluczowych dla nich tokenów. Przy czym od początku traktowano to tymczasowo i system miał być potem w stanie działać bez tego. Projekt ten dogłębnie opisałem w lutym 2020 roku. Jego dynamiczny rozwój został zatrzymany przez wzrost kosztów transakcyjnych na Ethereum. To jak działa SNX sprawia, że ich transakcje są stosunkowo duże. A co za tym idzie: drogie w wykonaniu. I tutaj wchodzi OP całe na biało. Gdy wystartowali swoją wersję alpha na początku 2021 roku, to jedyną dopuszczoną i działającą tam aplikacją był staking SNX. Z czasem cały protokół migrował ta tę drugą warstwę. A wokoło niego migrowały czy powstawały projekty związane z tym ekosystemem. Takie jak Kwenta, Thales, Lyra, dHedge czy Polynominal. 

Tak więc dużo z tego co działo się na OP było związane z SNX. Ale oczywiście nie jest to app chain dla tego protokołu. Z czasem powstawały tam czy tworzyły swoje wersje inne wartościowe protokoły. Takie jak Velodrome czy AAVE. A sam OP stał się czymś więcej, niż w ogóle pojedynczym łańcuchem. Powstał otwarty stack technologiczny, w oparciu o który inni mogą budować swoje alternatywne rozwiązania. Najbardziej głośne to Coinbase Base (który właśnie startuje mainnet) czy Worldcoin. W około narodziło się pojęcie super chaina i tokenu $OP mającego tam odgrywać kluczową rolę. Mi ta narracja się podoba. Niezależnie od faktów. Bo posiadam parę tysięcy OP. I spodziewam się w kolejnych airdropach dostać ich jeszcze trochę. 

SNX jest obecnie w fazie przechodzenia do wersji trzeciej. Mówiliśmy o tym więcej podczas tego webinaru. W jej wyniku ma się zwiększyć płynność czy koszty przeprowadzania transakcji. Nie tylko koszty gasowe, ale też spread. A tworzone w wyniku tego syntetyki, mają móc swobodnie, szybko i bezprowizyjnie podróżować między sieciami. I tutaj wzmianka o LINK, którego funkcjonalność cross chain CCIP wystartowała w lipcu podczas konferencji EthCC. A SNX jest oczywiście jednym z pierwszych z niej korzystających. Całe migracja do v3 zajmie jeszcze przynajmniej kilka miesięcy. A w jej wyniku SNX może stać się workiem płynności, z którego będzie korzystać sporo projektów na różnych sieciach. Narracja w około SNX jest jeszcze bardzo słaba. Po części dlatego, że większość influ CT nie istniała jeszcze, gdy ten projekt powstawał i można było tanio naładować swoje worki, aby potem je shillować. Panuje też przekonanie, żeby w nie wchodzić w stare projekty. Bo dają one zdecydowanie mniej zarobić niż te nowe z nowymi narracjami. Tylko pamiętajmy o tym, że wraz z nowościami, dostajemy też wysoką inflację oraz niepewność czy to coś zostanie na dłużej. Spekulacyjnie to może być bez znaczenia. Ale dla konserwatywnego inwestora, który nie chce spędzać życia przed wykresami, może już mieć. O ile wspomniane tu trzy tokeny (może z wyjątkiem OP, gdzie będziemy mieć inflację jak cholera) nie są specjalnie atrakcyjne dla degenów. To jeśli BlackRocki i inne Wielkie Finansowe Siusioki miały by robić produkty krypto dla czegoś więcej niż BTC i ETH, to ta trójka na pewno znajdzie się na ich short liście do rozpatrzenia. Ale pamiętaj, że na pewno nie istnieje. 

Co kupiłem? Co sprzedałem?

Cały czas przeprowadzam DCA na Bitcoinie oraz Etherze. Cena tego pierwszego spadła poniżej 30k USD, tak więc wróciłem do miesięcznego celu zakupowego 2k USD. Czyniąc to na Mean Finance (na sieci Optimism). Ether kupuje cały czas za 4k USD miesięcznie. W połowie na Mean, a w połowie na AutoDCA (na sieci zkSync Era).

Nie przeprowadziłem żadnych innych długoterminowych zakupów. Zastanawiam się nad tym, czy nie dokonać zakupu PEPE w ramach konserwatywnego portfolio z targetem x10.

Rozegrania krótko i średnioterminowe

Cały czas kiszę rDPX. Mamy sierpień, więc wyczekiwany od w sumie ponad roku rDPX v2 powinien pojawić się lada moment. Czyli w przeciągu najbliższych tygodni bądź miesięcy.

Podczas ostatniego webinaru pokazałem projekt Carbon. Który pozwala na stworzenie prostych, zautomatyzowanych strategii inwestycyjnych onchain. Bez przekazywania swoich kluczy prywatnym botom. W tej chwili, tak jak widzimy na obrazku, mam aktywne dwie strategie:

  • Pierwsze skalpująca PEPE w jego trendzie boczny, w którym szedł przez pewien czas. Teraz z niego wypadł dołem. Jednak zakładając, że hossa jeszcze przed nami, to na pewno wróci do moich poziomów wyjścia z tej strategii.
  • Druga strategia stworzona w części praktycznej webinaru jest jednorazowa i zakładała zakup SNX po korekcie jego ostatnich wzrostów. Co już się stało. I odsprzedanie podczas kolejnej fazy wzrostowej. Co się jeszcze nie stało.

Co się stało w moim DeFi?

W DeFi właściwie nic nowego. Jedyna nowinka warta wspomnienia, to fakt, że zdecydowałem się na odrobinę restakingu ETH poprzez EigenLayer.

Druga nowina warta wspomnienia, w której mój udział był pasywny, to kłopoty mostu Multichain. Który był główną bramą wjazdową i wyjazdową do ekosystemu Fantom. Najpierw mieli problem z atakami hakerskimi. Potem główny zarządca mostu został zatrzymany przez lokalną policję. Po jest kolejnym przykładem na to, jak zawodne są mosty oparte o multi-sig. Zwłaszcza, gdy tymi multi-sigami są tylko pozornie. I potrzebuje jednego aktora do prawidłowego funkcjonowania.

Stablecoiny

W stablecoinach stabilnie. Poza tymi bridgowanymi mulitchainem na Fantom. Stąd delikatny ubytek posiadanych USDC. Oprócz tego możemy odnotować prawie 3 procentowy wzrost stokenizowanego złota PAXG.

Lokaty

Vires Finance (Waves)

Moja wirtualna mikrofortuna na Vires jest cały czas gówno warta. Cały czas mentalnie uznaje to za zero. Jakby Waves i cały ekosystem odbudowały się w kolejnej hossie i pociągnęło to wzrost gównocoina do którego zdenominowano moje pozycje w USDC i USDT, to będę się cieszył. Ale nie zakładam, że to się stanie

AAVE (Optimism)

W AAVE (na sieci Optimism) ma zastawiony goły Ether oraz Ether zastakowany poprzez Lido (wstETH). W sumie jego wartość wynosi 114k USD. Co stanowi zastaw po pożyczkę 42k USDC. Które zostały przeznaczone na zakup części tego zastawu. Co jest moją małą dźwignią na longa na ETH podczas tej nadchodzącej hossy. Mój współczynnik zdrowia wynosi 2,19. Czyli proszę mojego progu bezpieczeństwa pozwalającego ETHerowi na spadek wartości o prawie połowę, a moja pozycja nadal będzie bezpieczna. 

AAVE (Arbitrum)

Na AAVE (na sieci Arbitrum) założenie jest takie same. Skromna dźwignia na longa. Tylko tutaj podstawą zastawu jest WBTC. Ze szczyptą rETH, która pochodzi na naszego webinaru Staking ETH – jak godnie i bezpiecznie zarabiać na posiadanych Etherach. Z pożyczką jest głównie USDC (z bridgowane przez oficjalny most Arbitrum). Z odrobinką MAI. Tutaj wpółczynnik zdrowia to 2.04. Odrobina powyżej mojej zdrowej normy.

Płynność

W kontekście dostarczania płynności nie pojawiło się zupełnie nic nowego. A więc po kolei.

Startgate (Avalanche)

Tradycyjnie 10k USDT dostarcza płynność na moście Stargate po stronie sieci Avalanche. Tradycyjnie yield nie jest jakiś porywający. Niecałe 4 procent w skali roku.

cBridge (Arbitrum)

Drugi most gdzie dostarczam płynność do cBridge. Tutaj mam pozycje dla dwóch assetów:

  • 6,7k USDT wypracowuje 4,13 procent rocznie
  • 15.6 ETH wypracowuje ledwie półtora procenta w skali roku

Camelot (Arbitrum)

Na Camelot cały czas dostarczam płynność dla pary USDs-USDC, gdzie yield obecnie to niecałe trzy i pół procenta rocznie.

Synthetix (Optimism)

Na Synthetix 2,2k SNX generuje roczny yield w okolicach 20 procent.

Vaulty

Perpetual Protocol (Optimism)

Perpetual Protocol znamy od ponad roku. Najpierw zarabialiśmy tam na dostarczaniu płynności. Jednak w dłuższej perspektywie okazało się to być dla mnie zbyt skomplikowane i ryzykowne. Więc zaprzestałem tego procederu. Do projektu zajrzeliśmy ponownie podczas webinaru na temat zdecentralizowanych giełd perpetuali. I teraz zarabiam na Vaulcie, który przeprowadza arbitraż pomiędzy rynkiem ETH na Perp a innymi DEXami.

Co nas czeka w sierpniu?

Nie wiem

Leave a Comment